Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Az élet utolsó éveiben fórum

Az élet utolsó éveiben (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Az élet utolsó éveiben

1 2
28. unom (válaszként erre: 25. - Lara1984)
2014. okt. 9. 21:55

Veled értek egyet. Sose értettem, miért van valakinek szüksége a vallások bármelyikére.

Nem félek a haláltól. Az élet része, olyan természetes, mint a születés.

Voltam már a közelében, több napig, eszembe se jutott imádkozni. Egyszerűen ez a késztetés hiányzik belőlem.

2014. okt. 9. 21:55
A HIT az nem megfogható az az elménkben létezik,hogy régen milyenek voltak az öregek és miben hittek,hogy lesz egy túlvilági élet,ahol a jó elnyeri jutalmát.Sajnos én itt szeretném elnyerni azt a jutalmat amit nekem osztanának.Ez nem lehetséges és nem is tartok rá igényt,mert ahhoz hinnem kellene.Hitetlenné váltam,mert az amin én keresztül mentem az életem folyamán,ha van ISTEN ezt nem nézte volna,hogy ennyi szenvedést mér valakire aki csak élni akar.
26. csukottszemmel (válaszként erre: 25. - Lara1984)
2014. okt. 9. 21:42

hm.

a hit az bizonyosság is - nyilván a bizonyossághoz utak vezetnek, úgy léptem rá évekkel ezelőtt, hogy megbizonyosodtam ... az ellenkezőjéről :) De ez hosszú történet.

én a materializmustól roppant szomorú leszek. Te nem? és mi a baj a szubjektivitással? csak kérdezem, nem tudom elképzelni, mert az olyan jó!

2014. okt. 9. 20:51

Én semmiben és senkiben sem hiszek. A szó "hit", egyszerűen nem szerepel a szótáramban, -szinte- soha, semmilyen vonatkozásban nem használom.

Nem tudok ugyanis HINNI, csak megbizonyosodni valamiről vagy annak ellenkezőjéről - azaz TUDNI vagy nem tudni.

Jó pár évvel ezelőtt kezdett kialakulni bennem ez a kőkemény materialista világnézet, amit cseppet sem bánok, mert a dolgok, helyzetek ennek köszönhetően leegyszerűsödnek, átláthatóbbá válnak, mert egyre több szubjektív tényezőt tudok ennek köszönhetően kiszűrni.

2014. okt. 9. 16:59

A hitről én is sokat szoktam gondolkodni,főleg azon mi hajtja azt aki vakon hisz és mi akadályozza azt aki tagad mindennemű hitet.

Hogy értsetek engem én valahol a középmezőben vagyok,van hitem de nem gyakorlom,ismerem az imádságokat de nem használom rendszeresen,a tízparancsolat az amit úgy látom minden embernek ismernie kellene és betartani.Azok is elgondolkodtatnak akik hitet váltanak,nem saját elhatározásukból,hanem rábeszélésre.Falu helyen akaratlanul is,szinte hetente havonta elhalálozás is vegyül a mindennapokba,ismert,kevésbé ismert emberek távoznak el,akikkel az ember élete során,ha csak köszönés formájában is,de egyszer biztos összefutott.Szerintem nagyon sok tényező befolyásolja a valamiben való hitet.

23. csukottszemmel (válaszként erre: 22. - Lara1984)
2014. okt. 8. 22:02
Érdekes ez egyébként, ez az egész hit-nemhit kérdés. Az ember életét mindig nagyon meghatározta az, hogy mit gondol a születésről-világteremtésről-túlvilági létről, ekörül a hármasság körül forgott minden, különösen a monoteizmus megjelenésekor, de még jóval azelőtt is, a sumér-akkád időben. akkor úgy tekintettek az életre, mint valami rabszolgaságra - vannak az emberek, akik güriznek istenek javára és halál után végleg elveszlődnek a semmiben. Vajon attól lesz jelenvaló valami számomra, mert hiszek benne? Hithű emberként azt gondolom, hogy egyéletünk, egyhalálunk van - így is élem az életem, erre teszek fel - mondhatni mindent, bár gondolhatnék valami kényelmesebbre is, mondjuk arra, hogy léteznek ívek és áthajlások többéletek között. Fogalmam sincs, milyen lehet ateistaként szembenézni mindezekkel - biztosan nehéz. Nem hiszel a túlvilági létben. Miben hiszel? vajon az történik majd veled, amiben hiszel? Volt egy sorozat az egyik életmódos csatornán, Visszatérés a halálból - ez volt a címe. Volt, aki járt a pokolban (pokol, mint egyfajta létállapot, nyilván) és azt mondta, valami olyasmit mutattak meg neki - vagy inkább a következményeit- , amiben ő hitt és miután visszatért az életbe, totálisan más fordulatot vetett az egész hite és a világról alkotott képe. Ahogy hallgattam őket, arra gondoltam, de jó lenne egy ilyen "kis meghalás" ... persze csak úgy finoman, kíméletesen... persze ez nem így működik:)
22. Lara1984 (válaszként erre: 17. - Mirianna045)
2014. okt. 8. 19:39

Ezért is írtam, hogy jó azoknak az embereknek, akik másként fogják fel.

Én ateista vagyok; nem hiszek a túlvilági létben sem. Gyereket nem akarok, így nem lesz kire hagynom az "életművemet". De ez csak és kizárólag az én problémám, én is fogok megbirkózni vele.

21. csukottszemmel (válaszként erre: 20. - Kristo_f)
2014. okt. 8. 14:47

A mai öregek sem új bőrök :) Talán a mostani generáció, amikor megöregszik Iphone-nal a kezében, elszigetelten.


Hit vagy nem hit, szkepticizmus, tagadás, miegymás. Weöres írta egyszer: "Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra"

20. kristo_f (válaszként erre: 17. - Mirianna045)
2014. okt. 8. 14:25

Erősen hiszik, tudják, hogy van egy msáik élet, ami az örök élet, Isten jelenlétében.Ezért derűsek.Ezért nincs félelem!"



Nem értek egyet ezzel!

Talán a régi öregek ilyenek voltak, de a maiak tuti nem.Az öregkori kinlódó/szenvedő betegségeket nem is emlitem.

Ki hisz vagy nem Istenben, az is egy másik téma

Én szkeptikus vagyok ebben.

19. csukottszemmel (válaszként erre: 17. - Mirianna045)
2014. okt. 8. 11:50
Nekem van Istenben vetett hitem és mégis félek. És olyankor azt is elgondolom, hogy meglehet, a hitem ehhez nem elég. És miért nem elég, a hit az hit, elég kéne hogy legyen. Talán egy kicsikét engedem is, hogy belém másszon a kétségbeesés vagy valamiféle nyugtalanság, ahelyett, hogy teljesen átadnám magam a Teremtő akaratának. Azzal nyugtatom magam, hogy Jézus is félt a Getsemáni kertben, félhetek hát én is. Lukács szerint vért izzadt - vajon milyen lehet az a félelem, amikor vért izzad az ember? Csak Lukács ír erről, mert Lukács orvos volt, különösen hangsúlyt fektetett az ilyesmire, egy kicsit közelebb is áll hozzám, mint a többiek. Túlontúl földhözragadt vagyok, nem a klasszikus értelemben, hanem másképp. Szeretem itt, szeretek élni és nem tudom, milyen lehet az éteri, ahol nincs szenvedés, boldogtalanság - mert én a boldogtalanságot is szeretem. Szeretem, hogy érinteni tudok, a bőrt, az illatokat, szeretek úgy gyönyörködni, hogy részt veszek magammal benne, szeretem a körülöttem levőket, hogy alkotok, hogy másokhoz szólok és visszamosolyognak rám. Nem tudom, milyen lehet anélkül, lehet-e csak úgy gyönyörködni, hogy szemlélődik az ember, tud-e nyújtani majd olyat az a másik világ, ami emezekért kárpótol. És a legfélelmetesebb dolog az, hogy mindamellett, hogy talán van az ember mellett egy olyan Másik, akinek a nevét elsuttoghatja halála pillanatában vagy a kezét megfoghatja, igen, mindamellett és teljesen furcsa módon ezzel mégis teljesen egyedül kell megküzdeni.
2014. okt. 8. 09:20
Az öregségre először negyven évesen gondoltam,azt hittem összeomlik a világ,vége mindennek.Mikor betöltöttem rájöttem semmi sem történt.Mikor apám meghalt 45 voltam ő 79,ekkor szakadt rám a valóság,milyen elesettek is az öregek,milyen rövid az élet és mennyivel rosszabb egyedül maradni ebben a korban.Anyám 5 év után követte őt,szintén 79 évesen,de ez alatt az öt év alatt 20-at öregedett,elhagyta magát,már nem lelte örömét semmiben sem,unokák megnőttek,gyerekek dolgoznak,társ már nincs mellette.Mikor anyu elment az első gondolatom ez volt,,most már mi következünk,,anyám szokta mondani mikor meghalt valamelyik nagyszülőm.Nem hinném,hogy a fiatal gondolna az öregségre,hogy egyszer idős lesz,gyenge és ráncos.Nekik még terveik vannak előttük jó 40 év,még szórakozni élni szeretnének,családjukat felnevelni.Körülöttem is vannak idősek,kevesebb rokon,több szomszéd,és mind különböző,egyik tele energiával,másik beteges gyengébb,van amelyik önellátó,van akihez a gyerekei járnak,ami közös bennük,hogy mind elmúlt 80 éves és egyedül él.Hallani sem akarnak a halálról,elvégzik a napi teendőjüket,ki mennyit bír,kiállnak a kapuba a napos oldalra,megbeszélik a friss híreket,történéseket.Gyógyszereik jó hatását vagy ellenkezőleg hatástalanságát.Amit tudok az öregség nem úgy néz ki mint ahogy a tv-ben,mesés könyvekben látni,hintaszékben kötögető mosolygós boldog szép arcú nagymama.A mi időseink nem akarnak összeköltözni a fiatalokkal,nem engedik,hogy magunk lehetőségei szerint segítsünk rajtuk,nem engedik,hogy dolgaikhoz hozzányúljunk,kitakarítsunk,megfőzzünk.Csak is az ő irányításuk alatt és csak is akkor ha nekik épp megfelel.Engem ilyen idősekkel hozott össze a sors legtöbbször.Nem tudom én milyen leszek ha majd segítségre szorulok,remélem nem jön egy agyiér katasztrófa ami nagyon rontana a helyzeten.Minden generáció más,másképp viselkedtek a mi szüleink és másképp mi,ők nem kezelték nem harcoltak az öregség ellen,nem is volt rá lehetőségük és meg sem fordult a fejükben,talán ez a legnagyobb különbség a mai 50-60-as között és a mi szüleink között.Ők úgy öregedtek meg ahogy látták az előttük élőktől,mi pedig úgy öregszünk,ahogyan lehetőségeink megengedik,ki gyorsabban ki lassaban kisebb nagyobb sikerrel.Mi óriási információval rendelkezünk hogyan kezeljük,fékezzük vagy viseljük el az öregséget.Nekik ez nem volt,csak azt tudták,hogy míg maguk ura a tudatuknak,addig senki sem fogja őket irányítani.Anyám egyszer megkérdeztem,hogy miért hízott le fiatalon,mkior olyan csinos karcsú volt?Azt válaszolta,abban az időben a soványság egyenlő volt a betegséggel és különben is neki senki nem momndta,hogy vigyázzon az alakjára....
17. mirianna045 (válaszként erre: 9. - Lara1984)
2014. okt. 7. 23:21
Nem, nem érzem, hogy az öregedés, az elmúlás, a leépülés,ha ugyan leépül egyáltalán egy idős, nem mindenki épül le, csak változik, de ez nem tragédia, szerintem.Katinkaboszi és csukottszemmel, nagy jól megfogalmazták a lényeget.Öröm volt olvasni, megnyugatató.Szép!Én azt gondolom, azok az idősek is, akik szépen elrendeznek este mindent és kicsit még szöszmötölnek, mielőtt elalszanak, igen, ők is félnek.De, már nem úgy, mint mi 40-50 évesek.Talán várakozva....talán reménykedve...de készülődnek a nagy útra.Az Édesanyám 75 éves, a nagynénéim 80éven felül vannak, telve erővel, energiával, még van jövőképük is.Ez annyira szép és jó.Természetesen tudják, hogy hamarosan menniük kell az útra, beszélgetünk erről.De nem érzem, hogy félnének. Inkább kíváncsi várakozást látok a szemükben.Sok mindent szeretnének ránk hagyni örökül.Nem anyagiakra gondolok.A személyiségüket...a gondolataikat... az érzelmeiket...szeretnék, ha jó szívvel emlékeznénk rájuk....és miért ne?Csodálatos emberek.Azt gondolom ebben a hitük is segíti őket.Erősen hiszik, tudják, hogy van egy msáik élet, ami az örök élet, Isten jelenlétében.Ezért derűsek.Ezért nincs félelem!Ezért van a kíváncsi várakozás!Ők megpihenni vágynak.A tragédia, az minket, itt maradottakat sújt.Nekünk fognak észvesztően hiányozni.Az illatuk, a szavaik, vagy csak egy elsuhant , kósza emlék, ami ismét ott lábatlankodik a gondolataink peremén.De, ha van Isten hitünk, akkor mi is várakozva nézünk majd az útra és vágyakozunk szereteink közé, ha eljön az időskor....mert ott nem lesz többé fájdalom,betegség, gyász, halál.....Méltóan kell leélnünk az életünket, hogy a gyermeienk örömmel emlékezzenek ránk!
16. Lara1984 (válaszként erre: 15. - Regin_a)
2014. okt. 7. 22:21

Lényegesen eltérünk az eredeti témától, de nem hagyhatom említés nélkül Sinkovits Imrét, ha már a jellegzetes hangú színészekről beszélünk. Imádtam a hangját...

[link]

15. Regin_a (válaszként erre: 14. - Lara1984)
2014. okt. 7. 22:01

De kell Gáti Oszkár hangja is!

OFF de félelmetesen borzongató ez is

[link]

14. Lara1984 (válaszként erre: 12. - Regin_a)
2014. okt. 7. 21:40

Erre szavam sincs... :'-(

És az a zene, a Schindler's List soundtrack!... Nem mondok semmit, mert ezt a tökéletességet a szavak csak elrontanák.

2014. okt. 7. 21:30
Köszönöm az élményt!
12. Regin_a (válaszként erre: 1. - Katinkaboszi)
2014. okt. 7. 19:28

Márai fogalmazza meg a legjobban!

[link]

11. 6b006fc769 (válaszként erre: 4. - Csukottszemmel)
2014. okt. 7. 16:28
Fantasztikus volt ezt olvasni! Köszönöm!
2014. okt. 7. 16:04
Jól irtál:)
9. Lara1984 (válaszként erre: 4. - Csukottszemmel)
2014. okt. 7. 15:07

Szépen leírtad. Sok dologban magamra ismertem.


Az öregedés, az elmúlás, a leépülés tragédia. (Maga a lét is az.) Jó annak, aki nem így gondolja...

2014. okt. 7. 14:25

Boszi gratulálok, végre egy elgondolkodtató cikk!!



Csukotszemmel, nagyon jó volt olvasni a hozzászólásodat.


Mindkettőtök írásához van hozzászólni valóm, csak most nincs időm leírni.

2014. okt. 7. 14:18
Ez most nagyon kellett! Műtét előtt állok,2 pici gyerekkel,talán emiatt,de sokat gondolok az öregségre,elmúlásra...jó volt ezeket végigolvasni,köszönöm
2014. okt. 7. 13:46

Már egy ideje, talán a kisfiam születése óta kavarognak bennem is ezek a gondolatok...


Köszönöm, hogy leírtátok és összegeztétek őket! (Katinkaboszi és csukottszemmel)

2014. okt. 7. 13:41

Nagyon jó a cikk!

Amúgy nem hiszem, hogy a fiatalok többsége lenézi az öregeket, csak nehéz megérteniük egymást, nagyok lehetnek a különbségek, tisztelet a kivételeknek!

2014. okt. 7. 13:37

milyen furcsa is, hogy én mindig féltem, vagy csak eluralkodott rajtam, nem tudom. Amikor dédi nagyonöreg volt és összetöpörödött a kék linóleumos alacsonymennyezetű házban, akkor. Hogy kongatta a zöld fazakat a tejberizshez, főzött magának és nekünk. Az ablakban ketyegett az óra, akkor sem szerettem az órák ketyegését, főleg este, mikor mind az öt-hat ketyeg lassan és gyorsan, csak az van és a csend és nem lehet elaludni tőle. Akkor kinéztem az ablakon a szőlődombokon túlra, ő ült a kereveten és arra gondoltam, nagyon szomorú lehet az öregség. Aztán nem gondoltam többet rá huszonöt éves koromig, amikor szembenéztem mindennel és beálltam nővérkedni az öregotthonban.

Aztán, amikor megszülettek a gyermekeim, akkor kezdtem megint félni. Amikor a hátam fájni kezdett két terhesség után és 26 voltam és elvesztettem a lányos rugalmasságom, akkor. Aztán a szülőágyon, mikor a Középső útnak indult belőlem, akkor én is útnak indultam magamból, egy pillanatra, nem vesztettem el az eszméletem, csak, mintha kiszálltam volna egy kicsit, odaátra, majd valamilyen örvényszerű úttal ismét vissza. És a minap is, amikor a csillagokat bámultam, újra pedzegetni kezdett az érzés. Mindig a tarkómból jön, szétkúszik a testemben, előbb a fejembe, az arcomba, a szívembe, és a végtagjaim is hidegek lesznek tőle. Talán a csillagok miatt van, talán egyéb, valami más, hogy eszembe jut, hirtelen bevillan a parányiságom. Az én parányiságom. És a tárgyak körülöttem, ahogy elrendezve állnak, mozdulatlanul, ahová én raktam őket, úgy. Hogy ezek, az ajtó is, az ablak is, a szekrény is, apró ékszerek a dobozban, mind úgy áll majd, nem változik semmi, ha én egyszer meghalok. És ez olyan könyörtelen, könyörtelen az egész. És megint félni kezdtem, furcsán félni, megint ez a gondolat, az a pillanat, hogy vajon milyen lehet. Biztos a Lélek olyankor valahogy másképp van, másfajta állapotban, ha útra készül, és le kell küzdenie az indulást Leginkább a testnek. Vagy a testtel együtt. Hogy beszippant valami, elránt magával, vajon gyors lesz-e, szédülni fogok, fázni fog a lábam, összepisilem magam, vagy csak úgy örvénylek... hogy elégedett leszek-e azzal, amit kaptam, akarok-e menni vagy csak beletörődöm, hogy mindent itt hagyok, ennyi volt, egy egész életnyi boldogtalanságban-boldogságban, ezeregy dologgal és érzéssel, nem rajtam múlik már semmi, mert sokkal erősebb nálam. S hogy mivégre van mindez, hogy az élet egy előszoba, mivégre hát, ha úgyis egyszer vége, van-e cél vagy valami másik, hogy újra élhetek-e valahol máshol, egyszer, vagy ez az egyetlen, amit kaptam, az örökkévalósághoz képest semmi. És milyen lesz az a pillanat, amikor kiránt messzire, amikor az utolsó levegőm is elfogy, micsoda színeket látok majd, fájni fog-e egy kicsit, s hogy lesz-e valamilyen körülvevő feltétlen Szeretet, gondoskodás, kellemesség, hogy ne féljek... vagy csak amolyan madáchi magány, hogy fölékerülök a világnak, minden olyan nagy, olyan végtelen, nincsen ruhám, csak a lelkem, ki érti ezt, mert én nem. Hogy érzem-e majd, ha megérkezem valahova, hogy hazajöttem, ahová való vagyok? És a gyerekeim. Hogy életet adtam nekik és odaadtam a halált is, nekik is, ahogy én, majd ők is egyszer, és, hogy nem tudom ettől őket megóvni, egyszer nekik is kell majd, s hogy ők egyedül lesznek-e vagy lesz mellettük valaki, aki fogja majd a kezüket.

Valahogy rendet kell raknom magamban. Még 50 éves korom előtt. De nem tudom, hogyan kell. Szeretném egyszer, ha olyan nyugodt lennék, mint azok az öregek, akik a padon ülnek a ház előtt a szomszéd utcában, két öregasszony mindig együtt, macskákkal, előttük tulipánok virítanak, nekem hangosan köszönnek és szólnak, menjek oda, szakajtsak a virágokból, rakjam vázába és néha betotyognak a házba, ha kezdődik a kedvencműsor vagy látogatóba jön a kamaszunoka, aztán intenek könnyedén a kapuban, ha már mindenki hazamenni készül, és este van, fölkapcsolják a villanyt, pöszmögnek, majd leoltják, aludni térnek egyedül, és nem félnek. Vagy lehet, ők is pont így félnek a takaró alatt....

2014. okt. 7. 09:46
Jó volt olvasni a cikked.Szépen írsz az öregségről és soraidból kitűnik, megtapasztaltál már pár dolgot.Egyetértek minden gondolatoddal és okulok is egyik-másikból.
2014. okt. 7. 09:20
:)
2014. okt. 7. 09:17
Mindenről írunk, szerelemről, házasságról, gyerekekről, egészségről, bánatról, csak az öregség marad ki, mert ettől fél mindenki.
De miért? Hiszen életünk első percétől, légvételünk legelső pillanatától, folyamatosan öregszünk. Mindenki.
Ha belegondolsz, a gyerek is, mert telik az év, fölötte ugyanúgy, mint a nagymama fölött.
Érdekes ugye? Nem gondoltál rá eddig, pedig így van.

Ugrás a teljes írásra: Az élet utolsó éveiben
1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook