Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1379. nagycigi (válaszként erre: 1378. - Nyuszy_j)
2009. szept. 30. 15:56

igen, a bank arra az ingatlanra (lakásra, házra) teszi rá a jelzálogot, amit meg az általa nyújtott hitel segítségével meg fogsz vásárolni.

Számolj úgy, hogy általában az ingatlan értékének 56-60 %-át kapod meg hitelként a banktól. Ha van a munkahelyeden lehetőség munkáltatói kölcsönre, akkor az is az ingatlanodat terheli, de jelzáloggal terhelni csak az ingatlan értékének 70 %-áig szabad. Így, ha pl. 13 milliós használt lakást vásárolsz, akkor kb. 7 milliós hitelt kapsz a banktól, munkahelyedtől esetleg 2 milliót, tehát saját erődből kell a hiányzó négyet előteremteni...Ha elegendően magas a jövedelmed, akkor kaphatsz kb. 9 milliós hitelt is, de akkor már a vállalati kölcsönnel túl vagy a 70 %-os terhelhetőségen. Van olyan bank azonban, amelyik a vállaati kölcsönt is saját erőként szamítja, így nem veszi figyelembe a terhelhetőségnél. Másik megoldás: még egy ingatlant bevonni a hitelbe, akkor a két ingatlanra megkaphatod akár a teljes vételi árat is hitelbe, ha a jövedelmed szabad részébe belefér a törlesztés... mert az igen húzós...

1378. Nyuszy_j (válaszként erre: 1377. - Nagycigi)
2009. szept. 30. 14:25

Szio

Lehet ingatlanfedezet az az ingatlan amit venni akarok? Mert mas sajnos nincs..

1377. nagycigi (válaszként erre: 1376. - Nyuszy_j)
2009. szept. 30. 13:47

ingatlan fedezet nélkül nem kapható lakáshitel, de más, nagyösszegű sem...

Szervusz Nyuszy!

miért ódkodsz az ingatlanfedezettől?

1376. Nyuszy_j
2009. szept. 30. 13:37

Sziasztok,

A velemenyetekre lennek kivancsi:

Egyedulallo no bejelentett viszonylag jol fizeto hivatalos munkahellyel max 1 millio onerovel ingatlanfedezet nelkul labdaba rughat hogy kapjon kb 7 millio lakashitelt? Szerintetek hogy kezdjek hozza?

Koszonettel

1375. nagycigi (válaszként erre: 1372. - Slider)
2009. szept. 28. 20:33

(folyt)

semmiképp ne vedd ki a meglévő megtakarításaidat!!!

kérdes, mennyibe kerül a lakás, amit meg szeretnétek venni? és kérdés, mekkora terhet bír el a havi költségvetésetek? ahhoz kell igazítani a hitel futamidejét. Akár úgy, hogy 25 évre kéred, és az LPT segítségével már tíz év múlva visszafizeted...

1374. nagycigi (válaszként erre: 1372. - Slider)
2009. szept. 28. 20:29

Jó estét! :)E

rre a két ltp-re elvileg hamarosan kérhetsz azonnali áthidaló kölcsönt, de ennek igen magas (13-15%) a kamata, ráadásul amig a megtakarítási időszak tart, addig csak a teljes szerz. összegre számított kamatot kell fizetned, a betétekkel együtt, és csak a megtakarítási idő lejárta után csökken a kamat 6 ill. 3.9%-ra.

Jobban jársz, ha egy banktól kérsz hitelt a lakásra, és belekötöd ebbe a hitelbe a folyószámládat. Így, amíg a megtakarítási idő tart, a bank csak a hiteled kamatait kapja, viszont az ltp- folyószámládon hízik a pénzed az ÁT-al, és a kamataival. Mikor az így összegyűlt pénzed áttolják a banknak, az ott meglévő tőketartozásod drasztikusan csökken, és a hátralévő időben lényegesen kevesebbet (esetenként az addig fizetett havi teher harmadát)kell fizetned. Ha megtalálod azt, akivel a szerződést kötötted, segít Neked a hitelfelvételben, és a lebonyolításban. Azonban a lakásban édesapádnak is tulajdonosnak kell majd lennie. (vagy módosítani pl. házastársadra, ha van)

üdv:


*nagycigi

1373. nagycigi (válaszként erre: 1367. - Di-et work)
2009. szept. 28. 20:22

Jó estét *di-et!


Nem lenne egyszerűbb és megbízhatóbb, ha az OTP-től kérdeznéd meg? (ha már a szerződsékötésnél nem vetted észre, vagy nem tünt fel.)

Pl. attól, akivel megkötötted a szerződést...?!?

1372. Slider
2009. szept. 28. 09:08

Jó reggelt!


Már egy ideje olvasgatom ezt a témát és látom, hogy vannak Fundamentások akik egész jó segítségeket tudnak leírni.


Én is kérnék egy kis információt.


Tavaly novemberben kezdtem el a lakáskasszát 2db 20.000Ft-os számlával, az egyik a saját nevemen a másik édesapámén mivel ezt csak így lehet. Most az a helyzet állt fent hogy egy másik városban kapott a menyasszonyom állást és valószínű én is kapok hamarosan. Így nem tudjuk kivárni a maradék 3 évet, pedig nagyon jó lett volna, muszáj lesz lakást vásárolnunk.


Kérdésem tehát ehhez kapcsolódik. A jelenleg befizetett (ha jól számolom) 440.000Ft-omat milyen módon tudnám kivenni, illetve egy kb 5 millió forintos hitelre milyen ajánlatokat lehetne kapni, akár a Fundamentán akár másk banknál. Nem szeretnénk nagyon hosszú évekig törleszteni, mint ahogy sokan mások sem, így a futamidőt bemaximalizálnám 10 évre, de jobb lenne ha ettől kevesebb lenne. Megtakarításunk jelenleg körülbelül 3 millió forint, plusz az én Fundám.


Kérem adjanak tanácsot, mert én már elvesztem az internet útvesztőjében és a számok sokaságában.


Előre is köszönöm.


Tisztelettel:


Dorma Alex

1371. 78826dc958 (válaszként erre: 1359. - Pgyu)
2009. szept. 27. 19:55
Igazad van!8 évig jár!Az a maximum!Utána nem jár a befizetett összegre.Rosszul irtam.Elnézést.
1370. HViki
2009. szept. 26. 15:29

A kérdésed után újra megnéztem a kérdéses oldalt és most már nem találtam erre utalást.

Igen, van különbség, hiszen 2 egyforma bankot sem találsz, így a lakástakarékpénztárak sem egyformák, bár ugyanaz a törvényi szabályozás vonatkozik rájuk.

Ha a kedvezményezett meghal, akkor a szerződőre szál az állami támogatás. Ha az ő nevére már meg van igényelve ez az állami támogatás, akkor érdemes másik kedvezményezettet jelölni.

2009. szept. 26. 14:18
Akkor megnyugodtam, ha a weben olvastad. A szerződésnek is tartalmaznia kell, csak akkor vonhatnák le. Egyébként van különbség a funda. és a ltp között? 4db 20-as befizetésű nyolcévest kötöttem és mi van akkor,ha a kedvezményezett közben meghal?
1368. HViki (válaszként erre: 1367. - Di-et work)
2009. szept. 26. 12:07

Az OTP honlapján feltüntetett táblázat apróbetűjére gondoltam.

Az OTP-s szerződést nem ismerem, mivel ilyet soha nem láttam. Csak a mindenki álltal elérhető tarifatáblázatot.

1367. di-et work (válaszként erre: 1366. - HViki)
2009. szept. 26. 12:02
Köszönöm a választ. Mielőtt bármit is aláírnék, elolvasom még az apró betűs részt is. Abban nem volt szó arról,hogy majd később levonják. Úgy látom csak ködösített válaszokat kapok.
1366. HViki (válaszként erre: 1362. - Di-et work)
2009. szept. 25. 21:32
Bár az OTP ltp nem az én hatásköröm, annyit tudok, hogy az elengedett számlanyitási díjat később levonják a számlán elhelyezett megtakarításból. Ez egyébként az apróbetűs részben megtalálható.
2009. szept. 25. 20:07
vagy valaki tudja a választ?
1364. nagycigi
2009. szept. 25. 14:12

Más bankoknál is megoldható, hogy a meglévő ltp-t összekössük a banktól felvett lakáskölcsönnel.

az is kérdés, hogy mekkora az a minimális önerő? és az is, mekkora jelzálog hitelt bír el a lakás?

általában a forgalmi (vásárlási) érték 60%-a körül kaphatsz hitelt. 6 milliónál kb. 3,5 milliót, ehhez a Te ltp hiteled áthidaló kölcsönben - ami max 2,4 vagy 3,2 millió lehet, módozattól függően (és aminek azért van ám kamata egy ideig!)meg az önerőd... de azt is tudni kell, hogy a lakás értékének 70 százalékáig terhelhető jezáloggal, szóval így, első nekifutásra össze lehet hozni, de itt, pár sorban nem lehet tökéletes megoldást kínálni.

1363. Nicol82
2009. szept. 25. 13:58

Kedves Nagycigi!


Kérdésem a következő lenne:


2007.június 1-től fizetem a Fundamenta megtakarítást. 4 éves szerződésem van. Abból letelt 2 év 3 hónap mostanáig, de az a helyzet hogy szeretnék lakást venni úgy 5-6M Ft-ig. Hogy lehetne ezt kivitelezni ha minimális önerőm van? Mintha a CIB-nél olvastam volna hogy beszámít a hiteltörlesztésbe a megtakarítás, vagy lehet önerőnek is elfogadják az eddigi befizetett összeget?

1362. di-et work (válaszként erre: 1164. - Fe181302dc)
2009. szept. 25. 10:42
Nemrégen kötöttem otp ltp szerződést. Milyen járulékos költségekbe építik be az elengedett nyitási díjat?
2009. szept. 25. 09:48
Kedves pgyu! Fontos lenne tisztázni azt, hogy a futamidő végén megtörtént-e a kiutalás? 2001-ben mikor, melyik hónapban nyílt meg a számla? Az elmondottak alapján én ara gyanakszom, hogy ön "ún" túltakarított, vagyis a lakáskölcsön-szakaszba érve is folytatta a megtakarítását. Rosszul semmiképpen nem járt vele, de a folytatáson annak megfelelően kell elgondolkodni, hogy van e valami célja ezzel a pénzzel?
1360. HViki
2009. szept. 25. 09:15
Ha nem lett kiutalva az összeg és folytatódott a megtakarítás, akkor a beérkező összegekre is jár az állami támogatás. Az állami támogatás 1 számlára max. 8 évig jár. Ez után már csak új számlán lehet megigényelni.
1359. pgyu (válaszként erre: 1358. - 78826dc958)
2009. szept. 25. 07:10
Ez nem valószínű hogy így van, mert a 2001 -ben kötött 4 éves szerződésemre még a tavaly befizetett összeg után is jóváírták a 30 %-ot
1358. 78826dc958 (válaszként erre: 1357. - Pgyu)
2009. szept. 24. 21:47
Ha lejárt a számla futamideje akkor nem jár a 30%-os állami támogatás,hiszen a számla 4 évre szólt.Erre az időre lett megigényelve az állami támogatás.Felesleges fizetni.Ha tovább is szeretné kapni a 30%-ot nyisson új számlát!A meglévő pénzt pedig vegye ki.
1357. pgyu
2009. szept. 24. 10:51

Tud-e valaki választ adni arra, hogy ha a 4 éves szerződésem már régen lejárt, a szerződésem összege 1250000 Ft, ez az összeg már az egyenlegemen meg is jelent, tovább fizethetem-e a havi 10000 Ft-ot, és erre megkapom-e a 30 % támogatást? Meddig folytathatom a befizetést és jár-e utána a 30%

Köszi a választ előre is

1356. Li-Ann (válaszként erre: 1350. - HViki)
2009. szept. 23. 16:18

:-)


Hmm, most nézem, hogy a honlapon még mindig nem történt meg a módosítás a 8 éves szerződések ÁK-ra vonatkozóan. Kaptatok rá választ, hogy miért így van fenn és miért nem javítják?

1355. Li-Ann (válaszként erre: 1345. - Nagycigi)
2009. szept. 23. 15:57
Bocs, hogy ilyen hosszú volt. :)
1354. Li-Ann (válaszként erre: 1352. - Nagycigi)
2009. szept. 23. 15:56
A kérdés eredetileg áthidalóról szólt, én vontam bele a kombináltat és az előrehozottat is, mivel a tőketörlesztés lényege ugyanaz mindegyiknél.
1353. nagycigi (válaszként erre: 1349. - Lzsolt78)
2009. szept. 23. 14:46
van ennél jobb is. Pl.: rövid futamidejű, szabadfelhasználású ltp lehetősége...
1352. nagycigi (válaszként erre: 1350. - HViki)
2009. szept. 23. 14:45

na, de a kombinál nincs ÁK...!?!

egyébként így van, a kombinál a bank csak a kamatokat kapja, az esedékes töketörlesztési rész pedig - szükség esetén 20.000-re kiegészítve, megy az ltp-re, és a megtakarítási idő végén (az ügyfél teherbírásától vagy kívánságától függően 4-8 év múlva) kiegészülve az ÁT-al meg a kamatokkal, visszakerül a bankhoz. Előtörlesztésként. Esetenként akár végtörlesztésként.

1351. HViki (válaszként erre: 1344. - 328b38aacb)
2009. szept. 23. 10:33
Szia SZEB75!
1350. HViki (válaszként erre: 1345. - Nagycigi)
2009. szept. 23. 10:32

Ha jól emlékszem, akkor ez a tőketörlesztés rész a kombinált hiteleknél jött szóba. Hogy, amit a lakásszámlára fizet, abból tőketörlesztés lesz.

Ez nem volt egyértelmű, hogy nem folyamatosan, hanem a megtakarítási idő végén.

Egyébként örülök, hogy a fórum kezd visszaállni az eredeti témájához, hogy tanácsot ad, és átbeszél néhány kérdést, ami esetleg nem teljesen világos. :)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook