Főoldal » Írások » Babák & Mamák témák » Szoptatás, mozgás, fogyás?!

Szoptatás, mozgás, fogyás?!


Ezzel kapcsolatban sok téves információ olvasható. Szeretnék ezzel a cikkemmel a kisbabás anyukák segítségére lenni.
Szoptatás, mozgás, fogyás?!

Megsavanyodik a tej?


Erőteljes testmozgás hatására emelkedik a vér tejsavszintje, s ennek következtében az anyatejben is nő ennek a savanykás, kicsit kesernyés anyagnak a mennyisége. Ezért régebben azt ajánlották, hogy sportolás után az első adag tejet inkább fejje le és öntse ki az édesanya. Ez azonban többnyire teljesen felesleges! A baba ugyanannyit szopik akkor is, ha sportol, akkor is, ha nem sportol a mama. Persze azért akadhatnak érzékeny apróságok, akik csak fintorognak a sportolás utáni tejtől. Ebben az esetben próbálkozhatunk azzal, hogy kis mennyiséget kifejünk, s csak utána tesszük mellre a babát. Arról azonban feltétlenül győződjünk meg előbb, hogy nem valami más okozta-e a fintorgást (izzadság, klóros víz, testápoló, parfüm). A vizsgálatok azt mutatták, hogy az anyatej sportolás utáni tejsavszintje nem csökkenthető azzal, ha alaposan kiürített mellekkel kezdünk mozogni. Annyit azonban mindenképpen elérhetünk a lefejéssel, hogy csökkentjük a gyulladás, tejcsatorna-elzáródás kockázatát. Ez pedig talán a legfontosabb szempont. A tejet termelő mellek nagyon érzékenyek a külső fizikai hatásokra, s ez az érzékenység teltség esetén sokszorosára nő!


Mennyi időt adjunk magunknak?


Ahogy a várandósság ideje sem két hét, a régi alakunkat sem tudjuk visszanyerni ennyi idő alatt. Legyünk türelmesek önmagunkkal szemben, de saját testünkre és jelzéseire figyelve, mindent tegyünk meg annak érdekében, hogy visszakapjuk régi formánkat! A sportolás időpontja viszont nem mindegy. Szoptatás után célszerűbb nekilátnunk, ugyanis könnyebb úgy a gyakorlatokat elvégezni, ha a mellek megkönnyebbültek.

A súlyzós edzéseket nem feltétlenül erre az időszakra kell tervezni, a mell körüli izmokat terhelő edzések, tehát a nehezebb súlyzókkal végzett mell és kar gyakorlatok hatására a tejcsatornák eldugulhatnak. Az erőteljes izomépítést sem a szoptatás alatt célszerű végezni.

Célunk ilyenkor az esetlegesen felrakódó zsírpárnák eltüntetése, amit inkább könnyebb, nem súlyzós, de rendszeresen végzett gyakorlatokkal érünk el. Minden esetben fontos a megfelelő folyadékfogyasztás. Ebben az időszakban különös jelentősége van a megfelelő mennyiségű tej termelődéséhez szükséges elegendő folyadékbevitel. Mozgás közben vizet vesztünk, ezért fokozottan kell figyelni a pótlására. Sportolás előtt és után is igyunk. Nem mindegy, hogy miben sportolunk. Olyan jó minőségű felsőrészt válasszunk, ami a mellbimbót nem fogja kidörzsölni, így a szoptatáskor és edzéskor sem érzünk majd kellemetlenséget.


Sport és fogyás


Ha a mozgás egyedüli célja a testsúly csökkentése, még egy szempontot hozzá kell illesztenünk az eddigiekhez! Szoptatás idején nem ajánlatosak a heti fél kilónál nagyobb fogyást eredményező módszerek. Óvakodjunk a különféle, fogyasztó hatásúnak hirdetett szerek, táplálék-kiegészítők és a sportolás együttes alkalmazásától, mert ezek egyrészt túlságosan erőteljes fogyást eredményezhetnek, másrészt nem is egészségesek


Mikor célszerű elkezdeni mozogni?


A szülés után 4-6 héttel, szervezetünket fokozatosan terhelve. Ha fájdalmat, kellemetlenséget érzünk, kellemetlen tüneteink vannak, a sportolást abba kell hagyni, és a panaszokról konzultálni kell az orvosunkkal.

Bőrünk, izmaink, alakunk eredeti formáját lassan, de biztosan visszanyerjük, ez akár fél-egy évig is eltarthat. A legnagyobb mértékű súlyvesztés körülbelül az 5. hónapnál következik be, normalizálódik testünk folyadékháztartása, A méh ekkorra már általában visszahúzódik és a hormonális rendszer is helyreáll.


Szerző: Földes Gyöngyi

Megjelent partneroldalunk, a Netbarátnő hozzájárulásával.




Írta: netbarátnő, 2015. szeptember 25. 09:08
Fórumozz a témáról: Szoptatás, mozgás, fogyás?! fórum (eddig 6 hozzászólás)

Ha tetszett, az alábbiakat is ajánljuk figyelmedbe:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook