Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » A 90 éves apai nagyanyám tartásáról kizárólag én vagyok köteles gondoskodni? fórum

A 90 éves apai nagyanyám tartásáról kizárólag én vagyok köteles gondoskodni? (tudásbázis kérdés)

1 2 3 4 5 6 7 8
95. wanda8 (válaszként erre: 92. - 12d083b51b)
2018. jan. 29. 11:29

Férjem mérges is és aggódik is.Mérges mert nem hiszi el hogy anyám nem foglalkozik mamával,és még be se megy hozzá.Hogy ott az a nagy ház amit mamáék felhúztak és Ő ennyire érzéketlen.

Aggódik miattam és a baba miatt,mert nyugalomra lenne szükségem.

A gyerekek 12,10 és 5 évesek.Július 2-ára vagyok ki írva.

2018. jan. 27. 23:27

Nem változik olyan gyakran a haszonélvezeti jog.


Meg lehet váltani, ekkor a haszonélvező esetleg kiköltözik, de ez nem automatikus.


Itt egy 2017-es link:

[link]

93. Icuska538 (válaszként erre: 91. - 12d083b51b)
2018. jan. 27. 20:03
Ma a haszonélvezet másképp van,olyan helyen kisegitek ahol hallottam róla de pontosan csak akkor tudom ha utánna kérdezek ,azt tudom valahogy a korral is és a ház értékével kombinálva számolják
92. 12d083b51b (válaszként erre: 90. - Wanda8)
2018. jan. 27. 14:10

Helyesen tetted!

És férjed mit szól ehhez az egészhez?

Most még dolgozol, vagy otthon vagy? Mikorra várjátok ezt a babát, és milyen idős a nagyobb?

91. 12d083b51b (válaszként erre: 89. - Wanda8)
2018. jan. 27. 14:09

Én úgy emlékszem, hogy kb. 20 évvel ezelőtt a nav (akkor még apeh) állásfoglalása szerint: a haszonélvezeti jog pénzben kifizetett értéke = az ingatlan eladási árának 20 %-a.


Aki ezt kp-ban kapja meg, akkor az adott év bevallásában ekkora összegről kell bevallást tennie. Vagyis a szerzéskori érték (öröklés, vétel) forgalmi értékének 20 %-a, és az eladási ár 20 %-a közötti érték (ha ez utóbbi volt a több), akkor annak az adóját kell megfizetnie.

90. wanda8 (válaszként erre: 84. - Papája)
2018. jan. 27. 14:05

Így tettem!

A mama nyugdíjából kifizettem az ott tartozkodását,amit ki pótoltam 5000ft-tal.

Plusz a létfontosságú gyógyszereket kiváltottam.

Ezek után megadtam a húgom telefonszámát,hogy Őt tessék keresni a többi gyógyszer ügyében.Mert én enm tudom megfizetni.

89. wanda8 (válaszként erre: 82. - Tücsök48)
2018. jan. 27. 14:02
Még mama csak lemondana,de anyám olyan összeget mondana ami nem reális...
88. wanda8 (válaszként erre: 80. - 31bc25d879)
2018. jan. 27. 14:01
nincs.
87. andi6020 (válaszként erre: 83. - Tücsök48)
2018. jan. 27. 10:25

Abból neki rögtön nem lesz pénze, ha majd valamikor behajtja a bíróság, meg ráterhelik a házra.

Márpedig fizetni hónapról hónapra kell.

86. papája (válaszként erre: 85. - Tücsök48)
2018. jan. 27. 09:31

Ezt nem tudtam.

Édesanyám lassan 10 éve halt meg. Egyik kórház ápolási osztályán feküdt - műtéte után kb. három hétig, a haláláig. Nem kellett fizetnem semmit. Az még a vizitdíjas világ volt. A daganatos betegeknek nem kellett fizetni. Nem kellett bevinnem semmit.

85. tücsök48 (válaszként erre: 84. - Papája)
2018. jan. 26. 18:47
Itt nem lehet egyezkedni. Aki ápolási osztályra kerül két hét ingyen van. Azután szerződést kötnek a beteggel vagy a hozzátartozó gondozókkal és minden hónapban kiszámlázzák a fizetendő ápolási díjat. /Írásban köttetett szerződés készül, amiben benne van mit biztosítanak a betegnek és az is kik fizetik a gondozási díjat./
84. papája (válaszként erre: 83. - Tücsök48)
2018. jan. 26. 17:56

Tetszik ez a megoldás, sőt mondd Wanda a húgodnak és a kórháznak, hogy eddig - nem tudom hány hónap - Te gondoskodtál a nagyiról. Februártól a húgod lesz a fizető ugyanennyi hónapig, mert, így igazságos, illetve Te most babát vársz tehát anyagilag ott kell helyt állnod.

Tudom Te ennél rendesebb vagy, de legyél erős és határozott ez másként nem megy.

Te bizonyítottál az eltartási kötelezettséget illetően és X hónap után újra bizonyíthatsz.

Szólítsd fel a tesódat írásba, hogy legyen nyoma, illetve add át a kórháznak is a testvéred elérhetőségét, hogy kit keressenek a befizetést illetően.

Sok sikert !

2018. jan. 26. 15:20
Az ápolási díj fizetésnél a tied a fele rész. Amennyiben Te azt fizeted, majd a testvéreden behajtja a bíróság az téged nem érint. Ha ráterhelik a házra akkor is az ő részére. Ezen ne idegesítsd magad. Én ezt az utat járnám és nem kellene veszekedni senkivel.
2018. jan. 26. 15:14
Eladás is csak a haszonélvezeti joggal lehet. Így nem igen szoktak lakást venni. Akkor lehetne még eladni, ha a haszonélvezők ingyen vagy megváltás alapján lemondanak a haszonélvezetről. /van olyan, hogy valaki lemond pénzért a haszonélvezetről, de gondolom ez nálatok nem lehetséges/
81. 12d083b51b (válaszként erre: 80. - 31bc25d879)
2018. jan. 26. 15:02
Szerintem eladni nem tudná, mert ahhoz kellene a társtulajdonos, a hugi aláírása is. Másrészt ha a nagyi kijönne a kórházból, őneki is kell valami. És hát sokszor évekig tart, míg egy ingatlant el tudnak adni, szerintem itt erre nincs idő.
2018. jan. 26. 14:46
Ha eladod, anyukádnak van hová mennie?
79. 12d083b51b (válaszként erre: 78. - Wanda8)
2018. jan. 26. 14:34

Akárhogyan is nézem, ebből sok jót nem lehet kihozni. Az ingatlant eladni, még ha!! alá is írná a húgod is, a nagyi szíve megszakadna. És az eladás sem megy olyan gyorsan.

Rávenni a hugit, hogy ő is szálljon be a költségekbe, őt lehet max. perelni, ha kell, és ennyi.

Az önkorm. jegyzőjéhez személyesen menj be (legalább látja, hogy kismama vagy), és vidd magaddal a tul.lapot, és hogy azért zártad le a nagyi lakrészét, mert ő most kórházban van, és ott addig senkinek semmi keresnivalója. És mivel te vagy a tulaj, oda senkit nem fogsz beengedni, még a jegyző urat sem! Bájos mosoly és távozol.

78. wanda8
2018. jan. 26. 12:37

Nos okosabb is lettem meg nem is.

Földhivatal:nagyanyámnak hadzonélvezeti és özvegyi joga van.Anyámnak hadzonélvezeti.

Hugommal mi vagyunk a tulajdonosok.

Bíróság:

Anyám nem köteles hivatalosan mama költségeinek fizetésére.

Hugom igen,keresetlevélkel kötelezhető,de ez akár évekbe is telhet.

Következő nem vagyok köteles beengedni az önkormányzati alkalmazottat a területemre.Nem dönthet arról kit és hova engedek be a tulajdonomba.

Kiadható ,sőt eladható az ingatlan mama költségeire hivatkozva is akár.

Illetve akár gyámügy is belevonható mivel az iskolában is itthon is úgy beszélt a fiammal hogy az nem tűr nyomdafestéket.

77. wanda8 (válaszként erre: 75. - Temmp)
2018. jan. 26. 08:30

Köszönöm az infót,Zala megyében lakunk.Utána nézek.

Ma megyek a földhivatalba és a bíróságra(ingyen tanácsadásra) mindegyik ügyben,hogy tudjam mik a jogaim,kötelességeim illetve mit tehetek és mit nem.

Utána talán okosabb leszek.A pernek énsem látom sok értelmét,hosszú idő és pénz is és igazából nyugalomra lenne szükségem.

76. 12d083b51b (válaszként erre: 75. - Temmp)
2018. jan. 26. 07:08
Ezek nagyon hasznos infók. Érdemes utána járni mindenképp.
75. temmp
2018. jan. 25. 18:57

Wanda, melyik településen éltek? A Fővárosi Önkorm. Idős Otthonaiban is érdeklődtetek (van néhány vidéken is, pl. Gyula, Szombathely, Gödöllő)? Csak mert első kézből tudom, hogy oda még hajléktalanokat is felvesznek, ha megfelel a szempontokban és ki tudja várni a sort.

Ha nincs elég pénze az ellátásra, a Főváros pótolja az intézmény felé, úgy hogy kéri a teljes nyugdíját, amiből kb 5.500Ft-ot hagy meg költőpénznek. Az alaplistán felüli gyógyszereket viszont fizetni kell, de az talán mégsem 60eFt.

4 órás ápolási igényt kell igazolni (demens, úgyogy ezzel nem lesz gond, rugalmasan pontoznak), ill. Bp-i lakcím, ez szintén megoldható. Előgondozásra az életvitel szerű tartózkodási helyre mennek.

Gödöllőn pl. most adtak át egy új demens részleget.

74. 31bc25d879 (válaszként erre: 71. - Zebracsikó)
2018. jan. 25. 16:30

Ez egy jó ötlet.

Plusz ügyvéd.

73. 31bc25d879 (válaszként erre: 70. - 12d083b51b)
2018. jan. 25. 16:29

Azt gondolom, hogy én sem tudnám megtenni, de nyilvánvalóan van az a szitu és élethelyzet ami kiprovokálná. A fórumindítónak vannak gyerekei, vitathatatlan, hogy az ő kárukra nem lehet a végtelenségig nagyvonalú és erőn felül csak neki ellátni a mamát.


Én az anyát nem értem. Hogy tudja elnézni, hogy a lánya egyedül küzd ezzel a helyzettel. Legalább az unokáit nézné. Igenis szálljon be a költségekbe.


A tesónak pedig keményen benyújtanám a számlát, akár azt is felvetném, hogy a tulajdonrészére ráteszem a kezem a ki nem fizetett összeg fejében;)

2018. jan. 25. 16:14
Gondviselésről az egyenesági rokon köteles gondoskodni. illetve az örökösöknek egyenlő arányban kell fizetni az ápolás költségét. A haszonélvező anyának nem kötelessége a gondviselés!
71. zebracsikó (válaszként erre: 66. - Wanda8)
2018. jan. 25. 15:11

A helyedben írnék a jegyzőnek egy levelet, amelyben szárazon leírom a tényeket:

- ingatlan adatai, tulajdonviszonya, haszonélvezői

- a nagymama egészségügyi állapota, beszámíthatatlansága, ápolásra szorul, melynek anyagi terheit nem tudod egyedül viselni

-kéred a jegyző szíves állásfoglalását ebben a helyzetben, jogi lehetőségeid ismertetését és szögezd le, hogy békésen szeretnéd megosztani a rátok háruló terheket anyáddal és húgoddal.


Ezzel a levéllel fedezed magad és a jegyző is tisztábban lát. Ki tudja, anyád miket mondott neki, illetve pontosan mennyit mondott el a sztoriból...na meg esetleg mennyit füllentett benne. Mert azzal biztos nem kérkedett az önkormányzatnál, hogy egy szalmaszálat sem szeretne keresztbe tenni az anyósáért,. de a lakrészébe viszont be akar jutni.


Amúgy miért akar bejutni a nagyi lakásába???

2018. jan. 25. 14:58

Ez a verzió, amit az előbb írtam, egy eléggé vad ötletnek tűnik még előttem is. De azt sem érzem igazán jó ötletnek, hogy saját édesanyáddal, saját tesóddal anyagi ügyek miatt pereskedj.

Nem biztos, hogy meg tudnám tenni. (Persze nem vagyunk egyformák)

Ha ők úgy gondolják, hogy semmi kötelességük nincs a nagyival szemben, akkor ugyanezen az alapon te is tarthatod magad ehhez, és az élet, és a hivatalok majd elrendezik, hivatalból.

69. 12d083b51b (válaszként erre: 66. - Wanda8)
2018. jan. 25. 14:54

Keress egy ügyvédet. A birtokvédelem a tulajdonos birtokának a védelme, amennyiben valaki más (szomszéd, stb.) akadályozza saját tulajdonának használatát. Át kellene beszélni az ügyvéddel, mivel édesanyádnak csak haszonélvezeti joga van, de nincs tulajdonjoga, akkor ez esetben mi újság?


Másrészt már azt is érdemes lenne átgondolni, hogy mi történik, ha te sem fizeted a nagyi gyógyításának költségeit? Mit lépne abban az esetben a kórház, a hivatal?

- Hazaküldik, hazaszállítják a nagyit a saját lakásába, oda, ahol édesanyád is lakik? Attól kezdve kutya kötelessége ellátni, etetni, mosdatni, gyógyszerezni...

- És az ellátások ki nem fizetett számláinak behajtása iránt el kezdik majd hivatalos úton keresni, kik azok, akiktől az összeget követelheti.


És meglehet, hogy felesleges perre menned, ügyvédi költséget fizetned, hasonlók. Csak esetleg "hagyni", hogy a dolgok menjenek a maguk megszabott útján.

68. 12d083b51b (válaszként erre: 64. - Jani45)
2018. jan. 25. 14:45

1. Azért, mert évek óta így csináljátok, még nem biztos, hogy jól csináljátok. Gyanítom, hogy a bérlő esetleg azt sem tudja, hogy van a földön haszonélvezet, és még azzal sem foglalkozik, hogy akkor jogilag kivel kellene szerződést kötnie. De ez a ti dolgotok. Nem érdekli, örül, hogy van egy föld, ahol gazdálkodhat, ahol békén hagyják, ahol úgy jár-kel, mintha a sajátja lenne, miután kifizette a bérleti díjat.


2. Az itt tárgyalt konkrét eset lakóingatlanról szól, a tulajdonosok a 90 éves nagyi unokái, és saját részre + menye részére %-os mértékű haszonélvezetet írattak, biztosítva mindkettő lakhatását, miután a nagyi fia, a tulajdonosok édesapja elhalálozott.

Bonyolult dolog, de az élet produkál sokszor olyat is, ami nem megszokott.


3. Termőföld, szántó bérbeadásánál a haszonélvező a bérleti díjat kapja, míg egy lakóingatlan bérbeadásánál ki szokták területileg jelölni, hogy mely helyiségeket (szobát, konyhát...) használ a haszonélvező (ez esetben az egyik is, másik is), és mely helyiségeket adnak bérbe. Azért ez itt már nem valószínű, hogy gyakorlatban kivitelezhető, akármennyire is rá akarod a saját példádat húzni erre a teljesen más, konkrét esetre.

Bocsi, de úgy gondolom, azért nem vagy teljesen képben, mert nem olvastál vissza a kezdetekig.

67. wanda8
2018. jan. 25. 14:39

Tehát van egy ingatlanunk amihez ajogom anyámmal szemben bíróságon érvényesithetem a jogom? Ez egy vicc?????

Felháborít és elkeserít ez az egész!

Viszont elhatároztam ha ő így akkor én is!!

66. wanda8
2018. jan. 25. 14:37

Viszont újabb fordulat van az ügyben.

Anyám a helyi önkormányzaton birtok védelmet nyújtott be.

Azzal a cimszóval,hogy mama részét(alsó szint) lezártam mikor kórházba került.Azt sérelmezi oda nem juthat be.

A jegyző azt mondta hogy helyszíni szemlét fognak tartani.A tulajdonjogi viszonyomat pedig bíróságon érvényesíthetem anyámmal szemben.

1 2 3 4 5 6 7 8

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook