Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Alvajárás felnőtt korban... fórum

Alvajárás felnőtt korban... (beszélgetős fórum)


2012. szept. 14. 00:17

amugy en is szoktam alva menni, foleg regen, de nem csinaltam belole nagy ugyet, felebredsz, aztan visszamesz az agyba. azt kesz!!


mit kell ezt ragozni?

9. tavasz007 (válaszként erre: 4. - 29de075fa0)
2012. szept. 14. 00:16
mi az, hogy nem "kene"? mi az ,hogy kene? gyerekek, Ti engem sirba tesztek!!!
8. Juca78 (válaszként erre: 5. - Clau26)
2012. jan. 6. 10:42
szerintem igen
7. Juca78 (válaszként erre: 5. - Clau26)
2012. jan. 6. 10:42
Ma éjjel tapasztaltam először olyat, hogy ülök le az ágyamra és húzom magamra a takarót. Hogy mikor keltem fel, és mit csináltam előtte, nem tudom.
6. a14deb9047 (válaszként erre: 4. - 29de075fa0)
2010. aug. 12. 17:29
Ismereteim szerint nem az ún. mélyálomban álmodik az ember.
5. Clau26 (válaszként erre: 4. - 29de075fa0)
2010. aug. 12. 17:23
de,ilyen velem is szokott lenni,engem inkább az zavar hogy egyszer a tv előtt találom magam,volt hogy az ajtó előtt voltam és volt hogy arra ébredtem hogy a gyerek pelenkázó asztalát fogom..ezt nem tudom hogy ez vajon alvajárás e már..
2010. aug. 12. 17:18
Az almokrol. Velem gyakran elofordul, ha pl. 20-30 percre elszunditok, akkor is almodok rendesen,emlekszem is ra mikor felebredek.Pedig ilyen rovid alvasnal meg nem kene almodni, nem? Tud errol valaki vmit?
3. Clau26 (válaszként erre: 2. - A14deb9047)
2010. aug. 12. 17:14
köszi,ezt olvastam én is, csak gondoltam lehet van itt olyan akinek van ezzel tapasztalata is..
2010. aug. 12. 17:01

A 2 és 13 év közötti gyerekeknek körülbelül 15%-a időközönként alva jár. Szerencsére ezek a kirándulások csak ritkán végződnek sérülésekkel.


Az alvajárókat különböző hatások kényszerítik arra, hogy "elinduljanak". Ez lehet az utcáról bevilágító lámpa fénye vagy a csörgő telefon is.


A gyerekeknek az alvás-ébrenlét ritmusuk különösen érzékeny, mert a központi idegrendszerük még nincs teljesen kifejlődve. Sokakat egy idegen környezet késztet alvajárásra, vagy ezzel reagálnak egy változásra, mint például az első iskolanap.


Orvosi kifejezéssel élve az alvajárást somnabulismusnak hívjuk, ami a latin somnus (alvás) és az ambulare (járás) szóból ered. Ez a jelenség azokhoz a paraszomniákhoz tartozik, amelyek alvás közben lépnek fel.


Felriadás


Gyerekeknél gyakran ún. pavor nocturnus is párosul az alvajárással, amit éjjeli felriadásnak nevezünk. A kicsik ilyenkor pánikszerűen kiabálnak, összegyűrik az ágyneműt és hadonásznak a kezeikkel. A következő nap pedig nem emlékeznek semmire. Biztosan "rosszat álmodott" gondolja sok szülő.


A REM fázis előtt


De az alvajárás és az éjjeli felriadás a mélyalvás fázisában jelentkezik, az éjszaka első harmadában és még bőven a REM fázis előtt. A REM fázis az, amikor különösen intenzívek az álmok. Ebben a fázisban az izmok el vannak lazulva és az alvajárás ezért lehetetlen lenne, nem úgy, mint a mélyalvás fázisában.


Alvajáráskor az izmok aktivizálódnak, a végtagok mozogni kezdenek, miközben az agy még alszik. Ilyenkor általában a test a megszokott mozgásokat végzi.


Az alvajárók még akkor sem észlelik környezetüket, ha nyitott szemmel járnak, ezért a sérülés, megbotlás, elesés veszélye nagy. Néhány éhes alvajáróval az is előfordulhat, hogy a csomagolással együtt próbál megenni valamit, közben fölébred, és csak akkor eszmél rá cselekedetére.


Alvajáró felnőttek


Aki gyerekkorában alva járt, hajlamos lehet rá felnőttként is. Alvásszakértők feltételezései szerint ez a felnőtt lakosság 2-3%-át érintheti. Mindenesetre többet, mint amennyit valójában észlelnek. Ha az alvajárót nem keltik fel, akkor egyáltalán nem emlékszik az éjszakai kirándulásra.


Felnőtteknél eddig alig kutatták az alvajárást. Azonban a gyerekkorban alvászavarként fellépő alvajárás felnőttkorban komoly betegségre is utalhat.


Ez jele lehet egy pszichózisnak vagy magatartászavarnak. Altatók is kiválthatnak "epizódokat", ahogy a szaknyelv mondja.


Akinél a jelenség gyakori, annak érdemes felkeresnie az orvost vagy egy alváslabort, hogy más alvászavarokat és betegségeket kizárjanak, mint például az epilepsziás rohamokat vagy az éjjeli légzészavarokat.


Az alvajárás ellen sajnos eddig még nincs gyógyszer.


Tippek az alvajárás ellen


* Kerülje a különböző ingereket, mint a fény vagy egyéb zajok a lakásban. Sötétítse be a háló- és gyerekszobát.

* Egy csengettyű az ajtó felett jelez a szülőknek és felébreszti az alvajárót is.

* Az alvajárókat ne ébressze fel, és ne ijessze meg. A legtöbben hagyják magukat visszavezetni az ágyukhoz.

* Figyeljen a rendszeres napi ritmusra és az állandó elalvási időpontra. Intenzív tévézés és traumatikus élmények felerősítik az alvajárást.

* A kis alvajárók gyakran ugyanabban az időpontban "kelnek útra". Ha előtte felébresztik őket, akkor megszakad a mélyalvás fázisa és kimarad az éjjeli kirándulás.


- Azoknak a felnőtteknek, akiknél gyakori az alvajárás, érdemes egy neurológust felkeresniük. Egyéb alvászavarok, éjjeli légzészavarok/kimaradások a központi idegrendszer betegsége (meghatározott epilepsziaformák), altatók vagy pszichikai problémák állhatnak mögötte.

2010. aug. 12. 16:56

Sziasztok!


Van valakinek ezzel kapcsolatos tapasztalata?Érdekelne hogy amit én művelek az már annak minősül?lehet e kezelni valahogyan,mert nagyon zavar..

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook