Helyesírás magyarul... (beszélgetés)
Pontosan így igaz szerintem is.
Süti jól beszélt:-D
A rossz helyesírásnak a nem odafigyelésen, a trehányságon kívül más okai is lehetnek. A mai fiataloknál akik a neten nőnek fel, a nyelvtannal, a helyesírással a későbbiekben nagy baj lesz. A retorikáról már nem is beszélve.)
Ebben a digitális korban az írásbeli kommunikáció sokkal nagyobb mértékben van már jelen az életünkben, mint korábban bármikor. Nagy jelentősége van a helyesírásnak napjainkban. Hiszen írásbeli teljesítményünk alapján tudnak minket megítélni. Ezért fontos szerintem, hogy mit és hogyan írunk le.
A helyesírással kapcsolatban olvastam valahol, egy érdekes egyetemi kísérletről, hogy az sem mindegy hogy introvertált ( zárkózott, nehezen barátkozó, befelé forduló típusú, külső világtól elforduló ), vagy extrovertált ( nyitott, könnyen barátkozó, rendszerint a külvilág felé forduló) személyiségűek vagyunk?! A zárkózott személyiséggel rendelkező emberek hajlamosabbak stresszelni és jól felidegesíteni magukat mások helyesírási hibáin. Késztetést is éreznek arra, hogy azonnak kijavítsák őket. Addig a nyitott személyek, nem foglalkoznak ezzel, csupán apró hibának könyvelik el a helyesírási hibákat. És főleg nem ugranak, nem idegeskednek emiatt. Ennek a megállapításának eklatáns példája a fórum reagálása, mások helyesírási hibáira, a rossz helyesírása. A zárkózott személy észreveszi a hibákat, felsorolja azokat ( sokszor rosszindulattal), ami egyben, az emberi butasággal is párosul. Ráadásul azt tartják a kutatók, hogy a zárkózott személyek a "nyelvtannácik", akik belekötnek minden helyesírási hibába?! :) Nos, ebben az esetben nincs az Univerzum szegmensében élő olyan ember, aki meggyőzi az ilyen embert arról, hogy ő sem a legélesebb kés az itteni fiókban! A nyitott személyiség pedig addig mosolyogva nyugtázza mindezt, nem ugrik, nem hortyog, csendben van. Mert ugye a csend, sokszor többet mond el, mint a sok beszéd, melynek híg az alja.
Sajnos, sok ember van, akik tényleg nagyon hibásan ír. Akár itt a fórumon, vagy a naplókban, vagy akár az élet bármely szegmensében.
Én is beleolvastam már egy pár naplóba, melyet sokan olvasnak is. De ennek dacára van egy-kettő olyan, ahol slendrián, nagyon hibás szöveget hagy az illető maga után. Pedig ha leírnak egy litániát, illene odafigyelni a helyesírásra is.Flegmáskodni könnyebb, hogy akinek nem tetszik, ne olvassa! És ez a rosszabb eset, amikor a rossz helyesíró butasága még a flegmasággal is párosul. Ezért pedzegették a kutatók a kétféle személyiség típusnál, hogy a helyesírás egyben jellemzi is őket. A zárkózott személy, aki fittyet hány a helyesírásra, akit nem zavar a sok hiba, az magára sem ad.Sem magára, sem a környezetére és a rendetlenségben még jól is érzi magát.
Node, szumma szummárum, írjunk helyesen magyarul! Mert a mai világban igencsak felértékelődik tehát, hogy mit és hogyan írunk le, helyesen?!
Én a handyt csak telefonálásra használom.
A hoxát meg az asztali gépről.
Sokan védekeznek azzal, hogy a telefon átírja a szövegeket.
De ki is lehet azt kapcsolni, sőt ellenőrizni is lehet a szöveget mielőtt valaki azt elküldi.
(Bocs, Handy=Mobil)
Pont, vessző, összefolyás témában tudnék mutatni olyant, hogy csak pislogsz. Egyetlen mondat 26 sorban, írásjel, tagolás nélkül.
Kérdés gyanánt íródott zárt csoporban, nem sok választ kapott.
Értjük, hogy telefonról macerásabb. Ezt a macera-időt nem kellene áttolni az olvasóra azzal, hogy kínlódjon vele más.
Keress csak rá az utca szóra!
Az se semmi!
Néhány beíró szavait 5 x elolvasva se tudod értelmezni.
Se pont, se vessző, minden összefolyik.
Azért a szavak helyesírásához nem kell professzornak születni.
Azt a beíró már kisiskolás korában rosszul tanulta meg.
És a lényeg, hogy ő ezt nem érzi cikinek.
De hibát mindenk8i követ el az életében..-)
Azt állítod, hogy a helyesírás az intelligens emberek tudománya?
Ha ez így lenne, akkor a nyomdászok lennének a társadalom legintelligensebbjei.
Krhm, krhm...
Az, hogy bizonyos rövidítések után KÖTELEZŐEN nem teszünk pontot, nem egyetemi tananyag, nem is középiskolai.
Igen, de azért rákerestem. Érdekes dolgot találtam:
Teljesen egyetértek veled.
Egyszer én is utána olvastam, hogy a magyarban helyes-e a szenvedő szerkezet, és én is meglepetten tapasztalatam, hogy a nyelvészek szerint igen. Egy Nyelvi babonák című könyvben olvastam (jó, hogy eszembe jutott, meg is fogom keresni), és mivel bennem is az élt, hogy helytelen, így még egy nyelvész fórumban is utánanéztem a dolognak. Az okoskodók azt mondják, hogy sima múlttal ugyanúgy ki lehet fejezni bármit, mint szenvedő szerkezettel. Persze az a bizonyos macska nincs felmászva a fára, mert aktív alany. Ellenben attól, mert én meg vagyok áldva veletek, még egyáltalán nem azt jelenti, hogy áldott vagyok, főleg nem áldott állapotban vagyok. Amikor pedig hazaérek, és azt látom, hogy a gyerek kabátja már megint csak úgy le van dobva a sarokba, akkor az a szerencsétlen kabát sem csak úgy ledobódott. Amikor meg télen ki szeretnénk menni korcsolyázni, nem elég, hogy befagyott a tó, kell hozzá, hogy még most is be legyen fagyva. Akinek meg ez zavarja a fülét, az nem tudom, hol tanulta a magyart, de nem az átlag, anyanyelvi szinten magyart használó közösségben.
Bennem is van némi ellentmondás a téren, hiszen alapvetően szeretem, ha valaki szépen beszéli a nyelvet, és törekszem rá, hogy én is helyesen írjak. Csak sajnos diszlexiás és diszgráfiás is vagyok, úgyhogy sokszor nem jön össze. Mások ilyen jellegű hiányosságait is igyekszem elfogadni. De így is van, amit nem kedvelek, mint a -tól, -től használata összehasonlításra. Pl. Sári magasabb Annától. Ez mostanában nagyon elterjedt. Pedig szerintem Sári csak akkor lesz magasabb Annától, ha rááll a vállára.
A másik dolog, ami zavarja a szemem, az írásjelek hanyagolása. Extrém esetben ez a pontot is érinti, de jellemzően a vessző marad ki rendszeresen. Ez a dolog nem is igazán a nyelvhelyesség miatt bosszant, hanem a megérthetőséget rontja nagyon. A királyt megölni nem kell félnetek jó lesz...
Megmosolygom azokat is, akik 2 hétre elhagyják az országot, s mikor leszállnak újra Ferihegyen, akkor már törik a magyart...-))
anyanyelv..haha,-))
Úgyszintén. Amúgy sosem tanultam nyelvtanra, és mindig kitűnő voltam. Allergiás vagyok arra, ha valaki nem ír helyesen. Jó, persze, más, ha valaki diszgráfiás, ettől függetlenül árulkodik az intelligenciáról.
Aztán lehet megkövezni nyugodtan, akkor is ez a véleményem, és ez is marad.
Mostanában azt vettem észre, hogy egy újságíró sem tud helyesen írni, és sok az elgépelés. Miért nem lehet átnézni, mielőtt kiadja a kezéből a cikket? Igekötők külön írva, betűk felcserélése, forgalmazási és nyelvtani hibák sorozata, vessző hiánya, stb. Legalább ők tudnának helyesen írni, és fogalmazni.
De "csodállod"?
Imádom a nyelvtant, mániám a helyesírás.
Falnak megyek a "meg-e mondja" megfogalmazástól, és hasonló nyakatekert ige-igekötő párosításoktól. Csodálatos tanárom volt általános iskolában, valószínűleg ő volt rám ilyen hatással. :)
Már én se tudom, hogy itt mi a jó válasz..-))))))
Azért egy két dologról még tudok..-)
Volt egy kolléganőm, ifjú diplomásként állt munkába.
A munkánk rengeteg írott anyag készítésével is járt, amit természetesen mások is olvastak.
Az ifjú titán már az első napokban megbotránkoztatott mindannyiunkat a rettenetes helyesírásával. A válasz, a vállrándításon kívül annyi volt, hogy ja, elfelejtettem bekapcsolni a helyesírás ellenőrző programot.
Ugyanez a hölgyemény írásban vonta ki a fizetéséből az akkor 20000 Ft. albérleti hozzájárulást.
Durva, hogy így is adnak diplomát (nem akarom reklámozni, melyik felsőoktatási intézményünk)