Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A 90 éves apai nagyanyám tartásáról kizárólag én vagyok köteles gondoskodni? fórum

A 90 éves apai nagyanyám tartásáról kizárólag én vagyok köteles gondoskodni? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5 6 7 8
65. wanda8 (válaszként erre: 64. - Jani45)
2018. jan. 25. 14:33

Sok hasznos információt kaptam tőled!

Utána járok,mert a kiadás valóban jó ötlet.

Húgomnak van tartási kötelezettsége,ennek utána jártam.jogi úton kérhetem...addig meg fizethetek mindent.

64. jani45 (válaszként erre: 63. - Tücsök48)
2018. jan. 25. 14:18

Uram Isten emberek miről beszéltek már? Milyen első meg milyen második haszonélvező meg hogy amíg az első él addig a második haszonélvező joga nem él? Ne keverjétek már a haszonélvezeti jogot a tulajdonjoggal ahol több tulaj lehet!


Ha a első haszonélvező él és emiatt a második haszonélvezőnek még nem lépett életbe a haszonélvezeti joga akkor a második haszonélvező nem is lakhat az ingatlanba meg kilehet öt rakni? Még akkor is ha teszem azt az első haszonélvező nem is tud magáról gondoskodni vagy nem beszámítható már? Ha nem rakható ki akkor hogyhogy nem él a haszonélvezeti joga a másodiknak?


Igen a haszonélvezeti joggal rendelkező kiadhatja az ingatlant bérbe és jár neki bérleti díj de akkor ö köti a saját nevére a bérleti szerződést. Ez viszont nem azt jelenti hogy csak ö adhatja ki és neki kell a szerződést megkötnie minden esetbe A Tulaj ettől még kiadhatja a saját nevére kötőt szerződéssel ugyanúgy az ingatlant ahogy a haszonélvező is. A Kérdés az hogy a tulajhoz így befolyó pénzre van e joga a haszonélvezőnek? Hiszen az a tulaj haszna, de az ingatlanon haszonélvezet joggal rendelkező joga a tulaj hasznára már nem terjed ki, hanem csak az ingatlanra terjed ki, ezért adhatja ki ő is azt albérletbe ha úgy van.


Áruljátok már el nekem ha csak a haszonélvező írhat alá bérleti szerződést és neki jár minden emiatt akkor én tulajdonosként hogy csinálhatom azt meg már 2 évtizede hogy velem kötik a szerződést és anyámra akinek haszonélvezeti joga van semmi szükség nincs? szerzödéskötéskor/hosszabitáskor?

63. tücsök48 (válaszként erre: 62. - Jozsi.38)
2018. jan. 24. 21:45
Amíg az első haszonélvező él vagy nem mond le a haszonélvezeti jogáról addig a második haszonélvező az anya nem csinálhat semmit! Az Ő haszonélvezeti joga csak azután lép életbe!
62. jozsi.38 (válaszként erre: 61. - Tücsök48)
2018. jan. 24. 19:36
így-így. Ha a fórumindító anyjának is haszonélvezeti joga van, ő is ugyanígy megtehetné, hogy albérlőt fogad a házba. Ez biztos hogy rossz hír sokak számára, de ez van
61. tücsök48 (válaszként erre: 57. - Jani45)
2018. jan. 24. 19:03

Bizony a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdon jognál. Igaz a tulajdon a tiéd, de amíg a haszonélvező él Őt illetné meg a bérleti díj és neki kellene a szerződést is megkötni.

A háznál a nagymama az első haszonélvező, amíg ő él és beszámítható lenne bizony Ő rendelkezhetne a házról, csak nem adhatja el, de bizony bérbe adhatná, mert a haszonélvezeti jog alapján őt illetné meg a haszna.

60. 31bc25d879 (válaszként erre: 57. - Jani45)
2018. jan. 24. 16:30
Szerintem is így van.
59. 31bc25d879 (válaszként erre: 56. - 12d083b51b)
2018. jan. 24. 16:29

Szerintem nem erősebb!

Már miért lenne erősebb?

2018. jan. 24. 15:13

Itt a jogszabály, a szülőtartásról.



[link]

57. jani45 (válaszként erre: 56. - 12d083b51b)
2018. jan. 24. 14:08

Már mért ne adhatná ki mikkor ö tulaj? Még el is adhatja a tulajdon részét akár úgy is hogy az anyja nem egyezik bele mert max az anyja haszonélvezeti joga megmarad az ingatlanon. Kérdés hogy így ki venné meg! Például a haszonélvező a tulaj hozzájárulása nélkül kiadhatja és bérleti díjat szedhet magának az ingatlan után, de el nem adhatja és még meg se terhelheti azt, mondjuk egy hitel felvétellel. Erős jog a haszonélvezeti de közel se annyira hogy ne csinálhasson meg ezt azt az ember a saját tulajdonával.


Figyelj, nekem van 3.5 hektár termőföldem amit apám után örököltem 21 éve, anyámnak van rajta haszonélvezeti joga. A Földet nem mi dolgozzuk hanem kivan adva bérbe ami után vagy terménybe vagy pénzbe fizetnek attól függ miben kérem! 5 évenkénti szerződés kötésnél anyámnak alá se kell írni azt, nem kérik a beleegyező nyilatkozatot se hanem csak velem mint tulajjal kötik azt meg. Nem kell a haszonélvező hozzájárulása ahoz hogy te kiad az ingatlanodat!

56. 12d083b51b (válaszként erre: 54. - Jani45)
2018. jan. 24. 13:48
A házon a nagyinak és az édesanyának van haszonélvezeti joga, ami erősebb minden jognál. Hiába ő a tulaj, nem adhatja ki albérletbe, ha a haszonélvezet a ház 50 %-ára kiterjed. A másik 50 % viszont a tesó tulajdona. Szóval az albérletbe kiadás nem jön össze.
55. jani45
2018. jan. 24. 13:45
Ja még anyit hogy ha egyenesági rokonról köteles az ember gondoskodni,tartási kötelezettség van felé akkor a tesódat ebbe betudod vonni de anyádat nem. Annak kéne utánajárni pontosabban hogy tényleg csak megegyezés kérdése a dolog vagy esetleg van e olyan jogi kikötés hogy pontosan mikor kötelezhető erre valaki.
54. jani45 (válaszként erre: 53. - Wanda8)
2018. jan. 24. 13:40

Anyukádnak mond meg hogy mama kórházban marad és amennyiben nem segít be anyagilag te kiadod albérletbe a házat hogy az így befolyó pénzből segíteni tud a nagyit, ö meg lakhat valami idegennel a házban addig! Hátha meggondolja magát! :D


Mivel a tesódal közösen vagytok tulajdonosok a ingatlanban így vele megkel osztoznotok a pénzen ha kéri de a haszonélvező esetébe nem biztos hogy neki is jár abból a pénzből! Ezt talán egy ügyvéd jobban megtudná mondani neked!


Az biztos hogy ö is kiadhatná albérletbe ami után ö szedhet bérleti díjat a haszonélvezeti jog miatt, az a kérdés ha a tulaj kiadja abból jár e neki valami!

53. wanda8 (válaszként erre: 51. - Spann)
2018. jan. 24. 11:45
Az én anyám érdekember. És ha fizetni kell amiből nincs haszna na az aztán nem fog menni neki.
52. 31bc25d879 (válaszként erre: 51. - Spann)
2018. jan. 23. 20:30
Ez nekem is furcsa és egyben szomorú is.
51. spann (válaszként erre: 48. - Wanda8)
2018. jan. 23. 19:55

Hát ha a megbeszélés lehetetlen, akkor jön a per. Majd a bíró eldönti, ki mennyivel száll be a nagymamád ellátásába.

Lehet, hogy anyád és a testvéred már az első tárgyaláson észhez tér és hajlandó fizetni. Csak akkor fizessenek is!


Egyébként nekem nagyon furcsa, hogy van egy édesanya, aki elnézi, hogy a lánya összeroppan a terhek alatt. Meg a testvér se érez együtt vele.

50. Ági0830 (válaszként erre: 49. - 12d083b51b)
2018. jan. 23. 17:04
Az örökségről nem tud lemondani, mert már megörökölte a házat a testvérével együtt! A nagymama haszonélvező. (Meg miért is tenné, a többiek akkor sem akarnának gondoskodni a nagymamáról.) Én is csak az ügyvédet látom megoldásnak ebben a nehéz helyzetben.
49. 12d083b51b (válaszként erre: 48. - Wanda8)
2018. jan. 23. 15:01

Ha a törvény úgy szól, hogy egyenesági rokonról kötelesek vagyunk gondoskodni, akkor ez a törvény mindenkire vonatkozik, és akkor ez nem önkéntes alapon működik.

Beszélj még egyszer édesanyáddal és tesóddal, mondd el nekik, hogy mi a helyzet. Ha még mindig elzárkóznak, akkor lezárod a beszélgetést azzal, hogy mégy az ügyvédhez.

Te nemcsak a nagyiról vagy (részben) köteles gondoskodni, hanem a saját gyermekeidről is!



A másik verzió esetleg (nem tudom, de kérdezz rá), ha te lemondasz az örökségről (= a ház értékének 50 %-a), akkor is vonatkozik-e rád a tartási kötelezettség?

Mivel te nem laksz abban a házban, és még ki tudja mikor jön el az ideje, hogy esetleg eladható lesz. Az is meglehet, hogy akkorra úgy leromlik az állaga, hogy alig-alig kapnátok érte valamit. Meggondolandó, kell-e neked az az 50 %.

48. wanda8 (válaszként erre: 47. - Spann)
2018. jan. 23. 14:50

A helyi önkormányzaton voltam,ahol annyit tudtam meg hogy egyenesági rokonról köteles az ember gondoskodni,tartási kötelezettség van.

Viszont megbeszélés kérdése ki mennyivel tud beszállni.Ami itt ugye lehetetlen.

Az nem megoldás hogy hazahozom anyámhoz,mert rá se nyitja az ajtót,anyámon múlil éhen hal és vagy meghalna mama.És nem.túlzok sajnos!

Szóval hogy mindenki értse...

Amama nyugdíja 70280ft.

A korházban való tartozkodása: 75.ezer

Ezen felül a gyógyszerek,pelenka :50-60.ezer.

Nem számolom a tisztálkodószereket,stb.

Eddig mindent álltam,de nem megy egyszerűen tovább!

Ott tartok hogy a gyerekeknek fizetem ki amit kell vagy mamának?

Ti mit tennétek? Nem lehet választani! Mamát is szeretem nagyon,nekem olyan mintha az anyám lenne.

47. spann (válaszként erre: 25. - Wanda8)
2018. jan. 23. 11:45

Én mindenképpen megkérdeznék egy jogászt (lehetőleg ingyenes tanácsadáson), hogy

- ki köteles fizetni?

- a költségek milyen hányadát?

- befolyásolja-e a fizetési kötelezettséget a várható örökség?

- visszamenőleg is megtéríttetheted-e amit már befizettél?


Szerintem a családtagjaid arra spekulálnak, hogy úgyis mindjárt meghal a nagymama, nem lesz miről beszélni.

46. spann (válaszként erre: 38. - 31bc25d879)
2018. jan. 23. 11:37

Igazad van, de teljesen mindegy, ki mit örököl. Az idős családtagot akkor is el kell tartani, ha egy peták nem marad utána.

A kötelezettek a leszármazottak, ennek megvan a törvényben előírt rendje és mértéke.

45. 31bc25d879 (válaszként erre: 44. - Nyamitörp)
2018. jan. 22. 18:16
Pontosan.
2018. jan. 22. 18:07
Mondd meg anyukádnak, hogy a kórházi költségeket nem tudod egyedül állni, hozzád nem tud költözni a nagyi, úgyhogy marad az, hogy be fogod költöztetni ő mellé. Nagyinak is van a házon haszonélvezete, te meg tulajdonos vagy.
43. 12d083b51b (válaszként erre: 42. - Jozsi.38)
2018. jan. 22. 11:46
Tudok róla, én sem írtam mást.
42. jozsi.38 (válaszként erre: 39. - 12d083b51b)
2018. jan. 22. 11:27
pont a kérdező gondoskodott eddig a nagymamájáról, de ez az összeg már túl nagy terhet ró rá, ezért akarja, hogy a többi családtag is kivegye a részét a gondoskodásból
2018. jan. 22. 10:41

Wanda, az nem járható út, hogy szoc otthonba kerüljön és a gondozási díjba csak annyit fizetnél, amennyi a nyugdíja feletti rész?

Ha viszont a mama ennyire demens, akkor gondnokság alá sem ártana helyezni... szerintem

40. wanda8 (válaszként erre: 39. - 12d083b51b)
2018. jan. 21. 13:08
Igyekeztem mindig a tőlem telhető maximumot megtenni.Az anyám mindig ilyen volt,semmiért isvárt valamit,érdekember.
39. 12d083b51b (válaszként erre: 33. - Ikebana3)
2018. jan. 21. 06:49

Korábban írta a kérdező, hogy a nagymamának és az édesanyjának már "csak" haszonélvezeti joga van a házon, a tulajdonjog a kérdezőé és a testvéré. És a házban jelenleg csak az édesanya lakik, de a nagyiról sem ő, sem a tesó nem gondoskodik.


Az önkormányzat családsegítő gondnokságát megkeresni, ők adnak iránymutatást, hogy jogi úton merre érdemes elindulni, ill. tudják, hogy a településen hol, mikor lehet, kinél célszerű konkrét jogi lépések, lehetőségek iránt érdeklődni.


Azt azért nem hangoztatnám előre, hogy majd az édesanyáddal öregkorára mi lesz, mert egyrészt messze van még, másrészt a te gyermekeid azt a példát látnák. Akármilyen nehéz is most, van egy erkölcsi szint, ami alá nem fogsz menni, mert egyszerűen nem leszel képes!

2018. jan. 21. 04:15

Ha a szép szó és a józan ész nem megy, marad a jogi út. A húgodat mindenképpen bevonni ha tetszik neki, ha nem. Az ő nagyanyja is és ő is örököl. Olyan nincs, hogy ő csak kapni akar de egy forintot nem ad.

Na anyukádat meg végképp nem értem. Nekem ez magas mint malacnak a farzseb. Legalább téged és az unokáit nézze és ha másért nem ezért tegye oda magát. Elvégre abban a házban él. Elnézi, hogy erőn felül teszed a dolgod ők meg hátradőlnek. Egy család attól IS család, hogy ha baj van összefognak és megoldják együttes erővel. Én effektíve nagyon szégyellném magam jóanyád és a tesód helyében.

37. wanda8
2018. jan. 20. 22:06
Igazán köszönöm nektek sok hasznos tanácsot kaptam.
2018. jan. 20. 21:24

Sajnos mindennapos történetek

Van itt egy topik

[link]

Ott se jó, otthon nem lehet, legjobb időben kilépni az életböl


Van olyan hogy rokontartás, de nem tudom hogy a feleség beletartozik-e jelen esetben

A testvért mindenesetre jogi úton kényszeriteni kell még ha életreszóló harag is lesz belőle

Vicc, de számlára kellene vásárolni mindent a nagymama részére. Később még jól jöhet

1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook