Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1499. Sz.Tamás
2009. dec. 17. 10:29
Tisztelt Ákos!Eddig volt egy LTP-m 321-es módozatú(15.000.-).Ez most járt le és mondták,hogy hosszabítsam meg 324-esre.Mi ez a 324-es módozat?Továbbra is 15.000-esével fizetve mennyi lesz a szerződéses összeg illetve mikor vehetem ezt fel?A szerződéses összeget felvéve mennyi lesz a törlesztésem a lejárat után és mennyi ideig?
1498. amota (válaszként erre: 1495. - Nagycigi)
2009. dec. 17. 10:24

Szia nagycigi!


Igen, érhetően írtad. :) Köszönöm.

Olyan sok információt kaptam itt, hogy most lesz mit végiggondolni...

1497. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1496. - Fungi)
2009. dec. 17. 07:26

Szia!

Ha megvárod a lejáratot, kiküldenek egy megkérdezőlevélcsomagot, melyben rendelkezhetsz arról, kéred-e a kölcsönt. Innen indul a 3 hó kiutalási időszak, innentől gyűjtheted a számlákat. 3 hó után lesz kiutalás, ezt követően 15 napon belül kifizetés. A kifizetéstől 90 nap áll rendelkezésre számlabemutatásra, így kicsit több, mint 6 hónapos az intervallum a számlák dátumát illetően.


Ha nem várod meg a 4 évet, és áthidaló kölcsönt kérsz, hosszabb időtartamod lesz számlagyűjtésre, itt a kölcsönkérelem befogadásának dátumától a normál kiutalás + 90 nap közötti számlák jók. Az áthidaló időszakra magasabb a kamat és szigorúbb a bírálat, tehát ha nem sürgős, érdemes megvárni a min. 4 évet.

1496. fungi
2009. dec. 16. 23:54

Sziasztok

Ha a 4 éves előtakarékosságot választom, és felveszem a kölcsön részét is (+65 hónap), majd lakásfelújításra fordítom az összeget, akkor mennyi időm van rá, hogy bemutassam vagyis igazoljam számlákkal a szerződéses összeget???

1495. nagycigi (válaszként erre: 1493. - Amota)
2009. dec. 16. 20:07

Azt is figyelembe kell venned, hogy ha lecsökkented a szerződéses összeget, illetve 8 évesről 4 évesre változatod, akkor kárba vész a nyitáskor befizetett számlanyitási díjad, ami a szerz. összeg 1 %-a volt.

Javaslom, hogy oszd meg az egyik szerződést, pl. amelyik 2010-ben jár le,(bár ekkor kell még valaki, aki a kedvezményezett) a megosztás után emeld vissza mindketttőt az eredeti szerződéses összegre, majd amikor kell a pénz, kérd az

áthidalót, (ingatlanfedezet mellett a kamat 11 %)A szla.nyit. díját itt is ki kell fizetni, de nem a megosztáskor, hanem ha megszületik az új számla.

A megosztással született másik ltp. kezdeti ideje ugyanaz, mint a réginek, így kezdethez képest nyolc év múlva szabadon felhasználhatod...(érthetően írtam?)

1494. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1493. - Amota)
2009. dec. 16. 14:38
Szerintem csökkenhet még tavaszig, lefelé mennek a kamatok...
1493. amota (válaszként erre: 1492. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 16. 14:02
... máris vonzóbbá tetted számomra az áthidaló kölcsönt, mivel az egyik szerződésünknél (ha jól számolom) 2010. októberig tart a megtakarítási időszak, a másiknál 2011. júliusa lehet, ha 8 évesről lecsökkentem 4 évesre. Lehet, érdemes lesz várni egy kicsit... ;)
1492. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1491. - Amota)
2009. dec. 16. 13:19

arra gondolok, hogy ha pl. valakinek egy 4 éves szerződése van és már 3 év be van fizetve, akkor csak 1 évig kell a magas áthidaló kamatot fizetnie, utána már a kedvezményes lakáskölcsön kamatát fizeti, vagy csak pár hónappal lejárat előtt veszi igénybe, szerintem inkább megéri, mint egy kerbankos hitel bonyolultságán és szigorúságán kisérletezni, melynek induló költségei is vannak, akkor is, ha az "induló költségek nélküli"


Egyébként nem drágább, mint a banki piaci forinthitel, vagy kicsit drágább, de egyszerűbb. A devizás olcsóbb, de a Fundi csak forint alapút ad.

1491. amota (válaszként erre: 1490. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 16. 12:37

Szia Ákos,

Ha már ismét válaszoltál :) , akkor én megint kérdezek. Mit értesz az alatt, hogy "nincs sok hátra a megtakarítási időszakból"? Ez nekem elég megfoghatatlan...

1490. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1488. - Amota)
2009. dec. 16. 12:26
Az áthidaló akkor jó, ha nincs sok hátra a megtakarítási időszakból, az egész folyamat tízszer egyszerűbb, mint egy külsős bankhitel, és kisebb hitelösszegeknél sok könnyítés van benne, hogy erre a kérdésedre is válaszoljak:)
1489. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1487. - Nagycigi)
2009. dec. 16. 12:20
Osztom véleményed:)
1488. amota
2009. dec. 16. 12:19

Szia Ákos! Szia nagycigi!


Köszönöm a válaszaitokat, egy kicsit megint okosabb lettem... Szerintem megpróbálkozunk a kombinált hiteles megoldással az én jövedelemigazolásom alapján, az áthidaló kölcsön feltételei, a kamat nagysága elég elrettentő. Kinek jó egyáltalán ez a lehetőség?

Kérdésem még lenne bőven, de ahogy írtad nagycigi, ez már a személyi bankárom feladata lesz, nem irigylem... ;)

Köszönöm mindkettőtöknek.

Üdv.

1487. nagycigi (válaszként erre: 1484. - Amota)
2009. dec. 16. 11:51

Szia *amota!


Második kérdésedre:

nem javaslom az áthidaló kölcsönt, nagyon magas a kamata...jelzálog, és kötelezően bevonandó adóstárs kell... Sokkal inkább egy kombinált hitel valamelyik banktól, amely javára zároljátok egyik - vagy mindkettő - ltp, és azok lejártakor az egész összeget odaadják a banknak, tőketörlesztésként. (addig a banknak csak a normál kamatot fizetitek, és mellette a ltp betéteket) jó esetben a megtakarítási idő végeztével a banki tartozásotok is elfogy. de ehhez le kell ülni, egy szakemberrel(pl. személyi bankároddal) hogy segítsen kiszámolni a legkedvezőbb variációt (kell-e módosítani pl. az ltp-t, és elég-e egy, vagy kell kettő? stb.)

1486. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1484. - Amota)
2009. dec. 16. 11:51

A 8 éves Fundi teljes megtakarítása - mivel 2009.06.30 előtt köttetett - szabadon felhasználható állami támogatással, betétkamattal együtt, ebből kifizetheted a magánszemélyt is.

Ha azonban 8 évnél rövidebb a futamidő, lakáscélú felhasználást kell igazolni, ami ebben az esetben lakáscélú BANKHITEL lehetne, magánszemély kizárva.


A párod jövedelemigazolásával nem sok mindent lehet kezdeni, valóban, a tieddel szerintem fognak számolni, ha elég jó...


Ha van rá módod, előszerződéssel foglaló nélkül adjátok be a Fundihoz, 30 napon belül megvan a bírálat, kifizetési feltétel lesz a végleges adásvételi.

1485. nagycigi (válaszként erre: 1483. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 16. 11:45

Szia Ákos! Szia *amota!


HA jól tudom, egyes bankok (pl. FHB) ad hitelt úgy is, hogy egymagadban kéred...úgy, hogy nincs kötelezően bevonható adóstárs. Ebből következik, hogy ha van ugyan adóstárs-jelölt, de annak nincs "megfelelő" munkaviszonya" még megkapható a hitel, ha az adós kondiciói megfelelőek... És szükség esetén bevonható bárki adóstársnak.

Nemrégi tapasztalat: bár csak 2 mFt-os hitel, de egy egyedülálló fiatalember, akinek kft-je van (melynek csak önmaga a tagja, és önmaga munkáltatója) minimálbéren jelzálog alapon megkapta a kért összeget, adóstársak nélkül...


Gondolom, *amota is esélyes lehet így...

1484. amota (válaszként erre: 1483. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 16. 10:47

Szia Ákos,

Igen, gondoltam, hogy így van. De:

A párom olyan "kedves" helyen dolgozik, hogy neki havonta(!) készítenek szerződést, szóval ezzel szerintem sok mindent nem lehet kezdeni...

Nekem jövő év júliusig határozott idejű a munkaszerződésem, utána elvileg határozatlanba megy át, persze, ezt senki nem tudja garantálni.


Ilyen esetben lehetséges az, hogy egy másik (nem saját tulajdonú) ingatlant ajánlok fel fedezetnek?

(Én úgy gondolnám, hogy két ingatlan már elég nagy biztosíték a pénzintézetnek, hogy visszakapja az adott összeget).


És van még egy érdekes kérdésem, amire szintén nem találtam sehol sem választ. Jelen esetben mi még a megtakarítási időszak vége előtt szeretnénk pénzhez jutni, vagyis vagy áthidaló kölcsönt veszünk fel a Fundamentától vagy rajtuk keresztül hitelt egy másik pénzintézettől.

Lehetséges ezt a hitelt felvenni magánszemélytől és a megtakarítási időszak után a kifizetésnél ennek a személynek visszafizetni az összeget?

1483. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1481. - Amota)
2009. dec. 16. 10:23
Annyit fűznék még hozzá, hogy ha pl. idén december 31-ig szól a munkaszerződésetek, akkor nyilván nem fognak számolni vele, hisz nem tudja a hitelnyújtó, hogy januártól miből fogsz törleszteni. Ha megvan előre jópár hónapra, vagy egy évre, akkor sokkal komolyabb esélyekkel indulsz.
1482. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1481. - Amota)
2009. dec. 16. 08:22

Szia!


Nagyon jó a kérdésed...

A határozott idejű munkaszerződést tuti elfogadják, ha éves, és évenként hosszabbított, és volt már hosszabbításod. Egyéb esetben kérdéses a dolog, nyilván nem úgy számolnak a jövedelemmel, ha pl. 3 hónapra szól csak.

Azt nem állítanám, hogy nem jár hitel ha határozott idejű, sok más összetevője is van a bírálatnak, de nyilván biztosra akarsz menni, nem kidobni akarsz 1-2 millió foglalót.

Még gondolkozom...

1481. amota
2009. dec. 15. 23:10

Sziasztok,

Nekünk két szerződésünk van, mindkettő havi 20 e Ft megtakarításról szól, az egyik 2006. októberében indult (8 hónapig 10 e Ft/hó volt az összeg, aztán emeltünk), a másik 2007. júniusban (ez 8 éves).

Kb. 8 millió Ft körül szeretnénk ingatlant vásárolni a közeljövőben, amiből 4 millió Ft-ot önerőből fizetnénk és 4 millióra lenne szükségünk.

A problémám a következő: jelenleg mindketten határozott idejű szerződéssel dolgozunk a munkáltatónknál.

Tud erre valamilyen megoldást javasolni a Fundamenta? Mivel ekkora összegnél – tudtommal – mindenképpen jövedelemigazolás kell, ami tartalmazza, hogy mióta tart a munkaviszony, határozott vagy határozatlan idejű-e a szerződés illetve a bér összegét. És határozott idejű munkaszerződésre nem jár hitel… Vagy nem jól tudom? (Ennek örülnék…)

Köszönöm előre is…

1480. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1478. - Fungi)
2009. dec. 15. 08:09

Ha a számlán beépített bútor szerepel....

pl. beépített konyhaszekrény elfogadott.

Munkadíj is teljesen jó, valamilyen felújításra utaljon, az a lényeg.

1479. 78826dc958 (válaszként erre: 1478. - Fungi)
2009. dec. 14. 17:10

Bútorvásárlásra nem használhatod.Ugy is lehetne fogalmazni,hogy olyanra költheted amit nem viszel magaddal ha költözöl,tehát "beéptett".

pl:festés,tapétázás,tetőcsere,csempézés,járólapozás,

nyilás záró csere ilyesmi.

1478. fungi
2009. dec. 14. 16:51
a lakáscélú felhasználáson belül lakásfelújításra fel lehet használni, de a kérdés hogy bútorvásárlásra is vagy olyan dologra amihez munkadíjat is kell fizetni??????
1477. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1476. - Fater81)
2009. dec. 14. 12:12
a kölcsönkérelemnél nem kell, viszont a kölcsönszerződésen minden oldal adós + adóstárs + 2 tanú.
1476. Fater81 (válaszként erre: 1475. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 14. 11:55
És ugye mindan lapot szignózni kell az adósnak és adóstársnak is?
1475. LTP ÁKOS
2009. dec. 12. 09:42

A Fundás hitelnél mindig van hitelbírálat, és bár aviso utáni normál lakáskölcsön bírálatának fő alapja a megtakarítás eddigi rendszeressége, hitelképesnek kell lenni, 2 jövedelemmel rendelkező személy is kell hozzá, ha jelzálog nélkül szeretné. Nem jár automatikusan a kölcsön, a Funda azt mondja, ha rendszeresen takarékoskodtál ÉS hitelképes vagy, akkor ad.


Összegezve mindent ki kell tölteni annak ellenére, hogy nem szükséges munkáltatói, és bszlakivonat sem. Jövedelmeket, munkahelyet, háztartás kiadásait, fennálló tartozásokat, s annak havi részleteit, stb.


Nekem az a tapasztalatom, hogy sosem volt gond a kedvezményes kölcsönnel, ha rendszeres volt a megtakarítás, van legalább 4 év tapasztalata a cégnek az ügyfél fizetési moráljára vonatkozóan...

1474. Fater81 (válaszként erre: 1473. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 11. 14:07

tavasszal előtörlesztettem egy régebbi módozatot, de annak a lakáskölcsönét nem kértem (lehet hogy rossz döntés volt). a 3,9%-ot viszont igazi bénaság kihagyni.

intézek néha hiteleket, akkor én is mindig fundával kombináltat szoktam elsősorban ajánlani, de nem vagyok minden apró részlettel tisztában az ltp-ék terén.

itt fel is merül egy újabb kérdésem:

az ügyfél ltp hitelt is szeretne, azaz a teljes SZö-t, de a hitel mértéke nem éri el a 1,5M ft-ot. ebben az esetben az aviso után kapott hitelkérelmi nyomtatványon ennek ellenére ki kell tölteni a jövedelmi adatokat? szintén előtörlesztésbe menne az SZÖ, tehát elvileg csak a banki igazolást kellene mellékelni...

1473. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1472. - Fater81)
2009. dec. 11. 13:54

előtörlesztésnél durva nagy különbség jön ki össz visszafizetendőket nézve, ha kiszámolod, sokszor több millió Ft marad zsebben:)

Ha ez a célod, lakáscélú igazolásként pusztán a banktól kell kérni egy igazolást a fennálló tőketartozásról, és küldik a lét.

1472. Fater81 (válaszként erre: 1471. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 11. 12:42

Kristálytiszta.

egyébként tényleg előtörlesztésre szánom :)

1471. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1470. - Fater81)
2009. dec. 11. 11:41

Amire fel akartam hívni a figyelmedet, leírok egy példát: van havi 20e Ft megtakarításod, április 1. az évfordulód. Januárban bedobod az évi 240-et előre. Jelen megtakarítási éved 2008. április 1-től 2009. március 31-ig tart, így eddig 180e már be van fizetve, januárban + 240 = 420e. Erre nem fogsz 126 ezret kapni, csak 72-t mert annyi a max. Egyben 3 havit érdemes, majd áprilisban mehet 240, ezért fontos tudni, mikor van az évfordulód.

Ha kölcsön is kell, fontos a havi rendszeresség, hiszen törleszteni is havonta kell, és így számíthatóbbnak látszik a fizetőképességed, ha nem alkalmanként van több pénzed, hanem minden hónapban.


Remélem így még egyértelműbb:)


Funda 70%-ig terhel, ha jelzálogos. Lakáscélú bankhitel előtörlesztésére is felhasználhatod, majd meglátod.

1470. Fater81 (válaszként erre: 1469. - LTP ÁKOS)
2009. dec. 11. 11:20

Ákos,

köszi a bőséges infót, így már egyértelmű.

A lakáskölcsönt terveim szerint igénybe szeretném venni, de túltakarékossággal, hogy ne kelljen jelzálogot bejegyeztetni a fundának - így is kb. 80%-ig terhelt az ingatlan, tehát a funda elutasítaná a kölcsönkérelmemet. de addig még van pár év, változhaznak a terveim is.

köszi mégegyszer.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook