Főoldal » Klubok » 1-es típusú cukorbetegek klub

1-es típusú cukorbetegek (nyílt klub)

Ezt a klubot mindenki olvashatja, de csak a klubtagok írhatnak bele.

Szeretnék csatlakozni ehhez a klubhoz!

2014. ápr. 4. 11:58

Somogyi-effektus


Szervezetünk egyik védekező mechanizmusa a kórosan alacsony vércukorszint esetén az inzulinnal ellentétesen ható hormonok szintjének emelkedése, melyek következménye a hipoglikémiát követő jelentős vércukorszint-emelkedés, a Somogyi-effektus. Ébrenlét esetén éhségérzet, gyengeség, verejtékezés jelzi az alacsony vércukorszint megjelenését. Éjszaka a vészjósló jelek észlelése nem lehetséges.

Inzulinnal kezelt cukorbetegeknél a hipoglikémia kockázata az inzulin típusától is függ: hagyományos inzulinokkal összehasonlítva a modern inzulinoknál kisebb mind a nappali mind az éjszakai hipoglikémák kockázata.

És a magyar vonatkozás? Somogyi-effektus névadója és felfedezője a magyar származású Dr. Somogyi Mihály, aki az Egyesült Államokban kutatta az inzulin hatásmechanizmusát.

2014. ápr. 4. 11:56

Hypo, Somogyi, hajnali jelenség


Hypo, azaz hipoglikémia, alacsony vércukor. Akkor következik be, amikor a szénhidrát – inzulin – mozgás egyensúlyozásban a szénhidrát kevés a másik kettőhöz képest. Rendszerint nagyon kellemetlen tünetei vannak. Ezek egy része abból adódik, hogy a szervezet reagál a csökkenő cukorra, és próbál ellene hatni. Ilyenkor aktivizálódik a vegetatív idegrendszer, ami mellékhatásként, remegést, izzadást, idegességet, szapora szívverést is okozhat. Ezek az úgynevezett adrenerg tünetek. Minél gyorsabban esik a cukor, annál kifejezettebbek. Ennél csak az a rosszabb, ha nincsenek, és észrevétlenül csúszik át az ember a következő fázisba. Mert az adrenerg tünetek figyelmeztetnek, hogy enni kellene valamit, mert baj lesz. De régóta fennálló cukorbetegség esetén, főleg ha szövődményként idegkárosodás is kialakult már, megszűnhetnek.


Ha a vércukorszint nagyon lecsökken, az idegsejtek nem jutnak elég cukorhoz, azaz tápanyaghoz. Ilyenkor változatos tünetek alakulhatnak ki. Ilyen lehet a zavartság, hangulatzavar, akár düh is. Az embernek nem jut eszébe, hogy enni kellene, viszont rátámadhat környezetére. De előfordulhat látászavar, beszédzavar, járászavar is, attól függően, hogy az idegrendszer melyik része éhezik legjobban. Aztán súlyos esetben minden kikapcsol, eszméletvesztés, sőt akár görcsroham is kialakulhat.


Az hipoglikémia korrekciója gyorsan felszívódó szénhidráttal (pl. szőlőcukorral, tejjel, cukros itallal) történik. De nem korlátlan mennyiségben! Első korrekciónak 15 g szénhidrát javasolt, ez kb. 3 dl tej. Aztán 15 perc múlva visszamérés, és újabb korrekció csak akkor, ha az első nem volt elég. Ha pl. sportolás miatt elhúzódóan lehet fokozott inzulinhatásra számítani, akkor kiegészítésképpen összetett szénhidrát (keményítő) bevitele is javasolt. De a túlkorrekciót kerülni kell, és gondolni kell a Somogyi effektusra is.


A Somogyi effektus az a hatás, amikor a hipoglikémiát követően a szervezet ellenhatásai miatt a vércukorszint megemelkedik. Somogyi Mihály magyar származású amerikai biokémikus volt, neve nemcsak nálunk (te somogyizol?) vált igévé, hanem külföldön is (Do you Somogyi?). Az általa leírt jelenség lényege, hogy a csökkenő vércukorszint olyan hormonokat aktivizál, amelyek a raktárakból cukrot szabadítanak fel. Bármely napszakban előfordulhat, de különös jelentősége az éjjeli alvás alatt bekövetkező Somogyinak van, mert, sokszor gondot okozhat, hogy a reggeli magas vércukornak mi az oka, kevés az esti inzulin, vagy éppen sok, és egy átaludt hypo-t követő Somogyit mérünk, vagy esetleg hajnali jelenség lép fel.


A hajnali jelenség az, amikor a vércukorszint egész éjjel viszonylag egyenletes, majd megelőző hipoglikémia nélkül a hajnali órákban emelkedni kezd. Ennek oka az lehet, hogy a vércukrot emelő, az inzulin ellen ható hormonok napszaki ritmusa olyan, hogy szintjük a hajnali, reggeli órákban a legmagasabb. Nem fordul elő mindenkinél, mert a hormonális ritmus teljesen egyéni. A rövidebb hatástartamú NPH bázisoknál (pl. Humulin N, Insulatard) gyakoribb, mert ilyenkor a vércukoremelő hormonok magasabb szintjáhez az esti inzulin csökkenő szintje is társulhat. A hosszabb hatástartamú, egyenletesebb hatású bázisanalógok mellett ritkább.


Tehát a reggeli magas vércukor okát inzulinkezelés mellett rendszerint éjjeli vércukorméréssel lehet kideríteni. Néhány éjjelt be kell áldozni, mert lehet, hogy kevés az inzulin, lehet, hogy sok, de az is lehet, hogy más típusú kell, és ezt csak méréssel lehet.

2012. febr. 11. 18:43

Aki már több hónapja, vagy éve 1-es tip. inzulinos.

Tapasztalat csere, beszélgessünk saját tapasztalatokról, mint pl. a mozgás, a számolgatás, étkezés, stb.


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook