Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Savanyú káposzta, a nagy vitaminbomba fórum

Savanyú káposzta, a nagy vitaminbomba (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Savanyú káposzta, a nagy vitaminbomba

1 2 3
55. d57f965cbe (válaszként erre: 54. - Vereskati)
2009. okt. 24. 12:39
igen, láttam a mi fórumonkon, hogy emlegetél, csak akkor valahogy nem jött össze a válasz!..:))
54. vereskati (válaszként erre: 53. - D57f965cbe)
2009. okt. 24. 09:51

Köszönöm ezt a hozzászólást:)

Így Laci is megnyugszik:) Mondtam Neki, Téged is meg kell kérdezni:)

2009. okt. 23. 15:58

Őszintén sajnálom, hogy nem szóltam hozzá ehhez a fórumhoz addig míg itt volt a fórum indítója is, de hátha mégis elolvassa...de ha nem is olvassa el, akkor elolvassa más..


Tehát, mi itt székelyföldön a télire eltett hordós káposztát kaporral és csomborral izesítjük, lehet még tenni a hordóba birsalmát és tormát.

És persze sót izlés szerint, de általában egy liter vízhez , egy evőkanál sót szoktunk számítani..

Szárított kaport és csombort teszünk a káposztafejek közé,inkább a szárát,nem a leveleket.

A káposztafejeket egybe teszük a hordóba, csak a külső ,sérült leveleket szedjük le róla.


Mi szoktunk tenni egy kis fej vöröskáposztát is a hordóba(bödönbe)..ez a többi káposztát nem színezi el, viszont ad még egy jó ízet a káposztalének..és főleg egy szép színt.

Eltevés után a levet egy párszor megszokás forgatni...

S nekünk tömbházlakóknak , itt városon , hogy nincs hordó? ...hát nincs...van 60l bödön ( vagy kisebb)..s abba tesszük el télire a káposztát..


De ha nincs lehetőség eltenni egy bödönnel, vagy nincs szükség ennyire..akkor teszünk el 8-10l borkánba(üvegbe)...persze akkor egyrészét megsarvaljuk(legyaluljuk), a fejekről annyi levelet szedünk le ,amennyit le lehet szedni épségben.., hogy azt fel lehessen használni majd töltöttkáposztának.. s maradék fejecskét egybe tesszük bele az üvegbe..

S ugyanúgy kapor, csomborszárat teszünk közéje, a tetejére tormát, hogy lebnyomtassuk a káposztát.Felöntjük sós vízzel..

A konyhában a melegben így elég hamar megérik s lehet fogyasztani savanyúságként..vagy fel lehet használni valamilyen káposztás étel elkészítéséhez.

52. Anyagi (válaszként erre: 35. - Gyongyig)
2009. okt. 23. 10:40

Jó fej vagy!!!

Tiszteletre méltó az intelligenciád!

51. vereskati (válaszként erre: 50. - Bambusz_reni)
2009. okt. 23. 06:22
Én csak akkor veszem meg ha megkóstolhatom és ízlik. Nálunk a piacon van tuti házi, pont olyan amilyennek szeretem.
2009. okt. 22. 16:16
Mi anyáéktól szerezzük be a savanyú káposztát, és az tudom honnan jött, mi van benne, hogyan készült. Tuti nagy bajban lennék, ha mástól kellene beszereznem.
49. gyongyig (válaszként erre: 47. - Cabcd72c72)
2009. okt. 21. 22:36

Azt csak neked "arultam" el hogy a kozepe a legfinomabb az "atlagos" halando nem tudja melyik reszebol kapott a piacon.Haragot csak rendkivuli esetben szoktam tartani es ez nem az:-))),tul rovid az elet hogy egyfolytaban felhuzzuk valakire az orrunkat.Nem gondoltam ra ,hogy talalkoznal velem,bocsi,de sajnos celiranyos utazas volt es nagyon szukre szabott.

Na szia most elteszem magam holnapra mert mar alig latok most jottunk haza.

2009. okt. 21. 11:33

hm, nekem is osszefutott a nyál a számban. Kulonos véletlen, hogy épp tegnap kérdeztem a mamámtól nincs e egy kis savanyú káposztájuk, ok ugyanis évente tobbszor készítnek egy hatalmas hordóban. Azt mondta még nincs, az elozo elfogyott, de nemsokára megint lesz. Már alig várom. Mi falun lakunk és disznóoléskor szoktam uvegbe eltenni toros káposztát, de abálevet mi sem teszunk bele.

És tudjátok mivel isteni a toros káposzta? Krumplis gombóccal. Apósom és a párom is minimum 2szer szed, ha készítek.


Én is hallottam már, hogy a fogyózásnál is nagy segítség a savanyított káposzta, most épp kapóra jonne.

Ha valakinek van valami fini receptje savanyúkáposztából kuldjétek el léci, elore is megkoszonom :-)

47. cabcd72c72 (válaszként erre: 45. - Gyongyig)
2009. okt. 21. 05:59

Nem azért bontom ketté a kommentemet, mert egybe nem tudtam volna megírni, hanem mindegyik mondandója más.


Tehát, most már azt is tudom, hogy miért nem rakok el savanyítani káposztát, mivel a 100 literes hordóval nem rendelkezem és a hiánya ebben meggától.:-)))


Közlésed alapján csak azt nem tudom, hogy az árus ezek után mit csinál a többi képosztával, ami nem a hordó közepe felé van, mert csak onnan leszek hajlandó vásárolni, hisz a pénzemért nekem is a "legfinomabb" része jár.:-)))(nem gunyosan vigyorgó pofi)

46. cabcd72c72 (válaszként erre: 45. - Gyongyig)
2009. okt. 21. 05:48

A gúnyos mosoly szmájliját nem ismerem.


Az nem baj, hogy nem hozol savanyúkáposztát, de szivesen találkoztam volna Véled, ha csak pár percre is.:-)))

Remélem legközelebb nem így "szervezed" a Debrecenbe jövésednél, vagy annyira haragszol mégis, hogy látni sem akarsz? (P)

45. gyongyig (válaszként erre: 43. - Cabcd72c72)
2009. okt. 20. 22:10
Ok,megbocsajtva,maskor leggy ovatosabb azzal ,hogy mit vetitessz ki masokra ,ugyanis a szmajlit gunyos mosolynak is lehet latni ,ugyanakkor azt mar nem kozolted ,hogy magadbol indulsz ki.Holnap Debrecenbe megyek es vegtelenul sajnalom hogy nem tudok vinni neked savanyu kaposztat,de miota a szuleim kioregedtek csak a batyam foglalkozik kaposzta savanyitassal es most hozza nem tudok elmenni.En nem szoktam kis mennyisegben csinalni mert az a legfinomabb ami a 100 literes hordo kozepe fele van.De talan maskor:)))
44. vereskati (válaszként erre: 43. - Cabcd72c72)
2009. okt. 20. 19:48
No akkor szent a béke? Remélem:)
43. cabcd72c72 (válaszként erre: 41. - Gyongyig)
2009. okt. 20. 17:12

Bizony ez a második fele tényleg úgy hangzik, pedig csak magamból indultam ki és azt vetitettem ki Rád. Bocsánat.


Mivel életemben nem tettem el semmi éllelmet, csak a hűtőből veszem elő, amit korábban oda beraktam.


Elnézésed kérem, tényleg nem úgy gondoltam, nem bántó szándékkal mondtam, inkább humornak szántam, de félre sikerült, visszaszívom.

Azért van a mondataim végén a :-))) smájli, hogy jelezzem, hogy közben mosolygok.


Töltöttkáposzta étel készítésnél, külön kerül bele a kapor, meg vasfű ha van, de simán savanyúságként még ilyen ízesítéssel nem találkoztam.

Jó alkalom lesz, ha KOLOZSVÁRON járok, megkóstolóm Nálatok, ha ezek után megkinálsz.:-)))

2009. okt. 20. 13:00
Szerintem eza a savanyúkáposzta készítés is olyan, mint sok más ételé. Ahány ház, annyi szokás! Én kifejezetten szeretem a kapros dolgokat, és így szivesen meg is kóstolnám az így eltett káposztát. Itt azonban nálunk még nem találtam ilyet. A néni, akitől mi vesszük birsalmát, csípőspaprika csövet, borsot, kukoricát és babérlevelet tesz bele.
2009. okt. 20. 08:48

Kedves oszlej,nagyon is jol lattam hogy mit kifogasoltal,en csak azt akartam hangsulyozni hogy nalunk KOLOZSVARON hogyan keszul a savanyitott kaposzta,es azt is tudom hogy MAGYARORSZAGON e ket fuszert nem teszik bele savanyitaskor ezert valoszinu hogy keresheted mert nem biztos hogy fogsz talalni .

En ugy ertelmeztem hogy ez a cikk nem arrol szolt hogy melyik az EGYEDULI jo mod a keszitesere hanem arrol HOGY KI HOGYAN KESZITI ,ugyanakkor azt is hangsulyoztam hogy ERDELYBEN KESZITIK IGY .Azert szoltam hozza hogy hatha van valaki aki ki szeretne probalni hogy milyen ize van igy,nem kotelezo kaporral savanyitott kaposztat enni annak aki nem szereti a kaprot.

A sertegetest peddig arra ertettem amit rolam mondtal nem tudom honnan veszed azt hogy "eletedben meg sohasem raktal el semmit"vagy hogy"egyetlen dolgot ismerhetsz a melyhuto hasznalatat",mindenkirol igy elso latasra velemenyt tudsz mondani?Ha lenne kep az adatlapomon arra gondolnek hogy talan ra van irva a homlokomra de igy nem tudom mibol gondolod hogy ennyire "ismersz"?

40. cabcd72c72 (válaszként erre: 35. - Gyongyig)
2009. okt. 20. 02:54

Eszem ágában sincs sértegetni, nem a borsikafű használatát kifogásoltam, hanem a kaporét.

A káposzta étel elkészítésekor kerül bele a kapor a főzéskor, mert van aki a kapor ízét nem szereti.


Sajnálom, de Debrecenben a piacon már eleve "kapros" ízesítésü savanyúkáposztát keresve, nem találtam, pedig még Vecsési káposztásnál is jártam. Nem azt mondta, hogy most nincs, hanem azt, hogy nincs.


Persze ez nem azt jelenti, hogy máshol nem lehet ilyet készíteni, vagy esetleg másik vecsési termelőnél nem lehet.

2009. okt. 19. 12:46
Vettem savanyúkáposztát, bár szerintem még egy kicsit érnie kellett volna, de a drágám fülébe ültettem tegnap a toroskáposztát, és azt akar holnap vinni magával ebédre:-))
38. Pné Veronika (válaszként erre: 37. - Gyongyig)
2009. okt. 19. 11:49

Nincs mit. :-)

A csombort nálunk is használjuk MINDIG a káposztához. Nagymamám 100éve (na jó, még nincs annyi, de elmúlt 85 éves)Erdélyből jött át, és ami erdélyi finomságot készített, azt sokat eltanultam tőle. A káposztába ő is mindig rakott csombort (borsikafüvet), ez nálunk így természetes.

37. gyongyig (válaszként erre: 36. - Pné Veronika)
2009. okt. 19. 10:51
Koszi
36. Pné Veronika (válaszként erre: 35. - Gyongyig)
2009. okt. 19. 10:26
:-) Igazad van...
35. gyongyig (válaszként erre: 19. - Cabcd72c72)
2009. okt. 19. 10:00

Kedves oszlej

Nem ertem miert kell valakit sertegetni csak azert mert te sohasem ettel ily modon izesitett savanyu kaposztat.Ha nagyon akarod tudni,te eletedben nem lattal annyi savanyu kaposztat amennyit en,ugyanis a szuleim termelok ,tonna szamra gyartottuk a savanyu kaposztat 200 literes hordokba es arultuk a piacon es megsugom neked hogy nem kis sikere volt.

Igenis Romaniaban kaporral es csomborddal izesitjuk a savanyu kaposztat ezenkivul so megy meg bele es ez az alap ,ISTENI,erdemes egyszer megkostold.Persze ezen kivul lehet meg massal is izesiteni ,de az mar variacio a temara.Minden Magyarorszagi ismeros aki evett Kolozsvaron keszitett savanyitott kaposztat,csombordot ker ha megyunk latogatoba.Minden jot neked es kivanom hogy legyen alkalmad egyszer megkostolni.

34. Pné Veronika (válaszként erre: 33. - Ea9bff1b44)
2009. okt. 18. 19:54
:-)) Mondjuk a panelban nehezen menne... Bár anyuék is panelban laknak, de kiadták minden ismerősnek, hogy akinél disznóvágás van, az a kóstoló mellé el ne felejtse a levet... :-P
33. ea9bff1b44 (válaszként erre: 32. - Pné Veronika)
2009. okt. 18. 19:49
Szerintem attól, hogy régen disznóölés nem volt néküle. Ahogy vagdalták a húst, ebbe belementek a kövérebb, zsírosabb cubákok is. Lehet, hogy abálólevet is öntöttek rá, azt nem tudom, mi soha nem öntöttünk. Ma meg már várhatnék a toroskáposztámra, ha disznóölés is kellene mellé:-)))Így csak ilyen snassz módon készítjük:-)
32. Pné Veronika (válaszként erre: 29. - Ea9bff1b44)
2009. okt. 18. 17:56
A toros káposztát anyuék abálével szokták készíteni. Nem attól "toros"?
2009. okt. 18. 17:48

Pontosabban nem én, hanem a férjecském:-) Ezt mindig Ő készíti nálunk. Megfőzi a pörköltöt, külön pedig megpárolja a kicsit átmosott káposztát. Ha a pörkölt majdnem készen van, akkor teszi hozzá a káposztát, és jól öszepirítja. NAgyon szeretem. Nyammm:-)

De a jövő hét végén káposztát fogok tölteni, és az alá is teszek már ilyenkor egy kis savanyút:-)

30. vereskati (válaszként erre: 29. - Ea9bff1b44)
2009. okt. 18. 17:43

Na, csak kihagytam valamit:DDDDDDDDDD

Te hogy csinálod? (Lehet ezért hogy kapjak valami ötletet is?)

2009. okt. 18. 17:42
Egy kis toroskáposztán én is gondolkodom:-)
28. vereskati (válaszként erre: 27. - Ea9bff1b44)
2009. okt. 18. 17:40
No mostmár az én nyálam is csorog:) Jövô héten csupa káposztás étel lesz:) Úgy mint székelykáposzta, rakott káposzta, káposztás bableves:)
27. ea9bff1b44 (válaszként erre: 26. - Vereskati)
2009. okt. 18. 17:38
Pontosan!:-)
2009. okt. 18. 16:37
No de azt tudjátok-e, hogy mi a legnagyobb elônye a savanyú káposztának? Meg minden káposztafélének? Hát hogy kevesebb kalóriát tartalmaz mint amit a megemésztése:) Fogyasztó hatása legendás:)
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook