Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia fórum

Diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia (beszélgetős fórum)

2017. jan. 6. 09:13
Beszéltem a logopédussal. Hétfőn már mehet is hozzá! :)
2017. jan. 5. 08:50

Rengeteget gyakorlok vele. Azt mondták, hogy a teljesítménye ennek köszönhető. Csak fura, hogy időről-időre újra kell tanulni az alapokat.

Át fogom rágni az összes témakört, hogy tudjam, mit kell másképp csinálnom.

9. Zsú1965 (válaszként erre: 1. - Verbéna78)
2017. jan. 5. 08:45

Pályaválasztás előtti évben esetleg vidd el a pályaválasztási tanácsadóba.

Nekünk ott nagyon komplex vizsgálatokat csináltak, és a személyisége, a képességei, az érdeklődése, és persze a diszlexia-diszkalkulária figyelembe vételével adtak véleményt. Nagyon sokat segített.

8. PöttyösPanka (válaszként erre: 1. - Verbéna78)
2017. jan. 5. 06:48
Szerintem ne aggódj azon, hogy nem tud majd szakmát tanulni. Én is diszlexiás és diszgráfiás vagyok. Valamint nem tudok számokat és dátumokat megjegyezni. A szorzótáblát a mai napig sem tanultam meg. Mindezek ellenére van két mérnök diplomám. Bár általános iskolás koromban megállapították a diszlexiámat, nem kaptam külön foglalkozást. Valószínűleg ennek köszönhető, hogy kénytelen voltam rendesen megtanulni olvasni. Még most is lassabban megy, mint másoknak, és gyakran félre értek dolgokat, de gyakorlással rengeteget javult az olvasásom. Egyedül a nyelvvizsgánál merült fel, hogy igazolást kellene szerezni, de végül nyögvenyelősen ugyan, mégis sikerült megcsinálnom. Csak azért írom le ezt, hogy láss más példát, és ne aggódj azon, hogy ezek miatt a hátrányosságok miatt nem viszi semmire a lányod :)
7. katus3 (válaszként erre: 1. - Verbéna78)
2017. jan. 5. 06:37
Ez engem is érdekelne, mert hasonló problèmàkkal küzdünk, csak nálunk már elsőben, első hèten észrevette az osztályfőnök hogy baj van. Azóta fejlesztèst kap, most voltunk felülvizsgálaton, újabb 3 èvig jár neki. Az én fiam is koraszülött volt.
2017. jan. 4. 22:34
5. zebracsikó (válaszként erre: 4. - Verbéna78)
2017. jan. 4. 15:59

A logopédusokhoz tévesen sokan csak a beszédhibákat társítják.


Pedig kizárólag a logopédusok tanulják a diszlexia-diszgráfia-diszkalkulia terápiáját a főiskolán. A "sima" tanítóknak nincs ilyen jellegű kötelező kurzusuk.

2017. jan. 4. 15:21

4 év balett, 2 év szertorna... fél éve jógázik. Ennyit a mozgásról. Szövegértése kiváló. Színjátszó csoport oszlopos tagja. Versmondó, mesemondó versenyeken jól szerepel. Másfél évesen folyékonyan, tisztán, mondatokban beszélt. Koraszülött volt.

Olvasásnál elég jól kompenzál az agya, de betűtévesztő és betűfelcserélő. Írásnál, mateknál alapvető probléma, hogy nincs benne rendszeresség, nem tud síkban gondolkozni, így átláthatatlan az egész. Írásnál betűkihagyás, ékezetek elhagyása, betűfelcserélés a probléma. Mateknál 100-as, 1000-es számrendszerben való számolás már nem nagyon megy. Kivonás, osztás az állandó mumus, tehát a visszafelé való gondolkodás és a logikai összefüggések átlátása. Az IQ-ja átlag feletti. Hihetetlen információval rendelkezik. 4-5 évesen már a napi politikához is hozzá tudott szólni. Annyi információt tárol az agya, hogy azt le se tudom írni. De a matek házit nem képes egyedül megcsinálni, így minden nap együtt tanulunk. A kisebbik lányomat hordom magán logopédushoz, mert ő erősen hanghibás. Holnap beszélek a logopédussal. Fejlesztőhöz az iskola keretein belül fog járni+ logopédushoz, bár semmilyen beszédhibája nincs... de gondolom más irányú segítséget is tud neki adni, mert ezt tegnap a ped. szakszolgálatnál is ajánlották.

3. Zsú1965 (válaszként erre: 1. - Verbéna78)
2017. jan. 4. 15:04

Van kifejezetten diszlexiásoknak általánosiskola, talán ott tudnának segíteni, ha nem is iratod be oda.

Nekünk anno a ritmusos mozgással járó elfoglaltságokat is javasolták, pl. tánc.

2017. jan. 4. 14:44

A matektanárnak nincs erre a fajta szmolási zavarra képzettsége, hacsak nem gyógypedagógus vagy logopdus is egyben...vagy ha nem végzett el speciális diszkalkulia-tanfolyamot.


Az iskolában logopédus segítsége kell, nem elég fejlesztő pedagógus, illetve a sima korrepetálás sem ér semmit.


Örülj, hogy jó esze van!!! Az nagyon jó. Ne aggódj a jövőjét illetően, mert nem az értelmével van a baj, bármilyen szakmát meg fog tudni tanulni, amiben nem kell matematikai műveleteket végezni.


Nagyon javaslom, hogy a beszédészlelés fejlesztésére nagy hangsúlyt fektessen a szakember, akihez járni fog.


pontosan mi áll a szakvéleményben?

Milyen tünetei vannak írásban ill. olvasásban? Betűtévesztés? Betűkihagyás?

Milyen a szövegértése?

2017. jan. 4. 14:25

Sziasztok! Van egy 11 éves lányom. Tegnap diagnosztizálták nála a diszlexiát, diszgráfiát, diszkalkuliát.

Nehéz ügy volt, mert elsőtől kezdve éreztük, hogy problémás egy-két dolog, az osztályfőnöket 3x kért rá vizsgálatot, ebből 2x azt mondták, hogy semmi baja, csak figyelmetlen. A harmadik vizsgálatnál pedig közölték, hogy nagyon nehéz vizsgálni, mert egyből kompenzál az agya, elfedi a valós problémákat, de mutatja a tipikus jeleket, így további vizsgálatokra küldték. Tegnap voltunk az utolsón, ahol megállapították, hogy mindhárom probléma fennáll. Most egy kicsit fellélegeztünk, csak azt nem tudom merre tovább. Az ez irányú fejlesztést az iskolástól meg fogja kapni. A magán matektanárral megbeszéltem mindent. De én, hogyan tudnék neki segíteni?????

Átlag 2 havonta újra kell tanulnunk a szorzótáblát, mert minden törlődik az agyából. Így vagyunk idegen nyelvből a személyes névmásokkal, a ragozással és még sorolhatnám. 4-es, 5-ös tanuló. Amit egyszer hall, azt megjegyzi. Minden szabályt kívülről fúj, de nem tudja alkalmazni. Ami egy ici-pici logikát igényel, ott megakad. Milyen szakmát lehet így tanulni? Hogyan tudok neki segíteni?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook