Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Miért hisznek az emberek a természetgyógyászatban, homeopátiában és más effélében? fórum

Miért hisznek az emberek a természetgyógyászatban, homeopátiában és más effélében? (tudásbázis kérdés)


115. drnéni
2008. ápr. 9. 21:47
Különben nagyon örülök ennek a témának, jó lenne, ha minél többen elmondanák a negatív és pozitív tapasztalataikat is, nekem borzasztó tanulságos. Nem hiszem, hogy a "hivatalos" orvoslás és az alternatív gyógymódok közötti ellentét valóságos (persze itt mindig csak az elismert természetgyógyászati módszerekre gondolok, nem az autasimogatókra és halottlátókra).
114. Cszsuka (válaszként erre: 112. - Drnéni)
2008. márc. 29. 21:15

Kedves drnéni!

Olvastam az adatlapodat és örülök, hogy végre van köztünk egy lelkiismeretes és valódi tudással rendelkező orvos is. Épp a napokban gondoltam erre, hogy hol vannak az orvosok és természetgyógyászok erről a portálról?

A te álláspontodat abszolut megértem, s szerencsére találkoztam én is ilyen orvossal, aki hajlandó volt velem foglalkozni, DE! Meg kell mondanom, hogy hiába maszek rendelő, aki megrögzött, az a magánrendelésen is az. Hosszú kálváriát jártam meg, mire eljutottunk a megoldáshoz, s kiderült, hogy mi bajom. Én is majdnem a pszichiátrián kötöttem ki, de megúsztam. Jártam orvosoknál, természetgyógyászoknál és orvos-természetgyógyászoknál is. A velem való törődési arány igen kicsi volt. Többnyire úgy éreztem, hogy inkább az számít, mikor jövök legközelebb, mert csak az hozza a zsozsót. Szóval, ez inkább az EMBERen múlik: nem azon, hogy orvos, vagy természetgyógyász az illető, hanem, hogy mennyire EMBERI.

Én is azt tapasztalom, hogy az emberek az egészségvédelmet nem veszik komolyan, s mikor baj van, azonnal megoldást várnak. Ez nagy hiba. Mégis, volt néhány megaláztatásom orvos előtt és pénzkidobásom természetgyógyásznál.

Az a természetgyógyász pedig nem valódi, aki a gyógyszer elhagyására sarkallja a beteget. Főként, hogy pszichésen labilis egyének számára kevés természetgyógyászati módszer engedélyezett, az is az illető betegségének súlyosságától függ.

Jól tetted, ha feljelentetted. Nagyon sok manapság a magát gyógyítónak nevező öntelt pénzéhes ember, aki a valódi természetgyógyászok presztízsét teszik kockára.

113. drnéni
2008. márc. 29. 20:52
Bocs, most már tényleg ez az utolsó: én még egy fia pénzt se kaptam gyógyszerfelírásért. (SAjna.) :-)
112. drnéni
2008. márc. 29. 20:50

Ja, még valami: a megoldás egy emberbarát egészségügy lenne, ahol van idő a megelőzésre, a normális kapcsolat kiépítésére, rendszeres találkozókra. Biztos vagyok benne, hogy kisebb lenne a győgyszerfogyasztás, és jobban lennének beállítva a terápiák, kevesebb ember fordulna el a hagyományos orvoslástól.

Még egy dolog: egy felmérés szerint a maygar betegek 5%-a (!) fogadja meg az orvos életmődjavaslatait, és 20% (!) szedi előírás szerint a gyógyszerét. Ilyen arányok mellett nem biztos, hogy az orvost kéne hibáztatni a kezelés esetleges kudarcáért.

111. drnéni
2008. márc. 29. 20:43

Nagyon örültem Centella bölcs hozzászólásának. Én - orvos oldalról - nagyon hasonlóan látom a dolgokat. Nehogy azt higgyétek, az orvosnak jó ez a mai rendszer! Nem vagyunk tökhülyék, tudjuk, hpoy a dolgokat teljesen máshogy kéne csinálni, csak amikor egy SZTK rendelésen rádzúdul 4 óra alatt 40 beteg (ez pszichiátra ráadásul), akkor könnyen belátható, hogy egy ilyen ellátás keretében a ráérős, partnerségen alapuló orvos-beteg kapcsolat, ill. holisztikus szemlélet esélye a nullával egyenlő. Egy betegre 6 perc jutván, amiből csúcssebesség mellett is 3 adminisztráció, épphogy arra van idő, hogy a beteg eldarálja dióhéjban a tüneteit, aztán receptet firkantsak, ezzel tudom őt a lehetőségekhez képest maximálisan segíteni. Aki járt már rendes magánrendelésen, tudja, ott másképp mennek a dolgok. A gyógyszercégekről: nyugi, nem kell mindent elhinni, amivel orvoslátogatók hencegnek. Megengedjük, hogy támogassák a rendelőt/kórházat, amúgy meg azt írjuk fel, amiről tudjuk, hogy jó (vagy reméljük). Egyébként a +vitaminok", "természetgyógyászati készítmények" című biznisz/lobby nem sokkal marad el az előbbitől. Csak ezen mások keresnek (bár ebben sem vagyok biztos).

Szerintem ezt a természetgyógyászat-mizériát az emberek modern egészségügyből való kiábrándultsága szülte. Amit meg is értek. Egyébként az a véleményem, hogy természetgyógyászattal döntően pszichoszomatikus alapú betegségeket lehet kezelni, illetve olyanokat, amik maguktól is elmúlnak. Ez engem egyébként nem zavar, ha valakinek sok pénze van, csak költse, de vannak betegségek, amelyeknél a lelkiismeretes gyógyító azonnal orvoshoz küldi a beteget. Aki daganatos beteget, stb-t gyógynövényekkel meg talpmasszázzsal akar kezelni, annak börtönbena helye. Személyesen jelentettem fel egy természetgyógyászt, aki több skizofrén betegemet beszélte le a gyógyszerszedésről, akik ilyeténképpen hónapokon belül kórházba kerültek.

110. drnéni (válaszként erre: 79. - Heppi)
2008. márc. 29. 20:19

Aki ismeri a mai orvostudományt, az hisz is benne. Az nem hisz, aki az orvostudományt összetéveszti az egészségüggyel. A nyugati orvostudomány csak olyan módszert ismer el, és enged alkalmazni, melyek hatásossága és nyereség- kockázat aránya számos módszerrel beigazolódott. A gyógyszerek engedélyezésének 5 szintje van, melyek szakmailag és hatóságilag is igen szigorúan ellenőrzöttek, mégpedig ordzágonként. Azért ez a természetgyógyászati készítményekről általában nem mondható el.

Különben mi az, hogy igazi, meg mű vitamin?

109. Cszsuka
2008. márc. 29. 20:16

Szia nikkei!

Persze, megértelek, gondolom, érezhető volt az előbbiből is. Azt azonban nem írom alá, hogy fel kellene adni, mert nincs egy biztos támpont, hogyan is csináljuk?

Nagyon-nagyon régen csak természetgyógyászat volt és abból fejlődött ki az orvostudomány, s nem fordítva. Tudtad, hogy volt olyan korszak, amikor azt az orvost, aki nem értett az asztrológiához, nem tartották orvosnak? Ma már mégis valami babonás butaságként tekintenek rá sokan. Azért elgondolkodtató szerintem.

A gyógyszerek is úgy készülnek, hogy a növényi hatóanyagokat készítik el szintetikusan. A különbség csak annyi, hogy a növényeknél tudták, tudják, mi lesz, vagy lehet a mellékhatás, s ahhoz igazodtak. A gyógyszereknél meg legalább 10-25 év kell, hogy kiderüljön. Addigra meg már egy csomó rosszul kódolt ember jön a világra.

Persze, vehetjük úgy is, hogy jó kis népességszabályozás. Hát, köszönöm, én már csak azértis túlélem a Tygetost....

2008. márc. 29. 19:33
Egyetértek, persze hogy mindenki - én is- megtesz mindent, de küzdhetsz te ahogy akarsz, ha nem jutsz hozzá, vagy egyszerűen nincs meg a know-how:)))És ugye itt ez volt a kiindulási pont...
107. Cszsuka (válaszként erre: 106. - 6c4fb2f974)
2008. márc. 29. 12:00

Persze, elméleti szinten ez nagyon okos teória, s valahol igazad is van, amennyiben csupán Istenként felülről tekintenénk a Földre, de sajnos részei vagyunk inkább, s amikor majd pont te leszel a kiválasztott, gondolom, lehajtott fővel azt mondod majd: "igaz, hogy csak (mondjuk) 48 éves vagyok, de nem élhetek örökké, teret kell adnom a többi embernek, meg különben sem lennék hasznos a társadalomnak 80 évesen, úgyhogy engedelmesen eltávozom ebből a világból." És, gondolom, nem keresnéd a megoldást, hogyan élhess tovább....

Ha jól rémlik, Az ember tragédiájában olvastam valami ilyesmit, de az sem működött.

Hát, felnézek rád, asszem.

Én meg azért küzdök tovább a rongyos kis életemért, ki tudja miért, de én ilyen gyarló vagyok.

Inkább sok kicsi sokra megy elvével tanítom az embereket a jobb lehetőségek megélésére és a kicsi Földünk megkímélésére.

106. 6c4fb2f974 (válaszként erre: 104. - 4b6a2525df)
2008. márc. 29. 11:26
Most nem leszek népszerű, de gondolkodjunk már egy kicsit.Minden rák, aids, szív és érrendszeri stb betegséget időben és véglegesen meggyógyítanának. Átlagéletkor felszökne 80 év fölé.Nyugdíjkorhatár 65 körül.Már most sem akar dolgozni a lakosság jó része.Mo-on kb 800.000 rokkantnyugdíjas van, 100 munkaképes emberből európában nálunk dolgoznak a legkevesebben (50 körül), vagy ha dolgoznak is, nem fizetnek adót, járulékot. Pl a minimélbéresek miért nem fizetnek szja-t? Ők nem veszik igénybe a közszolgáltatásokat, utakat, iskolákat, rendőrséget stb... A nyugdíjkorhatár emelése hallatára mindenki visít. Menjünk továb: a földön több, mint 6 MRD ember él, a bolygó eltartóképessége pedig véges.Még ki lehet irtani néhány növény és állatfajt, hogy nőjön az életterünk, de egyszer azok is elfogynak (meg lassan az oxigén is...),ezen kívül már ma sem nagyon lehet génmódosított növények termesztése nélkül ellátni a népességet élelmiszerrel. Vissza az eredeti kérdésre:ha minden betegséget meggyógyítanának, bekövetkezne egy iszonyatos népességrobbanás- ami már ázsiában most is probléma-, amit a bolygó eltartó képessége nemsokáig tudna tolerálni. Mi lenne a következmény: éhínség: milliók halnának éhen. A nyugíjrendszer összeomlik, a nyugdíjasok éheznek, hajléktalanok lesznek, vagy dolgoznak 70-80 éves korukig.(azért megnéznék egy 80 éves embert, miközben lenyom 8 órát a szalag mellett...)Háborúk törnek ki: a túlnépesedet országok életteret keresnek.(ez sztem a mostani feltételek mellett is így lesz, csak 50,100,200 évvel később.)A mai fegyverek hatásai pedig már nem kímélnek senkit (sugárzás).Szép dolog ilyen "gyógyítsunk meg mindenkit" ideákat kergetni, csak a következményekbe ne kelljen belegondolni, mert az már kicsit csúnyácska.A gyógyszergyárakat szidni meg amúgyis divat.
2008. márc. 29. 08:50
Én azt tartom a legfontosabbnak az alternatív módszerekben, hogy egységben szemlélik az embert: test-lélek-szellem!!! A nyugati orvoslás pedig csak biológiai robotként bizonyos alkatrészeket akar megjavítani. Egy-két haladó szemléletű orvos már elkezdte kapizsgálni, hogy ha a beteg lelkére is hatunk, motiváljuk a gyógyulásban (pozitív gondolkodás, placebo hatások, a hit az ima reje...stb) akkor az meg is fog gyógyulni. De a legtöbb helyen ma is egy TAJ szám vagyok. Pl.nekem azt mondta az adminisztrátor, hogy ha ninncs nálam a kiskönyvem, akkor én nem is vagyok terhes (mondjuk a vizsgálatkérő lapon rajta volt a vérvétel oka...), szóval ez ilyen egyszerű, van papír vagy nincs papír... Amúgy "terhes" valóban nem vagyok, mert ez nem egy teher, hanem egy áldott állapot, de ebbe a vitába már bele sem folytam reggel 7kor éhgyomorra, tengermély vérnyomással...
104. 4b6a2525df (válaszként erre: 101. - Masször)
2008. márc. 29. 06:25

Ez sajnos egyre általánosabb.

Egyre többször, több helyről hallom, hogy a világban már megvan az összes rák, az aids ellenszere, csak azért nem dobják piacra, mert akkor a gyógyszergyárak tönkremennének. Lassan el is hiszem, hisz gondoljatok bele, hogy az ebolát milyn "hamar" megfékezték.

103. Heppi (válaszként erre: 101. - Masször)
2008. márc. 25. 20:24

Ez bizony elég durva. És ez csak egy a sok közül.

Miért is csodálkozunk, hogy az emberek nagy része nem bízik az orvosokban???

102. Cszsuka (válaszként erre: 101. - Masször)
2008. márc. 20. 19:25
Én már semmin sem lepődöm meg.
101. Masször (válaszként erre: 99. - 416c7ed97f)
2008. márc. 20. 19:07

A szürővizsgálatokhoz:

A minap hallottam, egy társaságba egy orvoslátogatótól a következő történetet..

Egy csontritkulás elleni készitmény forgalmát akarta fellenditeni a körzetben. Így mintegy félmillió forintért "szerzödött" a háziorvossal a vizsgálat elvégzésére a betegei között, a szükséges müszert a gyógyszergyár adta. A müszert közösen átkalibrálták a dokival, hogy lehetőleg minnél többen "szenvedjenek" csontritkulástól! Akinek a szürési eredménye nem volt megfelelő azonnal magkapta a receptjét.. Kovácsnéni boldogan szalad a patikába beváltani.. Megnyugodva, hogy milyen remek, hogy a háziorvosa így figyel rá, mert külön behivta levélben a vizsgálatra, és milyen szerencse, hogy megtette, mert most már szedheti is a gyógyszert, különben talán soha nem derült volna ki...bla...bla....

100. direne
2008. márc. 20. 17:51

Mert ezek sikerrel működő ágak.

És még nagyobb sikerrel működhetnének, ha orvosokkal összefogva tehetnék ezt...

99. 416c7ed97f (válaszként erre: 96. - Cszsuka)
2008. márc. 5. 10:12

Igen, ezzel teljesen egyetértek. Azt hiszem, ez azért is van, mert bár talán manapság már jobban reklámozzák az egészséges életmódot, sokan mégsem igazán akarnak felelősséget vállalni a testük (lelkük)épségéért. Aztán ha valami baj van, csak kívülről várják a megoldást,gyógyszerektől, orvosoktól, csettintésre.

Böbe83, az igaz, hogy jó lenne, ha az orvos-beteg kapcsolat is javulna, a betegbe tudatosulna, hogy nem az orvos gyógyítja meg, hanem az orvos szaktudása révén segítséget ad!Sokan csak az orvosra hagyatkoznak, mint istenre,és ha nem gyógyulnak meg, kiakadnak, hogy milyen rossz orvos...Igen, pl. a szűrővizsgálatok is komoly segítséget nyújthatnak az egészségmegőrzésben!

2008. márc. 5. 08:23
Miért ne:)))
97. böbe83 (válaszként erre: 91. - Heppi)
2008. márc. 5. 08:21

szerintem is megelőzni kell. Ez a legfontosabb... De ehhez kell, h. az emberek rendszeresen járjanak orvoshoz, hogy vki felfigyeljen egy folyamat elejére... pl. magas vérnyomás, elhízás stb megelőzhető, és sokkal könnyebb fogyni, sótlanul enni, ha vki még csak túlsúlyos nem elhízott...

de számtalan példa van. Mindenesetre semmkiképpen nem szabadna az orvos beteg találkozásokat csökkenteni... persze sajnos nem minden háziorvos törődik eleget a betegekkel, de én láttam több jó példát.

96. Cszsuka (válaszként erre: 94. - 416c7ed97f)
2008. márc. 5. 06:55

Szia Centella!

Én azt tartom elszomorítónak, hogy az emberek ezekhez a dolgokhoz többnyire csak akkor nyúlnak, amikor már valamit nem sikerült meggyógyítani a hagyományos orvoslással. Hiszen a természetgyógyászat elsősorban a megelőzésen alapul, az emberek meg csodát várnak egy-egy nagyon súlyos betegségnél, amivel az orvos már nem tudott mit kezdeni.

Persze, vannak olyanok, akik töretlenül hisznek, de nem is voltak betegek igazán, mert jól csinálják. Ez az, amire a gyógyszerpártiak azt mondják, hogy szerencsés és nem azt, hogy: "én is kipróbálom". Tehát: Mindig két párt lesz, amíg világ a világ...

2008. márc. 4. 23:02

A kettős vak vizsgálat és homeopátia viszonyában pedig szerintem:

A homeopátiát ugyan gyógyszeres terápiának nevezik, de egészen más az elve és teljesen más szemléletet igényel..Ahogy pl.a mit adjunk fejfájásra kérdést sem lehet megválaszolni a homeopátiával (mivel ún. gyógyszerkép alapján választják a gyógyszert, a hasonló "tünetek" szerint), úgy a kettős vak vizsgálat sem a legmegfelelőbb bizonyítási metódus a hatékonyságát illetően, mivel sokkal individuálisabb terápia, mint a hagyományos gyógyszerelés.Szerintem elgondolkodtató tény, ha nem is bizonyíték, hogy sokaknál hat! Tudom, tudom, placebo-hatás...Erre is lenne érvem, de most befejezem a magammal beszélgetést:-), majd ha lesz hozzászólás!sziasztok!:-)

2008. márc. 4. 22:52
Ja, amúgy most látom, a témaindító kérdés nem ez volt teljesen. Sztem (is) azért fordulnak az alternatív gyógymódok felé az emberek, mert a hagyományos eü.i ellátás (ami -azt hiszem-általában az első, amit igénybe vesz a beteg)nem oldja meg a problémáját és ha az eléggé zavaró,akkor érthető kétségbeeséssel más utakat is keres a gyógyulásra...(Erről nekem is van saját tapasztalatom:-()Miért ne lenne, lehetne létjogosultsága az alternatív terápiáknak?? És ha saját pozitív tapasztalata van valakinek, miért is ne hihetne benne?
2008. márc. 4. 22:52
Mert jó.
2008. márc. 4. 22:27
sziasztok, ez (is)érdekes fórumnak tűnik...az én véleményem valahol böbe83 és a többiek közt leledzik félúton. Szerintem a hagyományos orvoslás elévülhetetlen érdemeit éppúgy meg kell becsülni , mint a természetgyógyászat körébe sorolt praktikákat, ha azt felkészült emberek, kellő ismeret birtokában gyakorolják.Az antibiotikumok, sebészeti eljárások, védőoltások, ha meg is vannak a maguk mellékhatásai, emberek ezreinek az életét mentették meg!! Tény, hogy a gyógyszerek kemikáliák, és sokszor több a mellékhatásuk, mint a hatásuk, mégis van, hogy nincs jobb alternatíva!! És van olyan is, hogy van (sajnos vagy nem sajnos, de szerintem nagyobb százalékban)!!Én ezért a természetes módszereket preferálom, de nem tagadom, hogy vannak esetek, amikor a gyógyszerek tudnak segíteni! Így teljes a kép és így szép az élet:-), mindennek van helye, létjogosultsága, csak meg kell találni:-)! Na ennyit most...
91. Heppi (válaszként erre: 80. - Böbe83)
2008. márc. 4. 22:22

Igen, Amerikában már hallottam ilyenről.

Itthon azért még nem . Nem tudom, van e valami, amitől a gyógyszer nagyhatalmak félnek. Legfeljebb attól,hogy kevesebb beteg lesz, mert egyre többen ismerik fel, hogy a bajt megelőzni kell és nem gyógyítani.

90. Heppi
2008. márc. 4. 22:20

Azért a gyógynövények és a természetes vitaminok túladagolásáoz nagyon sokat be kell venni!

Ellenben a gyógyszerek esetében ugye....

Mindenesetre én maradok a vitaminoknál. a jó vitaminoknál:o))

89. lill (válaszként erre: 88. - Lill)
2008. márc. 4. 21:46
persze össze-vissza ezekből sem szabad bevenni..
88. lill (válaszként erre: 82. - Böbe83)
2008. márc. 4. 21:46

ebben nem is kételkedem, de legalább más bajom nem lesz tőle..

erre most még lehet, hogy sokan legyintenek, de annyi mellékhatása van az antibiotikumoknak, hogy majd pár év múlva nagyon sokan sírják vissza, bár ne nyúltak volna "méreghez"

87. Masször (válaszként erre: 85. - Cszsuka)
2008. márc. 4. 21:36

A homeopátiás gyógyszerek között is van amit csak receptre kaphatsz, ez igaz.

Viszont a hatásmechanizmusából adodóan nem okoz károsodást. Erről a halálos homeopátiás szerről nem hallottam - igaz, csak olvasgatok a témáról és nem tanulom..

Bár azt gondolom mást értünk mellékhatáson..

Én még egyetlen gyógynövényes tasakon sem olvastam, hogy halált okozhat - gyogyszeres dobozon már igen!

Amit emlitesz az egy ismert hatása az echinaceának. Ezt természetesen figyelembe kell venni!

86. böbe83 (válaszként erre: 83. - Masször)
2008. márc. 4. 19:54
de van... pl a gyapjas gyűszűvirág szívbetegeknek jó, de túladagolva szívleállást okozhat, de pl. fűzfakéreg jó fájdalomcsillapító, de köhögést okozhat egyes embereknél...stb, szóval a gyógynővényeknek is lehet mellékhatása...

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook