Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » 4 évesen is dudli! Borzasztó! fórum

4 évesen is dudli! Borzasztó! (beszélgetős fórum)


23. 274c9996b8 (válaszként erre: 1. - Puszitolvaj)
2009. nov. 7. 14:26
Az en kisöcsem meg 12-eves koraban is szopta az ujjat :) ezert soha , senki nem haborgatta ! Aztan szepen leszokott magatol , amikor eljött az ideje.
2009. júl. 1. 12:59

"Úgy látom, téged is zavar kicsit, de biztosan nemsokára leszoksz majd róla, hiszen már kezdesz nagylány/fiú lenni. " Ezzel azt jelezzük, hogy elfogadjuk, hogy még szüksége van rá, nem sürgetjük, de bízunk benne, hogy képes leszokni róla. "

huuuu, ezt kifogom probalni...remelem, hatasos lessz...mar csak azt remelem, hogy egy 4 eves gyerek mindezt kellokeppen tudja felfogni es megerteni....

21. erikpipi (válaszként erre: 20. - Scorpiolady)
2009. júl. 1. 12:13

"Sok szülőben felmerül a kérdés: hagyja-e a gyermekét az ujját szopni vagy szoktassa át cumira? Esetleg próbálja meg mindkettőről idejében leszoktatni vagy várja, amíg magától elhagyja ezt a tevékenységet? Egyáltalán, miért van a kicsiknek erre szükségük?


Szándékos mozdulat

Ultrahangos felvételek bizonyítják, hogy már az anyaméhben is szopják a babák az ujjukat. A szopómozgás velünk született reflex, amelynek evolúciós célja az életben maradás.


Pár perces újszülött, ha a mellre teszik, automatikusan szopómozgásokat végez. Ennek látványa az anyából ösztönösen kiváltja a táplálás reflexét és ellenállhatatlan vágyat érez, hogy megszoptassa, táplálja a kicsinyét. Úgy is mondhatnánk, hogy az újszülött szopómozgása kulcsinger az anyának, hogy anyaként reagáljon az újszülöttre. Ahogy a csecsemő motoros koordinációja fejlődik, vagyis a kezével megtett út egyre inkább tudatos cselekvés következménye lesz, kiválasztja a hüvelykujját, és napjában többször is azt szopizza. Az anyák, felismerve ezt az igényt, cuclival helyettesíthetik a hüvelyujjat. Sok baba elfogadja a cuclit, és örömmel veszi, ha a szájába teszik. Az a tény, hogy az ujjszopás a cuclizással helyettesíthető, egyértelműen bizonyítja, hogy ennek lényege a szopómozgás.


Mivel a szopóreflexhez szinte mindig társul a meleg tej, a jóllakottság, a biztonság és boldogság érzése, a kisbaba egy idő után "használja" ezt a kialakult reflexet. Az élet első másfél esztendeje a fejlődés orális periódusa, ami egyszerűen fogalmazva annyit jelent, hogy a csecsemő "szájközpontú" lény, ezért neki a száj, illetve a szájjal végzett cselekvés az öröm és a kielégülés legfontosabb forrása.


Előnyök és hátrányok

Felmerül a kérdés, hogy vajon az a gyerek, aki kétéves kora után sem hagy fel ezzel a tevékenységgel, nem szenved-e valamilyen magatartási vagy mentális zavarban? Kell-e vele foglalkozni, és ha igen, hogyan? A válasz, amennyiben más probléma nincs: nem. A kisgyermekek általában akkor folyamodnak ehhez a tevékenységhez, ha például elaludni készülnek vagy akkor, ha betegek, esetleg valamilyen okból szoronganak. Az ujjszopás gyakorisága tehát biztos, hogy csökkenni fog, idővel csak szélsőséges helyzetekre korlátozódik, de a funkciója ugyanaz, mint csecsemőkorban: emocionális egyensúlyt teremt, megnyugtat.


Felmerül a kérdés: engedjük az ujját szopni vagy adjunk helyette cuclit? Mindkettőnek számtalan előnye és hátránya van. A cuclizásról könnyebb lemondani, könnyebb a cumit eltenni, "elveszíteni", mint leszokni a mindig kéznél lévő ujjról. Könnyebb rábeszélni a gyereket, hogy tegye le, mert csak a kisbabák használnak ilyet. Az ujjszopás előnye - a leszokás szempontjából -, hogy szüksége van a gyereknek a kezére, és emiatt nem tud közben játszani. Ha tehát úgy dönt, hogy játszik, könnyebben lemond az ujja szopásáról, mint a cumiról, amit a szájában tarthat, miközben játszik.


Se bors, se paprika

Nem szükséges tehát mindenáron leszoktatnunk a gyermekünket az esti ujjszopásról vagy cumizásról, hiszen ez nem kóros viselkedés és semmilyen káros következménye nincs. Előbb-utóbb úgyis leszokik majd róla, hiszen rájön, hogy ő már nem kisbaba, esetleg szégyelli önmaga előtt is gyermeteg szokását. Hallottam olyan esetet, hogy a szülő valamilyen csípős anyaggal kente be a gyermek hüvelykujját vagy a cumit. Ezt semmiképpen nem javaslom, hiszen nagyon drasztikus beavatkozás a gyermek önnyugtató rendszerébe. A megszégyenítés, nyaggatás csak tovább nyújtja ezt a szokást, ezért ne tegyük. Ha gyermekünkön látjuk, hogy őt is zavarja már és szeretné tényleg abbahagyni, segíthetünk neki azzal, hogy néha (nem naponta többször!) megjegyezzük: "Úgy látom, téged is zavar kicsit, de biztosan nemsokára leszoksz majd róla, hiszen már kezdesz nagylány/fiú lenni." Ezzel azt jelezzük, hogy elfogadjuk, hogy még szüksége van rá, nem sürgetjük, de bízunk benne, hogy képes leszokni róla."



Igen, az enyém volt a megnyugtatásra, és egyáltalán nem baj ha arra használja. Természetesen mindenki maga dönti el, hogy adja a gyermekének, hogy neveli, de kategorikusan kijelenteni semmit nem szabad, és nem is való.

2009. jún. 30. 22:48

Az a baj hogy sokan nem megfelelően használják a cumit, értem ezalatt az egyik válaszoló kommentjét is, valami kell a megnyugtatásra. Az ún. játszócumi elvileg azért van, hogy azok a pici babák akiknek nagyon erős a szopási reflexük ne legyenek egész nap cicin, ill. minden apróság az élete első három hónapjában még a szopizástól, attól hogy van valami a szájában nyugszik meg, ezt a védőnőm mondta annak idején, mert én is cumi ellenes voltam, vagyok, és nem igazán akartam cumit adni a fiamnak, de sokszor volt olyan hogy nehezen nyugodott meg esténként, hiába szopizott. Viszont én miután cumit adtam neki, és ugyebár megnyugodott mindig a karomba tartottam egy kicsit és midig ugyanazt a dalt énekelgettem neki(nálunk az A part alatt.. vált be)mire elmúlt három hónapos elég volt csak a dal. A cumisüveg persze más dolog, Bencusom is evett belőle anyatejet, négyhónaposan úgy gondoltam hogy ideje csőröspoharat(inkább üveget) venni, a bababoltban szó szerint hülyének néztek, hogy miért akarok ekkora gyereknek csőrös poharat venni. Nem is gyártanak csak hathós kortól valót. Azóta nem is iszik másból, ill. most már egy fél éve csak az esti és reggeli tejet issza csőrösp.ból, mást rendes pohárból iszik, 19 hónapos múlt.


Ja és tényleg nincs szörnyűbb mint a szájából kilógó cumival rohangáló 4-5-6 éves gyerekek látványa.

19. Puszitolvaj (válaszként erre: 14. - Erikpipi)
2009. jún. 30. 21:14
hat a "csalad" mindenki...nagyszulok, a szulok stb... en, kulonosebben nem stresszelem magam miattuk...en azon vagyok, hogy mindenki ugy neveli es tanitja a gyereket ahogy akarja...azonkivul en a maset nem fogom "rekcumozni"...
2009. jún. 30. 17:13
Nekem mind a három gyerekemnek volt cumija, már a kórházban megkapták! A nagyfiam 1,5 éves volt mikor bedobta a tűzbe, persze előtte mondtam, ha bedobod nem tudom kivenni! Bedobta, nem mondta hogy kéri vissza, altatásnál aggódtam, de csak annyi történt, hogy fél órával később aludt el! A két kisebb Nekem is iker, majdnem 3 évesek voltak mikor elvettem Tőlük, vagyis úgy mondanám, a cumi rész levágtam, és a karimát kapták meg a fogóval! Nem volt sírás, persze próbálták a drágák betenni a szájukba, de nem volt mit, így csak fogdosták, forgatták a kezükben, majd szépen az is elmaradt!
2009. jún. 30. 15:17
Egyéni véleményem, hogy nem is szabad adni egyáltalán, nálunk ismeretlen fogalom volt.
16. Sirga
2009. jún. 30. 14:59
Nálunk ez simán kialakult. Nagyfiam volt problémásabb: 2 éves lehetett, amikor anyósoméknál aludtunk, és itthon felejtettük. Volt sírás, de csak a cumiért nem akartunk hazajönni, így kénytelen volt nélküle elaludni.(Volt ugyan anyósoméknál egy, de az keményebb volt a megszokottnál, így nem tetszett neki.)Amikor hazajöttünk, nem kereste, hát nem is juttattuk eszébe. ;)
15. veres
2009. jún. 30. 14:52
nekem a lányom 4. születénapján azt mondta, hogy én már nagylány vagyok és nem kell. Ennyi volt. Mi is meglepődtünk, de nagyon.
14. erikpipi (válaszként erre: 11. - Puszitolvaj)
2009. jún. 30. 14:42
Melyik család? Te vagy a sógornőd?:)
13. pmjudit (válaszként erre: 9. - Erikpipi)
2009. jún. 30. 14:42

Teljesen egyetértek.


A lányom fogsora, mint a gyöngysor - minőségi cumival cumizott.

Ja, és még mielőtt bárki jönne a szoptatással, 4 hóig csak szopizott, majd egy éves koráig hozzátáplálva - tápszer nélkül szintén .

A kórházból újszülöttként cumival a szájában jöttünk haza.

2009. jún. 30. 14:40

lsd. Gáspár Virág. Még mindig cumizik.

Felháborító..

2009. jún. 30. 14:39
ertem...szoval, nekem mod felett furcsa hogy szinte 4 evesen azzal fekusznek es azzal kellnek...amugy, rem rossz mind a 2 (fiu+lany)...sot mar a pszihologushoz is eljutottak veluk, mert annyira nem lehet veluk birni...a pszihologus meg szinte ellenezte, hogy elvegyek tolluk a dudlit...szoval akkor feleslegesen aggodik a csalad...
2009. jún. 30. 14:37

A fiam 3. szülinapján elkezdtünk fényképeket nézegetni, hogy milyen picike is volt, amikor született. Akkor már volt néhány sikertelen kísérlet arra, hogy hagyjuk el a cumit.

Mondtam neki a képeket nézve, hogy nézd milyen pici baba voltál, akkor még kellet a cumi, most már nagyfiú vagy nem kell.

Aznap nem történt semmi. Másnap reggel felkelt, és saját maga dobta a kukába, mert látta a fényképen, hogy csak a pici babáknak van cumija. Persze volt tartalék cumi, ha gond lenne, de szerencsére nem volt. Az altatás egy kicsit tovább tartott, de soha nem kérte a cumit.


Erőltetni semmiképpen nem szabad. Ugyanúgy megérnek arra, hogy elhagyják a cumit, mint a szobatisztaságra;)

2009. jún. 30. 14:37

Szerintem nem gond, jobb mint ha az ujját szopja.Én azt mondtam a fiamnak, az oviba már nem lehet cumizni,és hiúságból letette.

De vajon egy felnőttnek nincsenek ilyen dolgai? Cigaretta, édesség, akármi...

Persze mi elvárjuk a gyerektől, hogy egyik napról a másikra elhagyjon szokásokat. A cumi a megnyugtatására kell, mint pl. azért néz meg 25xegy filmet, mert biztonságot ad, hogy előre tudja mi fog történni. És így vannak az idősek is, a jól megszokott dolgaikkal.

Nem találom elitélendőnek.


kristóf: Nem a cumitól hiányos egy 5-6 éves gyerek fogazata.

1. vagy már potyog

2. alkati kérdés

3. örökletes

4. cukros cumisüveg alváskor.

2009. jún. 30. 14:34
Nálunk 3-4 évesen vitte el a húsvéti nyúl :).
2009. jún. 30. 14:33
én nem szoktatom őket le, a többi is leszokott róla.
2009. jún. 30. 14:33

Az én lányom 10 hónaPOS,DE MÁR CSAK REGGEL ÉS ESTE KAP CUMIT,AZT IS CSAK A TÁPSZER MIATT!

nAPKÖZBEN CSAK POHÁRBÓL iszik nagyon ügyesen,HA EL MEGYÜNK ITTHONRÓL CSÖPÖGÉS MENETS ITATÓS POHÁRBÓL!

Mondjuk ő eleve nem volt cumis a kezdetektől,sosem szerette,mindíg ki köpte a nyugtató cumit,így nem erőltettem,sőt örültem nagyon!

Szerintem fontos hogy minél hamarabb,szép fokozatosan vegyük el tőle a cumit így kevésbé fogja hiányolni!

Ha nagyobb akkor már nagyon nehéz lehet!

2009. jún. 30. 14:33

Kötődnek hozzá ennyi az egész.

Az én lányom is elmúlt már 4 éves, amikor megérett rá, hogy ne cumizzon.

Egész egyterűen egyik reggel fogta és beledobta a kukába - utána sem kereste.


Persze mi is próbáltuk korábban leszoktani, de annak nem láttam értelmét, hogy erőszakkal vegyük el tőle.

Én is cumiztam 4 éves koromig. :)))

2009. jún. 30. 14:32
az én fiam 3 éves mult, még szpoizik, a lányom 6 hónapos és ő is.
2009. jún. 30. 14:31
Nem akarok okoskodni, de én is jobban alszom, ha van dudliiiiii.:)
2009. jún. 30. 14:31

Szia!


Én már láttam 5-6 év körüli kislányt, szinte fogak nélkül babakocsiban cumival:(


Erre nincs szabály. Az mondjuk igaz, hogy jó lenne ha csak alváshoz kellene, de azért 4 évesen, sztem már "öregek":)


Nekem szerencsém volt, fiamnak nem nagyon kellett, csak a teás/kakaós, de az sem olyan vészesen sokáig.

2009. jún. 30. 14:28

Nem akarok okoskodni, csak kivancsi vagyok ki mit gondol...Hany eves/honapos kortol kene egy gyereket leszoktatni a dudlirol es hogyan!?!!?

A sogornom ikreirol van szo...szeptemberben lesznek 4 evesek es meg csak nem is hajlandok elaludni a dudli(dudo, cumi) nelkul...ha pedig elvesszuk hatalmas cirkuszoknak nezunk elebe...:-(

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook