Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Mit tegyek a yuccámmal? fórum

Mit tegyek a yuccámmal? (tudásbázis kérdés)


16. bmaya1986 (válaszként erre: 15. - Forrest2010)
2015. okt. 2. 21:42

Szia

Ha mar csináltál ilyet elkuldenem az e-mail címed re a kepet a növényről .szivesen vennem ha priviben elkuldened az e-mail címed es kuldok kepet.suivesen vennem a tanácsot:)

15. forrest2010 (válaszként erre: 6. - Briell14)
2015. szept. 23. 22:59
Amikor oldalhajtást gyökereztetek , akár ilyenkor is , akkor a kb 20 centis hajtást levágva tőzeges földbe ültetve zacsit húzok rá és a szekrény tetején tárolom , ott melegebb van / lesz rá , nemsoká úgyis fűtünk és ott jó kis talpmeleg van neki , nem hagyom kiszáradni a tőzeges v homokos földjét , gyönyörűen meggyökeresedik .
14. forrest2010 (válaszként erre: 2. - Bmaya1986)
2015. szept. 23. 22:54
....amikor már nagyon hosszú , én feldarabolom és lesz belőle több új növény . Ha a cserépbe marad a csutka , az is kihajt , van h több hajtás is indul rajta , aztán 1 többtörzsű új növény is lesz belőle . Már jó ideje csak olyanokat szaporítok , amiket önmagából tudok szaporítani , nem macerás , könnyen gyökeresedik , pl a yukka , a dracena , a monstera , a syngónium .....
2015. szept. 23. 21:10
Értem ,koszonom.sokat segitettetek.;)
12. access (válaszként erre: 10. - Bmaya1986)
2015. szept. 23. 20:57
Jelenleg nyugalmi időszak következik, nem tanácsos.
2015. szept. 23. 20:51
Majd késô tavasszal. Most már a nyugalmi idôszak következik.
2015. szept. 23. 20:48
Koszonom , ha le vágom ezt most ősszel is megtehetem vagy varjak tavaszig?
2015. szept. 23. 20:43

Óvatosan válaszd le a hajtást a tőrzsről, és tedd vízbe, gyökeret fog növeszteni, ha mindig vízben van, és lesz egy újabb kis jukkád is.

A hajtásből max. 2 cm legyen vízben.

8. access (válaszként erre: 1. - Bmaya1986)
2015. szept. 23. 20:38

Pálmaliliom (Yucca)

A jukka vagy pálmaliliom népszerű szobanövény, ami önmagában is szép látványt nyújt, de más virágokkal is kombinálhatjuk és a gondozása is egyszerű. Mexikóból és Guatemalából származik. A jukka nemzetség közel 50 fajt és több tucat alfajt számlál. Eredeti élőhelyükön a jukkák akár 14 méteresre is nőhetnek. A levelei, amik a növény díszét adják, sötétzöld színűek, kifejezetten hosszúak, kihegyesedők és szívósak. A csúcsuk rendkívül szúrós, fölfelé állóak, vagy részben ívesen lehajolnak. A levélzet átmérője az 50-100 cm-t is elérheti, és évente 15-20 cm-t is nőhet. A jukkák két formában kerülhetnek forgalomba. A törzses jukkát a növény szárából nevelik, levelei a tömör, csupasz törzs vagy az ágak csúcsán nőnek. A jukka néha törzs nélkül is kapható, ilyenkor az anyanövény hajtásait dugványozzák: az oldalhajtásokat vagy a főhajtást levágják és meggyökereztetik. Az óriás (Yukka elephatipes) népszerű és igénytelen szobanövény, a száraz levegőt, és a rendszertelen öntözést jól tűri.

Pálmaliliom gondozása

Gondozása egyszerű, a hőmérsékletre nem érzékeny. A fénykedvelő növény lévén, egész évben meleg, napos helyet igényel. Nyáron napsütötte helyre a szabadba is kitehetjük. A jukka számára a szobahőmérséklet általában megfelelő, de teleltetni lehetőleg hűvösben kell, de a hőmérséklet ne essen 10 C alá. A hervadt vagy sárguló leveleket vágjuk le. Ha kinőtte a cserepét, tavasszal ültessük át, amihez használjunk általános virágföldet. Ha a növény edényének mérete miatt már túl körülményes az átültetés, akkor távolítsuk el a növény földjének felső, 4 cm-es rétegét és azt pótoljuk friss virágfölddel.

Öntözése tápoldat

Nyáron öntözzük rendszeresen és bőségesen, de két öntözés között hagyjuk kissé kiszáradni a földjét a következő locsolás előtt. Arra vigyázzunk, hogy a növény soha ne álljon a vízben. Nyáron gyakran, ősszel ritkábban öntözzük. Télen keveset kell csak öntözni, szinte csak arra kell ügyelni, hogy teljesen ne száradjon ki. Nyáron kéthetente locsoljuk hígított tápoldattal. Biztosítsuk a páratartalmat permetezéssel, ezzel a takácsatkákat is távol tarthatjuk.

Szaporítása

Ha a jukka nem tűnik igazán egészségesnek, vagy csak szaporítani szeretnénk, akkor készítsünk szár- vagy hajtásdugványokat.

Szárdugványról: A szárat vágjuk min. 4 cm-es darabokra. A darabok alsó végét mártsuk gyökereztető hormonba, majd a dugványokat ültessük homok és tőzegmoha 1:1 arányú keverékébe. Takarjuk le átlátszó fóliával. Gondoskodjunk szellőzőnyílásokról. A fólia ne érjen a dugványokhoz. Vigyázzunk arra, hogy a dugványok lehetőleg ne mozduljanak el, mert a fejlődő gyökerek károsodhatnak. A föld épp csak nedves legyen. A gyökérfejlődéshez 22 C-os hőmérséklet szükséges. Miután megjelentek az első levelek (kb. 3 hét) a fóliát vegyük le. 4-5 hét múlva a növényeket ültessük át talaj-alapú virágföldbe.

Hajtásdugványról: Vágjuk le a leveles csúcsát vagy oldalhajtását. Elültetés előtt hagyjuk 1-2 napig száradni. Használjunk tőzeg és durva homok 1:1 arányú keverékét. Ha a gyökérrendszer kialakult, ültessük át a növényt.

Ötlet tanács

Önmagában is szép látványt nyújt, de más növényekkel is kombinálhatjuk. Mellé ültethetünk pl. kúszó fikuszt, borostyánt vagy filodendront, de a különböző magasságú jukkák együtt is szép látványt nyújtanak. Arra különösen ügyeljünk, hogy minden jukkának nehéz tartóedényt kell, mert a lombja félrehúzhatja a növényt.

Betegségek

Gombabetegségek: A leveleken megjelenő szürke bevonat gombabetegséget jelezhet. Tegyük, a növényt szellős helyre, bevonatot töröljük le, a permetezést egy időre szüneteltessük.

Pajzstetvek: A levelek fonákján szívogató barna rovatok rendszerint pajzstetvek. A pajzstetveket hígított rovarölő szerbe mártott vattacsomóval egyenként távolítsuk el, és 15-20 nap múlva ismételjük meg a kezelést.

Fényhiány: A fényhiány a levelek sárgulását okozhatja. A sárga leveleket távolítsuk el, a növényt tegyük naposabb helyre.

7. bmaya1986 (válaszként erre: 6. - Briell14)
2015. szept. 23. 20:31
Kuldok ha megmondod hogy kell itt?(bocs h béna vagyok:()
6. Briell14 (válaszként erre: 2. - Bmaya1986)
2015. szept. 23. 20:14
Jó volna róla képet látni, de én látatlanban is azt mondom, hogy most ne vágd le! Hagyd rajta tavaszig, akkor levághatod, és vagy vízben kigyökerezteted, vagy egyből földbe is ültetheted.
2015. szept. 23. 20:14
Én nem vágnám le az új hajtásokat.
4. bmaya1986 (válaszként erre: 3. - 0c7adf8ee7)
2015. szept. 23. 20:00

Koszi ezzel is többet tudtam meg,de ez meg nem segít rajtam :(

A kérdésemre is tudod a választ?

2015. szept. 23. 19:53
A yucca nem pálma-, hanem spárgaféle.
2015. szept. 23. 19:47

Van egy ket méteres yuccam es közvetlen a törzsebol uj levelek hajtottak ki,lent a cserép felett.mit kell ezzel csinálni?le kell vágni es kígyokeresztetni?vagy hagyjam ugy? Eleg bután fest:(fotóztam is csak nem jövök ra hogy kell ide kepet feltölteni:(

Koszi elore is

2015. szept. 23. 19:45
A yuccammal kapcsolatban tud vki segíteni?ert vki a pálmák hoz?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook