Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Szilveszteri babonák fórum

Szilveszteri babonák (beszélgetős fórum)


1 2
2016. jan. 23. 11:00

Én nem ettem lencsét. Állítólag akkor szegény leszek. De ettem helyette babot. Az is olyan, mint a lencse, csak nagyobb.


Ja, és ez nem ide tartozik, de van egy olyan szegedi babona, hogyha leteszed a táskád a földre, akkor szintén szegény leszel. Sokáig hittem benne, de meguntam, hogy állandóan a kezembe kell fogni a nehéz táskát, meg a szatyraimat.

31. lali2
2016. jan. 22. 22:11
Lencsét enni mert akkor lesz lóvé.
30. lali2
2014. dec. 31. 10:10
Amilyen az első napunk olyan lesz az egész évünk,ezt tartja anyám és igaza van.
2014. dec. 30. 20:21
Szilveszter éjszakáján a babona szerint feltétlenül piros bugyit, férfiaknak pedig piros alsógatyát kell viselniük. Ezzel biztosítjuk, hogy a szerelmi életünk a következő évben is vérpezsdítő, mozgalmas, szerencsés és izgalmas legyen. Csak egy a probléma, hogy ezen az éjszakán nem ajánlatos szeretkeznünk, mert ezzel elcsesszük a jövőnket!
2011. dec. 30. 17:34
én is életemben először lencsét főzök elsejére :) Most rotyog a leves :) tavaly ismerősék a zsebembe dugtak egy marékkal, és sztem használt. Remélem, most, h még enni is azt fogok, még hatékonyabb lesz :)
27. júliusi (válaszként erre: 25. - Havran)
2011. dec. 30. 13:19

Bízni kell,és bejön!!!Idén a férjem fél évig m.nélküli volt,mégis minden rendben ment...

Amúgy nem igazán szeretjük a lencsét,de 1-2x ki lehet bírni a cél érdekében...

26. júliusi (válaszként erre: 5. - Keyla)
2011. dec. 30. 13:16
Én éjfélkor a Himnusz alatt magamban szoktam elsorolni a kívánságaimat,úgy mint egy imát...Tükörbe még nem próbáltam:)
25. Havran (válaszként erre: 23. - Júliusi)
2011. dec. 30. 13:13
Csatlakozom,nálunk is lencse.Ebben probálok még bízni:))))))
24. júliusi (válaszként erre: 22. - Ec6e9cfd9f)
2011. dec. 30. 13:12

JAAJ!Nem IGAZIRA!!! Van egy kis szoborfélém,és áll az orra! Arra tűztem rá a kivánságaimat!

Rosszat is kívántam, bevallom, egy bizonyos személynek,aki tavaly megkeserítette az életemet...:(

Szerencsére megszabadultunk tőle...és a többi kívánság is bejött.

Feltétlen meg fogom csinálni most is!/viccen kívül/

23. júliusi (válaszként erre: 11. - Mirka)
2011. dec. 30. 13:09

Én pont most főzöm a lencsét, mert holnap 12 órázom nappal.Szóval ma, fasírt volt krumplival.Holnap lencsefőzelék lesz fasírttal:)Újévkor meg lencsegulyás:))

Remélem bejön,és lesz elég pénzünk.Nem so,csak elegendő mindenre:))

2011. dec. 30. 10:38

ha valaki oylan bátor,hogy megközelít egy álló elefántot,és oylan magas,hogy feléri az álló ormányát,és még oylan vakmerő is,hogy rátűzi a piros!! cérnával összekötött sodrott kívánságot(mikor köztudott,hogy az elefánt öklel a piros színtől..) hát az meg is érdemli,h teljesüljön a kívánsága :D

amúgy ki fogom próbálni:)

..elmeséled,hogy mit kívántál? idén is fogsz?

2011. dec. 30. 10:24

Tavaly találtam egy jó kis oldalt a neten.ott írták,hogy amit szeretnénk a jövő évben,írjuk fel egy papírra. Sodorjuk össze, kössük piros cérnával össze.Tűzzük egy álló ormányú elefánt orrára.meg fog valósulni!

Nekem bejött4 Jó,nem irreális kéréseim voltak..

20. 8b34a7e79f (válaszként erre: 11. - Mirka)
2008. márc. 18. 21:44
Újévkor!
19. 'szti
2007. dec. 30. 20:02
ahogy újév napján viselkedtek, úgy fogtok egész évben, úgyhogy csak semmi veszekedés, aki nem akar hárpia lenni :-))
2007. dec. 30. 20:01

A szilveszteri szokások közös célja eredendően az, hogy a következő évre egészséget, bőséget, szerencsét, boldogságot varázsoljanak



*

Egy középkori babona szerint, ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni.

*

Disznóhúst azért érdemes ennünk, mert a disznó előretúrja a szerencsét.

*

TILOS baromfihúst enni, mert a baromfi hátrakaparja a szerencsénket.

*

A hallal is jobb óvatosnak lenni, mivel folyó menti vidékeken - ezek szerint Budapesten is - szerencsét hoz (ahány pikkely, annyi pénz), máshol viszont baljós állat, hiszen vele elúszik a háziak szerencséje.

*

A gazdagságot többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.

*

Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.

*

Újév napján semmit ne vigyünk ki a házból, mert a hagyomány szerint "elszáll a tehén haszna".

*

Sok háznál mandulaszemet vagy más apróságot főztek a lencsefőzelékbe, és az a leányzó, aki ezt megtalálta, a babona szerint férjhez ment a következő esztendőben.

*

Aki lencsét eszik, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája.

*

Az óév és újév közötti éjszakán arra is fény derülhet, ki lesz életünk párja. A népszokás szerint nem kellett hozzá más, mint néhány házilag gyúrt gombóc, amibe gondosan belerejtették a papírra írt legkülönfélébb férfineveket. Amelyik gombóc főzéskor elsőnek feljött a víz felszínére, az tartalmazza a jövendőbeli nevét.

*

Újév első napján igyekeztek tartózkodni a veszekedéstől, házi viszálykodástól.

*

Szokás volt kora reggel friss vízben mosakodni, hogy egészségesek maradjanak. Aki reggel a kútról elsőnek mert vizet, "elvitte az aranyvizet", és egész évben szerencsés volt.


Ezen a napon nem szabad orvost hívni, orvoshoz menni, mert akkor betegséggel töltjük majd a következő évet.

2007. dec. 30. 20:00

Babonák

# Egy középkori babona szerint ha nem falunk fel mindent szilveszterkor, akkor az új esztendőben sem fogunk hiányt szenvedni.

# Ne feledjük, hogy tilos baromfihúst ennünk, mert a baromfi hátrakaparja a szerencsénket.

# A gazdagságot többféle rétessel lehet hosszúra nyújtani.

# Régi szokás az egész kenyér megszegése is, hogy mindig legyen a családnak kenyere.

# Újév napján semmit ne vigyünk ki a házból, mert a hagyomány szerint "elszáll a tehén haszna".

# Akinek van almafája, íme egy külföldi hagyomány: a tiroliak esküsznek rá, hogy ha a férfiak szilveszter éjszakáján meztelenül megrázzák az almafát, egész évben nem lesz gondjuk...

2007. dec. 30. 19:59

A malac

Disznóhúst azért érdemes ennünk, mert a disznó előretúrja a szerencsét. A ropogósra sütött malac boldog, minden szempontból ígéretes esztendőt jelent. Ezért még a megrögzött hitetlenek is boldogan ragadnak kést és villát a malacpecsenye láttán. A megszokott, sertéshúsból készült ételek, mint például a rántott hús, szóba sem jöhetnek, szerencsét csak a fül, a farok, a köröm és a csülök hozhat. Az egyébként értéktelennek tartott, olcsó húsféléknek a szakácsok ilyenkor nagy figyelmet szentelnek.

Franciaországban a puhára párolt sertésfület kis felgönygyölítve, hagymás csicseriborsóval tálalják. Németországban bőrös sertéssültet kínálnak balzsamecetes lencsével. Olaszországban tradicionális szilveszteri étel a Zampone con lenticchia, a csülök lencsével.

2007. dec. 30. 19:59

A lencse

A szerencsehozó szimbolika másik jellegzetes étele ugyanis a lencse. A már több mint ötezer éve fogyasztott hüvelyest január elsején, első étkezésként kell enni. Aki így tesz, annak az év során soha nem ürül ki a pénztárcája. Egyéb szemes termények is hasonlóan hoznak szerencsét: a köles vagy a rizs.

Ugyancsak bibliai történet az éhes Ézsaiásé, aki egy tál lencséért adta el elsőszülöttségi jogát.

Szomszédainknál, Ausztriában hagyományos szilveszteri fogásnak számít a disznóorr lencsesalátával. A rémisztőnek hangzó fogás természetesen csak az orr hátsó részét, a puha húst jelenti, amelyet zöldséges lében főznek meg. Hozzá friss reszelt tormát és tökmagolajos, fokhagymás, ecetes lencsesalátát kínálnak. Szilveszterkor pezsgővel, más alkalmakkor sörrel öblítik le. A főtt - gyakran füstölt - fejhúst mustárral és hagymás-ecetes burgonyasalátával körítve szintén közkedvelt, hagyományos újévi fogás.

2007. dec. 30. 19:58

egy kis szilveszteri babona -


Akinek van almafája, íme egy külföldi hagyomány: a tiroliak esküsznek rá, hogy ha a férfiak szilveszter éjszakáján meztelenül megrázzák az almafát, egész évben nem lesz gondjuk...

13. ef1a32d478 (válaszként erre: 12. - Ef1a32d478)
2007. dec. 30. 16:24
csak egyet lehet kívánni?
12. ef1a32d478 (válaszként erre: 5. - Keyla)
2007. dec. 30. 16:22
ez jó, kipróbálom:)
11. mirka
2007. dec. 30. 16:07
Mikor kell lencsét enni? Szilveszterkor vagy újévkor?
2007. dec. 30. 15:50
szerintem ...,en nem hiszek az ilyesmiben.
2007. dec. 30. 15:49
Jo kis lencsét kell enni 31-én és nem lesz pénzgondunk :)
2007. dec. 30. 15:45
ha esik az eső éjszaka, akkor rossz lesz a termés. A trombitálással és a durrogtatással pedig a gonoszt, az ártó és rontó erőket szerették volna elűzni.
2007. dec. 26. 23:46

Ha jönnek vendégek, a férfinek kell átlépni először küszöböt. És éjfél után a férfinek kell először felhívni telefonon és boldog újévet kívánni.Mi nagyon hiszünk ezekben főleg az előzőben! És mindíg úgy alakult azaz év miszerint ki lépett be először a kapun.Férfi vagy nő!

Most hírtelen több babinát nem tudok pedig van egy csomó! :)

2007. dec. 26. 23:13

Emlékszem egy babonára, illetve kettőre is. Népi hagyomány, amit a mai napig alkalmaznak tanyákon, falukon.

Tehát, január elsején nem adunk ki semmit a házból, mert, ha aznap adsz, egész évben adnod kell. Aznap még egy gyufát sem adtak kölcsön, pláne nem örökbe.

A másik: Az év első napján a nők nem mentek vendégségbe, csak a férfiak mentek/mennek köszönteni az ismerősöket, szomszédokat.

Ha nő az első vendég, akkor az rossz termést ígér, szerencsétlenséget hoz a házra, ha pedig férfi, akkor bő termés, egész évben szerencse lesz a házon.


Na,még egy eszembe jutott, bár ezt szerintem sokan ismerik.

Az év első napján nem szabad kifelé seperni a szemetet a házból, mert nagy szegénységet jelent. Csak összeseperni szabad, és befelé.

porszívásnál nem szabad kiönteni a zsákból a szemetet. A lényeg, nem szabad a házból semmit kivinni.

Kicsit hosszú lett, bocsi. :))

2007. dec. 26. 11:14
Állítólag, ha pontban éjfélkor egy tükörbe mondod a kívánságod, az jövő évben teljesül:)nekem bevált :DDD
2007. dec. 26. 04:31
csirkét elvileg nem szabad enni szilveszterkor. nálunk épp grillcsirke volt tavaly :D annyira babonásak vagyunk:D
2007. dec. 25. 19:36
Én úgy tudom Karácsonykor nem száradhat ruha.Újévre pedig szennyest nem szabad átvinni.
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook