Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Második baba a GYES után. Ugyanúgy jogosult leszek a 2 év GYED-re? fórum

Második baba a GYES után. Ugyanúgy jogosult leszek a 2 év GYED-re? (tudásbázis kérdés)


2011. jún. 28. 12:04

1997. évi LXXXIII. törvény

a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

[link]

Gyermekgondozási díj


42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult


a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,


b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,


és a gyermeket saját háztartásában neveli.


(2) Az (1) bekezdés a) pontjának alkalmazásakor nem tekinthető szülőnek a nevelőszülő és a helyettes szülő.


(3)


(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani


a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz idejét,


b) a közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejéből 180 napot,


c) a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.


42/B. § (1) A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermeket szülő anya esetében a szülést, egyéb esetben a jogosultságot megelőző 2 éven belül megszerzett biztosításban töltött napoknak megfelelő időtartamra, de legfeljebb a gyermek 2. életévének betöltéséig jár.


(2) Abban az esetben, ha a gyermekgondozási díjra jogosult a jogosultság megszerzésekor vagy azt megelőző 2 éven belül jogosult volt gyermekgondozási díjra, a gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem lehet rövidebb a korábbi gyermekgondozási díj (1) bekezdés alapján megállapított időtartamánál, és ezen gyermekgondozási díj folyósításának időtartama nem hosszabbodik meg a korábbi terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, gyermekgondozási segély jogosultsági idejével.


(3) Ha a gyermeket szülő nő - ideértve a gyermeket örökbe fogadni szándékozó nőt is - meghal, vagy a gyermek nem az ő háztartásában nevelkedik, úgy a gyermekgondozási díj az arra jogosult személynek a terhességi-gyermekágyi segélyre jogosító időtartamra, illetőleg annak fennmaradó részére is jár.


(4) Amennyiben a gyermekgondozási díj iránti kérelem a szülési szabadság vagy az annak megfelelő időtartam lejártát megelőzően kerül benyújtásra, a kérelem elbírálására vonatkozó határidő kezdőnapja a szülési szabadság, illetve az annak megfelelő időtartam lejártát követő nap.

4. 328aadd89f (válaszként erre: 1. - Horvathrekusi)
2011. jún. 28. 11:47
Igen, jár. Akár "GYED-ben", akár "GYES-ben", vagy azt követő táppénz alatt születik meg a második baba, a két év GYED ugyanúgy jár.
2011. jún. 28. 11:45
A munkahelyem könyvelője azt mondja ebben az esetben egy év GYED jár. De én semmi erre utaló dolgot nem találtam az új családtámogatási törvényben.
2011. jún. 28. 11:40
Szerintem jár elvileg a Gyed a második babára is, hiába az első babával már Gyesen vagy. De kérdezz meg egy szakértőt, mert lehet itt mindenki mást fog mondani és inkább menj biztosra!
2011. jún. 28. 11:37

Segítségeteket kérném a következő témában:

Ha valaki a második gyermekét a GYES időszakában szüli akkor ugyanúgy jogosult lesz két év GYED-re?

(Határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkezem)

Vagy ha esetleg ez a GYES utáni időszakban történik folyamatos otthonléttel a táppénz ideje alatt?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook