Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Hogyan tudnék megtanulni spórolni? fórum

Hogyan tudnék megtanulni spórolni? (beszélgetős fórum)

1 2
53. stokimagdi (válaszként erre: 52. - Forrest2010)
2014. febr. 3. 19:21

Sajnos ez így igaz.

Kikunyerált előlegből muszáj enni, csekkek meg maradnak.

Katasztrófa.

52. forrest2010 (válaszként erre: 50. - Stokimagdi)
2014. febr. 3. 12:42
Nem csodálokozom rajta , h időnként mérges akinek 1000 helye lenne annak a kevésnek ! rettenetesen egyenlőtlenül oszlik meg a pénz , míg az egyik az elmúlt 20 év alatt könnyedén összeszedett akár 10 ingatlant is , a másik fillérekből kínlódik többedmagával , és a kaja annak se kerül kevesebbe , akinek kevés a pénze , max annyi , h kénytelen beérni olcsóbb termékekkel . Még jó , h annak , akinek kevés jut legalább jó fantáziával áldotta meg a szerencséje , mert különben éhenhalna a család , de egy bizonyos összeg alatt tényleg csak kínlódás az egész .
51. stokimagdi (válaszként erre: 50. - Stokimagdi)
2014. febr. 3. 12:23
Mondtam a páromnak, azt üzenem a főnökének, hogy jöhet a következő is, mert már annak is itt lesz az ideje.
2014. febr. 3. 12:22

Van egy rezsitáblázatom, és van egy füzetem amibe vezetem a bevételeket és kiadásokat, kezdve a 20 ft-os kiflitől akármeddig.

De időről időre félrevágom mérgembe, mert semmivel nem vagyok előlrébb. Aztán megint újrakezdem

Ma reggel is azt mondták a páromnak, hogy szeretnének már a héten fizetni.

Hát én sajnos nem mondhatom ezt a boltban.

49. stokimagdi (válaszként erre: 45. - Gribedli***)
2014. febr. 3. 12:15

Beszáll ő is.

Kisebb összegekkel.

Édesapja után járó 30 ezres árvaellátása eleve a háztartásban van mióta kapja.

48. vvlét
2014. febr. 3. 10:44
Egy füzetbe vezetni a bevételeket és kiadásokat. A maradékot elosztani hetente, borítékba, azt lehet költeni, illetve mindig félretenni, amit lehet. A boltban csak azt megvenni, amit előre egy listára felirtál. Figyelni az akciókat.
47. csgybzs (válaszként erre: 46. - Gribedli***)
2014. febr. 3. 10:18

Ja, hát én sem tartom meg a blokkot. Felírom az excelbe, aztán kuka.

A blokkgyűjtögetésnek nem látom túl sok értelmét.

46. gribedli*** (válaszként erre: 44. - Csgybzs)
2014. febr. 3. 09:43

En a blokkok elraktarozasarol mar leszoktam, a nyugtakat igen, de a blokkokat csaknaddig tartom, amig felirom a fuzetembe ezt is, es ezek utan csak az olyan blokk marad, ami cipo/jatek, elromolhat, vissza kell vinni hamar. A tobbi kuka. De a ruhas blokkokat is az elso mosas utan kidobom. Volt olyan, ritka, de volt, hogy az elso mosasban tortent vele valami, hiaba hasznalati utasitas szerint mostam, es kicsereltek. Vagy ha a gyerek megvetette, mert a boltban ez tetszett neki, de otthon nem akarta felvenni (csak a lanyom ilyen kiszamithatatlan), meg a cetlivel a ruhan, visszavittem, kicsereltek.


Egyebkent aki utalja szamitogepen vezetni, vagy kenyelmesebb a fuzet, en ajanlom a kombi hataridonaplokat, mint az Anya mindent megtervez nevu hataridonaplo, de biztos van meg ilyen sok. Van benne heti menu rovat, bevasarlasi lista es kiadasok-bevetelek is, egyszoval igazi jo kis haztartasi naplo, naptarral, mindennel egy helyen:)

45. gribedli*** (válaszként erre: 43. - Stokimagdi)
2014. febr. 3. 09:31

Ertem,amiket leirtal, jol csinalod, de azert a nagyfiad is gondolom latja, hogy nem jottok ki a penzbol, nekem automatice az jutna eszembe, hogy azert anya, valamit beszallok ebbe-abba. Nem?


Ugy ertem, ha nem is akar allandoan beleadni a kozosbe, de azert azokban a honapokban, amikor tenyleg car.

2014. febr. 3. 09:19

Én így csinálom:


Lakáskassza excel.


A oszlop: tervezett kiadások (ide előre be lehet írni, hogy mikre számítunk)

B oszlop: megvalósult kiadások


Alul összeadni, alá jöhetnek a bevételek, majd a végén bevételek mínusz kiadások és kész.

Felvitt tételek:

- lakás (bérleti díj, rezsi)

- tankolás

- csekkek (tételesen)

- étel, ital (a rászánt összeggel)

- szórakozás, ruházat, pipere, egyéb kiadások


A blokkokat évek óta elteszem (500 Ft-ról) is, és nagyon szépen tudok kalkulálni.

Bár nem létkérdés, inkább hobbi, de nagyon jó látni visszamenőleg, hogy mikor mennyit fizettél erre-arra, mit mikor vásároltál meg, stb...

És nagyon jól kontrollálható a vásárlás mennyisége is.

Bevásárlás havonta egyszer (házhoz hozzák), utána csak pékáru, friss zöldség-gyümölcs a közeli boltban.

43. stokimagdi (válaszként erre: 42. - Gribedli***)
2014. febr. 3. 08:51

szia.

Nem, nem a lakás túl nagy.

A rezsiben van olyan, ami felesleges fizetnivaló.

( hitelkártya, adótartozás, jutalékvisszavonás )

No és én hol dolgoztam, hol nem mert itt a munkahelyek.................. hát szóval nincs.

Megfogtam minden lehetőséget ami adódott de nem mindig volt mit. Most közmunka tavaly márciustól juniusig, és tavaly szeptember óta ,most is folyamatosan. Ellenben tavaly férjem betegállomány, majdnem 5 hónapig, táppénz nemhogy kevés, de táppénzes papir munkahely jóvoltából el,m valahol akárhol, úgy kellett utánna járni az orvosnál, másolatokért. Biztosító hitelkártyára nem akar fizetni, augusztus óta levelezünk. :D

Gyakorlatilag ezen okokból kifolyólag vagyok egyfolytában mínuszban.

Fűtés, gáz, és kályha. Napközben ha nem vagyunk itthon, nem műkszik egyik sem, gázkonvektor levéve, kályhába akkor gyújtunk be, mikor hazajöttünk.

4 fő, az nem 2-2, hanem 3-2. Magyarul, 3 felnőtt 1 kiskorú. Felnőtt nagyfiam még tanul, de mellette dologozgat, amit meg tud keresni örülök ha magára elég, és nem tőlem " kéreget ".

Röviden ennyi. Igazából a rezsiben sok a felesleg.

42. gribedli*** (válaszként erre: 36. - Stokimagdi)
2014. febr. 2. 08:20

Nem lehet, hogy tul nagy a haz, ahol eltek es le kellene cserelni egy kisebbre vagy valami ilyesmi? A rezsi hiaba magas, azert 2 fizetesbol 4 embernek ki kell, hogy keruljon. Ami a gazszamlat illeti, ha gazzal futotok, 2-3 fokkal lejjebb allitani a futest 10%al csokkenti a gazszamlat.


Mi konkretan 18-19 fokot tartunk bent telen. Pulcsiban vagyunk de senki sem betegszik meg, mert igy a gyerekek a kinti hideget is jobban birjak, hogy bent sincs tul meleg. De pl a padlasterben, ahol a jatszoszobajuk van, ott egyaltalan nincs futes, az alatta levo szobak annyira melegitik, hogy 15 fok van, mikor delutan nemsokara vege az ovinak, mielott elmegyek, bekapcsolom a futest es mire hazajovunk, oke, igy nem egesz nap van futve csak amikor hasznaljuk. Vacsi elott lekapcsolom

2014. febr. 2. 08:13
Sorra kerul
40. gribedli*** (válaszként erre: 39. - Csandik)
2014. febr. 2. 08:08

Igen, ez a marketing resze, de nagyon konnyen kontroll alatt tarthatod, ha bevezeted az aras fuzetet. Barmilyen fuzet jo, ahova felirod azoknak a dolgoknak az arat, amiket rendszeresen vesztek.


Egyszoval nem kell az osszes elofordulo dolog ara, csak aze, amit veszel, nagyjabol 3 honap alatt ugyis sorrakerul minden, de a gyakoriak mar 1 honap alatt. Otthon a blokkrol gyorsan beirod a fuzetbe minden bevasarlas utan. Igy nagyjabol lesz egy fogalmad arrol, hogy mi mennyibe kerul tenyleg es nem fogsz elajulni egy 50%os arengedmeny elott, ha csak odairtak egy a szokasosnal magasabb arat es abbol vontak ki az 50%ot. Mondjuk legtobbet a 20-30%on szoktak csalni mert kevesbe feltuno. Az arak kb 1 evig valtozatlanok, ezert 1 ev utan kell a fuzetet atnezni.


Ami az arengedmenyeket illeti meg, a marketingben van olyan szabaly is, hogy egy-egy termeknek lejar a boltban toltheto ideje(nem a szavatossaga), es ezert le kell arazni. Ez rendszerint 12 het, ezert ugyanazt a termeket legkozelebb 12 het mulva arazzak le, ebbol azt is kikovetkeztetheted, hogy nem erdemes belole 3 honapra valo adagnal tobbet venni, amikor tenyleg olcso.

2014. febr. 2. 07:56
Sziasztok! Még kezdő vagyok a háztartásvezetésben, úgyhogy szívesen veszek minden ötletet azzal kapcsolatban, hogyan lehet megfogni egy kis pénzt. Persze az ésszerűség határain belül. Nem arra gondolok, hogy vonjon meg mindent magától az ember, viszont a felesleges kiadásokat szeretném elkerülni. Mindig átnézem az akciós újságokat, de azt gondolom, hogy sokszor csak ügyes marketing az egész, hogy vásárlásra ösztönözzék a jónépet. Nem mindig tudom, hogy mit érdemes tényleg megvenni, ehhez több tapasztalat szükséges és nagyon képben kell lenni, hogy mi, hol, mennyibe kerül. Ha pl. akciós valami akkor is vesztek ha épp nincs szükség rá, majd jó lesz később alapon? Ezt ti hogy csináljátok?
38. stokimagdi (válaszként erre: 37. - Ina87)
2014. febr. 1. 22:18

Én is.

Képes vagyok a hétvégi cuccokért több boltba is bemenni, ebből kifolyólag többször kell forduljak. Hétközben meg eleve ugy megyek, ahol tudom, hogy olcsóbb.

37. ina87 (válaszként erre: 1. - Noncsika87)
2014. febr. 1. 22:01
Ma már nehéz sporolni,mert általába valami plusz kiadás becsuszhat!tervezd meg h mire van biztos szükséged,sajnos villany,viz esetleg télen fütés nehéz sporolni.amin sokat lehet az az enivalo persze ez ember függö!vásárlás én inkáb mindég több boltot körbe járok mert hat az árak sehol se egyformák amugy az akcios dolgokat is figyelem.
2014. febr. 1. 19:36

Hát a hosszú távú anyagi fejlődés az még várat magára. Nekem már az is előlre lépés lenne, ha normálisan tudnám fizetni a számlákat, és túllenék már az elmaradásokon.

6 hetet nem írtam, de több hetet igen. Gyakorlatilag hónap végén vagy következő hónap elején szokták kifizetni.

Per pillanat még a decemberi fizetését ami január 10-12-én esedékes, még nem kapta meg. Én már megkaptam tegnap a januárit is, de sajnos sokáig nem tart, mert adósságot is tömködök. :(

35. gribedli*** (válaszként erre: 34. - Stokimagdi)
2014. febr. 1. 08:47

Ebben az esetben is igy jarnek el, es 10%ot mindig felretennek veszhelyzetre. A kajara az eloleget mindig jo elkerni mert addig is az a penz mar a tietek. Plusz a havi jovedelmet ugy kellene kiszamolnod, hogy egy ev alatt osszesen mennyi folyik be es ezt elosztani 12-vel, ez a kiindulopont.


Figyelembe kell venned, hogy a 6 hetes csuszas annyira beleszamit ebbe, hogy eves szinten 1 fizetessel kevesebb az alap, szoval azzal kell szamolnod.


Semmilyen anyagi fejlodesre nem szamithatsz hosszu tavon, ha nem teszed el a jovedelmetek 10%at ugy, hogy ahhoz egyaltalan ne nyulj hozza, az elkovetkezendo 15-20 evre szolo sporolas ez, semmilyen okkal nem szabad hozzanyulni. A varatlan koltsegekre pedig egy tovabbi 10%ot felre kell tenned, ebbol fedezed a veszhelyzeteket, ehhez hozzanyulhatsz, de a kovetkezo honapban ugyanugy el kell tenned a 10%ot. Ahogy latod, csak az eddigi penz 80%-abol kellene megprobalni gazdalkodni.


Ha mindketten dolgoztok, ez biztos, hogy lehetseges, hiszen csak 4-en vagytok, a rezsi/kaja nem lehet olyan magas 4 emberre, amibol 2 gyerek, hogy ne tudjatok kijonni. Valahol elcsuszol, mindent irj le, meg fogod talalni, hogy hol van a hiba, hol lehet csokkenteni. A kajaeloleget meg igenis kerjetek el mindig, nehogymar 6 hetes csuszasok alatt a fonok ennyit se adjon! Amig lehet, szivbaj nelkul kerjetek el az eloleget!

34. stokimagdi (válaszként erre: 33. - Gribedli***)
2014. jan. 31. 21:55

Nem. Csak a férjemé csúszik, de rendszeresen. Viszont az enyém a kevesebb. ( közmunka )

4.-en vagyunk.

Hiába tervezem be, hogy melyikünk fizetéséből mit kell, vagy mit tudok feladni, minden borul.

Ráadásul nem tudni mikor fizetnek, csak hitegetik hétről hétre. Az enyémből nem marad annyi, hogy kitartsak amig ő kap, ha előleget kell kérni kajára, akkor az ugye már annyival kevesebb. És hát van olyan csekk amit nem lehet tologatni.

Elegem van, ezt csináljuk már egy jóideje. Azt hittem ha végre már ketten dolgozunk, akkor előlrébb jutunk ha csak szépen lassan is. De nem úgy tűnik. A váratlan kiadásokról meg ne is beszéljünk, mert a francba, szinte minden hónapban van valami

33. gribedli*** (válaszként erre: 26. - Stokimagdi)
2014. jan. 31. 19:26

Mindkettőtöknek csúszik a fizetése? Mert ilyenkor mindig az a lépés, hogy fel kell írnod a kiadásokat és kategóriákba szedni, és minden alkalommal azt kell kifizetni elsőnek, ami a lista elején van:


1.Kategória: hiteltörlesztő, rezsi

2.kategória: félretett pénz, vésztartalék (ez életmentő lehet)

3. kategória: kaja

4. kategória: az összes többi


A kajával ki kell húzni addig, amíg ki nem üresedik a spájz, és sorra nem kerül a kaja, de ha huzamosabb ideig így van, hogy mindkettőtök fizetése csúszik, érdemes elgondolkodni, hogy munkát váltson legalább egyikőtök

2014. jan. 31. 19:16

Költségek vezetése:


Ahhoz, hogy tudd, mennyit költötök hétköznapi dolgokra, a pénz elosztásán kívül az elkövetkezendő hónapban írj fel minden egyes kiadást, minden blokkról és hónap végén ellenőrizd, hogy mire ment el, ami hülyeség volt, ami nélkül kibírtad volna. Teszem azt, megérezted a metróban a péksüti illatát és vettél valamit, de lehet, hogy 5 perc múlva már otthon voltál és otthon is lett volna kaja, a péksüti árának töredékéért, de akár más dolgok is, mint az, hogy megláttál egy kirakatot, megtetszett egy felső, azonnal megvetted, pedig már van egy ilyened otthon, csak rendet kellene rakni a szekrényben.


Vannak fontos dolgok is, de ha mindent felírunk, hónap végén nagyon szépen kitűnik, hogy melyik fontos dolog volt tényleg nélkülözhetetlen, és melyikkel várhattunk volna a jövő hónapig is, mert nem volt annyira sürgős, csak győzött a figyelmetlenség

31. gribedli*** (válaszként erre: 1. - Noncsika87)
2014. jan. 31. 19:12

Hónap elején egy borítékba teszel minden befizetendőt csekkekre stb. (ha nem tudod, hogy mennyi, akkor az előző havi, 2 hónappal ezelőtti stb. számlák alapján tedd félre). Ezután vegyél el belőle egy összeget, amit félre szeretnél tenni, írták már, bevétel 10%-a, ha elsőre nem megy, legyen 5%, ha bankba teszed egy másik számlára, vagy betétkönyvbe, legalább nem tudsz hozzányúlni.


A maradék összeget oszd el 30-al, a kapott számot szorozd meg héttel, ennyi a heti költhető pénzed. Ha neked úgy jobb, hogy 30fele osztod és napi költőpénzed van, akkor csináld úgy, de nem nyúlhatsz a jövő hetihez idő előtt!


A heti költőpénz nemcsak kaja, hanem ruhapénz is, ezért ajánlom, hogy ne költsd el az egészet kajára, ha lehet, mert nem marad a végén másra, előreláthatatlan dolgokra sem (erre félretehetsz még 10%-ot mint vésztartalék).


Készíts heti menüt (ezt is írták már előttem), heti 4 kaját találj ki, amit szerettek, a többi napokon maradék. Menütervezéssel már csökkentetted is 30%-kal a konyhapénzt, ehhez készítsd a bevásárlólistát és csak azt vedd, ami a listán van. Ha impulzív költekező vagy, az egyetlen mód, hogy ne költs, az, hogy ne menj a bolt közelébe. Próbálj meg a menütervezésnél abból kiindulni, ami már van otthon, szóval mielőtt a kajákat felírnád, tegyél egy "kört" a spájzszekrényben, és gondolkozz, hogy össze tudsz-e már abból állítani egy heti étrendet? A hűtőben a nemsokára lejáró cuccokat tedd arra a polcra, ami pont az orrotok előtt van, amikor kinyitjátok a hűtőajtót és abból egyetek először, így szép lassan nem lesz többet penészes felvágott, lejárt joghurt, megsavanyodott akármi, amit túl későn találsz meg és már ki kell dobni.

2014. jan. 31. 19:03
2 havonta fizetjük a vizet , minden más számla havonta jön , nekünk kb 60 ezer ft megy a számlákra , nincsen semmilyen hiteltartozásunk , de ebbe a fa , amit a fűtéshez pluszba nyáron veszünk , az ebbe nincs benne . Az biztos , h akinek ennél több a fizetnivaló , vannak növőfélben lévő gyerekei , 2 keresetből nagyon nehezen tud létezni .
2014. jan. 31. 18:57
Az a 18 m3 víz / bocsánat az előbb négyzetmétert írtam köbméter helyett ! / az egy főre volt értendő , iszonyat sok !!!!
28. forrest2010 (válaszként erre: 26. - Stokimagdi)
2014. jan. 31. 18:44
Attól függ hány emberre ? ft , mekkora a fenntartandó lakás ? mennyi az ilyen -olyan számla ? Mennyi marad kajára ? mert az se mindegy ! Nálunk pl 3 főre elfogy havonta 6 m2 víz , sokallom ! vannak nálam ügyesebbek , akiknél ez 2-3 m2. Rgyszer összehasonlításképpen volt valamibe h Amerikába az átlag vízfogyasztás havi 18 m2 !!!!! hihetetlenül sok ! a vízszegény országokban pedig 30 l a napi fogyasztás .
2014. jan. 31. 18:32
Első lépésként a sok rezsit próbálnám valahogy csökkenteni.
2014. jan. 31. 18:26
Engem az érdekelne, hogy kevés pénzből, sok rezsivel, több hetet csúszó fizetéssel hogy tudtok beosztani. Nemhogy spórolni nem lehet, hanem még beosztani sem. Minden borul, hiába számolom ki, hogy miből mit.
25. Noarashi (válaszként erre: 1. - Noncsika87)
2014. jan. 26. 14:49

Na tehát jó ötlet és nem nagy érvágás ha minden este előveszed a pénztárcád és a 200 Ft-osokat kiveszed belőle, és bele egy perselybe. Azért szép kis summa jöhet így is össze.

Elcsábulás a boltokban...listával menj, csak azt vedd meg, ami a listán van. Ha valami nagyon tetszik, várj vele kicsit, ha még másnap is nagyon nagyon kell, akkor vedd meg.

Érdemes csekkolni a boltok szórólapjait, néha jó kis akciók vannak, ami nem kaja, hanem eláll jó ideig, abból lehet venni többet, ha kedvező az ára. Kajából felesleges betankolni, na meg figyeld a hűtőd, hogy elől azok legyenek amiket ideje lenne megenni lejárat miatt. Ételt nem dobunk ki, kenyeret meg pláne nem.

Pénz félretétel még, fizetésed 10%-át minden hónapban tedd el, mintha az nem is lenne. Persze ha nagyon megszalad a szekér, akkor lehet többet is mint 10%, de az a minimum.

Nézd meg boltokban, hogy mi az ami csak azért drágább mert márkás. Vannak jó kis saját termékek, amik ugyanolyan jók. De nem minden, ehhez évek és kellő mennyiségű tapasztalat kell :)

Ne vegyél trash kajákat, kólát és hasonlókat, drága és sz.r.

Na kb rögtön ennyi.

24. migerben (válaszként erre: 17. - Noncsika87)
2014. jan. 26. 14:39
A neten is találsz többféle háztartási naplót.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook