Az erkölcsi bizonyítvány mikortól lesz tiszta, ha valaki volt börtönben? (tudásbázis)
A szabálysértésekre (tekintettel arra, hogy azok jogi és erkölcsi megítélése enyhébb, mint a bűncselekményeké), illetve a fiatalkorú elkövetőkre a fentiektől valamelyest eltérő szabályok vonatkoznak.
Az elkövetett szabálysértéseket (azaz a 20.000 Ft-ot meg nem haladó értékre elkövetett lopás, rongálás, stb.) és az elkövetők azonosító adatait nem a fent említett bűnügyi nyilvántartás, hanem egy különálló szabálysértési nyilvántartás tartalmazza.
Itt fontos megjegyezni, hogy az erkölcsi bizonyítvány, amelyet a munkáltatók, egyéb hatóságok, iskolák, intézmények gyakran kérnek, nem tartalmaz adatot szabálysértésekre vonatkozóan!
Ennek megfelelően ha egy 17 éves fiút bolti lopáson érnek és vele szemben megállapítják, hogy szabálysértést követett el, pénzbírság megfizetésére kötelezhetik vagy a legújabb szabályozás szerint annak ellenére, hogy még fiatalkorú, elzárással is büntethetik (ami legfeljebb 30 napig terjedhet), de hátrány olyan szempontból nem érheti, hogy „nem tiszta” erkölcsi bizonyítványa miatt nem alkalmazza valamely munkáltató, hiszen az általa elkövetett szabálysértést az erkölcsi bizonyítványa nem fogja tartalmazni.
Én ezt találtam róla:
Mikor nem „tiszta” az erkölcsi bizonyítvány és meddig nem az?
Akit a bíróság bűncselekmény miatt elítél, az büntetett előéletűvé válik (idegen szóval priusza lesz). Ennek egyik jelentős joghátránya az, hogy az illető személy a munkaerőpiacon saját erkölcsi tisztaságát nem tudja igazolni. Ha erkölcsi bizonyítvány kiállítását kéri, az tartalmazni fogja azt, hogy ő büntetett előéletű (vagy ha még nem született ítélet, akkor azt, hogy büntetőeljárás hatálya alatt áll) egészen addig, amíg a törvény erejénél fogva vagy ritkább esetben bírósági határozat alapján, illetve kegyelem folytán nem mentesül a büntetett előélethez fűződő joghátrányok alól.
A mentesítésnek az a jogi célja, hogy az elítélt személyeket a társadalomba visszaintegrálja, és egy újabb esélyt adjon számukra a negatív megkülönböztetés nélküli élethez. A mentesítés beálltával az érintett személy a jövőre nézve büntetlen előéletűvé válik, törlik a bűntettesek központi nyilvántartásból, ám egyidejűleg felveszik azon személyek nyilvántartásába, akik valaha büntetett előéletűek voltak, de már mentesültek. Ez utóbbi nyilvántartásból akkor törlik a személyt, ha – a vele szemben kiszabott büntetés mértékétől függően – legalább 3, de legfeljebb 12 év eltelt. Ezt követően tehát már „tiszta” erkölcsi bizonyítvánnyal fog rendelkezni az érintett személy.
További ajánlott fórumok:
- Felfüggesztett büntetés szerepel-e az erkölcsi bizonyítványban, és el lehet-e így helyezkedni valahol?
- Katonaság - Erkölcsi bizonyítványtól a munkába állásig!
- Megtudná valaki nekem mondani, hogy az erkölcsi bizonyítványt, az igénylőlap feladástól számítva kb. mikor fogom megkapni? Fontos lenne!!!!
- Álláskeresésnél. Mi ez az új módi hogy egyre több helyen kérnek a jelentkezéshez erkölcsi bizonyítványt?
- Mennyibe kerül most egy erkölcsi bizonyítvány? Postán kell indítani a kérvényt?
- Mi kerül az erkölcsi bizonyítványra?