Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Gyöngyszem fórum

Gyöngyszem (beszélgetős fórum)


1 2
54. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 51. - 569a7df0cf)
2014. okt. 31. 16:03

Lehetséges. Egyik sem tetszik.


Más beállítottságú vagyok.

53. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 46. - Zebracsikó)
2014. okt. 31. 15:56
Aki, ami meghalt, már nem szomorkodhat. :P
52. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 50. - Trapiti)
2014. okt. 31. 15:55
:DD ez nagyon aranyos. Egyébként tényleg gyakran tapasztalom, hogy amit nem értenek a gyerekek, lefordítják arra, amire hasonlít a szó.
51. 569a7df0cf (válaszként erre: 1. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 31. 15:45

Szerintem csak elevickel ennek a farvizen:


[link]

50. trapiti (válaszként erre: 49. - Zebracsikó)
2014. okt. 31. 15:04

:)))))))))


Amikor ovis voltam tanultunk valami verset, amiben az volt hogy viszi az Auróra a csempészárut. Büszkén szavaltam otthon, anyukám kérdezte, tudom-e mi az a csempészáru :) Mondtam, persze hogy tudom: CSEMPE :)

49. zebracsikó (válaszként erre: 48. - Trapiti)
2014. okt. 31. 14:57
+ azt sokan Szárnyati Gézának értették :))
48. trapiti (válaszként erre: 45. - Zebracsikó)
2014. okt. 31. 14:10

Erről mindig Sebő Ferenc története jut eszembe, amikor egy koncerten gyerekeknek játszott, énekelték a Bóbitát. Kérdezte a gyerekeket, fel tudják-e sorolni a vers szereplőit. Már elmondtak mindenkit, amikor egy kislány még nyújtózkodott. Felszólította, kérdezte tőle hogy tud-e még szereplőt? A válasz: "Hát a GÉZAMALAC!" :)))))))))


Egyrészt nagyon cuki a történet, másrészt viszont jól mutatja, hogy mennyire nem beszélik át sem a szülők sem a tanárok a gyerekekkel amit olvasnak...

47. trapiti (válaszként erre: 46. - Zebracsikó)
2014. okt. 31. 14:05
Akik Varró D-ra köpködnek, azok bele sem gondolnak mi minden van a "klasszikus" versekben.
2014. okt. 31. 13:57

Sőt:


Zelk Zoltán : Este jó-ban is van egy bizarr leírás a kis bogár haláláról a lámpában. Mégse szomorú?


"A táncuk karikás,

mint a koszorú,

meg is hal egy kis bogár:

mégse szomorú."


Mégse szomorú?

2014. okt. 31. 13:55
érdekes, Weöres Sándor Bóbitájára senki sem mondta, hogy mekkora mocsok, amikor szárnyat varázsol a malacra, csókot ígér neki, röpteti, kiröhögi, s jól átveri!
44. zebracsikó (válaszként erre: 1. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 31. 13:53

tök jó vers, szellemes, frappáns, fogalmam sincs, ki kezdte ezt a nagy ellenállást, s a többi, mint a birka, bégeti tovább...


nem csak egy ötödikes veszi ezt humornak, de egy 3 éves is!

43. 6b006fc769 (válaszként erre: 42. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 31. 13:48

Úgy gondolom, hogy egy tíz éves gyerek nem hülye, és érti ezt.

Persze nem a burokban nevelt, "jajnehogytévétnézzenocsmányavilág" fajta.

42. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 41. - 6b006fc769)
2014. okt. 31. 08:17

Tényleg tiszta csillámporos,rózsaszínű cukiság.Egy éretlen 10-11 éves, még a tesója kezébe is adhatja, hogy próbálja ki.

Tegyük a szívünkre a kezünket, nem minden gyerekkel beszélgetnek el a szülei, megmerem kockáztatni nem minden pedagógus sem magyarázza el miről szól ez a vers.

Az iskolák sincsenek ilyen, és hasonló versekre felkészítve. Angol és német példát tudok hozni, lehet ott sem mindenhol beszélnek erről, csak saját tapasztalatom tudom leírni. Ott a másodikos gyerekek, már kapnak egy tájékoztatást, mit tegyenek, ha tűz van, ha a szülő képtelen megmozdulni, hogy a hajánál fogva tudja megmozdítani a legkönnyebben, mit tegyen ha valami belefúródik a testébe, hogy nem azonnal kirántani a tárgyat sebből stb. Egy ilyen alap után simán jót nevet a gyerek, micsoda vicces az író, de van jó pár kisiskolás a családban, ilyen téren lesújtó a véleményem.

Nem vagyok idióta, ne értsem mit akar sugallni, de ne gyerekeknek tegye. Ennyi erővel a 10 éveseknek írhatna, milyen klassz dolog zacskót húzni a fejre, netán hígítót belélegezni.

az említett országok iskoláiban 12 évesek már megszerzik az elsősegély II. fokozatát. Ennek több hasznát látom, mint ilyen versikének.

Mikor látom a kontrasztot, na attól áll fel a hátamon szőr.

2014. okt. 31. 07:25

Nem igazán értem a felháborodást.

Egy egy év körüli gyerek apukája nézi, hogy mikkel játszik a csemete, mikről gondolja, hogy jó játék, s gyerkőc szemszögéből írt egy kedves kis mondókát. Tisztára arnyos.

40. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 39. - Trapiti)
2014. okt. 30. 21:03
Így sikerült, lehetett volna egy tanulságosabb, kedvesebb is, már mindegy, ez került bele a könyvbe.Ha valaki csak ezt a versét olvassa, nem biztos, hogy kedvet kap megismerni a többit is.
39. trapiti (válaszként erre: 37. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 20:50

Azt én sem mondtam, hogy ez a vers remekmű. Csak azt, hogy indokolatlannak érzem a felháborodást, különösen annak fényében ami az oktatásban folyik és amit annyian szemrebbenés nélkül tűrnek.


Az első gondolatban biztosan van valami, sokszor pszichésen labilis, és/vagy (túl) érzékeny emberek azok akik a költészetben tudják kifejezni magukat. De szerintem ez érthető, egy két lábbal a földön álló, stabil személyiséget nem sok minden fog versírásra motiválni ha nincs meg az a belső feszültség ami az ihletet adja... de ez nagyon sok művészeti ágra igaz (vagy mindre).

38. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 36. - Trapiti)
2014. okt. 30. 20:44
Sajnos, nem tudok ellenkezni.
37. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 34. - Trapiti)
2014. okt. 30. 20:43
A magán véleményem, majdnem mindegyik költő pszichésen beteg. Ha nem lettek volna olyan érzékenyek a körülöttük zajló világra, nem született volna meg a sok remekmű. (is Habitusunktól függően döntjük el, mi az, és mi nem.
36. trapiti (válaszként erre: 35. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 20:42
Szerintem nagyon sok javítanivaló lenne az oktatásban, nem Varró verse fogja romba dönteni (megy az magától is...)
35. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 31. - Trapiti)
2014. okt. 30. 20:39

Tudom, hogy van más hulladék is, nekem ez is azok közé tartozik, de mások vagyunk, Neked más tetszik, nem lehetünk egyformák.


Amikor elsős, vagy másodikos gimnazista voltam, akkor ért egy igazi kudarc. Nem olvastam el egy versnek a kötelező jellegű elemzését. Persze, akkor feleltettek, és én a saját gondolataimat mondtam el, amit tényleg akkor és úgy éreztem. Persze - Ülj le fiam, hülye vagy, egyes!!!...volt a válasz az önálló gondolatokra.

34. trapiti (válaszként erre: 32. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 20:35

Meg kell válogatni, ezzel egyetértek. Ezt a verset a 7 éves lányom kristálytisztán érti, szemben a sok megkövült agyú felnőttel :)


Amúgy hány költő volt a magyar irodalomban akit a saját korában értékeltek és elismertek??? József Atilla versein ugyanígy tajtékzott Horger Antal... nincs különbség :) Majd 100 év múlva másképp látják.

33. trapiti (válaszként erre: 30. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 20:31
Melyiket? A Maszathegyet vagy a Határ Győzőt? Utóbbit elég nagy divat ismerni és olvasni... én a magam részéről az életben többet soha :)
32. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 30. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 20:31
De Te megtapasztaltad a bőrödön, hogy meg kellene válogatni mit lehet a gyerek kezébe adni, hiszen nem mindenki neveli a TV előtt fel a gyerekeit, hogy egy ilyen stílusú vers, egy szösszenet legyen az életében, a TV mellett.
31. trapiti (válaszként erre: 28. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 20:28

Az oktatás pedig nem Varrótól lesz nívótlan (sőt ő szerintem az egyik akin keresztül közel lehet hozni a gyerekekhez a költészetet, akin keresztül megtapasztalhatnák, hogy a költészet ma is él, nemcsak a minimum 100 éve halottak kiváltsága... ad abszurdum, 10 évesen is lehet írni...) József A., Ady, Babits stb. értékei elvitatlhatatlanok, de már túl nagy a szakadék a generációk között ahhoz, hogy egy átlagos 10 évesnek sokat jelentsenek.

Ráadásul "klasszikus irodalom" címszó alatt is hihetetlesn sok hulladékot, gyenge verset tanítanak, ami csak attól tűnik értékesnek mert régi. Ezen is el lehetne gondolkozni.

30. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 29. - Trapiti)
2014. okt. 30. 20:25
Nem ismerem a könyvet, amiről írtál, nem tudok véleményt sem mondani róla.
29. trapiti (válaszként erre: 28. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 20:21

Hű én lemaradtam akkor valamiről... milyen réteghez tartozom ahol ez státuszszimbólum?

(Mondjuk ha én választok, akkor nem ez került volna be Varró D.-től, nem a legjobb választás valóban, de ekkora felhajtást csinálni szerintem indokolatlan miatta.)


A hihetetlenül magasröptű irodalomról jut eszembe (ami ugye szintén divat és státusszimbólum egyeseknél) hogy 14 évesen jutalomkönyvként Határ Győző Éjszaka minden megnő c. könyvét kaptam, és mivel mindig szerettem olvasni plusz senki nem gyanakodott, hogy milyen szemetet adnak a gyerek kezébe az iskolában, hát elolvastam. Kár volt, a mai napig emlékszem a hetekig tartó rossz érzésre amit okozott. Na mindegy... az persze "értékes" irodalom, ez meg esztétikai hulladék...

28. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 27. - Trapiti)
2014. okt. 30. 20:13

A kötelező olvasmányokról nekem is más a véleményem, mint ami van. Ha rajtam múlna nemenkénti és minimum 2-3 könyvből adnék választási lehetőséget. Már leírtam más fórumon, nekünk felnőtteknek is más témához van kedvünk hangulatunktól függően, miért lenne ez pont a gyerekeknél másként.


Nekem valószínű hülye ismerőseim vannak, és ódivatúak, mert mindenki esztétikai hulladéknak tartotta ezt a remek versikét.


Persze tudom, van egy réteg, akiknél már-már státuszszimbólum egy-egy ilyen verset felolvasni, mert ez a menő manó.


Mivel a médiából annyi szemét ömlik, pont azért kellene az oktatásnak egy nívót mutatni.

27. trapiti (válaszként erre: 26. - 9b10f3d7ff)
2014. okt. 30. 18:49

Szerintem egyrészt Varró Dániel jól ír, az egy másik kérdés ha valaki nem érti-érzi a humorát.

Álszent dolog habzó szájjal követelni a tankönyvekben a klasszikus szépirodalom kizárólagosságát miközben a magyar társadalom képtelen a gyerekeit megvédeni olyan hatásoktól mint a médiából ömlő szemét, a drog, az erőszak stb. Az átlagos 10 évesben nem Varró Dani fog kárt tenni, ebben biztos lehetsz. Viszont ne adj Isten életében egyszer lenne kedve a kötelezőt elolvasni ha mondjuk a Tüskevár helyett a Túl a Maszat hegyen lenne feladva...

És adná Isten, hogy a magyar oktatásnak Varró Dani tankönyvbe került verse lenne a legnagyobb hibája.

26. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 21. - Trapiti)
2014. okt. 30. 18:32
Erre szoktam mondani, lehet a carról szépet mesélni, attól az még büdös.
25. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 23. - 7a3a05277b)
2014. okt. 30. 18:27
Segítek, sírjál! :D
1 2

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook