Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit érdemes termeszteni egy 700 négyzetméteres kertben? fórum

Mit érdemes termeszteni egy 700 négyzetméteres kertben? (tudásbázis kérdés)


4077. Százas Evelin (válaszként erre: 4076. - Bjudit55)
2017. okt. 19. 10:20

Köszke, roppant élménydús. :-)

A komposzttal kapcsolatban biztos van még mit tanulnom, az jó hogy írtad, a felső réteg segíti az alsóbb érését. De egyebekben én a tőlem megszokott :-) tudományos alapossággal jártam el. 1:4 arány szén és nitrogén meg minden. :-)

No mostmár én is eltűnök. :-)

4076. bjudit55 (válaszként erre: 4075. - Százas Evelin)
2017. okt. 19. 10:04

Nem tudtam megállni, kerestem neked kukacot hogy lásd a különbséget:

[link]

A gilisztának nincsen ilyen életciklusa. Annak petéje van, amiből szintén giliszta kel ki. Hím és nő ivarú (vagy hogy mondják), de a megtermékenyüléshez mégis 2 egyedre van szüksége. Na nem ragozom tovább. :D


Rakjad a komposztot tovább, a teteje mindig nyers marad, esetleg száraz. Mindig a felső réteg segíti hozzá az alsóbb rétegeket az éréshez. Legjobb ha beírod a keresőbe a komposzt szót, hogy kitanulhasd a jó komposzt készítés fortélyait. Nem csak abból áll hogy egymásra hányom a gazt.



Jó kertészkedést, most már tényleg eltűnök.

2017. okt. 19. 09:51

Nem kukac? Hát én kérek elnézést. :-) Otthon úgy hívtuk. De tudom, hogy az földigiliszta. Meg fogom próbálni betelepíteni őket.

Aha, nyáron én is megdöbbenve tapasztaltam, hogy az a komposztrakás valami feneketlen bendőjű, akármennyit pakoltam rá, az mindig lement szinte ugyanarra a szintre. Jó hogy mondod, majd szórok rá egy kis pétisót is, aztán még egyszer megkeverem, azt mostmár nem rakom tovább. Most egyébként végre elég magas. :-) Az lesz a tavasszal felhasználandó, de a napokban létesítek máshol egy másik alapot, mert télen is van konyhai hulladék, mostmár nem akarom elpazarolni az ilyen szervesanyag "kincset".

A tiéd már biztos irtó jó lehet. :-) Nekem nincs vakondom. Hogy is lenne, mikor itt még giliszta sincs... Akkor majd mulcsozok. Nekem is van egy kis málnásom, azt már rendberaktam, kap majd most alulra levél takarást. :-)

Itt most köd van, ez lehet hogy már intő jel. Az mondjuk nem akadálya némi további kapirgálásnak, de azért napsütésben jobban esne. Neked is örömteli kertészkedést kívánk!

4074. bjudit55 (válaszként erre: 4072. - Százas Evelin)
2017. okt. 19. 09:20
Próba-szerencse! nem olyan kevés az a 60 centi.
4073. bjudit55 (válaszként erre: 4071. - Százas Evelin)
2017. okt. 19. 09:19

Így igaz. Ha jól érzi magát a giliszta, gyorsan szaporodik.

Meg fogsz lepődni a mostani zöld hulladék láttán, mikor érett komposzt lesz belőle mennyire kicsi adag lesz. :)

Én is csak 2-3 éve rakosgatom a komposztnak valót raklap keretek közé. Irdatlan mennyiség zöld és barna hulladékot halmozok bele és pétisót is használok hogy gyorsabban érjen. Tavaly még rostálva tudtam csak használni, idén tavasszal nem voltam olyan kondiba hogy "kibányásszam", de most a napokban megpiszkáltam pár vödör erejéig az alját oldalról. :))Meglepődtem. Olyan mint az omlós sötét barna, fekete föld. nem kell rostálni. Tavasszal bontom ki, jó sok lesz. :)) Most ástam be a kertbe egy keveset, de nagy részét a málnásban gondoltam elteríteni. Ide rakni fogok egy csomó falevelet is. Így ellátom tápanyaggal, nem szárad ki a föld, és a gyom sem nő majd. :)


A giliszta nem kukac. Idén is vihetsz a kertedbe, és tavasszal is egy zacskóval. Amennyit csak bírsz. Ha nincs vakondod, szerencsés vagy!


Zöld hulladékot, fű nyesedéket, kihúzgált dudvát nyugodtan hagyhatsz a sorok között is. A mulcsozás hasznos dolog, én a vakondok miatt hagytam fel vele.


Egy ideig nem jövök most, mert a szép időben be szeretném hozni a kinti munkában a lemaradásomat.


Örömteli kertészkedést mindenkinek! Használjátok ki az utolsó szép napokat!

4072. Százas Evelin (válaszként erre: 4070. - Bjudit55)
2017. okt. 18. 20:12

?ármint a talaj alatti feltöltést érted, ugye?

Csak a hátsó rész kapott bombatalálatot, de ippeg ott van a mostani veteményes. Hát azt én sem tudom, milyen mélyen húzódnak le télen azok az állatkák. Lehet, hogy kevés nekik a 60 cm? Akkor aligha tudnak itt megmaradni.

De voltaképpen nem tudom, hol milyen mélységben van az a valamikori alulsó töltés. Amit megtaláltam, az mindenféle törmelék beton meg kő db-ból állt. Gondolom, épület maradványok voltak.

4071. Százas Evelin (válaszként erre: 4069. - Bjudit55)
2017. okt. 18. 20:03

Meg is értettem. :-)

Oh, már van egy jó nagy komposzt rakásom. Idén nyáreleje óta raktam. De a nagyrésze kelleni fog tavasszal egy tervezett magaságyásba, ezzel a mostani mennyiséggel jövőre még nem sokra megyek. De csinálni fogom folyamatosan a komposztot. Most még az is nagy öröm, hogy az ilyen-olyan kultúrnövény hulladékokat nem kell kukába gyömöszölni (nagyon sok van) és a komposztálás előtt az bizony igen problematikus volt.

Hát akkor leások egy csomó levelet, az nekem is van, de nem gond még többet is szerezni, aztán hozok otthonról import kukacokat. :-) Már rég foglalkoztat ennek a gondolata. Legalább mostmár tudom, hogy nem is hülyeség ez. Etetni kell őket, akkor remélhetőleg majd szaporodnak itt nekem. :-)

Mégegyszer kösz!

4070. bjudit55 (válaszként erre: 4068. - Százas Evelin)
2017. okt. 18. 19:57
Azon gondolkodom, hogy a giliszták télen milyen mélyen húzódnak vissza a földben. Le van kövezve az egész kerted? beton, vagy tégla? Ha tégla, lehetnek hézagok közte, és az jó.
4069. bjudit55 (válaszként erre: 4068. - Százas Evelin)
2017. okt. 18. 19:37

" Hát van különbség. " Erről beszéltem.


Legyen humuszban gazdag a kerted, akkor megmaradnak a telepített gilisztáid és sokasodnak. Első körben beáshatnál annyi falevelet amennyit csak bírsz. Ha tavasztól lenne lehetőséged komposztálni, az nagyon sokat jelentene a földed élővilágának. Ezt a növények is meghálálják.

4068. Százas Evelin (válaszként erre: 4067. - Bjudit55)
2017. okt. 18. 19:31

Vaksi voltam, vakondvadászt akartam írni. :-) Jó, ok., akkor majd tavasszal mustározok. Már itt van a kilós zacsi. Szerencsém volt, a két 50 g-ost nem kellett átvenni és kifizetni, az egymagában 780 ft lett volna. A kilós meg 1490. Hát van különbség.

Nagyon köszi, mostmár mindent tudok, mindent értek, csak azt nem, hogy nálam miért nincsenek giliszták. Én elég sokat turkálok, most is felástam a spenótnak kb. 5 nm-t, de egy árva kukacot se láttam. És még sosem. 7 év alatt egyet sem.

Arra gyanakszom, hogy ez valamikor bombatalálatos hely volt (az idős szomszéd mesélte) és azután fel lett töltve. Nyilván nem termőfölddel. A kert szélénél egyszer már meg is találtam az alsó köveket, kb. 60 cm mélyen.

Ezért nincs vajon kukac? Be lehet azt vajon telepíteni? :-) Fogdoshatnék odahaza a szüleimnél párat...

4067. bjudit55 (válaszként erre: 4066. - Százas Evelin)
2017. okt. 18. 19:08

Nem tudom az a szó mit jelent, de biztos jót. :))


A most beásott levelek nem fogják a jövő évi gyomosodást meggátolni. De az idén vetett mustár sem, még ha időben történik akkor sem.


A beásott falevél komposztálódik a földben, táplálék a gilisztáknak,és hasznos ásványi anyagokat jelent a jövő évi veteménynek. Általa lazább is lesz a talaj. Ha elteríted a leveleket, a giliszták be is húzgálják maguknak amennyit bírnak.


A szeptemberben vetett mustár gyökere viszonylag mélyen behatol a földbe, megfelelően megnő a zöld része is. Mikor megfagy az a kb. 20 centis növény tömegesen, elterül a földön, a gyökere szétesik a talajban. Tavasszal ha legereblyézed, alatta porhanyós, veteményezésre kész talajt találsz. Nem kell felkapálni sem, csak húzni a rónát és veteményezni.


Tavasszal ha már nincs fagyveszély, szintén lehet vetni. Nem rónára mint a petrezselymet, hanem rászórjuk a felszínre, és gereblyével sekélyen beledolgozzuk. Nem kell megöntözni. Tegyük fel, oda paradicsomot akarsz majd május elején palántázni. Azokon a helyeken ahol a tövek lesznek, néhány maréknyi mustárt ki kell húzgálni. A többit ami tömegesen ott marad, legkésőbb mielőtt virágozni kezd le kell vágni. (Olló, sarló.) Helyben kell hagyni talajtakarónak.

Ahová veted a mustárt, amíg áll, addig nem lesz gyomos a terület. Lehet egész vegetációs időszakban vetni, vágni. Ahová nem kerül másodvetés nyáron, ott bátran be lehet szórni az egész területet.

4066. Százas Evelin (válaszként erre: 4065. - Bjudit55)
2017. okt. 18. 18:34

Akkor sem fog tavasszal begyomosodni, ha beleásom a leveleket? Vannak kétségeim...

Te vagy az év vadondvadásza. :-)

4065. bjudit55 (válaszként erre: 4062. - Százas Evelin)
2017. okt. 18. 17:00
Az is jó, de még jobb ha beleásod.
4064. 0e40d7eb14 (válaszként erre: 4060. - Bjudit55)
2017. okt. 18. 13:15

vakondmentes "eperültetvényt" csináltam raklapokból.

Két raklap min.12 tő, (de lehet 24 is) eperpalánta.

4063. Százas Evelin (válaszként erre: 4059. - Csgybzs)
2017. okt. 18. 13:11
Akkor jó. Nem kicsi lehet az a kert. :-) Hát bosszantó, ha lefagy valami. Nekem csak egy nagy, öreg cseresznyefám van, nem tudom milyen márka, de jó nagyszemű, finom. Ugyan szegénynek most le lett vágva két nagy ága, nem tudom, egyáltalán fog-e így is teremni. Mindegy, a szüleimnél van egy nagyon bőtermő, az meg kb. három éve pont azért veszítette el (és vele együtt mi is) a termését, mert annyira tömör, hatalmas fürtökben volt rajta a gyümölcs, hogy mire megérett, a sok esőtől azonnal be is rohadt. Az egy nagyon esős nyár volt.
4062. Százas Evelin (válaszként erre: 4061. - Bjudit55)
2017. okt. 18. 13:05

Azt mondod? Már ások, de tehetem oda a télálló spenőtot is. Azt biztos hogy nem késő még. :-)

Az is jó lenne, ha felásás után betakarnám a földet száraz levél réteggel?

4061. bjudit55 (válaszként erre: 4057. - Százas Evelin)
2017. okt. 18. 09:39
Ne vesd el a mustárt!
4060. bjudit55 (válaszként erre: 4056. - Csgybzs)
2017. okt. 18. 09:37

Szia Gyöngyike!

Köszönöm a dicséretet. Sajnos legtöbbször mást készítek mint szívem szerint lenne, de amíg nem költözik el a fiam, a kedvében járok. :))


A kertet én is élvezem, bár a vakondok néha próbára teszik az idegeimet. 18-at fogtam ki idén és tavaly, előtte nem számoltam, de ami a lényeg, semmi látszata. Sok ezret is költöttem már a távoltartásukra, eddig eredménytelenül, de nem adtam fel. Most egy Schopf vakondriasztót vettem, aminek hányingert keltően erős édeskés, vaníliás illata van. A járatban néhány hónapig hatásos. Remélem ezzel megvédem a veteményemet és a féltve őrzött epremet.


Most kaptam (elég későn) fórumtárstól kerti folyton érő, és csüngő folyton érő epret. Na ezt állandóan öntözni kell, jó vakond csalogató.


Sajnos a fehér málnám idén egyetlen szemet sem termett. Pedig már 2 helyen is ültettem a kertben.

Több fajtám is van, de szelektálnom kell a hely miatt. van olyan málnám ami korán kezd érni és egészen fagyokig tart, nagy szemű, és rendkívül finom. Hely szűke miatt lehet hogy csak ez marad.

Kis fügéim közül néhány már terem. Ez a legnagyobb kincs számomra. Volt 1 szem Paw banán is. A két fa közül az egyiket szintén ki kell vennem, de tavasszal egy fórumtárs eljön átoltani róla egy másikba. :)


A mai kerti teendőm a félig érett paradicsom ládába szedése, szárak felaprítása a komposztára, majd petrezselymet szedek annyit, amennyi csak belefér az aszalóba.


Neked, és a többieknek is jó kapirgálást kívánok!

4059. csgybzs (válaszként erre: 4058. - Százas Evelin)
2017. okt. 18. 09:32
Naná, hogy van helye. Van már kettő, egy Van és egy Katalin cseresznye, szóval tapasztalat már van. Csak nincs annyi cseresznye, ami ne fogyna el, főleg úgy, hogy két éve zsinórban lefagyott szinte az egész.
4058. Százas Evelin (válaszként erre: 4056. - Csgybzs)
2017. okt. 18. 09:29

Micsoda nagyüzem. :-) Igen, valami hihetetlen szép vénasszonyok nyara van, öröm kinn szöszmötölni. :-) Remélhetőleg a cseresznyefának jó nagy helyet hagytatok, az valami hatalmas tud lenni.

A tyúkok is úgy gondolhatják, hogy ez most nyaraló időszak. Ők ilyenkor nem dógoznak... :-)

4057. Százas Evelin (válaszként erre: 4055. - Bjudit55)
2017. okt. 18. 09:23
Mint nyilván ki is derült, én most fogok mustárt vetni először. Majd megírom itt, kikelt-e. Már megrendeltem az egy kilós zacsit, a fehér mustár is ugyanaz pepitában. Hétvégén megcsinálom. Télálló spenót is lesz. :-) Az se volt még. :-) Annak csak tavasszal illene kikelnie, de akkor jó korán. Kíváncsi leszek. :-)
4056. csgybzs
2017. okt. 18. 09:09

Sziasztok csajok!


Én is bejelentkezek. Nagyon szép vénasszonyok nyara van! Két hete ültettünk még egy szép Pölöskei muskotály és egy Cardinal szőlőtövet.

És még egy helyünk maradt fának is, oda egy Germersdorfit ültettünk. Jaj, nagyon kíváncsi vagyok!!

A hétvégére még jó időt mondanak, kiássuk a málnákat és egy pár kisebb tövet ültetünk vissza. Kiöregedett az állomány és nagyon elburjánzott.

Felszedtük a krumplit, levettük a káposztákat, beengedtük a tyúkokat, hogy kezdődhet a kertrendezés, erre a tuják alatt hűsölnek, eszükbe se jut kapirgálni. Pedig egész nyáron alig lehetett tőlük bemenni a kertbe, ott tobzódtak a kapunál...

Nagyon élvezem ezt az időt, a kertben kapirgálást... és persze a fűtés számla is jobban tetszik majd. :)

Remélem mind jól vagytok!

Judit látom, te mindig finomakat főzöl! :)

4055. bjudit55
2017. okt. 18. 09:05
Én évek óta vetem más-más időpontban, te pedig tudod mi a lényeg. Nincs is miről beszélni. :)
2017. okt. 17. 20:02

Szia Judit! Egy bio-gazdaboltban rendeltem, itt van az átvevőpont tőlem egy pökésre, ott átvéve nincs szállítási költség, már megérte. :-) Azt írta a tájékoztatója, hogy késő őszig vethető.

Ha nem kel ki hát nem kel ki, próba cseresznye. :-) Nem a dós lombozata annak egyébként a lényeg hanem a hihetetlen mélyre menő gyökere, abban van az a nemtudom milyen de rettenetesen hasznos tápanyag a talajnak. A Báling gazda szerint azzal a kis levélzettel is jól letakarja a talajt, télen aztán illedelmesen kifagy, tavasszal csak össze kell gereblyézni, na és nem nő addig alatta gyom. Ez a lényeg. Útálom az örökös gyomolgatást. :-)

A mennyiség akkor viszont gáz. Azt hiszem, 1 kg-osban nekik csak fehér mustár van, holnap megyek átvenni ez a pici zacskót, majd esetleg utánrendelek. Csak előbb megnézem, mit tud az a fehér mustár.

Mizu? Mit csinálsz a kertecskédben? :-)

4053. bjudit55 (válaszként erre: 4052. - Százas Evelin)
2017. okt. 17. 19:01

Maximum 2 négyzetméterre elég. Legkésőbb szeptemberben lehet vetni, ha most veted nem kel már ki. Ha mégis, nagyon pici haszontalan lesz.

Ha rendszeresen használni akarod kilós kiszerelésben vegyed, mert úgy sokkal olcsóbb.

2017. okt. 17. 06:53
Ti szoktatok az ősszel kiürült veteményesbe mustármagot (vagy repcét, vörösherét) vetni talaj javítónak meg gyom-úzőnek? Tegnap rendeltem 50 g-ot, de fogalmam sincs, mekkora területre elég az.
4051. bjudit55 (válaszként erre: 4049. - 0e40d7eb14)
2017. okt. 1. 08:46
Gondolhatod hogy meggyőző volt ha mellette döntöttem. Egyetlen ami felróható a Meteornak, hogy kis mértékben őt is megbetegítheti a monília. Utcabelim sosem permetezte, de a monília mérséklésére körbe lehet ültetni a fát tormával. Én nem foglalkozok vele. Ha lesz beteg ágrésze, levágom. :) de ennél a fajtánál ágelhalás nem igen van, inkább csak virágok károsodnak.
2017. szept. 29. 19:13
Rendelt valaki Bálint gazda metszési videójából?
4049. 0e40d7eb14 (válaszként erre: 4048. - Bjudit55)
2017. szept. 29. 19:11

Hát meggondolandó... Meteor vagy Maliga emléke..

És az utcabelid tapasztalata milyen?

Még őszibarackot szeretnék, a párom azt mondta, hogy csak le lehessen húzni a héját.És az melyik?

mert a leírásokban erre nem térnek ki. És még egy mandulafa, aztán betelt a kert. Almám van, kordonra metszve, egy naspolya is a díszítőértéke miatt-ez lehet hogy kimegy,mert a talaj nem tetszik neki, tápanyag hiányosnak mutatja magát, pedig kapott trágyát, komposztot és wuxalt is.

4048. bjudit55 (válaszként erre: 4047. - 0e40d7eb14)
2017. szept. 26. 12:46

2 éve vettem, még kicsi. Utánaolvasás, és egy utcabelim tapasztalata alapján választottam.

Nekem ami fontos volt: Kevésbé károsítsa a monília, korai és bőtermő legyen, és nem utolsósorban ne legyen kukacos.

Koraisága miatt a cseresznyelégy nem tudja bepetézni, ezért ez a fajta nem kukacos. :)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook