2010 márciusára várt babák (beszélgetés)
nem vagyunk egyformák:)
nekem akkor jelent meg, azóta erősödött a színe:)
szia Dóri:)
már a 15. héttől ott a köldöknél a csík
akkor már vághatod a centit:)
de biztos jó lesz neked is otthon:)
milyen lett a vércukor értéked?
Örülök hogy jól vagytok!
Mi velünk is mindne okés! Még csütörötkön megyek aztán vége!:)
szia Anita:)
minden oké, jól vagyunk:)
és ti?
meddig dolgozol még?
Az a legjobb hír, ha minden rendben van, örülök!
Az UH mindig olyan izgalmas, már alig várom, hogy mi is menjünk jövő héten...
Nekem is mindig néz méhszájat. Szerencsére mindig jó zárt volt eddig.
Jövő héten megyek én is 4 D-re. már nagyon várom.
Az ikreket már a 12 hetes uh-n láttják, nem az afp-ből. Az AFP mérésénél csak figyelembe veszik, ha iker terhesség, de abból nem következtetnek ikrekre! Átlagosan 2,5 az AFP, ha ennél jóval magasabb, akkor jó esetben azért mert ikreket vár az anyuka, esetleg rosszul állapították meg a terhesség korát. Rosszabb esetben fejlődési rendellenesére utal.
Kicsit részletesebben:
Az AFP értéke jellegzetesen eltér az átlagostól bizonyos esetekben. Lényegesen több AFP termelődik ikerterhesség esetén és az úgynevezett velőcső záródási rendellenességek (VZR) előfordulásakor. Mivel ez a fejlődési rendellenesség csoport, vagyis az agy és a gerinc (pl. nyitott gerinc) fejlődési rendellenessége viszonylag gyakori és igen súlyos betegség, ezért szűrése fontos dolog. Az anyai szérumban mért AFP koncentrációja, ezekben az esetekben jellegzetesen a terhesség 17.-19. hete között emelkedik meg, és kimutathatóvá teszi ezeket a rettegett kórképeket. Kialakult az a gyakorlat, hogy a betöltött 16 és 18 hét között az anyától vett vérből meghatározzák az AFP mennyiségét, és ha ez az érték egy középarányos (un. MOM érték) 2.5 szeresét meghaladja (azaz a MOM érték nagyobb mint 2.5) akkor nagy a valószínűsége ezeknek a fejlődési rendellenességeknek. Más fejlődési rendellenességet az AFP nem jelez és a VZR sem biztos, hiszen ez csak szűrővizsgálat! Ezért 2.5 MOM felett kiegészítő (un. diagnosztikus) vizsgálatot végzünk. Ez a 70-es években a magzatvíz AFP meghatározása volt (ehhez magzatvizet kellett venni), ma pedig megfelelően képzett szakemberek által végzett ultrahang vizsgálat dönti el, hogy valóban fennáll-e a betegség a magzatnál. Ha igen, a terhességet meg lehet szakítani. Ma már az egyre biztosabb és hatékonyabb ultrahang vizsgálatok idején az AFP kezdi elveszíteni jelentőségét, igen sok országban nem is végzik, csak ultrahang vizsgálatot végeznek.
Már említettem, hogy nem csak a velőcső záródási rendellenességek esetén lehet magas az AFP. Magas lehet ikerterhességben, szintén emelkedik az AFP mennyisége az anya vérében, ha a terhesség alatt vérzést észlelünk. Néhány esetben magas lehet az AFP, és nem találjuk az okát. Ezek egy részében később jelentkeznek csak a problémák, mert a magas AFP oka a placenta rendellenes kialakulásának volt, amit a 17. hét körül még nem tudtunk vizsgálni, de később ennek hatásai kimutathatókká válnak, ilyenkor az látjuk, hogy a magzat fejlődése később lelassul.
Megfigyelték azt is, hogy az AFP nem csak magas, de alacsony is lehet, a kromoszóma rendellenességgel született magzatok (jellemző módon a Down szindróma eseteiben) esetén a 16 hetesen levett AFP alacsony. Ebből tévesen(!) kialakult az a nézet, hogy az alacsony AFP jellemző a Down szindrómára, de ez nem igaz, mert bár a Down szindrómásoknak valóban gyakran alacsonyabb az AFP értéke (nem mindig!) mint az átlag, de az alacsony AFP csak ritkán jár Down szindrómával, mert az alacsony AFP-nek számtalan egyéb, jelentéktelen oka van. Leggyakrabban az, hogy a betöltött 16 hét (17. hét) előtt (a 16. héten, ami, mint tudjuk 15 hetes terhességet jelent) veszik le.
Itt jegyzem meg, hogy a túl későn levett mintában az érték tévesen magas lesz. Ezért a terhességi kor lehető legpontosabb meghatározása igen fontos az AFP mintavétel előtt.
Összefoglalva: Ma az anyai szérum AFP kötelező vizsgálat a terhesség 17. és 19. hete között a velőcső záródási rendellenességek szűrő vizsgálata miatt. Ha a MOM érték 2,5 felett van, további vizsgálatok szükségesek genetikai központban a velőcső záródási rendellenesség kimutatására vagy kizárására.
Gratulálok én is a jó eredményhez és az ikrekhez is!
Az AFP szerintem sem alkalmas a nem meghatározásra.
4D-n voltatok már?
Csak mert ott ha úgy fordulnak a babák viszonylag korán meg tudják mondani a nemüket.
A barátnőmnek is ikrei vannak - megnézheted őket az adatlapomom, ők voltak a koszorúslányok az esküvőnkön - és neki a 16. héten meg tudták mondani, hogy lányok lesznek... Nagyon aranyos csajok, imádom őket!
Igen, megvizsgált meg megnézte a cukor terhelést meg az az előtti vérvételes leletet.
Uh- ra jövőhéten megyek mert az nincs a magánrendelőbe! :(
Sziasztok kismamák!
Végeztem a dokinál!
Minden ok. 1 hónap múlva megyek megint.
sziasztok!
Maya,szerintem sem lehet afp-ből....
legalábbis nem halottam még!!!!!
Hogyan lehet meghatározni h kisfiu vagy kislány van a pocakban AFP eredményból nekem ikreim vannak?
eredményeim:
Alfa-protein(AFP): 2,34
Humán choriális gonadotropin (HCG): 1,22
Gravidiás specifikus béta 1 glikoprotein (SP1): 1,6
Terhességgel szövődött plazma protein -A (PAPP_A) : 1,79
DE JO LETT MINDEN NEGATIV!!!!!!
Ebben lehet valami. Azt hiszem el is dőlök kicsit, mert a hátam kezdett el fájni és kényelmetlen ez a szék itt a gép előtt.
Este még benézek...
Puszi!