2009 augusztusban születendő babák... (beszélgetés)
Köszi!
A könyvelő nekem is küld erre holnap egy kalkulációt. Csak ő valami olyat magyarázott, ha most elmegyek táppénzre, akkor ugye a fizum 70%-át fogom kapni, és a tgyást, gyedet majd ez alapján fogják számolni. Tehát a 70%-nak a 70%-a vagy mi..
Szia Krisztine!
Örülök, h itt vagy! :-))
Elvileg itt leírják, hogy mi mindennek kellene velünk történni.
Terhesség alatti vizsgálatok
[szülészet]
1.Nőgyógyászati vizsgálat
Szükséges: a terhesség megállapításakor, a rákszűrés elvégzésével, amennyiben esedékes (l. még Rákszűrés), valamint minden esetben amikor a tünetek-panaszok indokolják.
2.Ultrahangvizsgálatok
Terhesség alatt hüvelyi vagy hasi ultrahangvizsgálatokat végzünk.
Hüvelyi ultrahangvizsgálatra a terhesség elején (13.hétig) lehet szükség, amennyiben a hasi fejjel nem tudunk kellő információhoz jutni. A hüvelyi vizsgálat üres húgyhólyaggal történik.
Hasi ultrahangvizsgálathoz a 13.hétig telt húgyhólyag szükséges. Ezt követően a hasi vizsgálatok néhány kivételes esettől eltekintve (pl.hegvastagságmérés császármetszés után) üres hólyaggal történik.
-Az első trimeszterben elég egy ultrahangvizsgálatot végezni (ún. koraterhességi ultrahangvizsgálat), amennyiben azon méhen belül egyértelműen élő, egészségesnek látszó terhesség állapítható meg. A szívműködés a terhesség 6.hetében jelenik meg, az embryo hossza ekkor 3-4 mm.
-I.szűrővizsgálat: 12.héten: ebben a terhességi korban már jól láthatók a nagyobb testüregek (mellkas, hasüreg), testrészek (koponya, végtagok). Tekintettel arra, hogy a magzat ebben a periódusban a nagyságát 3 hét alatt megháromszorozza (12 hetesen a fej-far távolság 53 mm), a terhességi kor nagy pontossággal megítélhető. Amennyiben a menses szerint számított és ultrahanggal mért terhességi kor között jelentős különbség van, a továbbiakban a terhességi kort ezen ultrahangvizsgálat alapján számítjuk (ún. ultrahanggal korrigált terminus). Ezzel a vizsgálattal szűrjük ki a durva fejlődési rendellenességeket és keressük a kromoszóma-rendellenességre gyanús jeleket (pl.a nyaki bőrvastagságmérés, melyet 3 mm alatt fogadunk el normálisnak)
-II.szűrővizsgálat: 18.héten: ekkor történik meg az ultrahanggal látható fejlődési rendellenességek többségének szűrése. Amennyiben a magzat fekvése kedvező, láthatók a koponyacsontok, agystruktúra, kisagy, gerinc, szívüregek, rekeszizom, gyomor, húgyhólyag, végtagok. A vesék és az arc megítélése ebben a terhességi korban nehezebb.
-III.szűrővizsgálat: 30.héten: a hangsúlyt a növekedési zavarok felismerésére fordítjuk: a magzatok a 20. hétig egyformán növekszenek, a növekedésbeli különbségek ezután jelennek meg, melyek egy része már 30 hetesen felismerhető. A növekedésbeli elmaradás okai között a genetikai meghatározottságon kívül a lepény működésének elégtelenségével kell számolni (oxigén és tápanyagellátás zavarai: dohányzás, malnutritio, kóros terhességi állapotok következtében). Ugyancsak ekkor szűrjük a későn megnyilvánuló fejlődési rendellenességeket.
-IV.szűrővizsgálat: 36.héten: vizsgáljuk a magzat növekedését, elhelyezkedését, magzatvíz mennyiségét.
-a 39.héten történő vizsgálat lényege ugyancsak a magzat növekedésének, elhelyezkedésének, magzatvíz mennyiségének a megítélése, a szülést befolyásoló elváltozások felderítése.
3.Laboratoriumi vizsgálatok
-vércsoportmeghatározás, ellenanyagszűrés: a vércsoportmeghatározás a terhesség elején történik, az első vérvétel alkalmával. Az ellenanyagszűrést negatív esetben trimeszterenként egy alkalommal végezzük, kimutatható ellenanyagszint esetén szükség szerint ismételhető.
-fertőző betegségek szűrése: lues és B-típusú hepatitis szűrése a terhesség elején történik. A többi fertőző betegség szűrése szükség szerint történik.
-AFP-vizsgálat: a 16.hét betöltését követően a vérben mérjük az egyik, magzat mája által termelt fehérje (a-fetoprotein) szintjét. A gerinccsatorna záródási rendellenességei esetén találunk magasabb értékeket, mely ha a 2.0-őt meghaladja további kivizsgálásokra van szükség.
-latens cukorbetegség szűrése: a 24.hét környékén. Rizikócsoportba tartozó kismamák esetén a terhesség elején javasolt elvégezni. Kimutatása két módszerrel történhet:
I.posztprandiális vércukorvizsgálat: éhgyomri és étkezés (egy zsömle, 1,5 dl tej) elfogyasztása után 1 órával vércukorszintet mérünk. 7,0 mmol/l felett kóros.
II.oralis glükóztolerancia-teszt (OGTT): érzékenyebb vizsgálat. Éhgyomri és 75 g glükóz elfogyasztása után 2 órával vércukorszintet mérünk. 7,8 mmol/l felett jelent terhességi cukorbetegséget (GDM=gestatio diabetes mellitus)
-hüvelyváladék vizsgálata: időpontjáról a vélemények megoszlanak. Ismert, hogy az újszülöttkori szepszisek („vérmérgezések”) döntő többségéért a streptococcus agalactiae nevű kórokozó felelős, mely a nők kb.30%-nak hüvelyflórájában jelen van. Panaszt, betegséget nem okoz. Jelentősége abban áll, hogy szülés során a magzat fertőződhet. Ennek megelőzésére a hüvelyváladékot vizsgálhatjuk és pozitív esetben antobiotikum kezelést alkalmazunk. A vizsgálatot lehet a harmadik trimeszter elején (26.héten) vagy a vége felé is (36.héten) végezni. A korán végzett vizsgálat hátránya, hogy negatív esetben a terhesség végéig még történhet fertőződés, a későn végzett esetben pedig az, hogy koraszülés esetén nincs információnk, a koraszülöttek pedig fokozottan ki vannak téve a fertőzéses szövődményeknek. Szükség esetén történhet leoltás szülés után a magzatmázból, időben felismerve a kórokozó jelenlétét.
-vizeletvizsgálat: havonta, a 35.hét után hetente, szükség esetén gyakrabban végezzük. A vizelet fehérjetartalmának különös jelentősége van a terhességi toxaemia időben történő felismerése miatt. Amennyiben a vizeletben fehérje jelenik meg és magas vérnyomással társul 24 órás vizeletgyűjtés javasolt.
4. NST (=non stressz teszt) vizsgálatok
A 36.terhességi héttől végezzük hetente, majd a 38.hét után hetente 2-szer. A méhlepény elégtelenségének kimutatására szolgáló vizsgálat. Lényege, hogy a magzat mozgását követően figyeljük a szívfrekvenciaváltozását. Élettani körülmények között a nagyobb mozdulatokat szívfrekvencianövekedés követi. Amennyiben ez a változás nem jelentkezik (ún.beszűkült oszcilláció) vagy lassulás következik be, szorosabb megfigyelés szükséges.
OPT (=oxytocin provokációs teszt) =OTT (=oxytocin terheléses teszt). Szintén a lepényelégtelenség kimutatására szolgál. Akkor végezzük, ha valamilyen okból komolyan felmerül a kórfolyamat lehetősége. Lényege, hogy infuziós pumpával méhösszehúzót (oxytocint) adagolunk. Az így létrejött méhösszehúzódások alatt a lepény keringése romlik, így megítélhető annak „tartaléka”. Pozitív esetben a terhességet indokolt befejezni.
5. Amnioscopia (magzatvízvizsgálat)
Ha a nyakcsatorna nyitva van vékony fém vagy műanyagcső és speciális fényforrás segítségével a magzatvíz színe megítélhető. A magzat átmeneti oxigénhiányos állapotra fokozott bélperisztaltikával reagál, mely során béltartalmat (ún. meconiumot) ürít a magzatvízbe, azt zöldesen elszínezve. Amennyiben ilyent észlelünk, az a szülés megindításának indikációját jelenti.
Igen, ilyet már én is hallottam, de nekem Balázsnál azt mondták, hogy: "ilyen kicsi nőnek, ekkora babája lesz"... és mondták, hogy kb. 4 kg. Nem sokat tévedtek.
Remélem, hogy Brigi most nem lesz ilyen nagy?!
Nekem holnap megismétlik a cukrosat utána meg a 32.héten lesz még egy arra is van már beutalóm!
És nekem is mindent kérnek az összes alaklmával pl toxoplazmán védettségem van mégis kérik mindegyiknél vércsoportot is mindent!Nem is értem!
Nálam elméletileg már nem lesz vérvétel?!
Vércsoportot nálam is néztek megint!
Persze, hogy megijedtem! Azt se tudtam először, hogy mit csináljak! Kissámli kint a gyereknél, senki nem tud rólunk semmit, a szomszéd se lát, csak max hallotta a hangomat, de ha nem lettek volna kint, nem tudom, hogy mi lett volna?! Az egészbe az volt a gáz, hogy hiába mondtam neki, hogy fordítsa el a kulcsot, nem értette. Hogy is gondolhattam volna ilyen hülyeséget, istenem?! :(
Ő kint sírt, hogy anya, anya - már álmos, nyűgös is volt, én meg bent a fürdőbe tehetetlenül. Hú, ezt soha nem fogom elfelejteni!
De basszus, eddig nem tudta elfordítani a kulcsot csak játszott vele, de már olyan erő van benne, hogy eszméletlen!
Vio: a kocsikulcs nálunk is nagy sláger még mindig. És tudja, hogy az az autóba való, és nem is dugja be az ajtók zárjaiba, hanem mondja, hogy bümm-bümm és menni akar ki az autóhoz. Annyira sok eszük van!
Na sikerült visszaolvasnom titeket.
Krisztine! Örülök, hogy jelentkeztél! Hogy érzed magad? Remélem, kicsit jobban vagy már?!
Kórházba nekem se kell bevinni ruhát a kicsinek, mert ott adnak nekik a sajátjukéból. Majd csak hazahozatalra kell vinni. Pelenkát viszont magunknak kell biztosítani. Sőt fürdeni is úgy viszik csak el, ha a kicsi kocsijába odateszem a pelust, mert ha nincs pelus, nincs fürdetés se. :( Ebből kiindulva popsitörlőt is viszek. A köldökére ami kell, azt adnak. Legalábbis két éve még kaptunk mindent hozzá...
Na ez a nem semmi!Gondolom azért megijedtél....
Kinél hány vérvétel lesz még?
Én úgy tudtam már csak 1,de tegnap mondta a védőnő,h új dolgot találtak ki,és 2lesz még!
Az utolsón megint nézik vércsoportot!
De nem értem azt miért?
Először is nézték?Az nem változik,nem??
Nekem nem tűnt el de holnap megyek mert meg kell ismételni!Alig várom!:SS
Krisztine nagyon sokszor puszillak téged sokat gondolok rád!:)