Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Tett-e már valaki cukormentes lekvárt, hogyan kell, mik a tapasztalatok? fórum

Tett-e már valaki cukormentes lekvárt, hogyan kell, mik a tapasztalatok? (tudásbázis kérdés)


2010. máj. 16. 16:36

Én gyümölcscukorral szoktam eltenni baracklekvárt,csavaros üvegbe.A héját lehúzom/forró vízbe mártom kicsit/,így nem savanyú,kevés cukor elég bele.Nem főzöm sokáig,dzsem lesz belőle.

Ball üvegben a legjobb,nem kell hozzá tartósító.15-20percig dunsztolom.Amikor kihűl,megnézem hátha valamelyik kupak közepét be lehet nyomni,az megy a hűtőbe,gyorsfogyasztásra.

2009. júl. 16. 08:59

3kg gyümölcs (körte, szilva, áfonya), 1-2 citrom, fehérbor, 1 kg nádcukor vagy méz, szegfűszeg, fehérbors.

Szezonvégi, de még ép gyümölcsöket válassz, ezeknek a legnagyobb a cukortartalma.

Tartósításra nátrium-benzoátot, vagy szalicilt használhatsz, de ez sem szükséges, ha 15 percig kiforralod az üvegeket és a fedőiket (utána nem szabad eltörölgetni).

A gyümölcsöket alaposan meg kell mosni, lecsöpögteni, ledarálni, és egy ép zománcos lábasban fel kell tenni főni. A folyamatos kavargatás itt is fontos, különben leég.

Később sűrűsödik be, mint a cukros változat.

A főzési idő változó. A baracké a legkevesebb, néhány óra, a sziva 5-8 óra is lehet.

Mikor a pép leve elfőtt, és besűrűsödött, még forrón szedd bele az előkészített üvegekbe, majd jó erősen csavard rá a fedőt. Nagyon fontos, hogy a mellécsorgott lekvárt le kell törölni, ugyanis ez akadályozhatja a befőttesüveg légmentes záródását.

A lezárt üvegeket ajánlatos néhány percig a feje tetejére állítani, ugyanis így elősegíthetjük a vákuum kialakulását. Ezután szárazdunsztba kell tenni,( hogy minél lassabban hűljön ki).

Kihűlés után figyeld meg az üvegek tetejét, ahol nem képződött vákuum, azokat kell először fogyasztani.

A kész lekvárokat sötét, hűvös helyen kell tárolni.

6. b4a3a4979d (válaszként erre: 5. - Féknyom)
2009. júl. 16. 08:56

"Eltevésről" azaz befőzésről szerettem volna kérdezni. Tehát nem rögtöni felhasználásra. Sem nádcukrot (az végülis majdnem ugyanaz, mint a répacukor) sem mézet, sem édesítőszert nem szeretnék használni, csak a gyümölcs saját ízét szeretném érvényre juttatni.

A Dr. Oetkernek van pektintartalmú tartósítószert is tartalmazó lekvárfőző pora, amit normálisan cukorral kell keverni, csak nem tudom, hogy nem lesz-e túl híg.

5. féknyom (válaszként erre: 3. - Vov)
2009. júl. 16. 08:48
Hát azt nem tudom, befőzésről szó sem volt, csak tevésről.:)
2009. júl. 16. 08:47

Ha szeretnéd, írok receptet. :) Anyu cukorbeteg, így ő cukorral nem készítheti. Ha nem elég édes a gyümölcs, mézet, vagy nádcukrot lehet bele tenni.

Nagymamám pedig a szilvalekvárt mindig cukor nélkül főzi. Isteni finom!

3. vov (válaszként erre: 2. - Féknyom)
2009. júl. 16. 08:46
Na de hogyan kell befőzni?
2009. júl. 16. 08:42

Szia!

Én már tettem, simán rákened a palacsintára, nagyon jók a tapasztalataim.:)

2009. júl. 16. 08:40
Tett-e már valaki cukormentes lekvárt, hogyan kell, mik a tapasztalatok?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook