Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Auschwitz és Birkenau fórum

Auschwitz és Birkenau (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Auschwitz és Birkenau

1 2 3
42. 99279bb06f (válaszként erre: 40. - Varga.nora)
2009. szept. 18. 13:08

Köszi, ez van meg nekem.

Ígértem valakinek, hogy elküldöm, csak nem tudtam a címét. Most festés-átalakítás van, nem tudom hol lehet. De köszi, most már tudjuk, hogy erről a könyvről beszéltem.

2009. szept. 18. 13:02
Ezt találtam a könyvről
40. varga.nora (válaszként erre: 39. - 99279bb06f)
2009. szept. 18. 13:02

Orvos voltam Auschwitzban - a konyv eredeti cime "Dr. Mengele boncolo orvosa voltam az Auschwitz-i koncentracios taborban

". Dr. Nyiszli Miklos Nagyvaradon dolgozott egyetemi evei utan es 1943- ban deportaltak csaladjaval egyutt Auschwitzba zsido szarmazasa miatt. Tulelte a szelekciot , es szinte azonnal Dr. Mengele melle kerult magas kepesitese miatt , ugyanis Pragaban kitanulta a korboncnoki szakot , es igen magas minositessel fejezte be azt. Az ugynevezett kulonleges kommandohoz osztottak be vagyis a "Sonderkommando" tagja lett es Dr.Mengele kikerdezte , probamunkara kuldte , majd pedig az eredmennyel elegedetten, a "kutato" laboratoriumaban foglakoztatta. Mengele tebolyodott elmejeben megszuletett kiserleteket kelett vegrehajtania , mivel Mengele az ikerszuletesek titkat kutatta. Dr. Nyiszli ot Sonderkommandot elt tul. Ehhez tudni kell , hogy a Sonderkommando tagjait 90 nap utan kivegeztek ,es a kivegzeseket mindeg mas es embertelen modszerekkel hajtottak vegre. Jellemzo , hogy a vegrhajtas elott nehany percel hangzott fel mindeg az "Aertzte heraus" kialtas , ami az orvosokat kiparancsolta a vesztohelyrol. A Sonderkommando feladata volt a gazkamraban kivegzett holttestek elegetese , es elozoleg a holtestek aranyfogainak az eltavolitasa. Dr. Nyiszli fogsagananak idejen zajlott le az egyik Sonderkommando lazadasa is, amirol Nyiszli tudott , de nem vett reszt benne. A lazadast egyetlen kommandos sem elte tul , de mivel rendelkeztek fegyverrel es robbano anyaggal , sok ss -t oltek meg , es az egyik krematorium kemencejet is sikerult felrobbantaniuk. Fogsaga idejen Mengele szinte semmi emberi erzest nem mutatott iranta , noha szakmailag igen magasra ertekelte munkajat. Azt lehetove tette szamara , hogy levelben erintkezzen felesegevel es lanyaval , majd a lager felszamolasa elott megmondta neki , hogy ertesitse a feleseget , hogy melyik transzportba jelentkezzenek , egy masik taborba valo szallitaskor, - ugyanis az elszallitott fogoly noket munkara vittek. Aki a taborban maradt , elgazositottak. Nyiszli csaladja ennek koszonhette az eletet. Az Auschwitz-I tabor feelszmaolasakor Mengele elmenekult , Nyiszli pedig Mauthausenbe kerult , majd innen szabadult , es visszatert Nagyvaradra . Hat honap mulva hazaerkezett felesege es leanya is. Kimondhatatlan sok szenvedes utan a csalad ismet egyutt volt , de megprobaltatasaik meg nem ertek veget. A hazatert tobbi tulelo nyiltan vadolta kolaboracionizmussal Nyiszli Miklost , miszerint arulo volt , es annak koszonhette hogy o , es csaladja megmenekult./- A lelki nyomas nem mult el a csalad felol. Dr. Nyiszli jelentekezett az 1946-os nurnbergi perben , mint taanu , es vallomasat a nemzetkozi birosag figyelembe vette. Nagyvaradon pedig folytatodott ellene a vadaskodas. Felesege korai halalahoz a lagerfogsag nagyban hozzajarult , leanya pedig kivandorolt Izraelbe. A targikus tortenet egy sok borzalmat atelt es latott ember oszinte onvallomasa.

39. 99279bb06f (válaszként erre: 35. - Évibabba)
2009. szept. 18. 12:54
Ez az a könyv, amelyiket a bíróságon is felhasználtak az orvos ellen?
38. varga.nora (válaszként erre: 36. - 99279bb06f)
2009. szept. 18. 12:46
Én is köszönöm szépen! Teljesen egyetértek veled!
37. varga.nora (válaszként erre: 35. - Évibabba)
2009. szept. 18. 12:45
Azt hiszem,h legközelebb ezt a könyvet fogom kihozni a könyvtárból!
36. 99279bb06f (válaszként erre: 34. - Gyula)
2009. szept. 18. 12:45

Néhány szóval milyen szemléletes, milyen borzasztó dolgokat ír, mennyire kilátástalan...

Nagyon ide illik.

Bár nem én indítottam a fórumot, de köszönöm, hogy beszúrtad és elolvashattam.

2009. szept. 18. 11:12

sziasztok!

Nóra , nagyon jó a cikk.

Én többek között az Orvos voltam Auschwitz-ban c. könyvet olvastam el, ajánlom mindenkinek, engem nagyon letaglózott.

szeretném megnézni egyszer.

Prágában voltam már egy kisebben Terezinben, szörnyű volt az is , bár szerintem össze sem hasonlítható ezekkel a nagyokkal:(

34. gyula (válaszként erre: 32. - Vickye69)
2009. szept. 16. 22:28

Szilágyi Domokos – Halál árnyéka


Rekviem

2


Végtelenné öregbíti a perceket órákat nappalokat éjjeleket

a kín -

itt élsz

- hát élsz-e mondd -

felsőbbrendű szögesdrótok között

az őrtornyokból felsőbbrendű gépfegyverek vigyázzák lépteid

és felsőbbrendű vérebek vicsorítják rád ínyüket


neved nincs

tárgy vagy csupán

karodon a leltári szám -

tárgy vagy

csíkos huzattal

beszélni tudsz ugyan de nem tanácsos

és nem tanácsos hallgatni sem

és nem tanácsos aludni nem tanácsos virrasztani

nem tanácsos enni nem tanácsos éhezni

nem tanácsos robotolni nem tanácsos kibújni a munka alól

nem tanácsos betegnek lenni

nem tanácsos egészségesnek lenni

nem tanácsos járni

nem tanácsos helyben ülni

nem tanácsos megszökni nem tanácsos maradni

nem tanácsos tűrni nem tanácsos lázadni

nem tanácsos gondolkodni sírni nevetni

nem tanácsos meglátni társad cafatokban lógó húsát

nem tanácsos félrefordulni égre bámulni szemed földre sütni

nem tanácsos sajnálni akit hideg vízzel locsolnak a havon

nem tanácsos sajnálni akit élve eltemettek

nem tanácsos sajnálni akit élve megégettek

nem tanácsos részt venni

nem tanácsos közömbösnek maradni

nem tanácsos élni

nem tanácsos meghalni - -


Hát ez vagy

itt vagy

fényévekre mindattól amit valaha úgy hívtál: élet

délceg egyenruhában sétál körülötted a kibérelt halál

szokd meg hát


szokd meg

mint megszoktad régen a kifényesedett fenekű nadrágot

fakó nyakkendőt kajlácska kalapot

evés közben olvasott újságot

ujjadon a karikagyűrűt

feleséged apró zsörtölődéseit

azt hogy kirúgtak állásodból

s térdig lejártad lábad a mindennapiért

szokd meg mint nappal a fényt éjszaka a sötétséget

a zajt a csöndet az alvást ébrenlétet

pulzusod lüktetését

a hideg vacsorát


s a legborzasztóbb az hogy megszokod

33. varga.nora (válaszként erre: 32. - Vickye69)
2009. szept. 16. 20:20

Kedves Vickey!

Nekem nem az volt a célom,h tudományos írást írjak az ott látottakról. Körülnézhetsz bárhol nem egy tájékoztató könyvből van kimásolva.

Én csak leírtam azokat a dolgokat, amik engem ott a legjobban megfogtak / elszörnyűlködtettek!!!!

2009. szept. 16. 13:10

Kedves Nóra!

Nem akarok személyeskedni, de megkérdezhetem hány éves vagy? Félre ne értsen senki a hozzászólásom miatt, de ezt a szöveget bármelyik iskolás meg tudná írni, anélkül hogy látta volna Auschwitz-ot. Hiányérzetem van a cikkel kapcsolatban. Kicsit olyan a beszámoló, mintha egy tájékoztató könyvből másoltad volna ki. Ezzel nem vonom kétségbe, hogy ott jártál, csak kicsit felszínes a történet.

31. varga.nora (válaszként erre: 30. - H3llk3)
2009. szept. 16. 11:38

Szia. Köszönöm szépen!


Ha kiolvasom azt a könyvet, amit most olvasgatok, akkor én is a Merle könyvét szeretném elolvasni!

30. h3llk3
2009. szept. 16. 08:22

Sziasztok!


Akit érdekelnek az ilyen könyvek az olvassa el Robert Merle: Mesterségem a halál c. könyvét nagyon nagyon részletesen le van benne írva az összes borzalom a táborokban történtekkel kapcsolatban..nekem nagyon tetszett ez a kedvenc könyvem és elolvastam már vagy 100 x ... és nora nagyon tetszik a cikked!

29. csilla80 (válaszként erre: 27. - Varga.nora)
2009. szept. 15. 17:53
Koszonom szepen.
2009. szept. 15. 17:52
Jó cikk, bár kár, hogy ember ilyet tett egy-több nemzetnek :( "Az ember sokszor állatibb, mint az állat az emberrel!"
27. varga.nora (válaszként erre: 25. - Csilla80)
2009. szept. 15. 17:21

Auschwitz - ez az egyik könyv címe, ezt ott vettük a táborban

Köszönet az életért: egy túlélő visszaemlékezése / Judith Magyar Isaacson

Emberkísérletek: [a náci haláltáborokban] / Kirády Attila

Embertelen kutatás: orvosi kísérletek a német koncentrációs táborokban / Pasternak Alfred (2007)


Még volt egy könyv, de annak fejből nem tudom a nevét, majd azt is megírom!

26. Bhelga (válaszként erre: 24. - Varga.nora)
2009. szept. 15. 16:07

Igen, egyetértek veled, bármennyire is fura, de látni kell, nem szabad feledni!!!!! Soha!


Ami engem legjobban kiborított, azok a babaholmik voltak!

25. csilla80 (válaszként erre: 24. - Varga.nora)
2009. szept. 15. 14:39
Elmondanad kerlek a konyvek cimet?
2009. szept. 15. 14:27

Sziasztok! Köszönöm a sok hozzászólást. Tényleg nem könnyű feldolgozni azt, amit ott lát az ember. De szerintem azt mindenkinek látnia kell, ugyanis átértékeli azáltal a saját életét. Legalábbis velem ez történt.

Azóta mióta kint voltam már 3 könyvet elolvastam, és jelenleg is egy fogoly beszámolóját olvasom. Vannak könyvek amelyek az emberkísérletekről szólnak, hát szörnyű, hogy mi ment ott! Már kettő ilyen könyvet elolvastam, és nem egyszerű azt sem feldolgozni, amit ott olvasol!

23. Bcicus
2009. szept. 15. 14:16
A cikk engem is érdekelne, hogy hol olvasható, bár lehet, hogy már olvastam, mert a családom kiírtása miatt, minden érdekel ezzel kapcsolatban, ha már levették tőlem őket, legalább hadd tudjak meg minnél többet, hogy hogyan. Bár mindig félig belehalok mikor erről nézek vagy olvasok valamit, mert nagyon fáj.
22. csilla80 (válaszként erre: 10. - 035bae3aff)
2009. szept. 15. 13:56

Megmondanad,hogy hol keressem kerlek... errol csak nagyon keveset tudok.

Koszonom.

2009. szept. 15. 13:53
A cikk nagyon jo. Koszonom,hogy leirtad... csak sirok es nyelek... :-(((
20. Bhelga (válaszként erre: 12. - Katic)
2009. szept. 15. 13:48

Én az idén májusban voltam. Hasonlót éreztem, mint Te. Talán buta a megfogalmazás, de meg lehet markolni a fájdalmat. Valahogy ott maradt a falak között.


Birkenau a szörnyűbb. Amikor az ember az őrtoronyból körbenéz és tudatosul benne, hogy nem látni a végét ..........


Én fotóztam is egy nyilvános helyen elérhetőek, akit érdekel privátban megadom a linket.


Utólag nézni a fotókat nem annyira szörnyű.

2009. szept. 15. 13:40
En gyerekkoromban jartam Auschwitz-ben,kb 2. osztalyos voltam akkor,de a mai napig tisztan emlekszem mindezekre amit leirtal.Egeszen pontosan fel tudom idezni meg a tabor kegyetlen hangulatat is,mindent.Akkor nem ertettem a lenyeget,de emelkszem arra,milyen szornyu volt ott setalni.
2009. szept. 15. 13:36
Anyuék voltak, és mondták, hogy még ennyi év távlatából is érződik bent a klórgáz szag és a fertőtlenítőké. Beitta a tégla. most olvastam egy könyvet erről, hogy Birkenauban miket csináltak, emberkísérletek, stb. Megírom a címét, akit érdekel írjon privit. A cikk SZUPER!
17. Bcicus
2009. szept. 15. 13:33
Én mindenképpen szeretnék elmenni, brá biztos kifogok borulni nagyon, hiszen az apukám családjának a 90%-a ott halt meg.
16. adel07
2009. szept. 15. 13:24

Nagyon tetszett a cikk.

Én is szeretnék egyszer eljutni.

2009. szept. 15. 13:13

en Dachauban voltam eddig "csak", de szeretnek egyszer eljutni erre a ket helyre is. Sok könyvet olvastam erröl a temarol, mind regenyt (tulelöktöl) mind dokumentumokon alapulo leirasokat. Szörnyü.

Dachau joval kisebb mint ezek, nagyon keves dolog maradt meg, csak par dolog van kiallitva. Viszont az egetök allnak, es vegig lehet menni azon az "uton" amin a raboknak kellett a vetközötöl a kemenceig...hat meghatarozo elmeny. A hires felirat a kapun itt is all " A munka szabadda tesz/felszabadit" itt is van vasuti sin es itt is vannak börtöncellak amik latogathatoak. azt hiszem mindenkinek el kellene menni egyszer egy ilyen helyre, mert mig nem latta elöben, fel sem tudja fogni hogy milyen lehetett.

2009. szept. 15. 13:07

Gratulálok a cikkhez Nóra!

Borzalmas a leírtak alapján. Most eszembe jutottak a filmek, amiket láttam, és potyognak a könnyeim. Rettentő lehetett bekerülni oda, és ott élni. Nem értem azokat, akik propaganda fogásnak tartják az egészet. Felháborító!!! Na pityergek még egy kicsit, aztán megyek dologmra...

2009. szept. 15. 11:29

Sziasztok!Én kb8 éve jártam ott, akkor 16 éves voltam és életembe olyan szörnyűséget nem láttam mint ott!

Utána hónapokig rémálmaim voltak!De mégegyszer szeretnék od vissza menni, hogy érettebb fejjel is lássam!

Nagyon jól sikerült a cikk és tényleg ezt mindenkinek látnia kell!

1 2 3

Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook