Ani58 és Brigibaba receptgyűjteménye babáknak és mamáknak (beszélgetés)
Nyami!!
ezt még én is megenném!
mondjuk formázva köretként is el tudnám képzelni!
egy kerek kis edénybe belekanalazom és kiborítom!!
nyami hami!!
Brokkolis krumplifőzelék
Brokkoli burgonyával
Hozzávalók:
• 2-3 db brokkolirózsa
• 1 db közepes nagyságú burgonya
• 2 szem köménymag
• 1 mokkáskanál olaj
Elkészítés:
A brokkoli vastag, húsos szárát kockákra vágjuk és a burgonyakockákkal együtt 6 percig annyi vízben főzzük, amennyi éppen ellepi. Ekkor tesszük hozzá a felaprított brokkolirózsákat és 2 szem köménymagot. Újabb 6 perc párolás után hagyjuk a forró gőzben megpuhulni. A pépesített főzelékre rámérjük az olajat, a főzőlével hígítjuk. Illik hozzá a csirkehúspüré.
6-8 hónapos kortól
Sziasztok! Mivel manómnak "mindentől" székrekedése van, ezt találtam a neten, kipróbáltam, és láss csodát bejött :)
Ízletes salátafőzelék:
Hozzávalók:
2 közepes méretű salátalevél
1 sárgarépa
1/2 fehérrépa
1 közepes burgonya
Elkészítés:
A salátát jól szét kell főzni, a főzőlevet többször cserélni alatta, jó szottyosra, aztán úgy szétcsapatjuk a botmixerrel. A sárga és fehérrépát megfőzzük, ha megpuhult, hozzárakjuk a burgonyát, pici sót is ír, de én nem raktam bele és felengedem vízzel. Ha minden megfőtt, a főzőlével összeturmixoljuk.
4hós kortól már lehet adni!
Brigi!Beindultál ám!:)))
Tök jó!!!!
Ha v.ki ír receptet,légyszi írja oda,hogy milyen idős babáknak!!!!!!Köszi!!!!
Almás kukoricakása
Az almát folyó víz alatt alaposan megmossuk, meghámozzuk, eltávolítjuk a magházát, és kockákra vágjuk. A rizstejet felforraljuk, a kukoricapelyhet a forró tejbe tesszük, és tovább forraljuk 2 percig, amíg a pehely megpuhul. A kész kukoricakását a kockára vágott almával összeturmixoljuk. A rizstej miatt édeskés, finom uzsonnára valót kapunk. Készíthetjük körtével, és más gyümölcsökkel is.
Finom desszert a babáknak! Egy éves kor fölött tehéntejjel is készíthető.
A kukoricát nagy energiatartalma és könnyű emészthetősége miatt kisbabák is fogyaszthatják.
Sült alma répával
Az almát alaposan megmosom, a sárgarépát megtisztítom. A répát vékony karikákra vágom, az almát meghámozom, eltávolítom a szárát és a magházát, majd felkockázom az egészet. Az almakockákat és a répakarikákat egy kisebb jénai üvegedénybe teszem. Lefedve, sütőben, kb. 15 perc alatt, 200 fokon megsütöm. A megsült almát és répát botmixerrel pépesítem a kisült levével együtt, és ha szükséges, kevés vízzel javítok az állagán.
Az alma helyett megmosott, felkockázott céklát is lehet beletenni. A sült cékla nagyon finom édes. Az piros színe miatt pedig kifejezetten tetszik a gyerekeknek.
jaj de jóóóó! azt amit írtam inkább ne vegyétek figyelembe!! nehogy kihaljon márt a végén a fórum!
:DDD
tuti
ez csak sablon! találtam!
Szia itt is!
Ha van kedved majd írhatsz ide is egy párat!
Sziasztok! :)
Én a picibaba.hu-ról szoktam lesni az ötleteket.
Na egy kis összesítés!!
de azért a receptek jöhetnek ám dögivel!
10-12 hónapos kortól Falatkák
Hozzávalók
10-12 hónapos kortól a babák szívesen esznek apró kenyérfalatkákat, de a nagyobbak is szívesebben eszik az apró "szendvicseket", mint az egész szelet kenyérbõl készülteket. Nagyon vékonyra szeletelt kenyérbõl készítsük (a legjobb az elõre szeletelt szendvicskenyér) vagy vékony karikára vágott kiflibõl. A szeleteket megkenjük az alábbi krémekkel, majd a sós falatkák tetejére apró paradicsom-, uborka-, retek- vagy paprikadarabkákat, az édesekre gyümölcsdarabokat teszünk.
Krémek a falatkákhoz:
(A krémeket megsózni nem kell, mert a margarin vagy krémsajt, amibõl készülnek eleve sós.)
Elkészítés
Almás krémsajt
1evõkanálnyi krémsajtot (pl. Tejszínes krémsajt) összekeverünk egy evõkanálnyi üvegreszelõn lereszelt almával.
Gyümölcsös túrókrém
1 evõkanál szitán áttört tehéntúrót habosra keverünk 1 evõkanálnyi szintén áttört puha gyümölccsel (meggyel, sárga- vagy õszibarackkal, banánnal, 1 evõkanálnyi narancslével,
nagyobbaknak málnával, eperrel). Cukorral (vaníliás cukorral a legfinomabb) és pár csepp citromlével vagy mézzel ízesítjük.
Húskrém
1 evõkanálnyi darált fõtt csirkehúst jól kikeverünk 1 evõkanálnyi margarinnal. Ízesíthetjük finomra reszelt zöldpaprikával, sajttal, apróra vágott snidlinggel.
Májkrém
1 evõkanálnyi darált fõtt csirke- vagy sertésmájat habosra keverünk 1 evõkanálnyi margarinnal. Nagyobbaknak keverhetünk bele cseppnyi mustárt.
Mandulás túrókrém (1 éven felülieknek)
1 evõkanál szitán áttört tehéntúrót habosra keverünk 1 evõkanál babareszelõn lereszelt almával és 1 kávéskanál nagyon finomra darált mandulával. Cukorral vagy mézzel ízesítjük.
Paprikakrém
2 evõkanál margarint habosra keverünk 2 kávéskanál nagyon finomra reszelt nem csípõs zöldpaprikával.
Párizsis krém
1 evõkanál nagyon finomra vagdalt és szétnyomkodott (vagy megdarált) párizsit jól kikeverünk 1 evõkanál margarinnal. Ízesíthetjük 1 mokkáskanálnyi finomra reszelt édes zöldpaprikával.
Sajtos krém
1 evõkanál finomra reszelt sajtot (pl. Trapista) jól összekeverünk 1 evõkanál margarinnal. Ezt is ízesíthetjük 1 mokkáskanálnyi finomra reszelt édes zöldpaprikával vagy 1 mokkáskanál paradicsompürével.
Sonkás krém
1 evõkanál nagyon finomra vagdalt és szétnyomkodott (vagy megdarált) gépsonkát jól kikeverünk 1 evõkanál margarinnal. Ízesíthetjük 1 mokkáskanálnyi finomra reszelt édes zöldpaprikával.
Szalonnakrém
1 evõkanál margarint elkeverünk 1 kávéskanálnyi nagyon finomra reszelt édes zöldpaprikával és 2 kávéskanálnyi elkapart vagy ledarált (pl. erdélyi) szalonnával. (Az egészen pici, 10 hónap körüli babák is nagyon szeretik.)
Tojáskrém
1/2 keményre fõzött tojást nagyon apróra vágunk, aztán habosra keverjük 1 evõkanál margarinnal. Keverhetünk bele 1 kávéskanál reszelt sajtot. nagyobb gyerekeknek apróra vágott snidlinget, esetleg cseppnyi mustárt.
Tonhalkrém (inkább 1 éven felülieknek, a csecsemõknél a hal gyakran kiütéseket okoz)
1evõkanálnyi konzerv tonhalat (legjobb a nem olajos) villával szétnyomkodunk, aztán elkeverjük 1 evõkanál margarinnal. Néhány csepp citromlével ízesítjük.
10 hónapos kortól
Rövid leírás
10-11 hónapos kortól adható
káposzta, padlizsán, zöldbab, rebarbara, mángold ,főtt tojássárgája heti 1-2 alkalommal.
Spenót és sóska a magas oxaláttartalma miatt legfeljebb heti egyszer!; csirkemáj, tojás szintén max heti egyszer; sárgabarack - hashajtó lehet.
1 éves kortól adható
uborka nyersen vagy savanyítva (reszelve), retek, vöröshagyma és fokhagyma nyersen,retek, lencse, sárgaborsó, felesborsó, paradicsom, paprika, kukorica, szójatofu, szójatej, csicseriborsó, szójabab,paprika
tehéntej, vaj, tejszín, tejföl, kecsketej, és kecskesajtok, juhtúró,juhsajt ,teljes kiőrléső gabonák, köles, hajdina ,méz, tojásfehérje, mandula, napraforgómag, tökmag és egyéb olajos magvak ,gyógynövényteák (menta, cirtomfő, csalán).
cseresznye, görögdinnye,sárgadinnye, citrusfélék (citrom, narancs)
Hal - a bennük felhalmozódó méreganyagok káros hatása miatt ajánlott várni vele.
Másfél éves kortól adható
kiwi, ribiszke, feketeribiszke, szeder, egres, csipkebogyó, áfonya,
som, málna, szamóca, déligyümölcsök (ananász, mangó,grapefruit stb.)aprómagvasok - allergizálhatnak
Ha a családban előfordul allergia, ekcéma,szénanátha, kiütések,emésztőrendszeri zavarok,tejallergia, tejérzékenység,vagy gluténérzékenység akkor halasszuk minél
későbbre a tejtermékek és a gabonafélék bevezetését.
A tejtermékeket túrót, tejfelt,kefírt, joghurtot 9 hónaposan adjuk először, a tejet meg csak 1 éves kor után próbáljuk ki.
A tejpéppel, illetve a nem hipoallergén tápszerekkel ebben az esetben ne próbálkozzunk.
Ami a gabonaféléket illeti: ha
gyanítjuk, hogy érzékeny rá a baba, akkor lehetőleg kerüljük a fehérkenyeret és próbáljunk meg először kölest, rizst, teljes kiőrlésű gabonapelyhet adni, ha erre is érzékeny a pici,
akkor mindenképpen konzultáljunk az orvossal a baba táplálása ügyében!
Két éves korig semmiképpen ne adjuk: tartósítószert, ízfokozót,mesterséges szinezéket, aromát, édesítőszert tartalmazó étel,
felvágottak, virsli, májkrém, szalonna, kolbász, füstölt húsok, zsír,velő, pacal, köröm, kóla és egyéb szénsavas üdítők, csoki, chips, ropi.
Amivel vigyázni kell még, azok a déligyümölcsök (banán, narancs,mangó, citrom, ananász stb.), ezek számos problémát okozhatnak, ezért mindig óvatosan vezessük be őket, ha
bármilyen kiütést vagy egyéb furcsaságot (szokatlan nyűgösség, hasmenés stb.) tapasztalunk,akkor egy darabig ne adjuk.
Mézet semmiképpen ne adjunk 1 éves korig még teában sem!
A méz botulizmus csíráit tartalmazhatja, és az esetleges fertőzés akár végzetes is lehet!!!
Erről bővebben a Wikipédiában olvashatsz: [link]
Óvatosan kell bánni a mogyoróval, dióval is, ezek is súlyos allergiát, életveszélyes állapotot idézhetnek elő.
Egyrészt a baba könnyen félrenyelheti, ezért csak akkor adjuk neki, amikor már biztosan és hatékonyan tud rágni, másrészt allergiás reakciót válthatnak ki, ezért
lehetőleg minél tovább várjunk a bevezetésükkel és ha előfordult mogyoróallergia a családban, akkor inkább csak allergiavizsgálat után kapjon belőle a gyerek.
Az Egyesült Államokban az orvosok egészen 3 éves korig nem ajánlják a földimogyoró fogyasztását!
A gomba is allergizálhat. 1 éves korig semmiképpen ne adjuk, de jobb vele várni 2 éves korig.
Mogyoró - erős ételallergén; gomba - különleges, nehezen emészthetõ fehérjéi allergizálhatnak
Hozzávalók
Ebben a korban már elsősorban nem az a kérdés, hogy mit főzzünk a babának ebédre, hiszen szinte már mindent ehet, amit mi is.
Most már ehet kenyeret és tésztaféléket, és főtt tojást (ha nincs a családban allergia).
1 éves kortól ehet tükörtojást is akár.
A kenyerekről fontos tudni, hogy a babának még a fehérlisztre is szüksége van, ezért ne csak teljes kiőrlésűt adjunk neki, de kapjon feltétlenül ilyet is, hogy megkedvelje az ízét!
Hogy mit egyen ebédre, az egy kevésbé okoz fejtörést, a probléma inkább a reggeli és a vacsora szokott lenni, ezért ezekre ajánlok néhány ötletet.
Tojáskrém
1 tojást keményre főzünk,bazsalikommal, kevés tengeri sóval és vajjal vajkrémet keverünk belőle.
Kenyérre kenhető.
Padlizsánkrém
1 közepes padlizsánt meghámozunk, apróra szeljük és 2 gerezd fokhagymával jó puhára pároljuk vízben.
Kevés sóval ízesíthetjük.Összeturmixoljuk. Pirítósra vagy kiflire kenve a legfinomabb.
Körözött
1 pohár tejfelt, negyed kiló túróval összekeverünk, kevés tengeri sóval, apróra vágott metélőhagymával és icipici nem csípős pirospaprikával összekeverjük.
Kenyérre kenhető.
Zöldségkrém
1 szem paradicsomot és 1 kicsi cukkinit megmosunk, lehúzzuk a héját és apróra vágva összepároljuk 1 gerezd fokhagymával, kevés
bazsalikommal és pici tengeri sóval ízesíthető. Kenyérre is kenhetjük,vagy tésztát adhatunk hozzá, de akár főtt rizsbe keverve is megehetjük.
Húskrém
1 fej apróra vágott hagymával, 2 gerezd fokhagymával összepárolunk fél kiló darált marhahúst, bazsalikommal, tengeri sóval ízesítjük,kevés pirospaprikát is tehetünk bele.
Vajjal kenhető állagúra keverjük. Kevés olívaolajat is keverhetünk hozzá, így jobb lesz az állaga.
Májkrém
5 csirkemájat puhára főzünk, villával összenyomkodjuk,majorannával, tengeri sóval ízesítve olívaolajjal, vajjal kenhető állagúra keverjük.
Zöldséges tojásrántotta
1 cukkinit megtisztítunk, apró kockákra szelünk kevés vöröshagymával (1 kicsi fej, vagy egy fél fej) és egy paradicsommal olajon megpárolunk.
Amikor a zöldségek megpuhultak a felvert tojást ráöntjük és alaposan összesütjük.
Spenótfelfújt
A spenótot megfőzzük, összekeverjük 1 gerezd összenyomott fokhagymával, kevés tengeri sóval és tojással.
Vajjal kikent tepsiben,vagy tőzálló tálban 10-15 percet sütjük 180 fokon.
Apró kockákra vágva tálaljuk.
Felfújt készülhet más zöldségekkel is, brokkolival, répával,paradicsommal, spárgával, cukkinivel, tehetünk bele sajtot,ízesíthetjük kaporral, bazsalikommal.
Sajtos tojásrántotta
A tojást reszelt sajttal jó alaposan összekeverjük és úgy sütjük meg.
Padlizsános burgonya
1 közepes padlizsánt megtisztítunk, karikákra vágunk, 7 szem burgonyát héjában megfőzünk, majd megtisztítjuk.
Olajjal kikent tőzálló tálban egymásra rétegezve felkarikázott paradicsommal lerakjuk, a tetejét sajttal megszórjuk, így sütjük kb. 20 percig.
Köretként tálaljuk, vagy magában is fogyasztható.
Csirkés rakott krumpli
6 szem burgonyát megtisztítunk, egy tőzálló tálat olajjal kikenünk erre tesszük a vékony krumplikarikákat, a paradicsomkarikákat, a
hagymakarikákat, paprikaszeleteket és a csirkecombokat,csirkeszárnyakat rétegezve.
Sóval, kevés borssal, oregánóval ízesítjük, a tetejére mindig krumpli kerüljön. A legkisebb lángon, fedő alatt kb. 1-másfél órát pároljuk, amikor a csirke megpuhult, levesszük
a fedőt és nagyobb lángon még 10-15 percet sütjük.
Babapizza
Fél kiló lisztet (lehet fehérliszt vagy fehér és rozsliszt vegyesen), 1csomag szárított élesztővel (vagy 1 adag kockaéletszővel, 125grammossal) alaposan összedolgozunk és fél liter langyos vízzel
összekeverjük.
Nem kelesztjük, hanem azonnal kicsi gombócokat gyúrunk belőle és ebből gyártjuk a minipizzákat (vagy több nagyot,amit aztán a kicsinek feldarabolunk).
A tésztát nagyon vékonyra kell nyújtani, mert a sütőben úgyis megnő.
A szószhoz 4 szem paradicsomot kis kockákra szelünk (vagy hámozott paradicsomkonzervet passzírozunk össze), és 2 gerezd fokhagymával, tengeri sóval, oregánóval, bazsalikommal, olívaolajjal
ízesítve szósszá főzünk.
Ezt tesszük rá a pizzára, majd erre jöhet a sajt vagy az egyéb feltétek, ami lehet cukkinikarika, sonka, brokkoli, tükörtojás, hal, kukorica, bab, hal ízlés szerint. 200 fokos sütőben kb.
10 perc alatt átsül ez a tészta.
Ajánlott irodalom
Ebadta kölyke: Nem eszik
A kismama babakonyhája
BABAÉTREND - 200 egészséges recept picinyeknek
BABATÁPLÁLÁS KÉZIKÖNYVE – picik és kicsik receptkönyve 0-3 éves
korig
Csecsemők szakácskönyve
Főzzünk a babának!
KÖLYÖK-KAJÁK – ízletes és egészséges ételek gyerekeknek
8-10. hónapos babának
Rövid leírás
Ebben az életkorban a receptek sokaságának már csak fantáziánk szabhat határt.
A baba most már nemcsak pépeset eszik, hanem egyre szívesebben rágcsál. Ezt a fejlődést támogathatjuk, ha egyre
kevesebb pépes ételt és egyre több darabosat kap.
Uzsonnára adhatunk apróra vágott puha gyümölcsdarabkákat, kölesgolyót,bulátát, párolt borsót, kukoricát, párolt vajbabot.
Mostantól a legtöbb receptnél nem a babának szánt mennyiségeket írom, hanem a 3 főre (papa, mama, baba) szánt adagokat.
Végre elérkezett a tejtermékek ideje is, ezekkel változatosan gazdagíthatjuk az ételkínálatot. A zöldségek többségéből készíthetünk rakott zöldséget tejfellel-sajttal megkenve.
Zsiradékból is többfélét lehet már adni, és nem szabad spórolni vele, mert nagyon egészségesek, de nem mindegy, hogy mit adunk.
A legjobb az olívaolaj, de emelett adhatunk étolajat, vajat is.
A margarinokkal óvatosan kell bánni, mert rengeteg adalékanyagot
tartalmaznak, ezért mindenképpen nézzük meg, mi van a csomagolásra írva! Disznózsírt még nem szabad adni a picinek, de
például libazsírt, kacsazsírt már kaphat.
Persze egyelőre ne zsíroskenyérrel etessük, hanem a főzelékébe, ételébe keverjünk bele,
1 teáskanálnyi mennyiséget, illetve az ételek elkészítéséhez használjuk a zsiradékokat.
A hagyományos főzelékek többségét most már kaphatja a pici, de
rántás helyett burgonyával keverjük ezeket. Adhatunk hagyományos
kelkáposzta, tök, bab, lencse, borsó és finomfőzeléket, lehetőleg legfeljebb csak minimális tengeri sóval ízesítve.
Hozzávalók
8 hónapos kortól adható
kenyérhéj, kifli
szilva, ringló ,szőlő - mag és héj nélkül, sárgabarack, görögdinnye, sárgadinnye, cseresznye
zöldborsó, karalábé, kelkáposzta, karfiol, csicsóka, vörös- és
fokhagyma (sütve vagy főzve), spenót, sóska, lencse, sárgaborsó,
felesborsó, bab
marha, sertéshús, hal, csirkemáj legfeljebb heti 1 alkalommal
Ha a családban nem fordult elő allergiás megbetegedés: kefír,
natúr joghurt, túró, sajt, kis mennyiségben, főzelék vagy gyümölcs
kiegészítéseként
árpa, rozspehely
bazsalikom, kakukkfű, borsikafű, borsmenta, szurokfű, citromfű,
lestyán
gyümölcsteák
Elkészítés
Most már kaphat a baba csirkemájat is. Ezt maximum heti egy alkalommal eheti, de igen fontos a vastartalma miatt. A
legegyszerőbb, ha a húslevesből adjuk oda neki a répával és egyéb leveszöldségekkel összetörve, de egyéb főzelékekbe is keverhetjük.
Ha eddig nem tettük, most már a kicsit is odaültethetjük az
ebédlőasztalhoz, hiszen a legtöbb ételt már közösen eheti velünk.
Kapros szósz
5 dkg kukorica- vagy rizslisztet
serpenyőben (lehetőleg teflonosban, hogy ne ragdjon le)
szárazon felhevítünk, 1 evőkanál olívaolajat teszünk hozzá,majd felengedjük 3 dl csontlével (húslevessel).
Jó alaposan mártás sűrűségűre keverjük. 1 csomó apróra vágott kaporral főzzük 10 percig, majd egy csipet tengeri sóval és egy negyed citrom kifacsart levével ízesítjük.
Ha sült húst (esetleg főtt marhahúst) tálalunk mellé főtt burgonyával,akkor családi ebédhez szósznak is kiváló.
Sárga zöldbab vajban forgatva
10 deka sárga vajbabot megmosunk, a szárát levágjuk,majd vízben jó puhára főzünk. 10 deka vajat megolvasztunk és a megpárolt babot ezen forgatjuk meg.
A baba egyben is tudja enni a babokat, de adhatunk neki mellé krumplipürét is, a saját ételeinkhez pedig kiváló köret lehet belőle (pl.sült csirkecombhoz).
Spenótfőzelék
A spenótot vízben megpároljuk (lehet
mirelit spenót is, de a friss jobb), 1
szem krumplit megtisztítunk, apróra vágva vízben megfőzzük,hozzápárolunk egy gerezd fokhagymát is, majd a spenóttal összeturmixoljuk.
Házi gyümölcsjoghurt
Valamilyen szezonális gyümölcsöt (pl.alma, őszibarack, meggy, sárgadinnye,sárgabarack, szőlő, szilva, banán,narancs) 1 pohár joghurttal (lehetőleg élőflórás összeturmixolunk.
Nem muszáj a boltba szaladgálnunk joghurtért, ha veszünk egy pohár jó minőségű élőflórás joghurtot, beletesszük 1 liter 3,5 százalékos tejbe,majd a hőtőben 3 napig tároljuk. Ennyi idő alatt a tejből joghurt lesz.
1 éves kora után az így elkészített gyümölcsjoghurtot kevés porcukorral és tejszínnel keverhetjük, majd jégkockatartóban lefagyaszthatjuk. Így finom és egészséges jégkrémet adhatunk a kicsinek.
Szilvás csemege
3 nagy szem szilvát megmosunk, héját lehúzzuk és megpároljuk kevés vízben. Villával összenyomkodjuk és 50 gramm gabonapehellyel keverve tálaljuk.
Milánói baba módra
1 fej vöröshagymát kevés olajon megpirítunk, amikor üveges darált sertés-, csirke- vagy pulykahúst (fél kilót) 3 szem paradicsomot (vagy 1 hámozott paradicsomkonzervet), bazsalikomot, 1 közepes apróra vágott cukkinit és 2 gerezd fokhagymát összepárolunk.
A baba kaphatja a szószt kevés reszelt sajttal megszórva, a
maradékot pedig spagettire rátéve mi ehetjük meg.
10 hónapos kortól a pici is kaphatja tésztával a szószt. A legjobb a pennetészta, mert azt kézzel is meg tudja fogni, vagy fel tudja szúrni villára.
Zöldséges rakott krumpli
A milánói receptben található szószt elkészítjük. 5 szem krumplit megfőzünk, meghámozunk, felkarikázunk, vajjal kikent tőzálló tálba a szósszal rétegenként leteszünk, majd a tetejére sajtot szórunk és megsütjük.
Sárgaborsó leves
Az előző este beáztatott sárgaborsót jól szétfőzzük, majd kevés sóval ízesítjük. Vízzel felöntjük és összeturmixoljuk. Kevés csirkemellet tehetünk hozzá és petrezselyemzölddel is ízesíthetjük.
Fokhagymás csirkemáj
10 csirkemájat kevés olajon sütni kezdünk kislángon (nem sózzuk meg!!!) 6 gerezd fokhagymát rányomunk, úgy, hogy a fokhagymák a
májra jussanak, ne az olajba.
Fedő alatt pároljuk,majd,amikor már átsültek a májak,levesszük a fedőt és nagyobb lángon gyorsan megsütjük. Teflonos sütőben érdemes csinálni, mert úgy nem ragad le.
Mi sült krumplit vagy petrezselymes burgonyát ehetünk hozzá és a baba is kaphatja ugyanazt.
Rakott kel
1 fej vöröshagymát és 1 gerezd fokhagymát olajban megpirítunk, hozzáadunk fél kiló darált húst és kevés tengeri sót, így pároljuk puhára a husit. 1 fej kelkáposztát vagy kínai kelt vízben leveleire szedve puhára főzünk.
Egy tőzálló tálat kikenünk vajjal vagy olajjal, lefektetünk egy
réteg kelkáposztalevelet, majd rá egy réteg husit és így tovább rétegenként haladva, a tetejére tejfelt és sajtot tehetünk.
Rakott karfiol
1 fej vöröshagymát és 1 gerezd fokhagymát olajban megpirítunk,hozzáadunk fél kiló darált húst és kevés tengeri sót. Amikor már megpuhult a hús, 2 pohár tejfellel elkeverjük. 1 fej karfiolt puhára főzünk vízben. Egy tőzálló tálat kikenünk vajjal vagy olajjal, lefektetünk egy réteg rózsáira szedett karfiolt, majd rá egy réteg husit és így tovább rétegenként haladva, a tetejére tejfelt és sajtot tehetünk.
Sajtos cukkini
Egy közepes cukkinit megmosunk, héjával együtt karikára szelünk,minden karikára egy szeletke sajtot teszünk. A sütőt 200 fokra melegítjük, a tepsibe alufóliát teszünk, erre helyezzük a karikákat. Kb.
15-20 percig sütjük őket. Jól csipegethető étel, például uzsonnára,vagy husihoz köretként is adható.
Paradicsomos hal
1 szem paradicsomot 1 filézett hekktörzset összepárolunk, majd főtt rizzsel turmixolva, vagy összekeverve adjuk.
7. hónapos babáknak
Rövid leírás
Ebben a hónapban ismét adhatóak a 6 hónapos korból jól bevált
pépek, de újabb finomságokat is bevethetünk.
A főzelékeket továbbra is érdemes 1/3 rész krumpliból és 2/3-ad
rész zöldségből készíteni, de most már kedvünk szerint
kombinálhatjuk a különféle zöldségeket.
A sárgarépa főzelékbe most már kerülhet fehérrépa és zeller is,
vagy egész egyszerűen megtehetjük azt, hogy a saját húslevesünkből
vesszük ki a kicsinek a burgonyát és a zöldségeket.
A borsó nagyon egészséges a babának, de a héjával együtt nem
igazán jó adni, mert puffaszt. Ezért aztán azt javasolják a
szakemberek, hogy szedjük le a borsó héját, azaz passzírozzuk át
valamilyen megfelelő eszközön (pl. egy kislyukú tésztaszűrőn vagy
teaszűrőn). Ez a mővelet nagyon macerás, csak ráérős anyukáknak
ajánlott. Aki bátor és a babájának nincsenek emésztési gondjai, az
nyugodtan megpróbálhatja kapásból héjastól adni a borsót, de
tényleg óvatosan vezesse be, első nap csak 1-2 szemet adva, aztán
másnap kicsit többet és így tovább. Ha nem okoz gondot, akkor
maximum néhány bónusz pukival megússza a dolgot.
A borsószemekkel egyébként minden pici szeret játszani, ezért, ha
már szívesen csipeget önállóan a baba, nassként vagy uzsonnára is
nyugodtan kaphat megfőtt borsószemeket (sőt: ismerek olyan babát,
aki a mirelit borsót imádta szopogatni, de ő már 1 éves elmúlt),
amiket maga csipegethet el.
Vásárolhat előre elkészített borsópürét, ebből lehet teljesen ízesítetlen, bio
változatot is kapni, amit aztán lehet keverni krumplival, husival stb.
Az ételeket 7 hónapos korban még ne ízesítsük sóval, borssal,
cukorral, legfeljebb kevés tengeri sót adhatunk hozzájuk, de ezzel is
bánjunk csínján. Ételízesítőt, vegetát, paprikát ne használjunk!
Hozzávalók
7 hónapos kortól adható
banán távoli országokból érkezik hozzánk és a tartósítás érdekében vegyszeresen kezelik, ezért allergizálhat- magas káliumtartalma miatt max napi 1! , körte -lazító, narancs, citrom
paradicsom, cukkini, saláta (fözeléknek elkészítve), brokkoli,
fehérrépa, pasztinák, zeller, spárga, tök, uborka (sütve vagy főzve),
passzírozott zöldborsó passzírozva (héj nélkül), tökfélék
csirke, pulyka
étolaj : 1 kávés- kanál / 1 dl főzelék petrezselyem, zellerlevél, kapor,
metélőhagyma
Elkészítés
Rakott cukkini
Kevés metélőhagymát kis olajon megpirítunk, hozzátesszük a darált pulykamellet, majd kevés vízzel együtt pároljuk,amíg meg nem puhul. Egy csipet tengeri sóval ízesíthetjük.
Ha nagyon darabos a hús(mert nagyobb darabokra volt darálva), akkor érdemes valamivel több vízben párolni, és összeturmixolni, még mielőtt a cukkinire rátennénk.
Egy kisebb cukkinit megmosunk, héjától megszabadítunk,felkarikázunk, és egy tőzálló tálba kevés olajra egy réteg cukkini, egy réteg husival rétegenként haladva lerakunk, majd 200 fokon 25 percig fedő alatt sütjük, amíg a cukkini meg nem puhul, ezután még 5-10 percig fedő nélkül is sütjük.
Ha már van foga a babának, és szívesen fogadja a darabos ételt,akkor elég villával összetörni neki a cukkinit, ha még csak pépeset eszik, akkor turmixoljuk össze neki.
Ezt az ételt mi is vele ehetjük, csak akkor nagyobb adagot készítsünk és a tőzálló tálba lerakott cukkini tetejét reszelt sajttal elkevert tejfellel kenjük meg. Miután megsült, a babának az aljából adjunk,ahol biztosan nincsen tejtermék.
Rakott brokkoli
Ugyanúgy készül, mint a rakott cukkini, csak
jó picire szétszedett, vízben megpárolt
brokkolikat tesszük le rétegesen a husival.
Tökfőzelék
Ehhez nagyon kevés főzőtök kell, egy átlagos tökből kb. 2 szeletke. A
többiől készíthetünk magunknak tökfőzeléket. A főzőtököt megmossuk, megtisztítjuk a héjától és apróra felszeljük. 1 szem
krumplit megpucolunk, apróra vágjuk és a tökdarabokkal együtt feltesszük főni. Kb. félidőben az apróra vágott kaprot hozzátesszük és
ízlés szerint tengeri sót is adhatunk hozzá. Ha megfőtt, a főzővíz egy részével együtt (hogy ne legyen túl sűrű) összeturmixoljuk vagy
villával jól összenyomkodjuk.
8 hónapos kortól tejfelt is adhatunk hozzá.
Paradicsomos krumpli
Két szem burgonyát megtisztítunk és felteszünk főni, közben két szem paradicsomot megmosunk, megszabadítunk a héjától, apróra
vágjuk, majd a burgonyával együtt főzzük. Ha megpuhult a krumpli, összeturmixoljuk, vagy jó alaposan összenyomkodjuk villával. Kevés tengeri sóval,bazsalikommal ízesíthetjük.
Amikor nincs friss paradicsom, hámozott paradicsommal készíthetjük el, vagy saját befőzésű pürével, esetleg 100%-os paradicsomlével.
Paradicsomleves
1 adaghoz: 2 deci 100%-os paradicsomlevet teszünk fel főni,petrezselyemzöldet, 1 szál megtisztított, felkarikázott fehérrépát teszünk bele és dúsíthatjuk néhány kocka burgonyával is.
Amikor megfőttek a zöldségek, összeturmixoljuk.
Barackos uzsonna
2 evőkanál bio rizspelyhet forrásban levő vízbe dobunk, majd 4-5
percig főzünk. Ezt követően lecsöpögtetjük róla a vizet, majd hámozott őszibarackkal vagy sárgabarackkal összeturmixoljuk.
Amikor már darabosat is fogyaszt a baba, akkor elég villával összenyomkodni.
Tejpéppel, tápszerrel sűríthetünk rajta.
A barack helyett más idénygyümölcsöt, almapépet, meggyet, körtét is tehetünk bele.
Banános-almás desszert
1 banánt, 1 szem almát és 1 szem őszibarackot megtisztítunk,összedarabolunk és összeturmixolunk.
Egy marék rizst puhára párolunk és a gyümölcsökkel összekeverünk.
Banános barack
1 banánt és 1 szem őszibarackot meghámozunk, összedarabolunk és összeturmixolunk.
Tejes turmix is készülhet belőle, ha tápszerrel vagy anyatejjel keverjük.
8 hónapos kortól joghurttal keverve is adható.
Gyümölcskrém
1 almát, 1 banánt és 1 szem narancsot megtisztítunk és apróra
vágunk. Két szál babapiskótával összeturmixoljuk. Aki nem akar
babapiskótát adni, az a Milupa hétgabonás pelyhet adhatja helyette.
Zöldségkrém
1 közepes cukkini (kb. az egész pép fele), 1 kisebb sárgarépa (kb.
negyed rész), 1 közepes burgonya (kb. negyed rész).
A zöldségeket megmossuk, meghámozzuk és apró kockákra vágjuk.
Kevés vízben 15-20 percig pároljuk, majd mixerrel pürésítjük.
Finom salátafőzelék
2 közepes méretű salátalevelet jól megmosunk, és alaposan szétfőzzük. Közben a
1 közepes sárgarépát, 1 közepes burgonyát és egy fél szál fehérrépát megtisztítva, felkarikázva kevés vízben
megfőzünk, majd a végén a salátával összeturmixolunk.
Paradicsomos borsópüré
5 dkg zöldborsót megpárolunk. 1 közepes paradicsomot egy kis apróra vágott petrezselyemmel és egy negyed apróra vágott zellerrel
összepárolunk, ha megpuhult a borsóval összeturmixoljuk vagy villával összenyomkodjuk.
Paradicsom helyett 100%-os paradicsomlevet is használhatunk.
Paradicsomlé
Kevés apróra vágott petrezselymet és egy negyed apróra vágott
zellert megpárolunk, kevés tengeri sóval ízesíthetjük.
2 deci 100%-os paradicsomlével összeturmixoljuk.
Barackos tejberizs
Két evőkanál rizst vízben megpárolunk, apróra vágott sárgabarackkal,
1,5 deci anyatejjel (vagy tápszerrel) összeturmixoljuk. Télen tehetünk
bele aszalt sárgabarackot is, ettől édesebb lesz.
Köleskása
1 teáskanál hántolt kölest 20 percig vízben áztatunk, majd 10 percig
vízben főzzük. Ha megfőtt, 1,5 deci anyatejet vagy tápszert adhatunk hozzá.
Hajdinából is készíthető ugyanilyen módon, csak akkor 20 percig kell főzni. Turmixolni nem kell.
Zöldségpüré
1/4 fej vöröshagymát, 1 közepes burgonyát, 1 sárgarépát, 1 kisebb
paradicsomot, 1/2 almát, kevés zellerzöldet felkockázunk, majd kevés
olajon és vízen megpárolunk a hagymával kezdve.
Ezután felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje, és nagyon puhára főzzük.
Villával összetörve vagy turmixolva kínálható, esetleg kevés párolt csirkemellet is lehet tenni bele.
Finomfőzelék
Felkockázott répát, karalábét,burgonyát és zöldborsót megpárolunk vízben, majd összeturmixolunk.
Úgy is elkészíthető, hogy a burgonyát külön pároljuk meg,összeturmixoljuk és a villával összenyomkodott zöldségek sűrítésére használjuk.
jaj jóhogy!! Gyere csak nyugodtan!
az a jó ha sokan leszünk! Több lesz a tapasztalatcsere!!
4-6 hónapos babáknak
Hány személyre:
Előkészítési idő:
Elkészítési idő:
Kategória: Bébiételek
Nehézségi fok: Könnyű
Rövid leírás
A receptek többségéhez érdemes szezonális gyümölcsöket,
zöldségeket vásárolni, de ezek híján dolgozhatunk mirelit áruval,
egyes esetekben 100%-os gyümölcslevekkel, illetve kész babáknak
készített gyümölcspürékkel. Soha ne adjunk a babának tartósítószert,
mesterséges adalékanyagokat tartalmazó ételt, konzerveket és
cukrozott befőtteket!
4-6 hónapos korban elsősorban gyümölcsleveket és pépeket érdemes
adni a babának, de megpróbálkozhatunk már egyes főzelékekkel is.
6 hónapos kortól adható
alma, őszibarack, meggy, gesztenye
burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla
gabona-pelyhek, rizs, búza, zab, kukorica
Hozzávalók
A pépek mindig az ebben a korban már fogyasztható
gyümölcsökből-zöldségekből készüljenek. Gyümölcsök esetében
érdemes nyersen turmixolni őket, esetleg egy kis anyatejjel keverve.
Bizonyos gyümölcsöket főzhetünk, párolhatunk is, például az almát
meg lehet sütni sütőben és úgy turmixolni a picinek, a sütőtököt
pedig süthetjük vagy főzhetjük is, és ezt követően turmixolhatjuk össze.
A zöldségeket érdemes kevés vízben megpárolni és a főzőlével
(vagy annak egy részével turmixolni), ugyanis főzés közben az
értékes ásványianyagok, vitaminok egy része kioldódik a vízbe.
A főzelékek elkészítése igen egyszerű: 1 közepes szem krumplit
megtisztítunk feldarabolunk és jó puhára főzünk, ehhez turmixoljuk
hozzá a megpárolt zöldségfélét vagy a nyers gyümölcsöt 1/3-2/3
arányban (a krumpliból 1/3, a zöldségből-gyümölcsből 2/3). Ilyen
módon féléves korban készíthető: alma-krumpli, répa-krumpli, céklakrumpli
és sütőtök-krumpli keverék.
Rizst is adhatunk már fél éves korban. Ez gyümölcsökkel együtt is jól
kombinálható, adhatjuk meggyel, őszibarackkal, almával vagy
céklával is, akár kész gyümölcspéppel, akár gyümölcslével is
keverhetjük. Ha péppel keverjük, az rizs aránya 1/3-ad, a gyümölcsé
2/3-ad legyen. Gyümölcslé esetén fele-fele arányban keverhetjük.
A gesztenye jól kombinálható gyümölcslevekkel, bármelyik ebben az
életkorban adható gyümölcslevet vagy pépet hozzáadhatunk. A
gesztenyét ne süssük, hanem főzzük, így biztosan elég puha lesz.
Ha amiatt aggódunk, hogy a gyümölcspép egy étkezésre nem elég a
babának, akkor kombinálhatjuk gabonapehellyel is. A Milupa
hétgabonás pehely fél éves kortól már adható és bármilyen
gyümölcspéppel, gyümölcslével keverhetjük.
Ne keverjük a gyümölcsöt keksszel vagy baba piskótával, ezek nem
gluténmentesek, ezért súlyos allergiát okozhatnak a picinél!
Gyümölcslevet is bármelyik gyümölcsből magunk készíthetünk
gyümölcscentrifugával vagy, ha ilyenünk nincs, akkor a gyümölcsöt
megtisztítjuk, meghámozzuk, leturmixoljuk és forralt vízzel vagy
babavízzel keverjük a pépet, amíg iható állagú nem lesz. A vízzel
együtt is érdemes turmixolni. Ha nagyon sűrű lett, teaszűrőn
leszűrhetjük.
Elkészítés
Almalé
Két szép nagy lédús almát turmixolj le egy teaszűrőn szűrd át a levét.
Ha nagyon sűrű lett kevés forralt vízzel vagy babavízzel higíthatod.
Egyszerű almapép
Egy közepes szem almát meghámozunk és jó alaposan
összeturmixolunk vagy reszelőn lereszeljük.
Almapép válogatós babáknak
Ha nem akarja megenni a baba az almát a la nature, akkor ,így készítsük el neki: 1 szem almát vágjunk ketté és sütőben pároljuk,amíg meg nem puhul (200 fokon kb. 20 perc alatt), szabadítsuk meg a héjától és turmixoljuk össze.
Almapüré
Meghámozva, és a magházát eltávolítva kis kockákra vágjuk az almát, és kevés vízben 5 perc alatt puhára főzzük. Ezután szétnyomkodva, vagy turmixgépben keverve, esetleg egy kis anyatejjel higítva kínálhatjuk a babának.
Szőlőpép
A szőlőszemeket szabadítsuk meg héjuktól, magozzuk ki, majd turmixoljuk össze.
Répapüré
Két szál sárgarépát kevés vízben pároljunk meg, majd turmixoljuk össze úgy, hogy közben a főzővízből is hozzáadunk a megfelelő állag elérése érdekében.
Répafőzelék
Egy szál sárgarépát tisztítsunk meg, szeljük karikákra, egy
közepes szem krumplit tisztítsunk meg, szeljünk apróra, a
kettőt együtt főzzük. Ha megpuhult, turmixoljuk össze
úgy, hogy közben a főzővízből is hozzáadunk a megfelelő
állag elérése érdekében.
Sárgarépapép
Csavarjuk fóliába az alaposan megmosott sárgarépát. Süssük 200 Celsius-fokon fél órán át. Húzzuk le a héját,majd turmixoljuk össze egy kis anyatejjel.
Alaposan megtisztítva és kis kockákra vágva is puhára főzhetjük annyi vízben, ami ellepi. Ezután turmixoljuk egy kis anyatejjel vagy tápszerrel.
Almaszósz
1 szem almát tisztítsunk meg és daraboljuk apróra. 1 szem krumplit
tisztítsunk meg és apróra vágva fızzük meg, az utolsó 5 percre tegyük mellé az almát is. Ha megpuhult, turmixoljuk össze úgy, hogy közben a főzővízből is hozzáadunk a megfelelő állag elérése érdekében.
Céklafőzelék
1 db céklát hámozzunk meg és apróra vágva főzzük puhára annyi vízben,amennyi éppen ellepi. A krumplit vele
együtt főzzük meg, ha megfőtt,turmixoljuk össze, a sűrűségét a főzővízzel állítsuk be, de tehetünk
hozzá anyatejet is.
Répalé
A legegyszerűbb gyümölcscentrifugán elkészíteni, de anélkül is kivitelezhetjük, ha kislyukú reszelőn jó apróra reszeljük a fiatal répát és szűrőn átnyomkodva kiszűrjük a levét.
Körtepép
A megtisztított körtét jó alaposan összeturmixoljuk, a
legjobb, ha puha, érett körtéből készítjük.
Körtelé
A körtét megtisztítjuk, összeturmixoljuk és teaszűrőn leszűrjük a levét. A legjobb túlérett körtéből csinálni, ami jó lédús. Ha nagyon érett a körte, akkor a turmixolással nem is kell bajlódni, elég összenyomkodni a körtét jó alaposan és kis babavízzel vagy forralt vízzel higítani és máris kész a körtelé!
őszibarack-turmix
Egy nagy szem meghámozott őszibarackot 2 deci anyatejjel vagy tápszerrel összeturmixolunk.
Burgonyapüré
Alaposan megmossuk, majd 200 Celsius-fokos sütőben harminc percig sütjük a burgonyát. Válasszunk sárga héjú fajtát, mert puhára sül, így villával is könnyedén szétnyomhatjuk.
Téli főzelék
Egy közepes szem burgonyát meghámozunk, felkockázunk és felteszünk főni annyi vízzel, hogy éppen
ellepje. 1 szelet sütőtököt meghámozunk, kimagozunk és apróra kockázunk. Amikor a krumpli félig megfőtt, beletesszük a sütőtököt.
Amikor kész, 1 szem meghámozott, kimagozott, apróra vágott almát beleteszünk és turmixoljuk. Saját levével higítjuk.
Gyümölcstea
- 1 kis cumisüveghez:
- 1 teáskanál szárított alma
- csipetnyi ánizsmag
- fél teáskanál szárított citromfőlevél
- kis darab édesgyökér
Az almát kis kockákra vágjuk. Az ánizsmagot mozsárban öszetörjük, a
citromfűlevéllel, az almakockákkal és az édesgyökérrel a teáskannába
tesszük.
Egy lábosban 2 dl vizet 2 percig gyöngyözve forralunk, majd a
kannába öntjük.
10 perc után kis cumisüvegbe szűrjük a teát.
nagyon aranyos vagy!!
Igen most ismerkedünk!
További ajánlott fórumok:
- Borostyánlánc babáknak, állítólag megkönnyíti a fogzást. Mik a tapasztalataitok?
- 2008.Szeptemberi babák(alapító Brigibaba és Rekag)
- Mézet mennyi idős kortól lehet adni a babáknak?
- Hallott már vki róla, hogy a babáknak nem lehet egy éves korukig vágni a hajukat? Mi ebből az igazság?
- Az anyatejes babáknak valóban jobb az immunrendszere és a tápszeres babák betegesebbek?
- Használja valaki a Chicken Ping receptgyűjtő szoftvert? Mi a véleményetek róla?