Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Hogyan készítsem a rizst, hogy "pergő" legyen, a szemek külön maradjanak? fórum

Hogyan készítsem a rizst, hogy "pergő" legyen, a szemek külön maradjanak? (tudásbázis kérdés)


1 2
28. monami
2007. szept. 9. 07:04
.....ja.......a rizst én sem mosom......
27. Imo
2007. szept. 4. 17:45
a rízst ne mossad meg úgy pirítsd meg olajon öntsd fel 2x annyi (forró) vízzel, rottyantsd 1x össze annyira, hogy a rizs megdagadjon utána fedjed le zárd el a gázt alatta és várj 20 percig. amióta így csinálom tökéletes a rizs
26. Bea70
2007. júl. 30. 18:17
Az én tuti receptem: Vajon 1 pohár rízst fehéredésig kevergetve, majd felöntöm 1,5 pohár vízzel, teszek bele izlés szerint sót, 2- 3 perc forrás után, jól záródó fedővel letakarva elzárom, és ott hagyom. A saját gőzében megpuhul,kb.20 s', nincs vele gond, minden szem külön van. Én jázmin rízst készítek. Tuti, próbáljátok ki.
2007. júl. 13. 14:26
Legbiztosabb, ha szemenként főzzük. (sicc :)))
2007. júl. 13. 13:37
Ja, és a rizs fajtájától is függ az eredmény: általában a hosszúszemű szebb, elválóbb. Anyósom mindig ilyet vesz, ez sima kifőzéssel is "pergő" lesz (utána a tűzhelyen hagyva lefedve kihűlni)
23. nömmix (válaszként erre: 8. - Babrigitta)
2007. júl. 13. 13:33
Eszerint csinálom én is. Annyi vizet, amennyit a rizs csomagolásán írnak, amikor a főzéstől "kásás" lesz, akkor teszem a 200 fokos sütőbe és azonnal elzárom a sütőt.
2007. júl. 13. 11:47

Mivel a kuktás verziót nem láttam, leírom:

A kuktában a rizst megpirítom, másfélszeres vízzel felöntöm. Lezárom a kukta tetejét. Forrástól számítva 8 percig főzöm és kb 5 percig hagyom kikapcsolás után állni.

Ezt tényleg nem lehet elrontani:)

2007. júl. 13. 11:07

hú, most nem olvasom végig ki mit írt, bocs az ismétlésért!

pici olajon meg piritod, majd be teszed a sütőbe, kb 1,5 szer annyi vízzel. Persze ez attól függ milyen rizs (fehér, barna, a, b, stb..)

20. vronie
2007. jún. 8. 08:08

2 rész rizs : 3 rész víz

Persze előtte pirítsd meg egy kis olajon vagy vajon, illetve fontos, hogy miután összeöntötted a vízzel, valóban csak egyszer keverd meg, utána takarékon főzd, és valóban a gőzben fog szépen megdagadni a rizs.

19. NOA
2007. máj. 29. 13:32
A rizst kevés ideig kell főzni, gőzben nyilik ki ez a nyitja.
18. Pandamaci (válaszként erre: 17. - Gyopár)
2007. máj. 29. 13:17
Ezt azzal egészíteném még ki, hogy az első forráskor még igen, de utána már nem tanácsos megkavarni, és így nem fog összeragadni.
2007. máj. 27. 08:25

Én teljesen hagyományosam főzöm, és mindig külön állnak a szemek: nagyon pici olajon megpirítom (pergelem), majd bőven öntök hozzá vizet. Főzöm, ameddig puha nem lesz (ha kell, még adok hozzá vizet). Ha megfőtt, és esetleg van még víz rajta, akkor leöntöm.

Ilyenkor már látszik, hogyan állnak a szemek: ha esetleg összeállnak, egyszerűen leöblítem hideg vízzel. Ez mindig segít, és szép, pergő rizst kapok. Úgy tudom, hogy a rizsnyák az, ami összetartja a szemeket, ezért kell leöblíteni. Persze van aki ragaszkodik hozzá, hogy az is az ételben legyen.

16. mulaci
2007. máj. 27. 02:09
Én már sok mindent kipróbáltam, mindegyik macerás, és a végeredmény sem mindig egyforma. Szerintem a legjobb megoldás előgőzölt, parboiled rizst (magyar, nem zacskóst) bő, forrásban lévő sós vízben előírás szerinti ideig (15-18percig) főzni, leszűrni. Lecsepegtetés után egy kis vegetával, és a rántott hús serpenyőjéből ellopott 1-2 evőkanál forró olajjal átkeverni. Próbáld ki! A siker mindig biztos a rizs nem ragad, a kínaiak is így csinálják. Utána még lehet tuningólni akár fagyasztott, párolt mexikói zöldségkeverékkel,vagy pirított gombával, vagy csak egy kis petrezselyemmel.
15. Manhattan22 (válaszként erre: 14. - Algea)
2007. máj. 22. 12:28
:) Én a mikróhoz csatolt recepteknél találtam erre a recire. Külön felhívták a figyelmet, hogy tető nélkül kell betenni, s csak utána rá a tetejét, kb. 20 percre. Tényleg finom.Ha rizibizit vagy kukoricás rizst csinálok, csak simán hozzákeverem még mielőtt a mikróba teszem a borsót vagy a kukoricát. Igaz, ezek feljönnek a tetejére, de utána össze lehet keverni. Ha fagyasztottból csinálom, icipicivel kevesebb vizet teszek hozzá.
14. algea (válaszként erre: 13. - Manhattan22)
2007. máj. 22. 09:24
Szia! Ez is jó módszer, majdnem tapasztalatból mondom, ugyanis a Frank Júlia Gépek a konyhában c. könyvében olvastam hasonló receptet, csak annyi esezm volt - lehet kinevetni:) - hogy fedeles műanyag dobozban csináltam. Inkább nem mesélem el, amikor kivettem,a vákuum mit csinált a dobozzal, és hogy szedtem ki belőle - az egyébként tényleg pergő - rizsszemeket:)
2007. máj. 22. 00:58
Hát, én úgy csinálom, hogy 1 csésze rizst kiválogatok, megmosok, lecsepegtetek. Közben 2 pohár sós, vegetás vizet felforralok. Egy jénaiba beleteszek egy kevés olajat, abban megforgatom a rizst, hozzáöntöm a forró vizet és beteszem mikróba kb. 13 percre. Mikor lejár az idő, ráteszem a jénai tetejét, s kb. 20 percig állni hagyom. Így is pergős szemű lesz :)Legalábbis, nekem olyan szokott lenni:)
12. velheim (válaszként erre: 11. - Algea)
2007. máj. 21. 16:31
nekem nem lesz tejberizs állaga :)
11. algea
2007. máj. 21. 16:21

Köszi az újabb válaszokat! Épp most készítettem el a rizst, úgy csináltam végülis, hogy jól megmostam, összekevertem annyi olajjal, hogy mindenütt fényes legyen, egy nagyon kicsit melegítettem a tűzön, de nem pirítottam meg, aztán jött annyi hideg víz, hogy tényleg kb. egy ujjnyira ellepje, kis só, aztán fedő nélkül felforraltam, aztán lefedtem, a lehető legkisebb lángon párolódott, amikor megpuhult, még rajta hagytam a fedőt, végül villával felkevertem, és életemben először úgy érzem, sikerült tökéletes rizst készítenem! Már alig várom, hogy a Párom megdicsérje:)

Igazából sok pici odafigyelésen múlik, aztán később már bitos megy rutinszerűen.


Velheim: pont úgy készíti Édesanyám a rizst, ahogy Te leírtad! Neki eléggé egybe szokott állni, ezek szerint Neked jó pergős lesz?


Emagdi: Ez sem rossz:) Egy másik fórumon a basmati rizst dicsérték még sokan, hoyg abból mindig pergős lesz a rizs, de maikor megláttam, hogy mennyibe kerül, elgondolkoztam, hoyg akarom-e, hoyg a rizs drágább legyen, mint a hús:)

10. emagdi
2007. máj. 21. 13:44
uncle ben's előfőzött rizst kell venni, az gyorsan megvan, nincs vele macera, és nem tapad:))
2007. máj. 21. 13:43
Utoljára úgy csináltam a rizst, hogy 1 bögre rizst, körülbelül 1 evőkanál olajon fehérre "pirítottam", másfél-két bögrényi vízet felforraltam. Ezt ráöntöttem a rizsre, amikor az már hófehér volt, gyorsan sót bele (a forró vizet is meg lehet sózni) lefedtem azonnal, öt percig a tűzhelyen hagytam (amit már elzártam). Sütőt begyújtottam az elején (190 fok). Beraktam körülbelül 20 percig nem nyúltam hozzá, lefedve hagytam, majd kivettem megkevergettem, sóztam még és tálalásig hagytam a sütőben.
2007. máj. 21. 13:24

Szerintem egyik verzió sem jó :)


-rizs késhegynyi vajon(!) megpirít + kevés vegeta (lehet só is)

-felönteni vízzel, hogy ellepje (és a rizsszemek se látszódjanak már). Tehát durván 1 ujjnyival több vizet adjunk hozzá. Pár percig forralgatni, kevergetni (Addig, amíg a fehéres lé alatt előjönnek a rizsszemek körvonalai)

-Előmelegített sütőbe (150 fok) fedővel betolni 30-40 percre és kész. Ha még picit nyirkos a rízs, akkor a fedő levétele után még 5 percre hagyjuk a sütőben.


Tökéletesen pergős, ízletes.

7. oooszolo@citromail.hu (válaszként erre: 6. - Algea)
2007. máj. 21. 13:16
ez nemigazán jó megoldás.csináld a következőt:tedd a rizst az edénybe,önt rá egy kávéskanál olajat,csipetnyi sót és piritsd meg,majd öntsd fel annyi vizzel,hogy két ujjnyira ellepje.várd meg mig forrni kezd,utána zárd le alatta hőforrást.takard le fedővel,ás 15 perc után kostold meg.ha puha akkor jó.
2007. máj. 19. 12:00
Köszönöm, hogy írtatok! Tehát meg-meg lehet kevergetni közben? Ezt a maradék víz-leöntős módszert ki fogom próbálni, logikusan hangzik:)
2007. máj. 19. 11:56
eek=ezek
4. birogaby (válaszként erre: 3. - Cdc6d6d4be)
2007. máj. 19. 11:55

Magát a fôzést én is így csinálom,de a vizet nem szoktam mérni,mindig bôven teszek hozzá,kôzben kóstolgatom,és amikor már puhának találom a szemeket,leszûröm.Ugy hallottam,ha leszûrés után hideg vizzel leöblíted,nem ragadnak össze a szemek.Kipróbáltam,nekem bevált.Ha nagyon kihûl,egy percre beteszem mikróba tálalás elôtt.

A fôzôvízbe én is szoktam tenni ételízesítôt,leveskockát,mikor mi akad,de lehet kapni rizsfôzô kockát is,az is finom.

De ha azt akarod,hogy fehér maradjon,csak sót adj hozzá,eek egy picit besárgítják.

3. cdc6d6d4be (válaszként erre: 2. - Algea)
2007. máj. 19. 11:19

Szia

Én úgy csinálom,hogy:1csésze(teás) rizshez 2 csésze vizet adok.Először is az 1 csésze rízst olajon,kevés sóval megpirítom(kb:2-3)perc,és felöntöm a 2 csésze vízzel.Teszek rá fedőt,és ha felforrt takarékra veszem.Többször meg kell keverni közben és kb.15 perc alatt elfővi a levét és kész.Ha kész még tálalásig hagyd rajta a fedőt és közbe amikor már nem föl többször meg lehet keverni.Ha még gondolod, akkor amikor a vizet ráöntöd 1 húsleveskockát beledobhatsz,attól ízletesebb.Ha kipróbáltad írd meg hogy sikerült.Puszi Márti

2007. máj. 19. 11:10
Nem számítok már kezdőnek a konyhában, de rizs elég ritkán kerül az asztalra, mert nem nagyon találom el, sajnos. Próbáltam már sütőben, jénaiban párolni, tűzhelyen dupla mennyiségű vízzel, stb. de vagy kemény marad a fele, vagy már kásaszerűre sikerül. Ti hogy csináljátok?
2007. máj. 19. 11:06
Hogyan készítsem a rizst, hogy "pergő" legyen, a szemek külön maradjanak?
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook