Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A minimalizmusról, avagy "a dolgok amiket birtokolsz, végül téged fognak birtokolni" fórum

A minimalizmusról, avagy "a dolgok amiket birtokolsz, végül téged fognak birtokolni" (beszélgetős fórum)

1 2 3 4 5 6
103. Ilona18 (válaszként erre: 101. - Globus)
2015. márc. 22. 10:06
Az én bátyám a soknál is többet akart, na akkor veszítette el a millióit és lett majdhogy nem földönfutó. Csak a keze munkája maradt meg amire a bank rátette a kezét és azóta is ott van. A bátyám meghalt és a gyerekeire a volt feleségre és a volt szeretőre és annak a kisfiára maradt minden amit az életében nem volt képes lerendezni. Mi is az amit most birtokolsz?
2015. márc. 22. 07:59
Hiszem, hogy a pozitív gondolkodással be lehet vonzani dolgokat, mint ahogy a negatívval is ha erre gondolsz.
101. globus (válaszként erre: 100. - 2bed2dfa3a)
2015. márc. 22. 07:34

Hja, így könnyű.

Ha látnád elúszni 30-40 év munkáját, másképp vélekednél róla.

2015. márc. 22. 07:13

Hogy mekkora szabadságot ad, amikor nem kötődünk a tárgyainkhoz, azt tavaly tapasztaltam meg teljes mértékben. Bérelek egy lakást egy lakótelepen. Egyik nap egy szomszéd becsengetett, hogy el kell hagyni a házat, mert füst jön a pincéből, már hívták is a tűzoltókat. Összedobtam a háti táskámba az iratokat, pénzt, a pici notebookomat, zsebre tettem a mobilomat, és semmi más fontos dolog nem jutott eszembe, amit ki kéne mentenem, ha netán leégne a lakás. A többi lakóval együtt kint várakoztam a ház előtt, amíg a tűzoltók dolgoztak, és annyira jó érzés volt, hogy nincs bennem semmi félelem a veszteségtől, aggódás amiatt, hogy mi lesz, ha leég a lakás. Alig van saját tulajdonom, mivel a lakást bútorozottan bérelem. Ez először kényszerből történt így, most már ha lenne rá pénzem, akkor sem vennék saját lakást és bútort.

A másik dolog, hogy amióta egyre erősebbé válik bennem ez a fajta gondolkodás, egyszerűen "megérkeznek" hozzám a dolgok, amikre szükségem van. Anyukám odaadta az autóját, hogy használjam, a nővérem odaadta ajándékba a notebookját, amit már nem használt, szintén ő megajándékozott egy mobil telefonnal.... Mindenem megvan annak ellenére, hogy nem töröm magam érte, és nem is ragaszkodom a tárgyaimhoz túlságosan.

99. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 97. - Ilona18)
2015. márc. 22. 07:01
Hogy betegségnek nevezzük-e azt, amikor valaki gyűjtöget és nem tud megválni a kacatjaitól, az talán attól függ, hogy ezt milyen mértékben teszi. Én inkább tudattalan viselkedésnek gondolom, és az alapja a félelem. Félelem a veszteségtől, az elszegényedéstől. Tudat alatt az motiválhatja ezt a viselkedést, hogy az illető attól tart, nem lesz képes újra megszerezni azokat a dolgokat, ha egyszer mégis szüksége lenne rá. ("Hátha jó lesz még valamire"-gondolkodás.) A másik dolog, hogy szinte már önmaga részének tekinti az anyagi dolgait, így ha valamitől meg kell válnia, az számára olyan érzés, mintha saját magából kellene egy darabot kiszakítania. Ezért is írtam, hogy úgy gondolom, isteni kegyelem, amikor valaki meg tud ettől a rabságtól szabadulni. Ez saját erőből vagy külső noszogatásra nem működik, belülről kell jönnie az elhatározásnak, a gondolkodásnak kell megváltoznia, és csak utána képes megszabadulni a felesleges dolgaitól az ilyen személy.
98. BESTia ☺ (válaszként erre: 97. - Ilona18)
2015. márc. 20. 19:54

Igen, lehet betegség is, sőt az. Mániákus gyűjtögető a neve, nem tudom hivatalosan-e. Az biztos, hogy ezt is le lehet vetkőzni, de először is elhatározás kérdése. Csak elkezdeni nehéz.

Van, aki nem adja oda a dolgokat, ellenben kerülgeti, de el sem adja, akkor nem értem, mi értelme van megtartani. Kevesebbért sem, pedig a sok kevesebb az több, mintha csak állna a lakásban. Sajnálja olcsón is, pedig már nem használja.

97. Ilona18 (válaszként erre: 96. - 2bed2dfa3a)
2015. márc. 20. 19:50
Igen igazad van, ha úgy gondolod ahogy én. Én oda tudom adni ingyen és nem sajnálva azt amit pénzért megvettem és boldogan adom, ha örömet is szerzek vele. Van aki erre képtelen. Itt van mellettem a férjem aki egy zsúfolt szobában él és ez az élete. Semmitől nem tud megválni, mindenhez ragaszkodik. Ez lehet betegség is?
96. 2bed2dfa3a (válaszként erre: 1. - Ilona18)
2015. márc. 19. 19:32
Már évek óta azon vagyok, hogy eleve ne is gyűjtsek be újabb fölösleges dolgokat, és a meglévőket is rendszeresen átnézzem, és selejtezzem. Az eredmény: csodálatos szabadság-érzés! Ha eléred, hogy nem kötődsz a tárgyaidhoz, az nagyszerű dolog, de úgy gondolom, hogy ez részben isteni kegyelem. :)
95. gribedli*** (válaszként erre: 94. - Ilona18)
2015. márc. 1. 08:50
Azokat a könyveket, amik pedig maradnak, becsomagolhatod egyforma papírba. Az urban eve-n láttam ezt az ötletet, egy híres lakberendező dobta így fel a könyvtárát, az összes könyvet hófehér papírba csomagolta és szép kézírással mindegyikre ráírta a könyv gerincére a szerzőt, címet. Nagyon jól mutatott! Más színt is választhatsz, ami illik a nappalidba:)
2015. febr. 27. 14:16
Nem azért mondtam, azt, hogy nem is lehet hozzátenni semmit, ezért leálljon a véleménycsere. Jelenleg a rengeteg nem használt könyveket szedem össze és adom oda annak akinek kell. Pl könnyebb lesz a takarítás, és eljárok könyvtárba ami máris egy programot jelent.
93. Ilona18 (válaszként erre: 92. - BESTia ☺)
2015. febr. 24. 17:24
Ehhez már nem is lehet hozzátenni semmit,legfeljebb a saját küzdelmünkről a tárgyak bűvöletében ami igen erős és nehéz belőle kiszabadulni. Én éppen most próbálkozom.
2015. febr. 24. 15:26

"Valójában semmit sem birtokolsz, csak őrzöl egy darabig. S ha képtelen vagy tovább adni azokat, akkor azok birtokolnak téged. Bármi legyen is a kincsed, úgy tartsd a markodban, mintha vizet tartanál. Mert ha megszorítod eltűnik. Ha kisajátítod, tönkreteszed. Tartsd szabadon, és örökre a tiéd marad."


Buddha

91. gribedli*** (válaszként erre: 90. - Fincsi5)
2015. febr. 24. 14:50
Na látod! Úgy mondtad az ujjlenyomatos dolgot mintha "bezzeg" a fogantyús szekrényeken nem lenne, holott tapasztalatból tudom, hogy azokon is lesz. Én mindenesetre csak áldani tudom, hogy mi áttértünk fogantyú nélkülire és mivel a topik a minimalizmust tárgyalta, ehhez az irányzathoz hozzátartozik, hogy nincs. Megéri elolvasni róla egy könyvet vagy cikkeket, nem mindenki tud és nem is mindenki fog ezzel a dologgal azonosulni vagy egyetérteni de aki híve a kevesebb=több elvének, az megtalálja ebben azt, amit keres. Az összes többi ember nyilván marhaságnak tartja vagy bogarasságnak, mániának. De inkább legyen a mániám ez, mint valami rosszabb...
90. fincsi5 (válaszként erre: 89. - Gribedli***)
2015. febr. 24. 14:13

Nálunk is ez van; kihúzzák az intarziás szekrénysor fiókot, de vissza már 8 ujjal tolják . DD

Mondjuk, ennek az az előnye, hogy valóban könnyű áttörölni, a miénk elég régi, az asztalai, fotel, kanapé, de még vegyszert nem látott. Csak száraz,és mióta van, mikroszálas portörlővel.

A konyhaszekrény nem tudom milyen, láttam 2x, de már nincs előttem. Annyi, hogy a barna v.milyen árnyalata.

Lehet, a hálóba nem illik, szokás 2 ajtós szekrény, de muszáj, mert máshol nem lehet. Az én hálóm lesz nagyobb és hosszúkás, ahova kell a tv is, mert én anélkül nem.

89. gribedli*** (válaszként erre: 85. - Fincsi5)
2015. febr. 24. 12:41
Ujjlenyomatok vannak de régen matt konyhám volt és fogantyúkkal és akkor is voltak ujjlenyomatok csak a lakkot hamarabb letörlöd, sitty-sutty. Nem teszem 5 percenként ezt sem, hanem amikor elpakolok, akkor a törlés keretében a főbb helyeken is kanyarintok egyet de hidd el, nem vészes. A régi konyhámban pedig még a fogantyúkat is törölgethettem, azon kívül, hogy mindenhol máshol is volt ujjlenyomat mivel becsukni már senki sem a fogantyúval csukta be. És azon sokkal jobban látszott.
88. gribedli*** (válaszként erre: 83. - Eszterkee)
2015. febr. 24. 12:36
Persze hogy lehet. Sokat főzök, 5-en vagyunk. De nagyon gépiesített a háztartásom. Jól kialakított spájz, stb. A fűszereket, ilyesmit én elteszem egy kosárban a szekrénybe, így nem kell felmásznom 1 dobozka fűszerért és keresgélni hanem leveszem a kosarat, kiveszem, ami kell, de utána a kosárral együtt el is teszem. Ennek az az előnye, hogy takarításnál nem kell letörölgetni a fűszeresdobozokat vagy mást, mert ezek bent vannak mindig a szekrényben szóval a főzés közben keletkező gőz meg a mindennapi por nem fog rájuk lerakódni. Anyósom nem ilyen, ő szépen sorban kirakja őket a munkalapra de mivel nem szereti ha porosak vagy ragacsosak, napi szinten ezeket is törölgeti. Erre azt mondom, ha van erre ideje mert nyugdíjas, meg kedve meg szereti őket nézni, tegye. Részemről meg az üreset szeretem vagyis ne zavarjon semmi és minél kevesebb időt kelljen töltenem a takarításával vagyis nem gyártok külön porolgatnivalót ha nem muszáj. Gyorsan akarok végezni mindig mindennel és ennek ez az egy módja van. Az meg a másik, hogy engem gyönyörködtet a látványa, de mint írtam, nem kötelező ezt szeretni. Anyósnak sem tetszik, hogy olyan műtermi az egész, de a férjemnek meg igen, sőt, ő kimondottan ilyen már alapból, őt nem kellett rábeszélni:)
87. Eszterkee (válaszként erre: 84. - Gribedli***)
2015. febr. 24. 12:34
az előző hsz-t, erre válaszolva írtam.
86. Eszterkee (válaszként erre: 83. - Eszterkee)
2015. febr. 24. 12:33
ezzel az én kérdésemre is válaszoltál. számomra nagyon érdekes volt és tetszett, amit leírtál, hogy hogyan valósul meg mindez a valóéletben is.
85. fincsi5 (válaszként erre: 84. - Gribedli***)
2015. febr. 24. 12:31

Héé DDD nem azt mondtam nem tetszene, de nálunk úgy nézne ki, ahogy írtam.

A szobai szekrényen is ujjlenyomatok vannak, pedig fogantyús.

Ha tudtok rá vigyázni, oké.

Ide tartozik, és dobjál még képeket, pl. egy női hálóról, de szekrény is kell bele.

Azt tényleg ezután fogom berendezni, ez az 1, ami rám van hagyva, a többi adott.

84. gribedli*** (válaszként erre: 69. - Fincsi5)
2015. febr. 24. 12:23

Én főzök, sőt sokat főzök és nem szoktam rendelni (nálunk pizzát se nagyon hoznának fel idáig), de úgy van kialakítva, hogy minden kéznél van de nincs elő. A padlónk luzerna a konyhában és a képhez hasonló bútoraink vannak csak szürke (de lakkozott és fogantyúk nélkül). A luzerna egy természetes, rusztikus kő és nem látszik rajta a kosz azonnal szóval nem kell 5 percenként felmosni, mert ha kajálunk akkor azonnal látszik a morzsa stb. A munkalap corian és a tűzhelyem indukciós, amit egy mozdulattal le lehet törölni, nagyon kényelmes. A képen, amit linkeltem, szerintem ugyanilyen van mint az enyém (neff), mert látom, hogy nincs rajta gomb. Az enyémről is le lehet venni az egyetlen gombot, ami a vezérléshez kell, mert mágnessel marad ott. Egy kis korong. Mikor végeztem a főzéssel, letörlöm és a gombot elteszem a fiókba. Vicces, hogy ha valaki jön, nézi is, hogy hol lehet bekapcsolni:))))) Nem olyan nehéz ám karbantartani egy ilyen konyhát de nem kötelező, hogy mindenki kövesse ezt az irányzatot, ha egyszer neked nem tetszik, nem tetszik. Minek szenvednél egy olyanban, ami nem tükrözi az ízlésedet? Olyan konyhát rendezel be, amilyet akarsz.


Csak mivel a topik témája ez, gondoltam, ide tartozik. De nem érdekes, a fórumindító azóta se járt itt.

83. Eszterkee (válaszként erre: 82. - Gribedli***)
2015. febr. 24. 12:14
De lehet így élni? Főzni? Nálatok is ilyenfokú a minimalizmus?
82. gribedli*** (válaszként erre: 80. - Érdekes73)
2015. febr. 24. 12:10
Igen, az, bemutatótermes, mert ennek az irányzatnak ez a lényege. Ha nem lenne ilyen "steril" vagy mintha sose használták volna, nem hívnák minimalistának:)))
2015. febr. 24. 11:55

Maga az ötlet tetszik, de ez a konyha annyira nem otthonos. Ismertem egy lányt, ő mesélte egyszer, hogy a férje ezt mondta neki: Végre kezd a lakásunk otthonnak kinézni és nem lakásnak. Vagyis van jele annak, hogy ott laknak is, nem csak "bemutatóterem".

A ruhatár meg nagyon kevés szerintem is. A férjeknek több ruhájuk van, mint amit itt látni. :)


Elképzelhetetlennek tartom, hogy ha be is rendezem minimalistára a lakást (vagy hasonlóra), akkor a ruháimat is eszerint válogassam.


A vállfázós praktikusságról pedig az jutott eszembe, hogy a kórházban a szobatársam hazatelefonált a férjének: "Hozd be légyszi a fekete ruhámat, ott lóg a hálóban a szekrényben a jobb oldalon". Talán még a ruhák sorrendjét is tudja a lány... :o

80. Érdekes73 (válaszként erre: 70. - Fincsi5)
2015. febr. 24. 11:10
Olyan bemutatótermes :)
79. Érdekes73 (válaszként erre: 73. - Gribedli***)
2015. febr. 24. 11:09
Ehhez szerintem nagyon fegyelmezettnek kéne lenni :)Olyan nő nem nagyon létezik akinek ne lenne olyan ruhája amit nem vesz fel de azért vmiért őrizgeti :)Már az is eredmény ha vki a felesleges ruhák egy részét kiszanálja :)
78. Érdekes73 (válaszként erre: 69. - Fincsi5)
2015. febr. 24. 11:02
:)
77. Érdekes73 (válaszként erre: 68. - Trapiti)
2015. febr. 24. 11:02
Ezen problémáztam én is meg azon hogy az a benyúlós variáció nem igazán kézbarát ha vki siet :)
76. gribedli*** (válaszként erre: 74. - Eszterkee)
2015. febr. 24. 10:54
Jó, ez egy szélsőséges példa volt, tudom:DDD
75. gribedli*** (válaszként erre: 67. - Trapiti)
2015. febr. 24. 10:51

Igen, ezek ötletadó kombinációk.


Egyébként ami az enyémet illeti, én Carla Gozzi módszerét követtem és követem, vagyis 3 csoportot alakítottam ki: munka-szabadidő-alkalmi


Ezeket a szekrényben is elválasztva tartom és mindegyik alá tettem az ahhoz a csoporthoz való fehérneműket, kiegészítőket. Plusz, amit nehéz volt megszokni, de felgyorsította a készülődést, az az, hogy nem ruhadarabokat csoportosítok, hanem kreációkat teszek a vállfákra, vagyis már összeállítom, hogy mit mivel kell felvennem. Ezeket persze időnként átrendezem, mert egy-egy pulcsi, kabátka stb. nemcsak egy nadrággal, szoknyával vehető fel, de azért van, amit csak ezzel vagy azzal veszek fel, tehát nem kell válogatni, hanem készülődéskor csak kiveszem azt a vállfát, amin a szerelés van, a zsebében pedig a hozzávaló kiegészítő, a vállfa nyakán a hozzá való foulard és így tovább.


Mivel évekig a hajtogatott, csoportosított (nadrág kupac, felső kupac, pulcsi kupac) híve voltam, ezt a vállfázós, kreációs dolgot furának tartottam de működik! Előtte csak az olyam dolgokat tartottam lógva, amiket kimondottan úgy kell tartani (vasalt nacik, dzsekik, kisruha, stb), most pedig a dolgok 90%-át

74. Eszterkee (válaszként erre: 72. - Gribedli***)
2015. febr. 24. 10:46
Lehet én nem érzem a helyes fontossági sorrendet, de talán a legutolsó lenne az oltási könyv, amit ilyenkor mentenék :) Egyébként tudom hol van.
1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook