Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Szoptatás körüli tévhitek fórum

Szoptatás körüli tévhitek (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Szoptatás körüli tévhitek

1 2 3 4 5 6
2010. júl. 6. 15:27

Adatvédelmi biztos hiányában Szabó Máté, az állampolgári jogok biztosa - az adatvédelmi ombudsman jogkörében eljárva - februárban úgy döntött, hogy közérdekű adat az anyatej szennyezettségéről szóló friss magyar felmérések eredménye, azokat nyilvánosságra kell hozni. A kérelmező Kétezeregy Kiadó csak egy 1976-86 közötti felmérés eredményét kapta meg az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézettől, ezért fordult az ombudsmanhoz.


Az élelmiszeripari tömegtermékektől egyre inkább elforduló Németországban alapműnek számító "Halál a konyhában: gyógyszerek és vegyszerek a táplálékunkban" című könyvet 1982-ben írta két német tényfeltáró újságíró, Eva Kapfelsberger és Udo Pollmer. A bestsellert azóta többször aktualizálták és újra kiadták. A könyvet a tudatos fogyasztók körében népszerű Kétezeregy Kiadó [1] jelentette meg magyarul 2006-ban, és hazai vonatkozású, friss adatokkal egészítette ki a kötetet. Ez nem ment zökkenőmentesen, pedig a kiadó azóta is rendületlenül levelezget az ügyben.


Amint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk [2], a Kétezeregy Kiadó vezetője, Benda Judit a törvényben előírt gyógyszer-, és vegyszermaradvány-határértékek betartásán EU-s előírások alapján, rendszeres mintavétellel őrködő Országos Élelmiszer-vizsgáló Intézettől [3] (OÉVI) azt szerette volna megtudni, milyen hormon- és gyógyszermaradványokat vizsgálnak az emberi fogyasztásra szánt húsfélékben, és mennyit találnak belőlük. Az OÉVI előbb minisztériumi jóváhagyást kért a válaszhoz, majd azután sem válaszolt érdemben Benda kérdéseire, hogy a kiadó ezt az engedélyt megszerezte.

Benda Judit vegyszermaradványok után nyomoz


A Halál a konyhában külön fejezetet szentel az anyatejben található szennyeződéseknek is. Németországban az 1960-70-80-as években az anyatej annyira szennyezett volt az emberi szervezetben felhalmozódott különféle növényvédőszer-maradványokkal, hogy "állati eredetű élelmiszerként" több független felmérés szerint sem kerülhetett volna piacra. De mivel kereskedelmi forgalomba nem került, a probléma - egy korabeli miniszteri döntés értelmében - nem tartozott az élelmiszerfelügyelet hatáskörébe.


A kutatók annak idején többféle olyan méreg jelenlétét vizsgálták az anyatejben, amelyek a takarmánnyal jutnak a haszonállatok, majd onnan az emberek szervezetébe. A folyamat során ezek a mérgek - az azóta betiltott, DDT [4] nevű szintetikus növényvédőszer, a HCB nevű gombaölőszer, egyéb kártevőirtók, valamint nehézfémek - egyre nagyobb koncentrációban vannak jelen a táplálékláncban, az emberi szervezetben felhalmozódnak, és az anyatejjel kiválasztódva a csecsemők szervezetébe jutnak.


A 20. század második felében vizsgált anyatej mintákban gyakran az élelmiszerekben engedélyezett határértékek többszörösét mutatták ki ezekből a mérgekből. Bár a tudósok már 1945-ben felfedezték, hogy az emberi szervezetben felhalmozódó DDT kiválasztódik az anyatejben, a vizsgált anyatejminták DDT-tartalma még évtizedekkel később is többszöröse volt annak, mint amit az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felnőtt fogyasztásra megengedhetőnek tart. A helyzet hasonló sok más, szerves klórt tartalmazó növényvédőszerrel is - áll Kapfelsberger és Pollmer könyvében.


Magyarországon az anyatej szennyezettségére vonatkozó legutóbbi vizsgálat szerint az anyatej változatlanul tartalmazza a klórozott szénhidrogéneket és egyéb olyan környezeti mérgeket, mint például a DDT, a PCB, a HCB, a HCH, a ftalát, a dioxin és a nehézfémek, bár szennyezettsége folyamatosan csökken. A hazai anyatej DDT-tartalma az 1960-as években jóval magasabb volt, mint a nyugat-európai átlag. Mára ez a tizedére csökkent, de még így is magasabb, mint a szomszédos országokban - tudta meg a Kétezeregy Kiadó 2006-ban az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) illetékeseitől.


Benda Judit azt is kiderítette, hogy az OÉTI tavaly reprezentatív mintavétellel vizsgálta az anyatejben kimutatható szennyeződések mennyiségét, és hogy egy ilyen vizsgálatsorozatot néhány évvel ezelőtt szintén elvégeztek. Az OÉTI az Egészségügyi Tudományos Tanács [5] (ETT) "Női tejminták POP-szennyezettségének felmérése" című pályázata során a felmérés koordinátora volt, és ennek során adatokat gyűjtött az anyatej szennyezettségének megállapítása céljából.


Benda a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvényre hivatkozva kérte, hogy adják ki számára a friss vizsgálatok eredményét közlő tanulmányok összefoglaló részét. Az OÉTI a kért adatok kiadását megtagadta, csak egy 1976-86 között lezajlott felmérés eredményét osztották meg a kiadóval. Az ennél aktuálisabb eredményekért a vizsgálatsorozatra pályázatot kiíró Egészségügyi Tudományos Tanácshoz irányították Benda Juditot. Mivel az egészségügyi miniszter tanácsadó, véleményező és döntéselőkészítő szerveként működő testület csak fél évente ülésezik, és szerinte amúgy sem az ETT az illetékes az ügyben, Benda az adatvédelmi biztoshoz fordult.

Ezt kapta az OÉTI-től a kiadó


Adatvédelmi ombudsman hiányában az adatvédelmi ombudsman jogkörében eljárva Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa válaszolt a Kétezeregy Kiadó megkeresésére. Az ombudsman szintén megkereste az OÉTI-t, melynek főigazgatója válaszában arra hivatkozott, hogy az anyatej-vizsgálatok eredményei személyes adatok, mert emberek egészségével kapcsolatosak. Az OÉTI mint pályázó megküldte az adatokat az ETT-nek, ezért az OÉTI jogértelmezése szerint nem a vizsgálatsorozatokat lefolytató intézet, hanem az ETT az adatkezelő.


Szabó Máté - az adatvédelmi biztos eddig kialakított gyakorlatára hivatkozva - úgy döntött, hogy mivel az OÉTI jogszabályban meghatározott közegészségügyi, népegészségügyi feladatokat ellátó állami szerv, közfeladatot ellátó szervnek tekintendő, és az adatvédelmi törvény hatálya alá tartozik. Mint ilyennek, lehetővé kell tennie, hogy a kezelésében lévő közérdekű adatokat bárki megismerhesse.


Februárban kelt határozatában az ombudsman nem fogadta el az OÉTI a személyes adatok védelmére történő hivatkozását sem. A felmérésekről szóló összefoglaló jelentéseket áttekintve megállapította, hogy kizárólag közérdekű adatot tartalmaznak, személyes adat nem található bennük.


"A költségvetés terhére kötött, meghatározott célú támogatással kapcsolatos adatok, információk nyilvánossága kiemelten indokolt és nem korlátozott. Tekintettel kell lenni arra, hogy közpénzek felhasználásáról van szó, melynek során az átláthatóság, ellenőrizhetőség mint közérdek kiemelt fontosságú. Az egészséget veszélyeztető szennyező anyagokról való tájékoztatás, a népegészségügyi adatok nyilvánossága nem csupán az információszabadság jogával, hanem más alkotmányos joggal és az állampolgárokat megillető jogosultságokkal is indokolható. Mindezek alapján tehát az OÉTI által készített szakmai beszámoló nyilvános, azt bárki megismerheti." - áll az ombudsman állásfoglalásában, aki felkérte az OÉTI főigazgatóját, hogy adja ki Benda Juditnak a friss felmérések eredményeit. Ez egyelőre még mindig nem történt meg.

93. Annamari80 (válaszként erre: 89. - Bettike2007)
2010. júl. 6. 15:21
Immunanyagot nem tartalmazhat egy mesterséges anyag!!!!
92. 778dc2edcd (válaszként erre: 88. - Annamari80)
2010. júl. 6. 15:06

szia!én nem a szoptatás ellen vagyok.természetesen akinek van teje az mindenképpen szoptasson!én is szoptattam,igaz nem olyan sok ideig.

én nem a cigire meg az alkoholra gondoltam, mert annak alapnak kell/kellene lennie.

hanem arra hogy az általunk megevett élelmiszerek, még az egészségesebbnek véltek is tartalmaznak nagyon káros dolgokat, így pl. a vegyszerrel kezelt gyümölcsök.elkerülhetetlen hogy a gyerek előbb utóbb ne egyen belőlük ez igaz, de a tápszeresek legalább addig nem visznek be ilyesmit a szervezetükbe.amennyi vitamin van az anyatejben annyi károsat is tartalmazha önhibánkon kívül.

91. bettike2007 (válaszként erre: 88. - Annamari80)
2010. júl. 6. 14:58
abban is lehet permetszer sajna hiába termelőtől veszed,anyuék termesztenek gyümit,zöldséget azt tutira tudom mit tartalmaz!!
90. bettike2007 (válaszként erre: 88. - Annamari80)
2010. júl. 6. 14:56
Nem a puffasztó kajákról beszéltünk,persze hogy le lehet mondani rólluk,de akkor mindenről!!!Mert ugyanis elég ha húst veszel-benne lehet hormon,növesztők,zöldség-permetszer egyebek és pékáruk E és E van mindenben amit veszel!
89. bettike2007 (válaszként erre: 86. - 778dc2edcd)
2010. júl. 6. 14:54
Igen benne van minden ásványi anyag,vitaminok,fehérjék,immunanyagokat is tartalmaznak már ezek az újak,szerencsére leszámítva kis náthát nem volt komolyabb betegsége!Nekem sem,sem allergia semmi,pedig én tehéntejet kaptam nem tápszert,függ a genetikától nagyon!Persze szoptatni aki tud azt tegye,mert pénztárca kímélőbb is!
88. Annamari80 (válaszként erre: 86. - 778dc2edcd)
2010. júl. 6. 14:45

Azért az anyatejjel nem csak azt szívja magába a gyerek, amit megeszik a szoptatós anyuka, hanem már alapból tele van vitaminnal, fehérjével, ásványi anyaggal a tejcsi. Minden egyes szoptatás felér egy védőoltással!

Egyébként meg nyilván aki szoptat, az tudja, hogy mit ehet és mit nem, hogy ne ártson a picinek, így pl. én az első pár hónapban nem ettem semmi olyat, ami felfújja a hasfájós babámat. Azt hiszem, ez nem nagy áldozat...

Aki szoptat, az nyilván figyel ezekre! Nekem is a gyerekem az első, és felelősségteljes anyaként mindig figyeltem, hogy mit eszek, és iszok. nyilván nem iszok alkoholt, nem dohányzom...stb.

A kórházban pl. az egyik kismama, aki szoptatott, dohányzott....na, Őt tuti nem érdekli a gyereke, legalábbis neki nem Ő az első!

Hát, a gyümölcsről meg annyit, hogy mivel már hozzátáplálunk, azt így is úgy is mindenki adja a babájának/gyerekének, tehát tök mindegy, hogy szopik, vagy tápit eszik, a gyümölcsöt megkapja az összes gyerek. Mi pl. csak piacon vásárolunk őstermelőktől, és nem a sz@r hipermarketes gyümölcsöt-zöldséget vesszük meg....

2010. júl. 6. 14:30
lehet ugyanannyira jó vagy éppen ártalmas is!és ezektől is lehetünk allergiásak!
86. 778dc2edcd (válaszként erre: 85. - Bettike2007)
2010. júl. 6. 14:29
A mai világban a tápszer is lehet majdnem olyan jó!Ha belegondolok abba hogy miket eszünk meg mi felnőttek(még az is amire azt hisszük egészséges pl.:gyümölcs)tele vannak mérgező anyagokkal!a tápszerben ezek nincsenek!ez elgondokodtató,mert a gyerek már az anyatejjel magába szívja ezeket!
85. bettike2007 (válaszként erre: 83. - 778dc2edcd)
2010. júl. 6. 14:25
Köszi!Próbálkozom,még ha én nem is veszek magamnak nadrágot ami már nem ártana,de nincs rá annyi inkább megveszem a bébiételt,tápszert vagy neki 1szoknyát mint magamnak akármit!
84. bettike2007 (válaszként erre: 81. - Annamari80)
2010. júl. 6. 14:23
Nem,én is frissen adom csak a víz van előre forralva,naponta főztem és akkor adtam hozzá a tápszert amikor kellett.
83. 778dc2edcd (válaszként erre: 80. - Bettike2007)
2010. júl. 6. 14:21
Szerintem jó anya vagy.Mégpedig azért, mert nem ment a szoptatás, de Te mindent megtettél azért, hogy a gyermeked ne szenvedjen semmiben hiányt.Szerintem ilyen a jó anyuka!
82. Annamari80 (válaszként erre: 79. - Bucimami)
2010. júl. 6. 14:03
A hazarohangálással én se kínlódtam, a városközpontban szerencsére van igényes baba-mama szoba, ahol nyugodt körülmények között lehet szoptatni, pelust cserélni, pihenni (ágy is van)...én ezt sokszor igénybe is vettem! :-)
81. Annamari80 (válaszként erre: 80. - Bettike2007)
2010. júl. 6. 14:00

Nekem akkor a védőnőm azt mondta, hogy mindig frissen készítsem el a tápszert, vagyis akkor forraljam a vizet. Amikor meghallotta, hogy a kórházban is a hűtőben van 1 literes üvegben az előre elkészített tápi, és azt csak ott melegítettem, na, majdnem dobott egy hátast....

Szerencsére csak 3 hétig adtam (akkor sem minden nap), így én nem alkalmaztam ilyen praktikákat, de ahogy Te készítetted el az is jó.

80. bettike2007 (válaszként erre: 57. - Annamari80)
2010. júl. 6. 11:49
Egyébként én mindig előre főztem vizet és csak langyosítani kellett amikor kellett ami kb 3percet vett igénybe a tápszer belerakásával együtt,és mindig megvárta mert éhes volt,ma már ásványvízzel csinálom,és forralni sem kell.
79. bucimami (válaszként erre: 77. - Kincsek)
2010. júl. 6. 11:46

Hát igen, a harmadik gyereknél az igény szerinti szoptatás úgy jelenik meg, hogy megszoptatod a babát, amikor a többiek már nagyon igénylik a csöndet.:-)

Én mondjuk nem kínlódtam a hazarohangálással, mindig ott szoptattam, ahol az aktuális program- vagy a picurka :-)- megkívánta. És örültem, hogy legalább neki nem kell enni-innivalót csomagolnom.:-)

78. Kincsek (válaszként erre: 77. - Kincsek)
2010. júl. 5. 15:42
És már saját maga mondja, hogy cicit (de rögtön), összesen egy nap 8 alkalommal, vagy többször az éjjelt beszámlva. Ezzel is nyugszik meg.
77. Kincsek (válaszként erre: 8. - Cb53e790b2)
2010. júl. 5. 15:39

Nekem is van 2 a kicsi mellett, képtelenség volt minden alkalommal igény szerint szoptatni, mert a gyerekeket hozni-vinni kell óvoda, iskola, bolt, oltások, ügyintézések stb.

A nagy 2,5 évig szopott, a középső 20 hónapos korig, a kicsi még szopik, de vele volt a legnehezebb, mert nem cumizott soha, nem fogadott el semmit, viszont így ha megéhezett a város közepén, üvöltött hazáig. Mai napig sokszor felkel éjjel, igény szerint "erőszakoskodik", mert ha nem kap cicit, akkor felveri az egész házat:).

76. Olasznori (válaszként erre: 73. - A305cbacd8)
2010. júl. 5. 14:18
Köszönöm! Valóban azért íródott a cikk, hogy segítsek vele, aki elakad a folyamatban! :-)
75. tündér74 (válaszként erre: 72. - F6201d8fdb)
2010. júl. 5. 13:27
Az én fiam is tápszeres baba volt és teljesen egészséges, 3 év alatt 1x volt náthás. Szerencsére az, hogy ki lesz fogékony a betegségekre azt főleg a genetika határozza meg.
74. jozsi.38 (válaszként erre: 72. - F6201d8fdb)
2010. júl. 5. 12:40
én már a másodiknál voltam így lesz ami lesz alapon nem fejegettem magam ezen kár stresszelni senkinek nem jó, se a babának se a mamának akkor már inkább tápszer! igaz a picinél 5hónapig csak anyatejen élt jobban sikerült mert nem erőlködtem hogy legyen tej minden áron most 9hónapos napközben alig szopik csak alváshoz és nyugtatásra használjuk a cicit
73. a305cbacd8 (válaszként erre: 67. - Bettike2007)
2010. júl. 5. 12:37
Igazad van. Hogy jó anya vagy nem az dönti el, hogy milyen módon táplálod a csecsmőd. Sajnálom azokat az anyukákat, akik mindent megtettek és még sem ment. Van egy pár ilyen ismerősöm. De van olyan is, aki szoptathatott volna, de nem tette, és most a három éves gyereke egyfolytában hol erre, hol arra allergiás. Szerintem ez a cikk nem azért íródott, hogy megkövezze azokat az anyákat, akik nem szoptatnak, vagy akár elítélje. Sokkal több benne a sgítő szándék, azoknak, akik szeretnének, de gondok adódnak. Végül is mindenki maga dönti el, hol az a határ amikor már semmi praktika nem vezet eredményhez.
2010. júl. 5. 12:26

Nem vélemény, csak hozzászólás, hogy mindenki tisztában legyen vele, hogy létezik i8lyen is mint én!

Két gyeremekes anyaként van némi tapasztalatom, ezt megosztom azzal aki olvassa.

Kezdjük ott, hogy teljesen sima és zökkenőmentes terhesség után végre megszületett a kisfiam. A szoptatással onnan indulnak a problémáim, hogy nekem gyakorlatilag nincs mellbimbóm. Ill két barna folt van, de ezzel a baba nem jut semmire. Vagyis a kezdetektől KIZÁRÓLAG bimbóvédővel tudtam szoptatni. Szoptatni óránként, két ciciból, min egy óra hosszat. Majd a következő órában fejni, kézzel-géppel mert így majd több lesz. Nem akarok senkit elkeseríteni, de minden okos tanács ellenére nekem nem! Napi 5liter folyadék, szoptatós teák, homeosbogyók, méreg drága készítmények és semmi. 6hónapig éjjel is 2óránként keltem és fejtem, így sikerült két mellből 40-50ml, ami olyan 2-3hós koráig elég is volt neki. Utána jött a tápszer és a lelkifurdalás. Így 9hónapot szenvedtünk végig,mire neki is és nekemis elegem lett. Most 3éves nagyfiú már. A kislányommal már okosabb voltam, gondoltam ha még sűrűbben teszem mellre majd sikerül. Sikerült is, úgy szétrágta a melleimet, hogy egy hónapig sírtam szoptatás közben. Jött újra a bimbóvédő, így elmúltak a sebek, de tejem még annyi sem lett mint a kisfiamnál. 5hónapig csináltam újra a fejegetést, aztán feladtam. Két gyerek mellett nem lehet órákig szoptatni, óránként fejegetni.

Szóval, nálam hiába a sok jó tanács és praktika, annyi vált csak be, hogy a szoptatós teáktól hasfájósak lettek a gyerekek. Sajnos csak a kicsinél döbbentem rá, így a kisfiam végig szenvedett 3hónapot. Ha jön a kövtkező (esetleg) akkor már okosabb leszek. Amennyi van annyit kap a baba. Nem fogok zombiként bolyongani egy fél évet a lakásban, úgylátszik én nem a szoptatásra lettem tervezve.

A tápszerek mellett is tökéletesen egészséges gyerekek nőnek fel, ilyen lesz az enyém is!

2010. júl. 5. 12:11

Jujj, remélem majd elolvassátok a cikk folytatását, mikor megjelenik, pont erről írok benne:

egy csomó lelki tényező befolyásolja a tejtermelést, pl. a társadalmi nyomás, az elvásárok, stb.

mINDENKI JÓ ANYA, AKI MEGTESZ A LEGJOBB TUDÁSA SZERINT MINDENT A GYEREKÉÉRT ÉS EZ NEM CSAK A SZOPTATÁSBAN NYILVÁNULHAT MEG!

2010. júl. 5. 12:02
a szoptatással kapcsolatban mindig az tudja a tutit akinek rengeteg teje van/volt és azt hiszi hogy mindenki úgy működik mint ő. én csak arra lennék kíváncsi mt momdanának azoknak akiknek nem indult be a tejtermelés hogy mit csináltak rosszul. mert nem csinálnak azok semmit rosszul és szeretnének szoptatni de nem tudnak. a tejtermelés egyéni adottság minden gyerek születése után más csak túl van lihegve
69. Kippy (válaszként erre: 67. - Bettike2007)
2010. júl. 5. 11:36

De, abban is egyetértünk szerintem Bettike, hogy ezek az ítélkező emberek annyi mindenhez értenek az életben, hogy sokszor még maguk is meglepődnek saját, mindent tudó eszükön. :))


Mindenkit tojjunk le magasról ezentúl!!!!!!!(És, lehetőség szerint próbáljunk meg elfutni a veszélyes okoskodó támadását előre érezve!)

Hihi! Szerintem futnának utánunk, mert akkor is elakarnák mondani a tanításukat.

68. zani (válaszként erre: 58. - Fbab8271ce)
2010. júl. 5. 11:26

hát ezt mondom én is... ezért írtam h vívok a nagymamákkal.

AKIK NEM SZOPTATNAK: az h valaki jó v rossz anya természetesen nem azon múlik h mit adsz enni a babádnak. csak manapság akkora "követelmény" a szoptatás h aki nem kapott elegendő segítséget és nem sikerült neki szoptatni annak már lelkiismeret-furdalása van, és egyben kialakul az ördögi-kör, mert ez stresszeli.

egyébként elméletben nagyon szoptatás-centrikus az újszülött- és csecsemőgondozás, ehhez képest a gyakorlatban nem kapnak segítséget az anyák sokszor az eü. ellátó rendszerben sem. "szoptatni kell! ha nem tudsz, nem elég a tej? akkor tápszerezd. valakit érdekel h mi az oka?" :(

67. bettike2007 (válaszként erre: 66. - Kippy)
2010. júl. 5. 11:17

Igen,egyetértek:-)


Sok-sok dolgon múlik,szerintem mindenki aki szereti,vezetgeti az életben csemetéjét,megmutatja neki mi a jó és a rossz közti különbség és életét adná gyermekéért jó anya,függetlenül hogy táplálta!


csak sajnos annyi emberrel találkoztam aki ezen az alapon ítélt:-(

66. Kippy (válaszként erre: 64. - Bettike2007)
2010. júl. 5. 10:37

Szerintem sincsen semmi szerepe a "JÓ ANYA" címer megszerzésében a szoptatás kontra tápszer imádott harcának.

Az anyaság belülről jön. Vagyis, pontosabban szólva én azt érzem, hogy a szívem elkezdett kint dobogni. Amikor csak ránézek csibére, dobban egy hatalmasat.

A jót mi alapján lehet megítélni? Látható a gondoskodás, a fontosság, a szeretet. De, ez mégis még mindig semmi egy anyuka feladataihoz, érzéseihez, akaratához mérten. Szóval?

És, ki a példa? Ki a JÓ ANYA??? Van egy ilyen című nő életrajza, jellemírása valahol olvasható formában, bearanyozva???


Huhúú, erről külön vitafórumot lehetne indítani. :)

65. Kippy (válaszként erre: 51. - D3bb59819c)
2010. júl. 5. 10:19

Nálunk is aranyosak voltak nagyon a váci kórházban a csecsemősök, de sajnos tengernyi dolguk volt. Válaszoltak szívesen a kérdésekre, de futtában. Az ember lánya nem is szívesen zargatta őket ezért. Olyan kellemetlen.

Nagyon sajnáltam őket.

(Pedig én is ellenék ott a sok újszülött között.) :O)

1 2 3 4 5 6

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook