Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Tényleg ennyi a fejlesztésre szoruló gyerek, vagy egy részük csupán el van kényeztetve? fórum

Tényleg ennyi a fejlesztésre szoruló gyerek, vagy egy részük csupán el van kényeztetve? (beszélgetős fórum)

1 2 3
37. Channa* (válaszként erre: 36. - Jozsi.38)
2021. dec. 12. 14:21
Pont a legjobb helyen próbálkozol...;)
36. jozsi.38 (válaszként erre: 29. - Bless the child)
2021. dec. 12. 14:18

Nos, nem csak az ADHD-s gyerek kap SNI minősítést, hanem az autizmus spektrumzavar, a diszlexiás-diszgráfiás gyerekek, a BTM, a megkésett beszédfejlődés, idegrendszeri éretlenség.

Nem feltétlenül ADHD létezik csak és kizárólag

35. Channa* (válaszként erre: 34. - Bless the child)
2021. dec. 12. 14:13

Én se szedtem be a pipolphent!


Kb. félidősen volt egy fura érzésem a hasamba, amit megemlítettem a dokinak és rögtön ezt írta fel.


A nőrokonaim és az idősebb nőismerőseim tudták, hogy nyugtató, így én ki sem váltottam...

34. Bless the child (válaszként erre: 32. - Dafke)
2021. dec. 12. 14:09
Pipolphent adtak a kismamáknak. Sőt, az orvos felhívta a figyelmet, hogy a tájékoztatóban leírt nem állja helyét, nyugodtan szedje be. Egyértelműen le van írva, hogy csak indokolt esetben lehet adni terhesség alatt. Ez már éppen elég figyelmeztetés, én nem szedtem be
33. dafke (válaszként erre: 31. - Channa*)
2021. dec. 12. 14:07
Bizony. Vigyázni kell velük. Nyugaton már kifejezetten tipikus probléma, sok a gyógyszerfüggö, köztük egy csomó nő.
32. dafke (válaszként erre: 29. - Bless the child)
2021. dec. 12. 14:04

Sajnos ezeknek már én is utánanéztem, így van. Ezek közül egy dolog állt fenn az esetemben, komplikációk voltak születéskor, életmentő császár volt a megoldás, de szegényke így is kellett oxigént kapjon. De semmi más tényező nem állt.


Amikor még én születtem, szokás volt a kórházban nyugtatózni az anyukákat, anyu mesélte.


Nem hinném, hogy ma jellemzőbb lenne a nyugtató fogyasztása, mint akkor.

31. Channa* (válaszként erre: 30. - Globus)
2021. dec. 12. 14:03

Függőség alakul ki.

Hát persze, hogy hadakoznak érte.

30. globus (válaszként erre: 29. - Bless the child)
2021. dec. 12. 13:56

Fura, hogy szabadon írható a Fron.., Xan..., Riv...

Ha leveszi a háziorvos, azonnal reklamálnak, hogy ez kell! Az estit el tudom képzelni, ellazít, jobban alszik, pihenten ébred. Na de havonta 100 szem? Semmilyen problémát nem old meg, csak újat generál.

29. Bless the child (válaszként erre: 28. - Jozsi.38)
2021. dec. 12. 13:45

Az ADHD okai másodsorban a környezeti tényezőkben keresendőek, mint például a születés előtti (alkoholfogyasztás, gyógyszerszedés, dohányzás), a születés közbeni (oxigénhiány, alacsony születési súly, koraszülöttség) és a születés utáni állapotok (alultápláltság, nem megfelelő szociális környezet), melyek mind lehetnek az ADHD okai.


Tanultam erről, igenis közrejátszik az anya gyógyszerszedése, HA szed nyugtatót. Senki nem mondta, hogy ez 100 %, de nagy eséllyel lesz figyelemzavaros a gyermek. Az viszont igaz, hogy már cukorkának, mankónak tekintik rengetegen a benzókat

28. jozsi.38 (válaszként erre: 27. - Bless the child)
2021. dec. 12. 13:41

nem azt írtad, valóban. De miből gondolod azt, hogy ha egy gyerek SNI diagnózist kapott, az a nyakló nélkül szedett nyugtatatók hozadéka?

"Szerintem a várandósság előtt és alatt nyakló nélkül szedett szorongásoldók, nyugtatók sem igazán jó hatásúak a leendő gyerekekre nézve."

Ezt írtad. Ok-okozat. Pedig lehet, hogy végig kellene nézni a családi halmozódáson, de a szülés következménye is lehet, vagy az, hogy nem kellő figyelmet kapott a terhesség, főleg a végén

27. Bless the child (válaszként erre: 26. - Jozsi.38)
2021. dec. 12. 12:23
Hol írtam én ilyet, hogy az összes?
26. jozsi.38 (válaszként erre: 17. - Bless the child)
2021. dec. 12. 12:10

Milyen jó, hogy az összes SNI-s szülőjét ismered, és 100% biztosra TUDOD, hogy szedett valami stresszoldót/nyugtatót.

Örülök hogy így ismered az embereket, mindet :P

25. tuskoledi (válaszként erre: 21. - 5236d12e25)
2021. dec. 12. 07:02
Úr Isten, ezt még felsorolni is sok... Ráadásul most csak COVID van az egészségügyben, más betegség "nem létezik". Kitartást kívánok!
24. Hoxa (válaszként erre: 22. - Dafke)
2021. dec. 11. 19:54
Én is egy adhd-s csudigyerek anyukája vagyok, nem biztos, hogy kimoderálnám :D
23. 5236d12e25 (válaszként erre: 22. - Dafke)
2021. dec. 11. 19:37

Teljesen egyet kell értenem.

Amúgy jómagam is gyanakszom, hogy én vagyok az érintett adhd-s, én meg anyámtól hozom..

22. dafke
2021. dec. 11. 19:31

4 éve már, hogy a fiam tanító nénije javasolta a gyerekem SNI vizsgálatát. Rendkívül tanulságos dolog volt. Megszoktuk, hogy Magyarországon semmi sem úgy működik, ahogy kellene, hogy pl. egy lelkiismeretes orvos, vagy akármilyen szakember inkább szerencse kérdése kérdése, mint tipikus dolog.


Az egész procedúra ennek ellentmondott, lelkiismeretes szakemberek vizsgálták meg a gyerekemet, gyógypedagógus, pszichiáter, és az egész vizsgálatot egy pszichológus fogta egybe. Ezúton is köszönöm a győri pedagógiai szakszolgálat profizmusát, segítőkészségét. IQ teszt, rengeteg beszélgetés, és a szülői háttér felmérése is szerepelt a vizsgálatok között. Ahogy a pszichiáter mondta, az ADHD pl. "ritkán jön a levegőből", tehát ritka, hogy nincs szülői előzmény. És van szülői előzmény, én lennék az, magam. A 80-as, 90-es években nem foglalkoztak ilyesmi dolgokkal, azt mondták, kelekótya vagyok és kész. Szerencsés kelekótya voltam, most már tudom, mert egy átlag feletti IQ-hoz kaptam a figyelemzavart, így általában tudtam kompenzálni a hiányosságaimat. Ismétlem, általában, de felnőttként sem mindig.


A gyerekem hasonló képességekkel és hiányosságokkal rendelkezik, ami miatt igenis jó, hogy erre fény derült, jó, hogy erről beszélünk, jó, hogy tudja a pedagógus, jó, hogy tudja a szülő, mert egyszerűen egy ilyen gyerekhez más módszerek, eszközök kellenek.


Aki szerint pl. a "hiperaktivitás" (mert az ADHD-t csak így nevezik sokan) szülői hanyagság következménye...

Aki szerint "csak nyakon kéne bszni azt a gyereket, amelyik nem figyel, bezzeg a mi időnkben repült volna a körmös"...

Aki szerint csak kitalált dolog, mert ő még ilyet nem látott (és amit nem látok, az nincs, ugye?)...


annak van egy nagyon rossz hírem.


Őszintén több tanácsom is lenne az ilyen embernek, de biztosan kimoderálná a Hoxa.


Így csak annyit mondhatok, hogy az bizony egy buta, primitív ember.


Örüljünk inkább, hogy most már sokkal több lehetőség van megismerni a különféle eltéréseket gyerekkorban, nagyobb esélye van talán ezeknek a gyerekeknek (és a szülőknek) megismerni a saját helyzetüket, és a képességeikhez és lehetőségeikhez képest kezelni azokat.

21. 5236d12e25 (válaszként erre: 19. - Tuskoledi)
2021. dec. 11. 19:20

Legidősebb lányom (6,5 éves) most kapta meg az sni-t 2 kóddal. + vissza van még egy kör az ifjusági pszichiátrián még egy pszichológus látogatás. Stressz szorongó. Bár egyre inkább fest adhd-nek. (a fiúk a romboló nehezen kezelhető hiperaktívak, a lányok inkább a nagyfokú figyelemhiányban szenvedők) figyelemhiány pipa. Éretlen idegrendszer, 3.5 évesen lett nappalra pisire szobatiszta, 4.5 évesen lett csak kakira, éjszakára viszont még mindig pelenkás még sorolhatnám.

5 éves kor felett fogalkoznak csak ezzel, már 3.időpontunkat buktuk a nephrológián.


3.rohadt évbe telt mire felmérték.


Toxémia miatt IUGR-KÉNT született, jó időre,de bő 1 hónapos elmaradással. "sorvadt" babaként. Biztosan kapott egy enyhe oxigénhiányt is, mert elakadt nyakán a zsínórral ami folyton visszarántotta, leesett a szívhangja.

Emellett volt 3 bélgyulladásom terhesség alatt.

1 hetet töltött a PIC osztályon. 4 napot oxigéninkubátorban.

1 éves korig jártunk fejlődésneurológiára.


+ családi anamnézis is közre játszik. Férjem minden testvére sni-s, mindegyiknek volt valamilyen tanulási nehézsége.


Lányom születése óta más.


Középső lányunkat is jövőre felmérettetem. (februárban 4 éves)

Nála is látok elmaradást,mindem igyekezet ellenére.

20. levarosbukta (válaszként erre: 19. - Tuskoledi)
2021. dec. 11. 19:07
Ez nem teljesen igaz. Régen is voltak ilyen gyerekek, csak éppen nem húztak rá betegséget. Pedig akkor is voltak hiperaktív, figyelemzavaros és egyéb mentális problémákkal küzdő gyerekek. Az én párom is hiperaktív gyerek volt, és most sem bír elülni a fenekén. Mesélte hogy állandóan baj volt vele. Állandóan kiküldték az órákról, szamárpadban ült. Mindig érte valami baleset. Mondjuk ez a mai napig így van. Ráadásul az unokája is örökölte. Van vele gond nem is kevés. Ugy hogy nem kell mindent a mai világra fogni.
19. tuskoledi (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. dec. 11. 16:20
Lehet, nagyon hülyén hangzik, de az én meggyőződésem, hogy a sok sni-s btmn-es gyermek a mai hektikus, rohanó világunk hozadéka. Nem igazán jut minőségi idő a gyerekre , a szülők sokszor elfoglaltak, a gyerekeket az iskola "sietteti" az egyre növekvő tananyaggal, "olvasson karácsonyra". A környezet a modern technika robbanásszerű fejlődésével egyre ingergazdagabb, az ember (a gyerek) azt sem tudja, mire/hova figyeljen. És ennek eredményeképp semmire nem tud elmélyülten figyelni.
18. Timmy0520 (válaszként erre: 12. - Aszparagusz)
2021. dec. 11. 16:10

Arra igyekeztem rávilágítani, hogy közel sem azonos a feldolgozandó információmennyiség napjainkban, mint korábban volt. Jelentsen ez évtizedeket, évszázadokat-abból a szempontból lényegtelen, hogy a növekedés folyamatos.

Természetesen igazad van, általánosítani nem célszerű. Régen is voltak magasan iskolázott emberek.


Az én nagyszüleim nem voltak azok (egyébként 90-95 év körül lennének, ha élnének) és az utánad hozzászólóra reagálva: minimális lenézést sem sugalmaztam semmilyen generáció felé. Az én nagymamám a maga négy általánosával egy hihetetlenül életrevaló, szeretetreméltó, tisztességes asszony volt (mint bizonyára sok más kortársa is).

2021. dec. 11. 16:08

Szerintem a várandósag előtt és alatt nyakló nélkül szedett szorongásoldók, nyugtatók se igazán jó hatásúak a leendő gyerekekre nézve. Ez is már népgyógyászat, egyszerűbb 1-1 Xanaxot bekapni, mint keresni a problémamegoldást.

Ez csak az én szerény véleményem

16. fincsi5 (válaszként erre: 4. - 9b10f3d7ff)
2021. dec. 11. 15:29
A nőgyógyász véleménye elég riasztó, de biztos van benne valami.:))
15. Channa* (válaszként erre: 7. - Bichi)
2021. dec. 11. 15:26

Nem értek teljesen egyet.


Már sokszor leírtam itt, hogy engem az iskolaérettség vizsgálat után elküldtek pszichológushoz, mert két kézzel rajzoltam le, amit kértem. Ráadásul nem voltam egy beszédes gyerek sem. Az óvónéniket nem igen érdekelte, hogy a kézcsontjaim és a finom motorosmozgásom még nem fejlődött ki a felmérésre;)


A pszichológusnál is ezt a formámat hoztam, azaz nem álltam vele szóba, nem csináltam meg semmit, amit kért, így ő "hülyének" nyilvánított és azt mondta a szüleimnek, hogy gyp(gyógypedagógiai) iskolába írassanak be. Egy pillanatig nem érdekelte, hogy 5 évesen tudok olvasni, írni, számolni, sakkozni és megfejtek bármilyen logikai feladatot, de az, hogy a kockáit nem pakoltam olyan formába, ahogy p kérte, az baromi nagy probléma volt...


Annyiban van különbség a maihoz képest, hogy abban az időben javaslat volt az un. kisegítő iskola. A szüleim tudták, hogy nem vagyok hülye, így a normális iskolába írattak be.


Az én szüleim rengeteget foglalkoztak velünk, ugye nem volt TV és semmi kütyű, így olvasás volt és olyan szórakozás, ami egy felnőttet is érdekelt, így 5 évesen az sem okozott gondot, hogy vaktérképen megmutassam az országokat és a fővárosukat és Budapest térképen simán végig vittem az ujjamat azon az útvonalon, amit kitaláltak nekem (menjek el a 18. kerületből a 13. kerületbe).

Manapság egyszerűen autistának lennék nyilvánítva, ha jól gondolom;)


Ez ugye 49 éve volt.


Sajnos azt figyeltem meg, hogy a mai szülők túl kényelmesek, ezért van sokkal több problémás gyerek...


Fogamzásgátlónak nem tudom, hogy van e köze az egészhez.

Szerencsésnek mondhatom magunkat, mert a nagyszüleimnek módjukban sem állt szedniük, az anyukám szedett, de csak azután, hogy már mind a hárman megszülettünk, ráadásul én sem szedtem soha, így a gyerekem is nyugodt lehet efelől, ha számít;)

2021. dec. 11. 15:11
Valamiből a sok fejlesztőpedagógusnak is meg kell élni.
13. Bless the child (válaszként erre: 10. - Timmy0520)
2021. dec. 11. 15:11

Még nagyszüleink generációja jó, ha megtanult írni, olvasni, számolni.


1921-ben születtek a nagyszüleim. Nem volt ördögtől való dolog az írás-olvasás. Ne nézzük már le az akkori generációt.

12. aszparagusz (válaszként erre: 10. - Timmy0520)
2021. dec. 11. 15:08

Hány évesek a nagyszüleid?

Férjem apja már túl lenne a százon, de egyetemet végzett.

Azért a jó, hogy megtanult írni, olvasni, nagyon régen volt.

11. Csillagszem38 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2021. dec. 11. 14:14
de igen volt, csak hulyenek, rossz kepessegunek voltak elkonyvelve :(
2021. dec. 11. 13:55

Erről a témáról rengeteget lehetne beszélni.

Nem definiáltad ugyan, hogy mit értesz "régen" alatt, de régebben talán nem szenteltek ennyi figyelmet annak, ha egy gyerek képességei, a környezetére és magára vonatkozó ismeretei, magatartása nem felelt meg az életkori átlagnak. Ha rosszabbul teljesített az átlagnál, elkönyvelték "gyengébbnek" és kész. Manapság több gyereket küldenek el vizsgálatra, és sokkal jobb a diagnosztizáltság.

Ma már arra is figyelmet fordítanak, hogy a hátrányos helyzetű gyereket ne állítsák ugyanolyan elvárások elé, mint a nehézségektől mentes kortársát. Lásd: ha BTMN diagnózist kap, mert mondjuk írási- helyesírási nehézsége van, esetleg diszgráfiás, diszlexiás- akkor bizonyos mentességeket kaphat vagy éppen hosszabb felkészülési időt iskolai vizsgákon. Szerintem ez jó dolog, hiszen így közel egyenlő esélyekkel indulhat. Ugyanis attól, hogy valakinek valamilyen területen tanulási nehézsége van, még lehetnek kiváló képességei egy másik területen.


Azt sem szabad elfelejteni, hogy információs társadalmunkban irreális mennyiségű a tananyag és az elvárás. Még nagyszüleink generációja jó, ha megtanult írni, olvasni, számolni. Nem biztos, hogy ezekre a gyors változásokra megfelelően reagált az oktatási rendszer.


A sajátos nevelési igény más kérdés, de nem látom reálisnak a következtetést, hogy az elkényeztetés ebben szerepet játszana. Az SNI gyűjtőfogalom a mozgásszervi, érzékszervi, értelmi vagy beszédfogyatékosságot, halmozott fogyatékosságot, autizmus spektrum zavarral rendelkezőket foglalja magában. Amikor elkészül egy szakértői vizsgálati vélemény, egy pszichológus, egy gyógypedagógus (esetleg logopédus) szakember is megvizsgálja a gyermeket (sztenderdizált teszteket is felvesz) és hidd el, hogy különbséget tud tenni az elkényeztetettség és egyéb fennálló állapotok, körülmények között, hogy aztán szakmailag megalapozott diagnózist állítson fel. Ezt aztán (mintegy másodvéleményt) egy másik szakmai bizottság felülvizsgálja. Az SNI diagnózis is többletjogokat biztosít.

Hogy miért lesz valaki sajátos nevelési igényű?

Szóba jöhetnek organikus, nem organikus okok is, de egyelőre azt hiszem, nem bizonyított és nem egyértelműsíthető a válasz.

9. Alnisa (válaszként erre: 7. - Bichi)
2021. dec. 11. 13:05

Teljesen egyet értek veled.

Egyrészt régen, úgymond leszarták ezeket, most meg kicsit átestünk a ló túloldalára.

8. globus (válaszként erre: 6. - Bless the child)
2021. dec. 11. 11:31
Akit régen rossz gyereknek neveztek, az ma hiperaktív, pszichiátriai eset :)
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook