Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Basedow kórban van-e valakinek tapasztalata alternatív gyógymódokkal kapcsolatban? fórum

Basedow kórban van-e valakinek tapasztalata alternatív gyógymódokkal kapcsolatban? (tudásbázis kérdés)


2010. júl. 3. 19:17
A gyógyszer neve Tyreostat ez volt elöször most pedig Propycil 50 mg.
13. marti75 (válaszként erre: 10. - Slazinger)
2010. júl. 3. 18:31

Szia!

Köszönöm, hogy leírtad a történetedet. Milyen gyógyszert adott a háziorvosod?

12. marti75 (válaszként erre: 9. - A0c1361e44)
2010. júl. 3. 18:27

Szia!

Az az igazság, hogy ezelőtt (tavaly október) még soha sem nézték a véremben a hormonszinteket. Visszakerestem a terhességek alatti laboreredményeket (a legutolsó 2000-ben készült), de nem volt ilyen irányú adat. Így aztán nem tudom megítélni, hogy a terhességeknek van-e köze a mostani helyzethez. Lány koromban nem volt gond a súlyommal, csak a terhességek után (mondjuk ettem is rendesen) de akkor nem érdekelt igazán, élveztem a babázást. Tavaly októberben kezdtem el szedni Roaccutan gyógyszert a bőrömre, emiatt készült az első vérkép. A háziorvos nem vette észre a TSH eredményt a leleten, én hívtam fel rá a figyelmét. Aztán jött az UH, izotóp, szakrendelés.

Itt a hoxán a gyógyszerrel (Metothyrin)kapcsolatos fórumot olvastam végig. Elgondolkodtatott az is, hogy míg másokat a gyógyszerszedés elején sűrűn hívtak labor kontrollra, nekem azt mondta a doki amikor felírta a gyógyszert, hogy viszlát két hónap múlva.

Fogyókúrás csodabogyikat nem szedtem, csak diéta, torna, zöld és fehér tea.

Azt hiszem, hogy először is váltok háziorvost, keresek egy megbízható endokrinológiai magánrendelést aztán majd szépen sorban a többi.

Én is minden jót kívánok neked (elsősorban egészséget)és a továbbiakban is szívesen olvasom a hozzászólásaidat.

üdv.: Márti

11. a0c1361e44 (válaszként erre: 10. - Slazinger)
2010. júl. 3. 16:03

Én biztos vagyok benne, hogy nem az aloevera és a zöldtea segitett, hanem a gyógyszer. És utálok gyógyszert szedni, tehát nem támogatni akarok egy gyógyszer kampányt, de van amikor kell.

A gyógyszert én is magamnak adagolom, mert a dokit egy kicsit sem érdekli...

2010. júl. 3. 15:59

Szia!


Több mint 10 éve derült ki, hogy ez a betegségem. Már szívritmus zavarom volt ezért derült ki.

A szakorvos a második vizsgálat után azonnal operálni akart. Nem egyeztem bele.

A háziorvosomtól kaptam egy tablettát, amit szedtem, és emellett elkezdtem inni az FLP eredeti sárga flakonos aloe verát. A vér eredményeim folyamatosan javultak kb. 2 év után meggyógyultam.

Ezután újra kávéztam szénsavas italokat, ittam, nem vigyáztam magamra. Újra előjött a betegség.

Ezután zöld teát kezdtem el inni aloe vera és napi egy szem tabletta mellett. Megint minden rendbe jött minden vér eredményem teljesen rendben van a háziorvosom, legutóbb azt mondta mit keresek én nála teljesen jó minden. A tablettát 2-3 naponta szedem ezt én, érzem hogy ez elég.

Ez az én tapasztalatom lehet, hogy más nem ért velem egyet. Remélem, segíthettem.

2010. júl. 3. 15:19

Szia!

Na, még egyszer: nem akarok okoskodni! Örülök, hogy nem veszed félvállról a betegségedet és jársz ellenőrzésekre. Ez a legkevesebb, amit megtehetsz. Melyik fórumot olvastad? A gyógyszertől nem leszel szőrös! Szedtem többször, és sokáig a gyógyszert ismerem a mellékhatásait. Hizni lehet tőle valóban, hiszen a gyógyszer átalakitja az anyagcserét, de annyi kalóriával, amennyit fogyasztasz, a hizás kizárt. Nem gondoltál arra, hogy a terhesség alatti nagy hizás már a pm eredménye volt? Elképzelhető, hogy pont e betegség miatt ingadozik a súlyod. Én is igy voltam. Mióta megműtöttek tartom a súlyomat, fogyni tudok és elég könnyedén. A műtétem előtt, hol lefogytam sokat, hol hiztam sokat. Ez mindig a pm működésemtől volt. A foginy sorvadás, amiről irnak lehet kórtól, hajlamtól, és a pm betegségtől, de nem hinném, hogy a gyógyszertől.

Azt javaslom, ha nem haragszol meg érte, hogy járj folyamatosan továbbra is kontrollra, és ha nem érzed magad jól, akkor figyelj oda jobban, nehogy már késő legyen. Az FT4, ami emelkedik a túlműködésnél már sok topmodellt megölt. Ezt teszik a fogyókúrás készitményekbe is.

Én sem szedtem minden túlműködésnél gyógyszert, mert jól éreztem magam, de sajnos volt, hogy kellett....

Vigyázz magadra! És gyógyulj meg!

8. marti75 (válaszként erre: 7. - A0c1361e44)
2010. júl. 3. 14:39

Kedves Kék Irisz!

Köszönöm a lelkiismeretes tájékoztatást és aggódást. Természetesen nem veszem félvállról a betegséget és folyamatosan a megoldáson rágódom, de egy belső hang azt sugallja, hogy nem szabad elkezdenem a gyógyszer szedését. Az elmúlt évben húsz kilótól szabadultam meg de úgy, hogy minden egyes dekáért meg kellett küzdenem (800-1000 kcal, 40 perc torna/nap). A fogyókúra az én döntésem volt, mivel a harmadik terhességem alatt 30 kg-ot híztam de az endokrinológus doki végig sem hallgatott, rögtön rávágta, hogy a betegség miatt fogytam. Pedig most, hogy elértem azt a súlyt amivel férjhez mentem, ha napi 1200kcal-nál többet eszem képes vagyok 3 kilót hízni egy héten. Radiológus barátnőm szerint a fogyókúra is előhozhat ilyen problémákat. A fogyókúra során lebontott zsírsejtekből kiszabadulnak a bennük tárolt hormonok és méreganyagok és még jó ideig a vérben keringenek. Ezért is szeretnék haladékot kapni a gyógyszer előtt, hátha maguktól is (természetes rásegítéssel) kiürülnek. Egyébként a TSH 0.01, A T3, T4 magas, de az első eredményhez képest a második (1 hónappal későbbi) leletben csökkenő tendenciát mutat.

Végigolvastam a másik fórumon a többiek tapasztalatait a gyógyszerről és elég ijesztőnek találom. Hízás - miután vért izzadva fogyóztam, szőrnövekedés - így is van elég, fogínysorvadás - most még szépek a fogaim maradjon is így, hátha még egy ideig szükség lesz rájuk, ízületi gyulladások - no ilyenem már volt bőven, nem kérek többet...

A lecke feladva.

Köszönettel: Marti75

2010. júl. 2. 15:21

Marti, én nem akarok okoskodni, de mivel túl vagyok a műtéten, ami e betegség miatt volt szükséges, ezért írtam, hogy nincs alternatív megoldás. Nem is értem, hogy miért buzdítanak esetleg egyesek erre. Ez a betegség nem játék. Lehet, hogy most még nincs tüneted, az is lehet, hogy sosem lesz, de sajnos bármikor lehet. A legkevesebb a szemtünet lehet, bár engem ez zavart volna leginkább. A többi súlyos szervi betegség, ami kialakulhat az egész életedet tönkre teheti! Nem hiszem, hogy ilyen fiatalon egy esetleges szívritmus zavart szeretnél. A methotyrin nem hormon, ez csökkenti a azt a hormont, amiből neked sok van! Tehát a pajzsmirigy hormont csökkenti, ami miatt a TSH-d alacsony. Mennyi a TSH-d?

A tünetek a TSH romlásával jelentkeznek, fokozódnak. A fogyás szuper, de csak akkor ha meg tud állni. A kéz és láb remegés, a 140 körüli pulzus, a magas vérnyomás, az örökös fáradtság és még sorolhatnám a nagyon kellemetlen tüneteket. De a te életed, és tied a döntés. Ez a betegség nem arról szól, hogy könyed adod vagy sem.....

2010. júl. 2. 12:07
Mivel semmilyen tünetem sincs (véletlenül derült ki egy rutin vérkép alapján, amit egy gyógyszer szedése miatt csináltattam), ezért úgy gondolom, hogy nem ugrok fejest a Meto.. hormongyógyszer szedésébe. Persze az endokrinológus orvos elzárkózik minden altarnatív lehetőségtől, de én nem adom olyan könnyen. Minden egyéb megoldás érdekel.
2010. júl. 2. 12:03
Köszönöm a válaszokat!
4. Zsú1965 (válaszként erre: 1. - Marti75)
2010. júl. 2. 11:22
Nem tudom , mennyire számít alternatív gyógymódnak, de tehetnl egy próbát az agykontrollal, illetve kérdezz meg egy magasabb fokozatú **st.

** A védjegy jogtulajdonosa nem járult hozzá a szó használatához.
2010. júl. 1. 22:51

A Basedow-kór az autoimmun pajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb formája. A pajzsmirigyben termelődő tiroxin (T4) és trijód-tironin (T3) hormonok fokozzák az alapanyagcserét, serkentik a növekedést, jelentős hatást fejtenek ki a szívre, az izmokra és az idegrendszerre, illetve a szervezet fehérje-, cukor- és ionforgalmára. A pajzsmirigyhormonok termelődéséhez nélkülözhetetlen a jód kellő mennyiségű bevitele. Túltermelődésük esetén az anyagcsere túlságosan felgyorsul, ennek következményei a Basedow-kór tünetei is.

Előfordulás

A Basedow-kór bármely életkorban és mindkét nemben előfordulhat, de leggyakrabban a 20 és 50 év közötti korosztályt érinti. A nők érintettsége ötször nagyobb a férfiakénál.



Okok

A Basedow-kórban a pajzsmirigy túlműködést a TSH-receptor ellen termelődő antitestek okozzák. A TSH (thyroid stimulating hormone=pajzsmirigyserkentő hormon vagy tirotropin) a hipofízis elülső lebenyében termelődik, s ahogy neve is mondja, a pajzsmirigy működését tudja serkenteni a hipotalamuszban termelődő, a TSH felszabadulását serkentő TRH (Thyrotropin Releasing Hormon) hatására. A TSH a pajzsmirigy TSH-receptoraihoz kötődik, és így ott serkenti a T3 (trijód-tironin) és T4 (tetrajód-tironin vagy tiroxin) hormonok termelődését. Ezek gyakorlatilag egész anyagcserénket, a szervezet víz-, oxigén- és ásványianyag-forgalmát, hőháztartását és még számos szerv működését befolyásolják. A pajzsmirigy-hormonok termelődése szigorú szabályozás alatt áll. Basedow-kórban a TSH-receptorokat nem a TSH stimulálja, hanem a receptorok ellen termelődő autoantitestek, és ez a serkentés szabályozatlan, független a szervezet hormonszükségletétől.


A Basedow-kór hátterében genetikai hajlam és környezeti tényezők állnak: ilyen a dohányzás, a stressz és a szülés utáni időszak, illetve bakteriális vagy vírusfertőzések. Amennyiben a fertőző kórokozó antigénjei hasonlóak a szervezet bizonyos sejtfelszíni molekuláihoz, az antigén ellen termelt antitestek tévedésből a saját sejtek, ez esetben a pajzsmirigy sejtjei ellen támadnak. A reakció miatt a pajzsmirigy megnagyobbodik, fokozott hormontermelését a TSH-elleni antitest, a TRAK (TSH Rezeptor Antikörper) okozza.

Tünetek, kórlefolyás

A pajzsmirigy túlműködésének tünetei általában a tiroxin és a trijód-tironin hormonok anyagcserére gyakorolt hatására vezethetők vissza. A pajzsmirigy az esetek 70-90%-ban megnagyobbodik. A szívre gyakorolt serkentő hatás miatt a szívfrekvencia felgyorsul, esetleg ritmuszavarok lépnek fel. Egyes esetekben nőhet a vérnyomás, emelkedik a testhőmérséklet, élénkebbek a bélmozgások. Jellemző a napi többszöri, lágyabb székletürítés, esetleg valódi hasmenés. A fokozott anyagcsere miatt a gyakori éhségérzet ellenére is fogyás tapasztalható.


Az idegrendszer érintettsége miatt a végtagokon, különösképp a kinyújtott ujjakon finom hullámú remegés léphet fel, jellemző az idegesség, az alvászavar.


Izomgyengeség is kialakulhat, főleg a törzshöz közelebbi izmokon (felkar, comb). A bőr meleg, nedves. A beteg a meleg környezetet nehezen viseli. Fogamzóképes korú nőknél előfordulhat a menstruáció ritkábbá válása és a libido csökkenése is.


A Basedow-kórhoz a pajzsmirigy túlműködés tünetein kívül egyéb jellegzetes tünetek is kapcsolódnak.


A betegek 60%-nál a szem érintettsége, ún. endokrin oftalmopátia alakul ki. Ekkor a szemgolyó mögötti kötőszövetet aktivált T-sejtek (a fehérvérsejtek egyik alcsoportja) lepik el. Ezek a sejtek különböző olyan anyagokat termelnek, melyek a kötőszöveti sejteket aktiválják. A kötőszöveti sejtek által termelt anyagok pedig vizet kötnek meg, ez okozza a szemgolyó mögötti izomszövet jellegzetes duzzanatát: a szem ily módon kidomborodik üregéből, kidülled. Ezt hívják exoftalmusznak. A szempillák súlyos esetben nem fedik tökéletesen a szemgolyót, a pillacsapások lelassulnak, ami miatt az állandó irritációnak van kitéve: a kötőhártya kiszárad és viszket. A szem fehér ínhártyája a pupilla felett is kilátszik a felső szemhéj alól (Dalrymple-jel). A szem nem képes összetartani, kancsalítani (Möbius-tünet).


Jellemző a szemöldök külső részének duzzanata - gyakran ez a legkoraibb jel -, a fénykerülés, az idegentest-érzés, a szem mögötti fájdalmas nyomás, a kettőslátás és a látásromlás.


A betegség gyógyultával a szemtünetek nem fejlődnek automatikusan vissza, ezért olykor szemészeti műtétre is szükség lehet. A betegek 50%-nál megfigyelhető a "merseburgi triász" néven ismert három fontos tünet - Basedow ugyanis merseburgi orvos volt -, amely a pajzsmirigy megnagyobbodását, az exoftalmuszt és a szívfrekvencia növekedését jelenti.


A betegek kevesebb, mint 5%-nál lép fel a sípcsont előtti terület megvastagodása, amely a szervezet bizonyos anyagai - a glükóz-aminoglikánok - bőr alatti lerakódásának következménye. Ez ritkán az alkar és a vállak területén is előfordul. Ugyancsak ritka tünet a kéz- és a lábujjak végpercének bunkószerű megvastagodása. A pajzsmirigy-túlműködés legsúlyosabb formája a tireotoxikus krízis, amely a betegség extrém súlyosságát jelenti. Kialakulhat spontán vagy gyógyszeres kezelés hirtelen leállítását követően, illetve a beteg más súlyos betegsége vagy műtéte következtében. A krízis tüneteit három stádiumra osztják:


Az első stádiumban a szívfrekvencia 150/perc fölé emelkedik, és akár 41°C-ra emelkedő lázzal, izzadással és kiszáradással jár. Az idegrendszeri érintettség miatt a remegés erősödik, a nyugtalanság félelemmé fokozódik. Hányás, hasmenés, izomgyengeség lép fel.


A második stádiumban a fent említett tünetekhez tudatzavar, aluszékonyság vagy pszichotikus állapot társul.


A harmadik stádiumot a kóma és a keringési rendszer, illetve a mellékvesekéreg elégtelensége jellemzi.


Nem minden betegnél észlelhető a tünetek teljes skálája. Főleg idősebbeknél fordul elő, hogy a betegség tünetei közül csak a fáradékonyság és a fogyás, esetleg csak a szívritmuszavar van jelen.

Diagnózis

Szemtünetek jelenléte esetén a kórisme felállítása nem nehéz, de ennek hiányában is gondolni kell a betegségre.



Pajzsmirigy aspirációs

vizsgálata - szövettani

mintavétel


A laboratóriumi vizsgálatok eredményei Basedow-kórra utalnak, ha a vérben kimutatható ún. szabad T3 és a szabad T4 hormonok értéke magas, a hipofízis pajzsmirigyműködést serkentő hormonjának (TSH) szintje alacsony, és a pajzsmirigy ellenes antitest (TRAK) szintje is kimutatható a vérben.


Miután a pajzsmirigyhormonok jódot tartalmaznak, izotópos vizsgálat segítségével a megnagyobbodott pajzsmirigy és a fokozott jódfelvétel 99Tc szcintigráfiával (gammasugárzásra felvillanásokat mutató képernyő segítségével) láthatóvá tehető.


A képalkotó vizsgálatoknak (CT, MRI) a pajzsmirigy-megnagyobbodás mértékének és terjedési iránya meghatározásában, és ezáltal a műtét megtervezésében lehet jelentős szerepe. Magyarországon leginkább a pajzsmirigy-ultrahang használata terjedt el. A megnagyobbodott pajzsmirigy nyomhatja a légcsövet és a nyelőcsövet, ennek diagnosztizálására a nyelésröntgent és a légcső légsávjának röntgenvizsgálatát alkalmazzák.

Kezelés


1. Gyógyszeres kezelés: A tireosztatikumok a pajzsmirigyhormonok termelődését gátolják. Basedow-kórban a tireosztatikus terápiát körülbelül 1 évig folytatják, de az esetek felében a betegség a kezelés leállítása után visszatér. Fontosabb mellékhatásaik: nőhet a golyva mérete, valamint ritkán nagyon alacsony fehérvérsejtszám alakulhat ki. Ez utóbbi miatt fontos a kezelés során nemcsak a pajzsmirigy-működés, de a vérkép követése is. Kiegészítő kezelésként gyakori a béta-blokkolók adása, egyrészt azért, mert csökkenti a felgyorsult szívfrekvenciát, másrészt gátolja a tiroxin átalakulását trijód-tironinná, a két pajzsmirigyhormon közül ugyanis az utóbbi lényegesen erősebb hatással rendelkezik.


2. Radiojód-kezelés: Radioaktív izotóp adásával történik, 131-es tömegszámú sugárzó jódot juttatnak a szervezetbe, amely a pajzsmirigyben halmozódik fel, és így a kellő helyen hat, csökkenti a pajzsmirigy-állomány mennyiségét és működését. A betegeknél előzetesen gyógyszeres kezelés szükséges (kezeletlen esetben tireotoxikus krízis léphet fel), de a radiojód kezelés előtt néhány nappal a tireosztatikumot el kell hagyni, mert csak az aktív pajzsmirigy képes jól felvenni az izotópot. A kezelés nem végezhető terhesség és szoptatás idején, de 6 hónappal utána már nincs akadálya a gyermekvállalásnak. A kezelés után a radioaktív izotóp miatt néhány napig nem javasolt gyermekek, terhesek közelébe menni. Radiojód kezelés után az első évben a betegek 10-20%-ában alakul ki pajzsmirigy alulműködés, ezt követően évente kb. további 5%-ban. A betegek figyelmét erre fel kell hívni, és a pajzsmirigy működését folyamatosan ellenőrizni kell.


3. Műtéti kezelés: A műtéti beavatkozás célja a beteg pajzsmirigy részleges eltávolítása, legalább 4 ml pajzsmirigyszövetet meghagynak. Az esetek felében így is a pajzsmirigy alulműködése alakul ki, amelyet hormonpótlással kell kezelni. Műtéti kezelés akkor jön szóba, ha a gyógyszeres kezelés után a betegség visszatér, vagy a gyógyszer mellett mellékhatás alakul ki, és a beteg nem szeretne izotópos kezelést. A műtét egyértelműen javasolt, ha a nagy golyva nyomja a légcsövet és/vagy a nyelőcsövet. A túlműködő pajzsmirigy vérellátása is fokozott, a vérzésveszély megnőhet, ezért a műtét előtt a pajzsmirigy működését lehetőség szerint normalizálni kell. Erre a tireosztatikus gyógyszereken kívül a kálium-jodid (Lugol-oldat) használatos. A műtét jelentősebb szövődményei a mellékpajzsmirigyek vagy a gégét ellátó ideg sérülései lehetnek, ezek azonban gyakorlott sebésznél alig fordulnak elő.


A tireotoxikus krízis kezelése intenzív osztályos kezelést igényel. Tüneti kezelésként elsődleges a folyadékpótlás, az ionok és a kalória pótlása, a béta-blokkolók adása, a testhőmérséklet csökkentése, szükség esetén nyugtatók, valamint a tireosztatikum adása.


Hasznos tudnivalók

Oftalmopátia esetén a szem állandó irritációjának kivédésére műkönny rendszeres használatát javasolják mindaddig, amíg az exoftalmusz fennáll. Ha a szem nem záródik, az éjjeli alvás idejére a szem bekötése, leragasztása javasolt. Súlyos esetben gyógyszeres (szteroid) kezelés is szóba jön. Ritkán műtéti megoldása is sor kerül.


A kórkép első leírója feltehetően a híres perzsa orvos, Sayyid Ismail Al-Jurjani volt, aki már 800 évvel ezelőtt megemlíti a strúma és az exoftalmus összefüggését. A modern orvostudomány történetében az első leíró 1786-ban Caleb Hillier Parry volt, de feljegyzéseit nem publikálta, így azok csak halála után váltak ismertté.


A betegség hazánkban és német nyelvterületen egyik leírójáról, Karl Adolph Basedowról kapta szerzői nevét. Angol nyelvterületen Graves betegségnek nevezik, mivel Graves már Basedow előtt öt évvel, 1835-ben leírta ezt a kórképet. Basedow részletes leírása tartalmazza a merseburgi triászt (exoftalmusz, golyva, szapora szívverés), a társuló fogyást és idegességet is. A kezelésre jódtartalmú gyógyvizeket ajánlott.



* morbus basedow

2. a0c1361e44 (válaszként erre: 1. - Marti75)
2010. júl. 1. 22:27
Erre a betegségre nincs alternativ gyógymód.
2010. júl. 1. 21:31
Basedow kórban van-e valakinek tapasztalata alternatív gyógymódokkal kapcsolatban?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook