Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1439. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1438. - Ireth)
2009. dec. 1. 15:23

Szia!


Az áthidaló kölcsön azért szigorúbb bírálat és kockázat szempontjából, mert a teljes összeget a Fundamenta adja, megelőlegezi. A megtakarításaid a Kincstárnál vannak állampapírban, tehát nem azt kapod vissza, másik zsebéből adja az áthidaló kölcsönt a Fundi. 1,5 millió alatt lehet jelzálogbejegyzés nélkül is kérni, de úgy drágább a kölcsön kamata. Keretbiztosítéki jelzálogbejegyzésnél 150%-ot jegyeznek be.


Megtakarítási időszak után 1,5 millió alatt lehet jelzálogmentes is, a szerződésedben előre rögzített fix kamattal, itt már nincs különbség kamatokban. Ennek a fedezet nélküli hitelnek az is feltétele, hogy ne legyen más fundis hitel a neveden, vagy ne legyél más fundis kölcsönben adóstárs, mert az összevont kockázatnak kell 1,5 millió alatt lenni.

1438. Ireth
2009. dec. 1. 15:11

Sziasztok !


Abban tudnátok segíteni, hogy jelzálog mértékét hogyan állapítják meg a Fundamentánál? Igaz, hogy nincs tapasztalatom benne, de kicsit furcsa, hogy az eddigi megtakarításom összege már nagyobb, mint így a lakásvásárláshoz szükséges hitel rész (kb. 1.300.000,-Ft) mégis több, mint 3.000.000,-Ft jelzálogot akarnak bejegyeztetni. Miért van ilyen nagy különbség az áthidaló kölcsön esetén? Ha a megtakarítási időszak után használnám fel lakásvásárlásra, akkor lenne jelzálog a lakáson? mert eddig úgy tájékoztattak, hogy 1.500.000,-Ft hitelösszeg alatt nincs jelzálog bejegyzés. Köszi

1437. zsuzsa68 (válaszként erre: 1436. - HViki)
2009. dec. 1. 11:58
Köszönöm szépen a válaszodat.
1436. HViki (válaszként erre: 1435. - Zsuzsa68)
2009. dec. 1. 11:38
A fundamentát csak olyan ingatlanra lehet felhasználni, ami lakóingatlan, vagy építési telek. Ha a tulajdoni lapon más szerepel, az állami támogatás nem használható fel.
1435. zsuzsa68 (válaszként erre: 1434. - Nagycigi)
2009. dec. 1. 11:23

Köszönöm szépen a válaszodat.

Ha ezt a kis helyiséget (egy 2 szintű sorház rendszerű azaz egy nagy épületen belül kb.: 20 nem garázsnak minősített külön bejáratú helyiségről van szó, és abból az egyik most talán eladó lenne) tárolónak nevezik, így van bejegyezve, arra sem lehet felhasználni a Fundamenta-LTP-t?

1434. nagycigi (válaszként erre: 1433. - Zsuzsa68)
2009. dec. 1. 10:45

Amíg a kérdezett megérkezik...

Szia *zsuzsa!

garázsépítésre, vagy felújításra csak akkor, ha egy tetőszerkezett alá kerül, vagy alatt van a lakóépülettel...

vásárlásra tudomásom szerint nem.

1433. zsuzsa68 (válaszként erre: 1422. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 1. 09:32

Szia,

az lenne a kérdésem, hogy garázs vagy tároló vásárlásra fel lehet-e használ a Fundamenta ltp-t?

4 évre kötöttem meg, és jövőre fog lejárni.

Sajnos aki velem tartja a kapcsolatot nem tudja a kérdésemre a választ. (persze azt tudja, hogy lépjek át másba stb...) Már 3x megkérdeztem tőle, de mindig az volt a válasza, hogy majd utána fog érdeklődni. :o(((


Válaszod előre is köszi.

........................................................

u.i.: bocs, és ne kövezzetek meg, ha már valaki ezt korábban megkérdezte volna, de nem olvastam vissza a topic-ot. :o(((

1432. nagycigi (válaszként erre: 1430. - LTP ÁKOS)
2009. nov. 30. 19:27

Szia Ákos!


ez nekem is tanulságos volt!


:)

1431. grais
2009. nov. 30. 10:28

Kedves Ákos!

Nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást. Közben telefonon beszéltem a MAR____LY pénzügyi tanácsadójával részletekbe menően, és bizony bár tályékoztatni nem tályékoztatott első körön, rákérdezéseimre mégsem hazudott. Egyszóval itt is kiderült a turpiszság és az hogy neked mindig igazad van :-) .


Mégegyszerköszönöm a többiek nevében is.


IU: Fura hogy szegény embereket ennyire érdekes mód tájékoztatják ....

1430. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1425. - Grais)
2009. nov. 30. 07:56

Szia Grais!


Ha az Unicreditnél vettél fel páros hitelt, nem valószínű, hogy növekedni fog a havi fizetendő, ugyanis ennél a banknál minimum annyit kell fundiba fizetned, mint amennyi az annuitás tőkerésze lenne, és mivel hozzájön az állami támogatás is + betétkamat, ami automatikusan előtörlesztődik, és onnantól a maradékot fizeted a banknak, ami elviekben alacsonyabb. Ha betörlesztéskor magasabb az EUR árfolyam, mint felvételkor, eltűnhet a fundi nyeresége, ha alacsonyabb, további csökkenés várható, hisz többet ér devizában a forintmegtakarításod, tehát ezt nehéz megmondani előre, hogy mennyivel jársz jobban, ha Fundival van párosítva, tudni kellene a Fundi lejáratakor érvényes árfolyamot is...


2. 4 év után a Fundi küld egy megkérdezőlevelet, melyben a teljes megtakarítási rész a kölcsönszerződés szerint automatikusan a banké lesz, viszont igényelhetsz FIX 3,9% kamat + 1% kezelési költséggel előre rögzített törlesztővel lakáscélú kölcsönt is, mely felhasználható lakáscélú bankhitel kiváltására is.


3. nagyon nagy csodák nincsenek a bankok között, ne csak az első év akciós kamatát nézd, nem az a mérvadó. Forinthitel általában BUBOR + 3-4%-tól van, ami 10-11% jelenleg, ennél alacsonyabban csak az első pár hónapra, vagy első évre van akciósan.

Számolj a hitelkiváltás költségével is, 10 millió esetén 150-175e Ft árfolyamtól függően, számolj az új hitel költségeivel is.


Szerintem nem rossz a mai piacon az Unicreditbank, novembertől ők is csökkentettek kamatot, ahogy mások is. Lehet, hogy nem érzed még, mert évenként változtatják, és ha kamatperióduson belül vagy, ez t még nem érzékeled.


Számolj azzal is, hogy a 10 millió Ft felvett hiteled nem csökkent, hisz tőkét nem törlesztesz a banknak, a tőkerész a Fundiban gyűlik. Ha felvétel óta 10%-kal emelkedett az Eur árfolyam, akkor most 11 millió Ft kell a kiváltáshoz....


Nem lebeszélni akarlak a kiváltásról, csak szeretném figyelmedbe ajánlani a fentieket is, melyen érdemes elgondolkozni, megéri-e....

1429. Zsodith
2009. nov. 29. 19:31
Köszönöm szépen a válaszodat nagycigi!
1428. nagycigi (válaszként erre: 1426. - Zsodith)
2009. nov. 28. 20:16

Szia Zsodith!

A 10 milliós házra kb. 5,5 mFt hitelt kaphatsz banktól

A fundás ltp-re azonnali áthidaló kölcsönt kaphatnál, (321-es módozat: 1.850.000.-, vagy 421: 2.410.000.- Ft) Mindkettőhöz jelzálog kölcsön kell, viszont egy ház csak 70 %áig terhelhető hitellel... így ehhez a két hitelhez nem tudsz hozzájutni, ráadásul az AÁK-nak igen magas a kamata, (13-17% között)amit fizetni kell a betétekkel együtt. (a törlesztés csak a 4. év után kezdődik)

Ha feltudsz ajánlani még egy ingatlant, ami szintén kb. 10 mFt értékű, akkor megkaphatod a közel 10 mFT-nyi hitelt, ebből megveheted a házat.

(törlesztőrészlet 80-100 eFt/hó) Járulékos költségek: folyósitási díj, 1-3% értékbecslés (két ingatlannál kétszer) 35.000.- Ft, közjegyző 30-40.000.-, tulajdoni lap (2x2) 4000.- Ft/db

jelzálog bejegyzés díja (2x) 12-15.000.- Ft a földhivatalnál)

Ha birod vállalni a havi terheket, érdemes még egy ltp-t nyitni, (de kiszámolni, milyen távra érdemes) és belekombinálni a banki hitelbe. Legjobb lenne 2x20.000.- Ft, 8 évre, (és a most meglévő ltp-dnek más kedvezményezettet keresni)

így nyolc évig a banknak csak kamatot fizetsz, a töketörlesztési rész menne az ltp-hez, (a meglévő ltp 15 eFt-ján felül a kettő kb 120 eFt/hó) amit 8 év múlva odaadnak a banknak, (kb. 5,6 mFT) az így megmaradő tőketartozásod törlesztőrészlete a hátralévő 12 évben 30-40 eFt körüli...

Hát ennyi...de mindez csak becslés

1427. Zsodith
2009. nov. 28. 18:09
Bocsi, az előbb elírtam a dátumot. 2009.01.01 -én kötöttem az ltp-t nem 2008-ban!
1426. Zsodith
2009. nov. 28. 18:05

Sziasztok!


A segítségeteket szeretném kérni.

A párommal nyáron szeretnénk egy kb 10 milliós családi házat megvenni. 2008.01.01 én kötöttem fundamenta lakástakarék pénztári szerződést 4 éves futamidőre, 15.000 ft/hó fizetem. Rendelkezésünkre álló önerő 1,5 millió forint.

A kérdésem, hogy kapnánk e hitelt ezzel az önerővel és ltp-ral? Érdemes ilyen lakás megvásárlásában gondolkodnunk vagy teljesen esélytelen ez a dolog? Ha kapnánk hitelt akkor annak kb mennyi lenne a havi törlesztője?


Válaszotokat előre is köszönöm.

1425. grais
2009. nov. 28. 17:22

Kedves Ákos!

Sajnos nem talált a kereső az alábbi kérdésemre választ. Kérlek segíts.

Szeretnám tudni, hogy a Fundamenta lejárata után hogyan fog modosulni az EUR -ban lévő hitelem?

Azt mondták, hogy bizony 7-10 ezerrel magasabb lessz mint most a banknak fizetendő kamat és fundiba fizetendő tőke együttes összege.


2. Halottam, hogy a 4-év után a fundamentánál jogosult leszek valamiféle kedvezményes hitelre, amit az Unicreditnél lévő hitelem kiváltására is felhasználhatok. Sajnos erről többet nem tudtam kideríteni csak annyit hogy ennek 5,x % körüli a kamata. Hogyan működik ez?


3. Hála istennek felkeresett egy szakember akinek részben köszönhetem eme felvilágosítást. ( itt említeném meg, hogy mivel a bankok egy csoportja erősen manipulatívan tályékoztat, létrejött több csoport szakemberekből akik az előbb említett csoportba nem tartozó bankokkal álnak kapcsolatban így hamarosan vége egy két bankfióknak... Már úgyis túl sok lett itt belőlük... Mennyit szedhetnek ezek szegény magyaroktól... )

Ajánlott egy bankot melynél forint alapon fix havi törlesztővel annyit kellene finzatnem havonta amennyi már az unicreditnél sosem lessz (egyszóval jóval kevesebbet)

Szeretném megtudni, hogy mi történik a fundamentával a pároshitel kondicióban, ha átmegyek másik bankhoz????

Esetleg ha a banknak fizetendő költségről is van némi információd kérlek aszt is oszd meg velünk.


/10.000.000 Ft hitelt vettünk fel kb 1 éve és 23.x00 fundit fizetünk 4 éves futamidővel.

Jelenleg 95.000 Ft +23x00 Ft a törleszésünk együttes összege.


Előre is köszönöm a választ, és kérek mindenkit, hogy ne hagyja magát. ha valami rossz attól meg kell szabadulni! Jobb mindig van. Ha pedig mindenki megszabadul a rossztól akkor tudjuk nagyon jól hogy megszünik. :-)

1424. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1423. - Honey28)
2009. nov. 27. 15:06

Szia!


Természetesen lehetséges.

Mikor megvan a 4 év 8 hónap megtakarítás, egy megkérdezőlevelet küldenek, mit szeretnél a pénzeddel, itt indul a kormányrendelet szerinti 3 hónap kiutalási időszak, ezzel együtt lesz 4 év 11 hó a megtakarítási időszak. Az első 2 hónap arra szolgál, hogy válaszolni tudjál:

1. kéred a teljes szerződéses összeget hitellel,

2. lemondasz a hitelről, csak a teljes megtakarítást kéred állami támogatással és kamatokkal

3. csak a befizetéseket kéred kamattal, állami támogatás nélkül, mert nem tudsz/akarsz lakáscélt igazolni

4. visszautasítod a kiutalást, azaz még nem kívánod felhasználni (egészen 8 évig tarthatod, addig jár rá az állami támogatás)


Igen, kb 1,5 millió jön össze, amit felújításra, korszerűsítésre, bővítésre, építésre, vásárlásra, vagy lakáscélú hitel kiváltására használhatsz fel.

1423. Honey28
2009. nov. 27. 14:46

Sziasztok,


Nekem az lenne a kérdésem, hogy ha kimondottan lakásfelújítás céljából fektetnék be mondjuk a 4év 11hónapos normál futamidejű szerződésbe. És én ennek lejárata után nem szeretnék kölcsönt felvenni, csak az állami támogatással és kamattal növelt összeget felvenni, ez lehetséges?

Tehát közel másfél millió forintot köthetek lakásfelújításra, stb.?

Köszönöm előre is a választ.

üdv

1422. LTP ÁKOS
2009. nov. 27. 12:38
Fundamentával kapcsolatos kérdésekben szívesen segítek!
1421. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1420. - Warwick)
2009. nov. 18. 13:17

Szia!


A Fundamenta ebben az esetben nem döntő bírálat szempontjából, az csak a konstrukció része, hogy a banknak fizeted-e vissza a tőkét, vagy a Fundamentába, ahol 30% állami támogatás is jön rá, és lejáratkor törlesztődik elő.


Nekem néhány éves hitelezési tapasztalatom van, és bár nem én vagyok a banki bíráló a kockázatkezelésnél, nekem az a véleményem, hogy nem fog menni ennél a banknál, mert csak zálogkötelezett lehet passzív KHR-es, adós és adóstárs sem lehet. Mivel házasok vagytok, kötelezően bevonandó adóstárs vagy, egyetemleges felelősséggel.

Csináltassatok nyugodtan előzetes hitelminősítést, de úgy, hogy a te adataidat is felveszik, nem csak a nejedét, ki fogja dobni a gép a várható eredményt.

Szerintem akkor működhetne, ha pl. szülő, testvér venné fel a hitelt, és ti csak zálogkötelezettek lennétek (akinek a nevén lesz a fedezeti ingatlan). Ha ez nem megoldható, én a helyedben másik bankhoz mennék: pl: Axa, BB, Allianz, OTP, bár ezeknél sem 100% a hitelképesség, de elviekben lehet passzív bARos adóstárs, Ezek közül véleményem szerint az AXA-nal a legvalószínűbb, náluk Fundamentával is lehet kombizni.

1420. Warwick
2009. nov. 18. 11:35
Erste- Fundamenta kombinált lakáshitelt vennénk fel. AZ önerőnk, jövedelmünk megvan,az előzetes kalkuláció szerint minden rendben van, a feleségem nevére menne a hitel, én kötelező adóstársként vagyok benne. Én passzív khr listán vagyok. Megkaphatjuk e a hitelt?
1419. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1416. - Szilvia88)
2009. nov. 18. 08:54

Szia Szilvi!


Kb fél éve beszéltünk az áthidaló kölcsön lehetőségéről, én nem javasoltam, hogy kérd, biztos emlékszel. Szeretném, ha megértenéd a cég részéről, hogy nagymértékben függ a hitelképesség a megtakarítás rendszerességétől, ebből indulnak ki, szerintem ez lehetett a fő oka az elutasításnak, mert ezzel problémák voltak, többszor kimaradt 1-2 hónap is.

Nekem az a tapasztalatom, hogy rendszeres havi fizetők esetén mindig megkapták a kölcsönt is.

Remélem nem bántalak meg, hogy ezt beírtam, de óvatosan kell eljárni a cégnek, mert kockázatot vállalnak mások pénzével, nem csak a sajátjukkal.

2009. nov. 13. 23:22
Kedves szilvia88! Sajnálatos, hogy negatív tapasztalatot szereztél, de a sikertelenségnek biztosan volt valami oka, amit érdemes lenne tisztázni. Ha gondolod, keress meg priviben és mondd el, mi történt, mi az, amiről tudomásod van. Szeretnék segíteni, már csak azért is, mert nekünk nem érdekünk, hogy az ügyfeleinknek keserű szájíze legyen.
1417. nagycigi (válaszként erre: 1415. - Szilvia88)
2009. nov. 13. 15:43

két hét alatt a harmadik... :(

vagy inkább annak kellene örülni, hogy végre KIRÚGTÁK!!!!!

1416. Szilvia88
2009. nov. 13. 15:38

Bocsi mindenkitől akit érintettek a vádjaim. Nem rátok voltam dühös de az én helyzetemben ti sem lettetek volna jobbak!

Sziasztok!

1415. Szilvia88
2009. nov. 13. 15:33

Hát köszi a letolást meg a hasonló dolgokat én ezzel nem megyek semmire. Ja és a Személyi Bankárunkat kirúgták!

Ennyi a részleteket nem tudom találgassatok!

1414. nagycigi (válaszként erre: 1411. - 78826dc958)
2009. nov. 13. 14:09

lehet, azt írhattam volna: "letoltuk"

így is, ha megszámolom, hármam "rontottunk rá"...

persze, mert nem a problémájára figyeltünk, hanem a bántó soraira...

remélhetően visszajön...

1413. Serry
2009. nov. 13. 09:25

Sziasztok!

Szilvinek nem tudok segíteni,de jobb lenne ha lehiggadna és még egyszer utána járna,hogy valójában ki szerint nem hitelképes az áthidaló kölcsönhöz. Nézzed át Szilvikém a szerződésed! Mi van benne a fundamentánál mi kell a hitelképességhez. Vagyis,hogy elég-e a keresetetek és,hogy hány hónap rendszeres befizetés kel stb. Illetve ha ezt az egészet valamelyik bankkal intézted akkor menj el oda és ott is kérdezz vissza miért nem vagytok hitelképesek.

Aztán ha egyik bank kidob akkor menj a másikhoz. Tudod van egy bölcsesség miszerint ha kidobnak az ajtón menj vissza az ablakon. S nem kell azonnal vádaskodni, hanem higgadtan körbejárni ismét a témát.

1412. 78826dc958 (válaszként erre: 1409. - Szilvia88)
2009. nov. 13. 06:21

Cinikus és bántó vagy!

Ne várj jót ilyen viselkedéssel!

1411. 78826dc958 (válaszként erre: 1407. - Nagycigi)
2009. nov. 13. 06:20
Én szerintem nem szóltuk le.Csak reagáltunk arra amit irt.Nem szeretem a vádaskodó embereket akiknek fogalmuk sincs arról amit vádolnak.
1410. nagycigi (válaszként erre: 1408. - Szilvia88)
2009. nov. 12. 19:48
Sok mindent elmondtál az előzményekről, de ez nem elég arra, hogy tisztán lássunk, miért utasították el... Nem kerested meg azt a személyi bankárt, akivel megnyitottátok a számlát? Nem az ő segítségével kértétek az AÁK-t? Ő mit mondott, miért nem kaphattok? Szerinted hitelképesek vagytok. Azon feltételek szerint, ami egy banknál, vagy a Fundánál elvárt?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook