Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


1199. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1191. - Liza14)
2009. aug. 11. 08:25

Szia!


Társasházi Fundi nyitáshoz a következő iratok kellenek:


1. ajánlati nyomtatvány

2. ajánlat melléklete nyomtatvány (KKV+TH adatai)

3. alapító okirat

4. közgyűlési határozat (közös képviselő megválasztása 2/3-os többséggel. Ha cég, akkor a céget.)

5. közös képviselő (KKV) aláírási címpéldánya

6. Fundi lakás-előtakarékosság megkötését elfogadó 2/3-os közgyűlési határozat jelenléti ívvel együtt

7. első díjas csekk másolata vagy nyilatkozat a visszaigazolás utáni utalásról

8. TH adószáma

9. TH hiteles tulajdoni lapja


Fentiek elengedhetetlen kellékei a társasházi Fundamenta elindításához.

1198. LTP ÁKOS (válaszként erre: 1196. - Maya05)
2009. aug. 11. 07:46

Szia Maya05!


befogadástól 30 nap a hitelbírálat, a kölcsönszerződést, amit kiküldenek, minden oldalán mindenkinek (adós, adóstárs, 2 tanú) aláírásával vissza kell küldeni, beérkezésétől 15 napon belül utalnak. 3 hét után már meg szokott lenni a kölcsönszerződés, érdemes rákérdezned telefonon, rendben van-e minden vele, esetleg kiküldték-e már. Ha sürgős a pénz, be is lehet menni szerződni, nem kell 2 postafordultát megvárni.

1197. e969510b45 (válaszként erre: 1194. - Li-Ann)
2009. aug. 10. 19:35
szerintem meg túlspilázod az egészet. aki ilyen okos az mindig túlkombinál mindent. egy megtakarított összeg harminc százalékát hogy vetheted össze az éves hozam százalékos arányaival? le van írva fehéren feketén hogy x összeg után évente y összegű állami támogatás íródik jóvá. és ha kiszámolod, tényleg. akkor miért olyan kérdéses neked hogy hova tűnik a harminc százalék? és igen látom láttam hogy a hitelen lovagolsz de a fundis megtakarítás anélkül is messze jobb bármelyik banbetétnél. az ördög mindig a részletekben lakozik.mutass nekem egy konkrét bankbetétet légyszíves, amelyik adott időszak alatt ugyanezt tudja nyújtani. és ne légy rest leírni a bank nevét, a konstrukció nevét, a feltételeket, mindent.
1196. Maya05
2009. aug. 10. 18:41

Sziasztok!

Tudnátok segíteni? Még nem járt le a szerződésem, de most van szükségem a pénzre, hitellel együtt. Már minden papírt beadtam kb. 3 hete. Arra vagyok kíváncsi, hogy mennyi idő múlva küldik ki a kölcsönszerződést és utána mennyi idő múlva utalnak. Előre is köszi!

1195. Li-Ann (válaszként erre: 1144. - LTP ÁKOS)
2009. aug. 10. 17:59

Kedves Ákos,


köszönöm a szavaidat, de ebben a konkrét esetben el kell hárítanom a dícséretedet. Nem én vettem észre, hogy hiba van az oldalon, hanem ti, miután ide beidéztem a szöveget. :)

1194. Li-Ann (válaszként erre: 1143. - E969510b45)
2009. aug. 10. 17:51

Kedves Réka421,


Kérdésedre válaszolva: nem vagyok fundis. Nem kérdezted, de arra is válaszolok: sem konkurense.


Azt írod, megkérdőjeleztem a 30%-os támogatást. Ha ezt olvastad ki bármelyik hozzászólásomból, akkor valami nagyon félrecsúszhatott.

A számolgatás során ugyanis nem tettem mást, mint összehasonlítottam a fundás megtakarítási időszakot egy lehetőleg minden szempontból legjobban hasonlító betét konstrukcióval (havonta azonos összeg befizetése havi kamatelszámolással), ahol természetesen figyelembe vettem mindkét oldal költségeit (csökkentő tételeit), így például a betét konstrukcióban a kamatadó meglétét.


Így jött ki, hogy a 49+3 havi fundis szerződés végén (a megtakarítási felében)felvehető összeg betéti konstrukcióban egy éves 12,8% betéti kamatú, havi kamatelszámolású (havi 20.000 Ft befizetéssel)betét végösszegének felelne meg. Amiről egyébként el kell ismerni, hogy a jelenlegi betéti kamatok között nagyon jónak számítana.

Később láttam csak, hogy a Fundi honlapján kiszámolták az átlagos éves hozamot, ami a 49 havi megtakarítás esetén 10,61%. Ez teljesen összhangban van az én eredményemmel (mert abból lejön a kamatadó, és a különbség innen adódik).


Ha valaki csak eddig jutna el, akkor joggal merülhet fel benne a kérdés, hogy na de hova lett a 30%-os állami támogatás?


De! Többször kihangsúlyoztam azt is, hogy az összehasonlításban nem szabad itt megállni! Mert a szerződés második fele - a hitel - annyival kedvezőbb a piaci kamatozású banki hiteleknél, hogy a szerződés egészét pozitívvá teszi, vagyis ahogy korábban fogalmaztam, a megtakarítási szakaszban _látszólag_ elveszített előnyt a hitel szakaszban visszanyeri.


Arra kérlek, hogy ezek alapján olvasd el újra az erről szóló hozzászólásaimat. Persze csak ha érdekel, hogy valójában mit mondtam.

1193. liza14 (válaszként erre: 1192. - Fe181302dc)
2009. aug. 10. 13:49
Értem!Igazából az érdekelne hogy milyen papírok kellenek.Társasházi szerződés,tulajdonlap stb..
1192. fe181302dc (válaszként erre: 1191. - Liza14)
2009. aug. 9. 22:13
Társasház esetében gyakorlatilag egy társasházi vizsgával rendelkező személyi bankárra, egy kommunikációképes közös képviselőre és lakóközösségi hajlandóságra van szükség leginkább :) Ha ezek megvannak, akkor köthető társasházi szerződés.
1191. liza14
2009. aug. 8. 19:58
Társasház esetében mi szükséges hogy fundamentát nyissunk?Köszönöm előre is a választ!!
2009. aug. 7. 16:41

Hallgass HVikire Zsolt, jól mondja. Egyrészt valóban rövidebb ideig fizeted nálunk a magasabb kamattal ketyegő áthidaló kölcsönt, másrészt rövidebb idő alatt szállsz ki a hitelből, hiszen egy átlagos hitel esetében évekig csak kamatot törlesztesz, és a hitelösszeget tolod magad előtt, nálunk pedig a tőketörlesztésed korábban megkezdődik, hiszen a megtakarítási részed is a hiteledbe törlesztődik bele, így a banknak sem adsz akkora összeget ajándékba és hamarabb szabadulsz.

Az dícséretes és egyre ritkább, hogy nem vagy BAR listás, de az ma már kevés, hogy neked magas a jövedelmed. Pláne lekáskölcsön esetén. Ugyanis ma a lakáshitel egy banknál úgy indul, hogy 50 % önrészt kell igazolnod, plusz jelzáloggal terhelhető ingatlan. Aztán ha ez megvan, akkor ESETLEG szóba állnak veled. Most a bankok fő célja, hogy túléljék a válságot, begyűjtsék a kint levő hiteleiket, és eszük ágában sincs hiteleket kihelyezni, mert amik kint vannak, azokat sem fizetik vissza. A tartalékok pedig arra elegendők, hogy a betéteseknek kamatot fizessenek.

1189. HViki (válaszként erre: 1188. - Lzsolt78)
2009. aug. 7. 16:21

Két év múlva, nem is ennyi lesz a hitelkamat.

Az áthidaló kölcsön kamata mindig igazodik a piaci környezethez. A kamat megállapításánál a hitel felvételének ideje számít. Ha 2 év múlva alacsonyabbak lesznek a kamatok, akkor, ha 2 év múlva veszel fel áthidaló kölcsönt, a Fundánál is alacsonyabb lesz a kamat.

Ráadásul, itt csak 2-3 (max. 4) évig fizeted ezt a magasabb kamatot. Amíg tart a megtakarítási időd. Amint elérsz a kiutaláshoz, már a 3,9 %-os lakáskölcsönt fizeted.

Igahzából, tényleges számokkel ezt legtisztábban egy személyes találkozóval lehet átbeszélni.

Ha nincs a közeledben személyi bankár írj a Fundamentának és fel fog keresni egy. Akkor minden verziót meg tudtok beszélni, konkrét számokkal.

1188. lzsolt78 (válaszként erre: 1187. - E969510b45)
2009. aug. 7. 16:10

nem vagyok bár listás, nincs másik hitelem elég magas a havi nettó jövedelmem (mindent tisztán kapok), az előzetes hitelbírálat alapján megkapnám a hitelt.


Az hogy most nehéz hitelt felvenni, az nem jelenti azt hogy két év múlva 14-16 %-os hitelt felvenni a legjobb megoldás

2009. aug. 7. 15:44

Zsolti próbáltál mostanában hitelt felvenni?

van olyan ban amelyik senkinek, érted senkinek nem ad hitelt, mert csak a válságot akarja túlélni. most nem a hitelezés korszakát éljük ám. menj be akármelyik bankba, nem fogsz hitelt kapni. hiába lehet hogy elméletben alacsonyabbak a kamatok ha gyakorlatban nem kapsz hitelt

1186. lzsolt78 (válaszként erre: 1185. - Fe181302dc)
2009. aug. 7. 14:08

Azért 15, 5- 16,5 %-nál olcsóbban is lehet piaci forinthitelt kapni. Érdekes, hogy most nőnek a kamatok, amikor éppen 1 %-os vágott az MNB az alapkamaton.


Elküldenéd privátban a táblázatot, ha nem titkos

1185. fe181302dc (válaszként erre: 1183. - Lzsolt78)
2009. aug. 7. 13:15
Félreértettél, a számok nem csak ránk vonatkoznak, a piaci hitelek is nőttek.
1184. fe181302dc (válaszként erre: 1182. - Lzsolt78)
2009. aug. 7. 13:14

Itt van a kezemben a táblázat, bentről kaptuk meg, eszerint a honlapokon még nem nagyon frissítették sehol.

Természetesen van személyes tanácsadás, ha nincs a közeledben olyan személyi banmkár, akivel fel tudod venni a kapcsolatot, akkor a funda honlapján tudsz rendelni, 3 napon belül megkeresnek telefonon. Ha már a futamidőd lejár, utána már a fundás fix, 3,9 kamatozású kölcsönt fizeted.

1183. lzsolt78 (válaszként erre: 1181. - Fe181302dc)
2009. aug. 7. 12:33

Egy dolog kimaradt:


A piaci hitelhez képest magasabb kamat az áthidalónál, nem "eszi" meg az LTP teljes előnyét?

vagyis

Ha 2 évig félreteszem a pénzt banki betétbe és utána piaci hitelt veszek fel.

1182. lzsolt78 (válaszként erre: 1181. - Fe181302dc)
2009. aug. 7. 12:32

Tudsz esetleg egy linket vagy táblázatot amiből látom hogy alakul a havi törlesztő a 2 évig fizetett Funda ( pl. 4 év 4 hónap 3 220 000 szerződéses összeggel) és utána áthidaló kölcsön törlesztője, majd 4 év 4 hónap után a törlesztő(amikor lejárt az áthidaló).Sehol nem találok ilyen infot a Funda honlapján.


Személyes tanácsadás van a Fundánál?


kösz

1181. fe181302dc (válaszként erre: 1180. - Lzsolt78)
2009. aug. 7. 12:25

Tudom, hogy nem kevés, de nem mi határoztuk meg, talán már a pszáf honlapján is fent vannak az új kamattáblázatok. Ez minden pénzpiaci szereplőt érint, nemcsak minket, tehát még így is kedvezőbbek maradtunk.

Azért nehéz az OTP-s kérdésedre válaszolnom, mert egyrészt két külön pénzintézetről van szó, amely bár a célokat tekintve hasonló szolgáltatást biztosít, mégis nagyon más a kettő. Tudomásom szerint az OTP lakáskassza eleve hitelre épül, vagyis ott nincs választási lehetőséged, hogy felveszed e vagy senm. Lehet, hogy ezt rosszul tudom, igyekeznek olyan tájékoztatást adni, hogy gyakran még én sem tudom követni. ÉS miután úgy tudom, hogy ott azonnal hitelt veszel fel, amibe beépül egy lakásszámla, az áthidaló kölcsön, mint olyan, funkcióját veszíti...de ebben most több a saját gyanúm, mint a tény, tehát ezt ne vedd biztosnak.

1180. lzsolt78 (válaszként erre: 1179. - Fe181302dc)
2009. aug. 7. 12:18

FundásG:


A 15,5 az nagyon sok, több mint egy normál piaci kamatozású Ft hitel (kb 12.4 THM-el lásd pomo.hu)


Tudsz arról valamit, hogy az OTP-nél nincs áthidaló?

1179. fe181302dc (válaszként erre: 1178. - Lzsolt78)
2009. aug. 7. 10:48

Zsolt, csak egy kis kiegészítés:

Az áthidaló kölcsön kamatai nemrég változtak, most AÁK és ÁK függvényében 15,5- 16,5 %

Az érintett internetes oldalak kicsit nehezen követik a változásokat sajnos.

1178. lzsolt78 (válaszként erre: 1177. - JuditEszter)
2009. aug. 6. 23:50

kicsit utána kerestem az áthidaló kölcsönnek és a kamatainak.


1. úgy látom hogy az OTP NEM AD áthidaló kölcsönt ???

Áthidaló kölcsön kamata2 fix, évi 8.99% DE

kondíciók a már megkötött áthidaló kölcsönszerződésekre, valamint az ÁSZF-ben meghatározott felmondási okok alapján felmondott

lakáskölcsön szerződésekre érvényesek. Az áthidaló kölcsön 2006.07.25-től nem vehető igénybe, az áthidaló kölcsön forgalmazásáról az OTP

Lakástakarék külön Hirdetményben tájékoztatja ügyfeleit.

Forrás: [link]


A fundamentánál az áthidaló kölcsön kamata:


Áthidaló kölcsön kamata

Ingatlanfedezettel biztosított hitelügylet esetén

(fix)

12,5 %, évente Fennálló kölcsöntartozás

Havonta a kiutalásig

(a havi rendszeres megtakarítással, díjakkal együtt

fizetend meg)


Forrás: [link]

1177. JuditEszter (válaszként erre: 1176. - Fe181302dc)
2009. aug. 6. 21:59

áthidaló évi 9, expressz áthidaló évi 6% kamat, a thm nem tudom mennyi.. nincs most erőm tovább böngészni


Na mindegy, az a lényeg hogy kötni kell, és ez nekem 62,5 ezer+20 ezer=82,5-be fog fájni jövő hónapban:( ...Tudom, semmi sincs ingyen és fel kell nőni a feladathoz:)).

1176. fe181302dc (válaszként erre: 1174. - JuditEszter)
2009. aug. 6. 21:56

Ez konstrukció és hitelösszeg függő, konkrét számok esetében egyszerűbb lenne válaszolni. De javaslom, hogy a fundamenta honlapján kérj személyes tanácsadást és 3 napon belül felkeres telefonon egy személyi bankár időpontot egyeztetni.

Egyébként igen, a Fundamenta lényegesen jobb kondíciókkal ad hitelt bárkinél. A legbiztonságosabb és legkiszámíthatóbb.

1175. JuditEszter (válaszként erre: 1174. - JuditEszter)
2009. aug. 6. 21:53
Mármint "kombi" konstrukciót alapul véve..
1174. JuditEszter (válaszként erre: 1164. - Fe181302dc)
2009. aug. 6. 21:52

A Fundamenta egy zárt rendszerű pénzintézet, ami azt jelenti, hogy hitelt csak olyan személyeknek folyósít, aki már ügyfél nálunk, vagyis van már megtakarítása. Így biztosította be magát a cég, ezért (sem) nem válik fizetésképtelenné, bárhogy is alakuljon Magyarországon a pénzügyi helyzet. "Vannak azonban olyan esetek, amikor az ügyfél még nem ügyfél, ám hitelre van szüksége. Ezt a problémát áthidalandó, a Fundamenta a partner pénzintézetek közreműködésével tudja biztosítani a lehetőségét annak, hogy hitelt vehess fel. Vagyis valamelyik pénzintézetet kiválasztod és hitelt igényelsz náluk. Az ő biztosítékuk a lakásszámla lesz, amit a hitel igénylésével egyidőben nyitsz."


Kérdésem: Nyitok LTP-t, utána kb 1 év múlva lakáshitelt akarok felvenni(így még 7 év LTP törlesztésem van hátra)?


A Fundamenta jobb kondíciókkal ad hitelt, mint a pl jelenleg ismert piaci kamatozású hitelek?

1173. fe181302dc (válaszként erre: 1170. - JuditEszter)
2009. aug. 6. 21:50

Az természetes, ha körülnézel és tájékozódsz. Meggyőződésem, hogy velünk jobban jársz. (ez a tanács ingyen volt :) )

ÉRdemes mielőbb elindítani egy ltp számlát, már csak azért is, mert ha kb egy év múlva lesz aktuális a hitel, akkor már Azonnali Áthidaló Kölcsönben is lehet gondolkodni. Az már teljes egészében Fundamentás termék.

1172. 78826dc958 (válaszként erre: 1170. - JuditEszter)
2009. aug. 6. 21:48
Ez egy jó döntés szerintem:)
1171. fe181302dc (válaszként erre: 1169. - 78826dc958)
2009. aug. 6. 21:47
ment még egy privi közben
1170. JuditEszter (válaszként erre: 1164. - Fe181302dc)
2009. aug. 6. 21:45

Én eü szakközgazdász vagyok, és mindent értek a kombi hitleről, legalábbis igyekeztem több fronton utána járni.

De inkább a Fundamentát nézegettem, és az OTP csak most került a látóterembe.

Nem rajongok az OTP-ért, de úgy gondoltam, jobb ha körbekérdezek.

Lakást még nem találtunk, nézegetjük,de az LTP-t minél előbb el akarjuk kezdeni.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook