Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » A Dr. előtag mennyire befolyásolhatja a házasságkor felvehető nevet? fórum

A Dr. előtag mennyire befolyásolhatja a házasságkor felvehető nevet? (tudásbázis kérdés)


1 2
31. Lia_ (válaszként erre: 26. - Virgilius)
2014. ápr. 23. 12:40
Nekem nemrég -egyéb okból- újra ki kellett kérni a születési anyakönyvi kivonatomat, és azon "anyjának születési családi és utóneve(i)" szerepel. Szerintem ez elég egyértelmű: anyukám születéskori nevét kell beírni (és anyukám a saját születésének pillanatában még természetesen nem doktorált le). Nem értem, hogy egy okmányirodában dolgozó ezt hogyhogy nem tudhatta, és miért kellene mást írni pl. egy lakcímkártyára anyja neveként, mint a születési anyakönyvi kivonatra.
30. trapiti (válaszként erre: 29. - Virgilius)
2014. ápr. 3. 08:41

Statisztikám nincsen, de minimum egy 150-es évfolyamon szerzett diploma és 13 év orvosi pályafutás után van némi fogalmam arról, hogy hogyan szokás. Nem véletlen hogy az orvosok még akkor is megtartották a lánynevüket amikor mindenki -né volt.


Megnéztem egyébként a lányom papírjait, a lakcímkártyán és az útlevélben ott van a dr az anyja neve előtt.

29. virgilius (válaszként erre: 28. - Trapiti)
2014. ápr. 3. 00:01

Eszerint nyilván statisztikád van róla, hogy mit csinálnak "a legtöbben".

Nem véleményt kértem egyébként, hanem tapasztalatot, már akinek van.

28. trapiti (válaszként erre: 27. - Virgilius)
2014. ápr. 2. 23:08
A legtöbben nem veszik fel. Aki meg igen, azoknak nagyon soknak gondja van belőle később. De végülis mindenki úgy csinálja ahogy neki jó.
27. virgilius (válaszként erre: 24. - Trapiti)
2014. ápr. 2. 22:46
Hát én felvettem, kösz a minősítést. ;)
26. virgilius (válaszként erre: 21. - Lia_)
2014. ápr. 2. 22:45

A dr nem név, hanem úgynevezett cím, és elvben visszamenőleg is használhatnám. Csak azt nem tudom, ahhoz nem kellene-e újra kiállítani a születési anyakönyvi kivonatot.

Igaziból az egész roppant zavaros, az okmányirodában a nő sem tudta, mi legyen. Őszerinte be kellett volna írni a gyerek személyijébe az anyja nevéhez a doktori címet, csak nem tudta, hogyan, mert az asszonynevemre szól a doktori oklevelem.

Nagyon bonyolult, csak gondoltam, hátha véletlenül valakinek volt már ilyen problémája.

25. trapiti (válaszként erre: 17. - Globus)
2014. ápr. 2. 22:30
A gyerek papírjaiban anyja leánykori neve szerepel.
24. trapiti (válaszként erre: 5. - Keyla)
2014. ápr. 2. 22:29
Ha a doktori cím előtt házasodik és felveszi a férj nevét, akkor arra a névre kap diplomát, azzal lesz doktor. Ha elválik nem veheti vissza a lánykori nevét a doktor előtaggal, úgyhogy senki nem szokta felvenni a férj nevét akinek doktori cím van kilátásban, ha van egy kis esze...
23. Regin_a (válaszként erre: 21. - Lia_)
2014. ápr. 2. 22:18

Gyereknél "kisdoktor" az előnév

:)

2014. ápr. 2. 22:17

A magyarok nagyzása

[link]

21. Lia_ (válaszként erre: 19. - Virgilius)
2014. ápr. 2. 21:04

Nem is értem a kérdést. A gyerek anyja neveként nem mindig az anya "leánykori neve" (ami valójában a születéskori neve) kell szerepeljen?

Úgyhogy abba semmilyen dr. dolog nem kavar bele...

2014. ápr. 2. 11:44
Az én férjem is dr.és én is dr.-né vagyok. Csak hivatalos ügyekben használom. Igen nagyon sokszor ért már miatta hátrány az eü-ben a nővérkék miatt. Érdekes csak nekik van bajuk az orvosfeleségekkel, sehol máshol nem tapasztaltam.Én is eü dolgozó voltam,de a dr-né általánosítást nem fogadom el.Nem mindenki egyforma.
19. virgilius (válaszként erre: 17. - Globus)
2014. ápr. 2. 09:05
Pont ez érdekelne engem is. Ilyenkor mi van? Sőt még cifrábban, egyik gyerek még a doktori cím megszerzése előtt született, másik utána, de a doktori címet már hazasként szereztem.
2010. ápr. 5. 08:14
Szerintem semennyire. Számtalan variációból lehet választani.
17. globus
2010. ápr. 4. 23:38
Ha valaki már doktorként szül, akkor a gyerek anyja neve dr. Iksz Ipszilon lesz? :)Hivatalos iratokban nem nagyon látok ilyent.
2010. ápr. 4. 22:09

Na és mi van,ha meglévő házasságban a feleség ilyen névhez szerzi meg azt A bizonyos két bötűt...

Gipsz Jakabné

:D


Hah...nagyobb gond sose legyen...:P

2008. júl. 23. 12:32
Semmennyire. Te dönthetsz, hogy dr. Tóhné lesze-e, vagy szimplán Tóthné.
14. Hmv. (válaszként erre: 13. - F290b382c2)
2008. febr. 18. 18:52

Nagyon egyetértek Veled. Nálunk a vejem dr, de a lányom nem vette fel neve elé ezt a két igen megtisztelő betűt, szintén azzal az indokkal, hogy nem az Ő érdeme.

Azt meg végképp nem várná el, hogy emiatt előnyt élvezzen bárhol is, egyszerűen nem bírná el a lelkiismerete. Sőt, a vejem sem használja soha, sehol a dr. címét, csak a munkája során.

Ezt mindkettőjükben nagyon becsülöm.


Nincs nevetségesebb, mint teljesen oda nem illő helyzetben valaki dr-nénak tituláltatja magát. Nemrég kirándulni voltunk, városunk neves orvosházaspárja is velünk utazott a buszon, dr-i cím nélkül.

Előttük ült egy asszony, aki a névsorban dr akárkiné-ként volt felíratkozva, s minden reggel így íratkozott fel a fakultatív kirándulásokra.

Egyszerűen kinevettette magát.

13. f290b382c2 (válaszként erre: 12. - Direne)
2008. febr. 17. 15:14

hát,nem tudom,én dolgoztam konkrétan eü-ben jó néhány évet,s meg kell mondjam,sem én,sem kollegáink nem szerettük a "DR"XY-né nevű betegeket,mert a lehető legrosszabbul viselték a beavatkozásokat,és úgy általában mindent.Persze,biztosan van kivétel,én csak saját tapasztalatot tudok írni.

A gyermek pedig úgysem kaphatja meg a dr. címet a neve elé,csak jó 20 év múlva....

12. direne
2008. febr. 12. 21:57

Az én férjem is Dr.Először az Ő vezetéknevét és az én keresztenevemet akartam felvenni, ami elé ugye nem tehető a dr.

És akkor az én tündéri barátném érdekes dolgot mondott: bármi történik a gyerekkel,vagy a családban bárkivel, egész máskép állnak hozzá, akár egy kórházban, akár egy intéznivaló kapcsán, ha az ember neve előtt ott díszeleg a Dr.

Átgondoltam, és így lettem Dr-né.

Kizárólag hivatalos papírokon írom így alá...magánéletben sosem használom. Sőt, a férjem sem.

A barátnőmnek olyannyira igaza van, hogy egyszer még régen, megkérték a férjemet még a volt munkahelyén, hogy ugorjon át már - szívességből - egy másik osztályra a titkárnőnek valami számítógépét megnézni javítható-e.Átment, az azidőtájt gyakran viselt kis kockás ingében.:-)Illedelmesen köszönt, mondta, jött a gépet megnézni. És nő odavetette neki:Ott van a szekrény tetején. Viheti! Erre a férjem kihúzta magát és azt mondta:Igen? Akkor most bemutatkozom!

A nő egyből vigyázzba állt a doktorra, és nagyon udvariasan elmondta mi a probléma a géppel.

2008. febr. 12. 09:37

Az én férjem is Dr.,én nem.Az anyakönyvvezető a következő lehetőségeket ajánlotta:

1:Dr.Nagy Lajosné

2:Dr Nagyné Kiss Piroska

3:Dr Nagy Kiss Piroska

4:Nagy Piroska

Én az utóbbit választottam,nekem nem kell a nevem elé a "Dr",nem az én érdemem a jelző...

2007. szept. 19. 14:00
Szerintem arra irányul ez a "bonyolult" kérdés, hogy a férj doktorált és az asszonyka nagyon szeretné a DR-t a saját neve előtt látni. Igaz???
9. 4c35511f0b (válaszként erre: 7. - Teltzsu)
2007. aug. 9. 12:04
Gond az nincs, csak hülyén néz ki:) nálunk van ilyen a családban:)
8. teltzsu (válaszként erre: 6. - 4c35511f0b)
2007. aug. 9. 11:10

Nem lehet, h akkor a keresztnév után lesz a dr.?

bár attól függ, hogy az indexében, egyetemi adataiban jelzi-e a névváltozást....Szerintem.

7. teltzsu (válaszként erre: 3. - 4c35511f0b)
2007. aug. 9. 11:09
Szerintem akkor nincs gond. :P
6. 4c35511f0b (válaszként erre: 5. - Keyla)
2007. aug. 9. 10:48
PErsze
2007. aug. 9. 10:41

Csak, hogy bonyolítsam a dolgot:D

Ha a doktori cím megszerzése előtt házasodik és felveszi a férj vezetéknevét a sajátja helyett, akkor ahhoz csatlakozhat a Dr.?

4. Pirosalma (válaszként erre: 2. - Teltzsu)
2007. aug. 9. 10:41

Sziasztok!

Én a Dr. Kiss-Nagy Piroska nevet azért nem tartom valószínűnek, mert megtévesztő lehet. A feleség pedig ez esetben nem doktor.

2007. aug. 9. 10:36
A gond nem ilyenkor szokott lenni, hanem amikor mindkettő DR.:)
2007. aug. 9. 10:24

Attól függ, ki a Dr.

Ha a férfi (pl. Dr. Kiss Jenő), akkor a feleség - a választásától függően lehet -

Dr. Kissné Nagy Piroska, Dr. Kiss Jenőné, Dr. Kiss Jenőné Nagy Piroska, meg talán Dr. Kiss-Nagy Piroska is (ez utóbbiban spec nem vok biztos.)

Ha a nő a Dr., akkor vagy megtartja a lánykori nevét, vagy Kissné Dr. Nagy Piroska, vagy Kiss Jenőné Dr. lehet.

Szerintem. :)

Ha valamit kihagytam, akkor bocsi, rég volt már a családjog... :P

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook