Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Mi a magyarázat a következő fizikai kísérletre? fórum

Mi a magyarázat a következő fizikai kísérletre? (tudásbázis kérdés)

2017. nov. 23. 19:22
Nekünk, illetve a fiamnak, ez egy iskolai házi feladat kísérlet volt. Többször megcsináltuk, felül nem jön füst, csak alul.
17. PöttyösPanka (válaszként erre: 14. - Kristo_f)
2017. nov. 23. 06:45

Lehet, hogy alul és fölül ugyanannyi füst távozik, csak míg felül szabadon elszáll, alul a cső fala miatt nem tud azonnal elillanni, ezért összegyűlik, és akkor indul lefelé, amikor már annyi van belőle, hogy nem fér el. Így a koncentrációja olyan nagy, hogy látod a távozó füstöt, míg fölül keveredik a levegővel, így nem olyan látványos.


Vagy a ferde csőből a kisebb sűrűségű levegő csak olyan turbulens módon tud kiáramlani, hogy legfölül távozik, de alatta visszaáramlás jön létre, ami lefelé nyomja a belül felgyülemlett füstöt. Amúgy sem hiszem, hogy ha a cső tetején van a láng, akkor az egész csőben hozzávetőlegesen egyforma, a külső hőmérséklethez képest melegebb levegő van.

16. Guruljka (válaszként erre: 14. - Kristo_f)
2017. nov. 22. 20:03
Fogalmam sincs, de rossz időben nehezebb begyújtani. :D
15. Guruljka (válaszként erre: 13. - Spann)
2017. nov. 22. 20:03
Abban az esetben, ha a koromzsákajtó nem pont a tűzhely mögött van. mert akkor le kell venni a csövet, a tűzhelyet elmozdítani, akciót levezetni, majd nagyon gyorsan visszarendezni - hát aki begyújt, az már nem fázik ekkor, az tuti.
14. kristo_f (válaszként erre: 8. - Guruljka)
2017. nov. 22. 19:00

Olvastam ezt a kommentet és rögvest tekertem egy A/4 papirt, meggyújtottam felül

Talán félig égett el amikor alúl gyengén de jött a füst

Viszont nem értem akkor sem

A környező hőmérséklet és sűrüsége a tekercsen felül és alul is egyforma, a tekercsen belül mivel meleg levegő kisebb

Ha alúl felül nyomja a sűrübb levegő miért jön ki alúl és nem mindkét oldalt, vagy éppen felül?

13. spann (válaszként erre: 12. - Guruljka)
2017. nov. 22. 18:33
Szokták azt is, hogy közvetlenül a kéményben égetnek el egy nagy papírt, a koromzsákajtót levéve (úgy, ahogy a kéményseprő ellenőrzi a huzatot). Akkor mindjárt beindul a légáramlás.
12. Guruljka (válaszként erre: 11. - Spann)
2017. nov. 22. 18:23
Én annyit tudok, hogy ha hideg a kémény, mondjuk mert télen elcsavarogtunk 1-2 napra, több órába telt begyújtani. Gyötrelem volt előtte kuporogni és próbálkozni, az a pici láng ne aludjon el, hanem apránként melegítse a kéményt...
11. spann
2017. nov. 22. 18:05

Bizony, a sparheltba ezért gyújtottak be nyáron még kora hajnalban, amíg a kinti levegő nem volt melegebb, mint a benti.

Aztán utána már egész nap meleg volt a kémény, időnként megrakták a tüzet, ha főzni akartak.

2017. nov. 22. 17:18
Szívesen! Sose gondoltam bele, hogy ez is fizika... :D
2017. nov. 22. 17:17
Jaaaj, köszönöm szépen!
2017. nov. 22. 17:00

Ja, mert a tetejét gyújtod meg.


Ez a rossz huzat példája, itt találod meg:


[link]


"mitől rossz a kémény huzata: nyilván megfordul a légáramlás. Az éjszakai hűvös időjárás hatására a kéményben is lehűl a levegő. A kéményen kívül viszont már felmelegedett néhány fokkal, így a kéményen belül nagyobb lesz a levegő sűrűsége a külső levegő sűrűségéhez képest. Begyújtáskor megfigyelhető, hogy a kályha ajtajánál az égő gyufa lángja nem befelé, hanem kifelé hajlik el. A levegő a kéményben lefelé áramlik, mert ott nagyobb a nyomás, mint a helyiségben. A különböző hőmérsékletű, így különböző sűrűségű levegővel töltött, a kémény és a külvilág alkotta közlekedőedény szárainak tetején most is ugyanakkora a légnyomás, de most a kéményben levő sűrűbb levegő miatt a külső, melegebb levegő nyomása fog lefelé lassabban nőni, mint a kéményben. Ezért a kályha nyílásánál belül nagyobb a légnyomás."

2017. nov. 22. 16:07
....szerintem ez nem az
2017. nov. 22. 16:04

Kéményhatás? Na így nem ismerem. Kerestem mindenhogyan,de nem hozott fel semmi magyarázatot.

....de a kéményből fent távozik a füst....

Mindjárt ránézek így is.

5. Guruljka (válaszként erre: 2. - Kolibri)
2017. nov. 22. 15:52

A kéményhatás, nem?


Rá tudsz keresni.

4. Kolibri (válaszként erre: 3. - Epresturmix)
2017. nov. 22. 15:35
Attól tartok nem elérhető. 
2017. nov. 22. 15:16
Kérdezd Sheldon Coopert.
2017. nov. 22. 14:45

Ha egy keskeny papirtekercset félig függőleges helyzetben meggyújtunk felül, akkor a füst alul távozik, a tekercs másik végén.

Miért?

2017. nov. 22. 14:44
Mi a magyarázat a következő fizikai kísérletre?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook