Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Lehetséges, hogy egy autista gyermeken csak az óvodában jelentkeznek a tünetek? fórum

Lehetséges, hogy egy autista gyermeken csak az óvodában jelentkeznek a tünetek? (tudásbázis kérdés)


1 2 3 4 5
74. 54f92c741a (válaszként erre: 72. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:58
:) Nem bántódtam meg, pár mondattal olyan nehéz érdemben beszélni egy ilyen horderejű dologról. De azt engedjétek meg, hogy újra hangsúlyozzam, nem az én esetemben ajánlotta fel a Korai Fejlesztő Intézet a vizsgálatot, hanem ők a gyerek másfél éves korában képesek olyan vizsgálatra, amely mindenhol elfogadott diagnózis képes felállítani arra, hogy autista-e a gyerek. És ez nagyon-nagyon fontos, mert másfél éves korától már van fejlesztés, ők is foglalkoznak vele. Minél előbb kezdik el, annál több velejáró tüneten tudnak segíteni/enyhíteni.
73. 54f92c741a (válaszként erre: 71. - Rie01)
2013. okt. 10. 21:56
Nálam egy éves a kicsi. És fiú ő is. Statisztikák szerint 25% esélye van, hogy ő is az legyen, így van félnivalónk. Mégis, azt kell mondanom, hogy hálisten nagyon jókor jött nálunk a kistesó, rajonganak egymásért és a nagyobb azóta sokkal jobban nyitott a többi gyerek felé is.
72. Rita 72 (válaszként erre: 68. - 54f92c741a)
2013. okt. 10. 21:56

Így már érthető:)

Azért akadtam fönn ezen a kifejezésen, mert sokan beszélnek pl. gyógyításról is...


Múltkor pl. egy gyógypedagógus! ismerősöm osztott meg egy videót a fb-on, amin egy "autizmusból meggyógyult kisfiú" anyukája beszélt.

Ettől föláll a hajam:(


Igen, lehet, hogy vizsgálják másfél évesen, de nem nagyon adnak diagnózist. Nem úgy értem, hogy a Te kicsidnek, hanem úgy általában:)

71. Rie01 (válaszként erre: 63. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:53
Pont ez az! Nem kölcsönös a beszélgetés. Csak ami Őt érdekli. Akkor is max. egy kérdés és válasz. Aztán már rohan is el. Annyira szeretem és nagyon fáj. Egyetlen gyerekem. Most terveztük a másodikat, de így nem tudom. Azt olvastam halmozódik családon belül.
70. 54f92c741a (válaszként erre: 65. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:53
A szakembert illetően természetesn egyetértek, ahogyan sok minden mással is, amit eddig írtál. :) Egyet kell tudni és ettől is nehéz nekünk szülőknek: nincs 2 egyforma autista és nincs 2 egyforma tünet-együttes.
69. zebracsikó (válaszként erre: 65. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:52
nem az autizmus megelőzéséről van szó, hanem a tünetek súlyosbodásának ill. egyes tünetk felbukkanásának megelőzéséről
68. 54f92c741a (válaszként erre: 65. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:51
Megelőzést nem én találtam ki, hanem ezt tanítják az enyhén érintett szülőknek a fogódzón. Megelőzés, mert ha egy autista gyereket nem fejlesztik, egyre súlyosabb kudarcok érhetik, főleg a társas szociális téren az iskolásban, amit előre nem látható dührohamok és bezárkózás követhet. Így tanítják. Nem saját véleményt írtam, hanem a Korai Fejlesztő Intézet vizsgálati eljárását, a gyerek másfél éves korában mindenhol elfogadott diagnózist képesek adni a gyerek fejlődési állapotáról, mondták is, hogy a kistesót vigyem másfél évesen vizsgálatra.
67. zebracsikó (válaszként erre: 66. - Rie01)
2013. okt. 10. 21:48

A súlyosabb megkésett beszédfejődés vagy fejlődési diszfázia tünetei kisebb életkorban a kommunikáció nehezítettsége miatt sokszor nagyon hasonlóak az autizmus tüneteihez.

Nagyon nehéz a differenciáldiagnózis.

66. Rie01 (válaszként erre: 62. - 54f92c741a)
2013. okt. 10. 21:46
Köszi, hogy írtál. Jelenleg TSMT-zünk és logopédia. Mégis azt látom ez kevés, ennél súlyosabb a probléma.
65. Rita 72 (válaszként erre: 62. - 54f92c741a)
2013. okt. 10. 21:46

Másfél évesnek nem nagyon adnak diagnózist, mert akkor még nem lehetnek biztosak benne.

Megelőzésről nem beszélhetünk az autizmus esetében, maximum arról, hogy a minél korábban kezdett fejlesztés mennyire sokat számít. És persze az sem mindegy, hogy milyen szakemberhez kerül a gyerek...

2013. okt. 10. 21:44
Van egy kedves bp.-i barátnőm, sorstárs is, aki sokszor sírt, hogy az ő autista kamasz fiának meg olyan kiborító szokása van, hogy evés előtt az ő szeme láttára kell elmosni minden edényt, étkező készletet.. Elmossa, és a fiú dühöng, hogy nem elég tiszta, és elmosatja újra, és újra, és újra.. B. elmossa néha 10x, és a fiú még mindig dühöng, hogy az nem jó, mossa el újra.. szegénykét kiborítja nap, mint nap a fia, minden étkezésnél..
63. Rita 72 (válaszként erre: 61. - Rie01)
2013. okt. 10. 21:42

Ez általában mindenhol előfordul. Nkem is többen mondták, hogy azért hisztizik, mert elkényeztettem.


Diagnózis után, meg sokan azt mondták, hogy biztos nem autista, mert nem látszik rajta, és beszél is.

Ja. De nem beszélget. Illetve most már igen, de ki kell fogni, hogy olyan hangulatban legyen, és egyáltalán érdekelje, amit mondok.

2013. okt. 10. 21:36

Sziasztok! Én új vagyok itt, egy barátnőm küldte át a linket, hogy olvassam el.. Talán igaza volt. :)

Minket májusban diagnosztizáltak, a nagyobbik fiam 4,5 éves. Voltam a Fogódzó nevű szülőképzésen is a párommal. Amit ott megtanultam, hogy a legfontosabb a minél korábbi fejlesztés a megelőzés miatt. A cél az, hogy mire iskolások lesznek a gyerekek (az enyhén érintettekről beszélek) képesek legyenek az iskolai létszámú csoport ingereit is jól fogadni és a koncentrációt a 45 perces órák idejére felhozni. Nekem azt mondták, már másfél éves korban tudják diagnosztizálni az autizmust (korai fejlesztőben.)

61. Rie01 (válaszként erre: 59. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:32
Számomra még az elkesrítő, hogy idiótának néz a család (a férjem kivételével). Az a meggyőződésük, nincs jobb dolgom, mint ilyeneket kitalálni.
60. Rie01 (válaszként erre: 57. - Juditkecskemet)
2013. okt. 10. 21:29
Az én fiam azért balhézik, ha evés közben lecsöppen valami vagy behorpad egy doboz, palack. Valami mindn nap van.
59. Rita 72 (válaszként erre: 56. - Rie01)
2013. okt. 10. 21:28

Várom a fejleményeket, kíváncsi vagyok, hogy alakul a sorsotok.

A Vadasba minél hamarabb kérj időpontot, mert elég hosszú a várakozási idő:(

58. 36a26f5226 (válaszként erre: 57. - Juditkecskemet)
2013. okt. 10. 21:26

Így van.. mondandóját a felnőtt kezének lökdösésével fejezi ki mutogatással..


Ha játszik, pl. a kisautókat sem tologatják az autisták, hanem felfordítva a kerekét pörgeti.. stb.. stb...


De minden autizmus más-és más, nincs két egyforma autista. Ezért jobb szakemberre bízni..

2013. okt. 10. 21:24

Mi kaptunk diagnózist, de én meg nem tudom elfogadni, elhinni, felfogni...


:( nagyon sok dologban egyezik az eddig leírtakkal..: ugyanaz a téma mindig, kezében mindig kell lennie valaminek (játék, falevél stb), akar játszani de nem tud úgy ahogy a többi gyerek, utálja az idegen helyzeteket, képtelen kimondani, hogy wc-re kell mennie..nekem kell kitalálnom...

56. Rie01 (válaszként erre: 52. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:23

Igen feltétlenül elmegyek vele a vadaskertbe. Minél előbb derül ki az igazság, annál hamarabb kezdődhet a célzott fejlesztés.

Azért kételkdtem néha, mert csak időnként jönnek elő a tünetek és nagyon enyhék, de attól még megvannak sajnos. :(

2013. okt. 10. 21:21
Ez már elmúlt.. teljesen szelíd fiúcska lett belőle. De régen ő is összeverte a saját arcát is.. auto-és heteroagresszív volt, markáns viselkedésromlással..
54. Rita 72 (válaszként erre: 53. - 36a26f5226)
2013. okt. 10. 21:19

Ja, igen...

Állandóan tele van a keze apró dolgokkal. Ha nem valamilyen játék (úgy 5-6 darab), akkor falevél, fűszál, bármiegyéb...


És ezekkel nem csinál semmit, csak fogja a kezében.


Az állandósághoz nem ragaszkodik annyira, bármerre közlekedhetünk, vagy átrendezhetem a lakást. Abból nincs balhé.:)

53. 36a26f5226 (válaszként erre: 46. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:15

Nálunk is ugyanez volt, meg félt a háztartási gépek zajától, megszokott útirány, megszokott oldala az utcának, stb..


Bizonyos színű, és állagú ételektől félt, nem akart rágni, nem akarta használni a fogait..


Gyűjtötte a teafiltereket, a kakaósdobozokat, a nyuszisat, ezeket magával cipelte, és nem lehetett tőle elvenni, stb..


A dobozos üdítős dobozokat, stb...


De a fiam már csecsemőkorban nem fogta meg két kezével a cumisüveget, mint ahogy kellene, stb.. ha adtam neki később almát, vagy olyan élelmiszert, amit rágcsálhatott volna, azokat dobálta, de nem akart rágni..


A könyveket széttépte, a fa formaegyeztetőit a plafonhoz vagdalta, összetörte a csillárokat, ajtókat szakított ki a helyéről, letépte a tapétát, ahogy mások viccet űztek ebből - kicsomagolta a lakást.. - tetemes károkat okozott, több százezer forintosat.. Két kezével verte ki az ablakokat, minden csupa vér és üvegcserép volt..


10 év kőkemény pokol volt ez az időszak.. na meg az utcai cirkuszok..


13 éves korában akadt egyetlen egy pszichiáter, aki úgy eltalálta a gyógyszereit, hogy azóta kezesbárány.. Azóta sem kellett változtatni a gyógyszerein..

52. Rita 72 (válaszként erre: 51. - Rie01)
2013. okt. 10. 21:14

Csak próbálok segíteni. De Neked kell lépned, ha úgy érzed, hogy nem megfelelő a diagnózis.


Igen, nagyon nehéz. Próbáld hasonló szülők társaságát keresni, sokat segíthet.

51. Rie01 (válaszként erre: 46. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:11

Köszönöm, sokat sgítettél.

Nehéz helyzet ez.

50. Rita 72 (válaszként erre: 47. - 72497ec515)
2013. okt. 10. 21:08
Bizonyára.
49. Rita 72 (válaszként erre: 48. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:08
Laura
48. Rita 72 (válaszként erre: 44. - Rie01)
2013. okt. 10. 21:07

A hangutánzás nálunk is megvan, de laura állatok hangját utánozza. És nem olyan szinten, hogy kot-kot meg vau:PP


Elképesztő, milyen hangok jönnek ki belőle:D

47. 72497ec515 (válaszként erre: 45. - Rita 72)
2013. okt. 10. 21:07
Te is biztosan! Csak lehet én többet tudok a témáról mint te!! :)
46. Rita 72 (válaszként erre: 42. - Rie01)
2013. okt. 10. 21:06

Igazából utólag rájöttem, hogy az autizmus szinte minden tünetét produkálta.


Echolált, páros lábbal ugrált, repdesett a kezeivel. Nagyon sokszor kiborult, és olyankor ütötte a fejét és harapta a kezét. Nagyon kevés fajta ételt evett, ez a mai napig megvan. Mindent sorba rak, tépked. És folyton ugyanaz a téma.

Most egyelőre ennyi ugrik be...

45. Rita 72 (válaszként erre: 41. - 72497ec515)
2013. okt. 10. 21:01

Te annyira okos vagy!

Remélem, mindent megvettél már karácsonyra:PP


Nem is értem, hogy némelyek miért érzik azt, hogy beleokoskodhatnak mindenbe:O

1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook