Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Petőfit nagyon gyenge költőnek tartom. Van rengeteg jó... fórum

Petőfit nagyon gyenge költőnek tartom. Van rengeteg jó... (beszélgetős fórum)

Ez a fórum egy anonim vallomáshoz nyílt.

68. Solar-Tochter (válaszként erre: 4. - C914d3c5e9)
2023. febr. 13. 15:58
Sajnos Petőfi csak 23 évet élt. Életműve mégis hatalmas. Te mit alkottál első 23 éved alatt?
67. csemár (válaszként erre: 61. - Syria)
2023. febr. 13. 15:20
Azt hiszem, hogy ez nem a "komolyan gondolom" kategória a vallomások között. :-)
66. c914d3c5e9 (válaszként erre: 64. - K-né Zsóka)
2023. febr. 13. 14:48

Nem a mások által megfogalmazott kritika miatt tartom provinciálisnak. 😊 Én pl. Esterházyt nem tudtam olvasni, pedig értelmiségi berkekben odavannak érte. De Parti-Nagy műveitől se vagyok elájulva.

Annak viszont örülök, hogy Krasznahorkai László megkapta a Man-Booker díjat.

2023. febr. 13. 14:46
Ok akk en is hule picha vagyok szerintem petofi nem alkotott olyat ami hu de megerint. Nekem meg az a muveszet ami megerint vagy azonosulni tudok vele. Halal unalom volt mindig. Kis ugribugri jani. Magyar cimernek tokeletes a nagy lazadozasaival de az iromanya nem tetszik.
64. K-né Zsóka (válaszként erre: 57. - C914d3c5e9)
2023. febr. 13. 14:44
Nem kell, bebizonyítottad a műveltséged :) Nem értem és nem értettem azt a 100-as listát, mert nem egy átfogó vélemény alapján készítik, hanem kritikusok, elemzők mondják meg a tutit. Ez pont olyan, minthogy V.V Kandinszkij Kompozíció VII című festménye a világ egyik leghíresebbje, de nekem és sok más embernek nem mond semmit. Én más szempontból osztályozok, bár ez épp nem jelent semmit. Szóval ne folytasd, ha te egy mások által megfogalmazott kritika alapján döntöttél úgy, hogy a magyar irodalom provinciális.
63. Channa* (válaszként erre: 57. - C914d3c5e9)
2023. febr. 13. 14:37

Örömmel látom, hogy a 100-as listában benne van néhány kedvencem, de sokkal nem értek egyet.

Gyűrűk ura, 1984., Biblia, Korán, Bűn és bűnhődés, Moby Dick, Öreg halász és a tenger, stb. Miért kell nekem kínlódni olvasás közben?

Jó, elolvastam szinte mindet, de még egyszer nem vágyok rá.


Ezek teljesen rendben vannak: Az ezeregy éjszaka meséi, William Shakespeare művei, Robinson Crusoe, Üvöltő szelek, Huckleberry Finn kalandjai, Vörös és fekete, A nyomorultak, Háború és béke, Három nővér, A legyek ura, Száz év magány

És hiányolok sok mindent, mint pl. A kétéltű embert, Verne könyveket, Az elfújta a szélt, Anna Karenina, Dr. Zsivágó, Tövismadarak, Manderley ház asszonya, Becéző szavak, GGM könyvek, stb.


És már igazán cserélődhetne nagy része, hogy helyet kapjon pl. a Harry Potter;)


Magyarok közül, hogy kik? Ez nehéz feladat, de Rejtő könyveit simán lehet és, hogy a szórakozást népszerűsítsük és ne a csak a kínlódást, jöhet Lőrinc L. László is;)

Vagy Nemere István


De ha ragaszkodunk a régihez, akkor a Bánk Bán, Az ember tragédiája is elférne a listában.

Pont annyira elférnének ezek, hiszen semmivel sem könnyebb a magyar régi nyelvet olvasni és nekünk már megérteni is, ahogy Illiászt;)


Ha én állítanám össze a listát, nagy részét lecserélném;)

2023. febr. 13. 14:28

Kislány koromban diafilmen néztem a János Vitézt. Nagyon szerettem:)

Petőfinek érthető és szép versei vannak.

61. syria (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. febr. 13. 14:21
Sok marhaságot írtak már erre a portálra, de ez toronymagasan viszi a pálmát. Műveletlen és nagyon buta vagy, ha komolyan így gondolod.
60. c914d3c5e9 (válaszként erre: 59. - Csemár)
2023. febr. 13. 14:18
Köszönöm szépen, kiveszem könyvtárból majd 😊
59. csemár (válaszként erre: 58. - Csemár)
2023. febr. 13. 14:12
2023. febr. 13. 14:10
A feleségem története - állítólag - rajta van a 100-as listán. (Világirodalmi viszonylatban.)
57. c914d3c5e9 (válaszként erre: 55. - K-né Zsóka)
2023. febr. 13. 13:55

Akkor miért nincs egyetlen egy magyar irodalmi mű sem megemlítve azon a listán, ami a 100 legfontosabb könyvről szól?

Erre mondom, hogy provinciális a magyar irodalom, talán lett volna egy-két alkotás, ami nemzetközi viszonylatban is megállja a helyét, Hamvas Béla Karneválja, Szentkuthy Miklóstól a Prae (utóbbiban biztos vagyok), de kérlek sorolj fel olyan alkotásokat magyar írók tollából, amiknek a nagysága, vagy jelentősége Thomas Mann A varázshegy, Franz Kafka: Az átváltozás, James Joyce: Ulysses, Marcel Proust Az eltűnt idő nyomában c. műveihez hasonlítható. Folytassam a sort?

56. K-né Zsóka (válaszként erre: 53. - Rabankari)
2023. febr. 13. 13:51
Ez így azért nem helytálló. A kortársaimról , na meg magamról mondhatom, hogy a kötelező olvasmány alá mindig be volt csúsztatva egy kis, vékony ponyvaregény és amikor anyáink nem figyeltek, azt olvastuk. Nyögvenyelősen meglett a kötelező is, de senkinek nem vette el a kedvét az olvasástól. A mai gyerekek azért nem olvasnak, mert nem érdekli őket, sok más érdekesebb dologgal foglalkozhatnak, tisztelet a kivételnek.
55. K-né Zsóka (válaszként erre: 25. - C914d3c5e9)
2023. febr. 13. 13:47
Azért van kivétel bőven. Ha az adott kor, európai képviselőit nézzük az irodalomban, nagyjából egy az a szint. Az igazi kivételt talán a szovjet írók jelentik, bár szerintem pl. Ady kenterbe veri őket is.
54. K-né Zsóka (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. febr. 13. 13:40
Soha nem szerettem Petőfit, de azért a János Vitéz-t nem nevezném vacaknak. Értem én, neked nem tetszik, de te nem vagy kritikus, így elégedj meg azzal, hogy nem olvasgatod, ne minősítsd.
53. rabankari (válaszként erre: 24. - Channa*)
2023. febr. 13. 13:27

Szerintem a Kincskereső kisködmönnel kínozni lehetne ,a mai gyerekeket.Én régen is így éltem meg,abszolút nem annak a korosztálynak való,akinek kötelező.

Tipikus példája,a hogyan vegyük el a gyerek kedvét az olvasástól.

52. fincsi5 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. febr. 13. 12:43
Magánügyed. Pedig Petőfi pontosan a nép költője, ennél egyszerűbben, mindenki által érthetően nem lehet verset írni.
51. dfc04c70e4 (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. febr. 13. 12:12

Szerintem nincs abban semmi különös, hogy így gondolod. Petőfi a XIX. század költője volt. Korának megfelelő stílusban írt. Az általad említett János vitézre - szégyen vagy nem - pontosan nem emlékszem, és nem tudom, hogy azért nem emlékszem rá pontosan, mert untam vagy egyszerűen végig sem olvastam.


Egyébként ha megkérdezné tőlem valaki, hogy van-e kedvenc költőm, arra sem tudnék válaszolni.

De ez nálam nem meglepő. Kedvenc írót sem tudnék megnevezni, minthogy kedvenc színt sem. Mindegyikből van több is.

50. csemár (válaszként erre: 49. - Csemár)
2023. febr. 13. 11:37
Tévedtem; Klapka Györggyel tűzött össze Petőfi.
49. csemár (válaszként erre: 40. - Timycat)
2023. febr. 13. 11:24
Mészáros Lázárhoz írta, ha nem tévedek.
48. Channa* (válaszként erre: 47. - Boldogzokni)
2023. febr. 13. 11:22
Szerintem a legtöbben az első 1-2 versszakot tanulták meg/olvasták el, ezért tűnik a sokadik versszak minőség romlásnak;), mert az már az ismeretlen!
47. boldogzokni (válaszként erre: 42. - Amaunet)
2023. febr. 13. 11:09

Ez is a János vitézből van. Tapintható a különbség minőségben az elejéhez képest. Te nem érzed?


"Ugy volt biz az, amint mondotta a király,

János vitéz kivánt lenni galambjánál.

Búcsuzott a királylyánytól érzékenyűl;

Aztán a tengerhez ment és gályára űlt.


A király s a sereg elkisérte oda.

Tőlök sok "szerencsés jó utat" hallhata,

S szemeikkel néztek mindaddig utána,

Míg a nagy messzeség ködöt nem vont rája."

2023. febr. 13. 11:06
Kedves Vallomásos, nem akarsz hozzászólni az ügyhöz, amit itt elindítottál? :)
45. boldogzokni (válaszként erre: 42. - Amaunet)
2023. febr. 13. 11:03
Az eleje jó is, de utána már a mennyiség a minőség rovására ment, ugyebár elég rövid idő alatt írta.
44. c914d3c5e9 (válaszként erre: 38. - Timycat)
2023. febr. 13. 11:00
Én Csehov műveit is szeretem 😊
43. Napsugár8 (válaszként erre: 42. - Amaunet)
2023. febr. 13. 10:53

Másik "gyöngyszem":


[link]

42. Amaunet (válaszként erre: 1. - Fórumnyitó (anonim))
2023. febr. 13. 10:41

Petőfinek éppen abban van a nagyszerűsége, hogy mindenki számára érhetően ír. Könnyen tanulható, megjegyezhető, szinte guruló, csörgedező sorokkal.


"Tüzesen süt le a nyári nap sugára

Az ég tetejéről a juhászbojtárra.

Fölösleges dolog sütnie oly nagyon,

A juhásznak úgyis nagy melege vagyon."


Ugye, hogy ott van ez a te füleidben is?

Abban az időben az írás még csak egy szűk réteghez juthatott el. A parasztság hallás után tanulta és adta tovább a verseit.

Vacak? Szíved joga így nevezni egy olyan költeményt, amit Jankovics Marcell úgy értékelt, hogy egy egész estés animációs filmet készített belőle. Részemről inkább nézném ezt az ünnepi műsorokban, mint Denist.

41. timycat (válaszként erre: 39. - Globus)
2023. febr. 13. 09:34

A Kőszívű nagyon jó. De ezzel a véleménnyel a kisebbséghez tartozom, valószínűleg azért szeretem mert erős benne a történelmi szál.


Engem a mai napig a történelmi könyvek, életrajzok kötnek le igazán.

40. timycat (válaszként erre: 26. - Csemár)
2023. febr. 13. 09:32

Vándorélet, Az apostol, Az éj, ezeket olvastam. Egy goromba tábornok nem rémlik.


Nálunk ezek is iskolai anyag volt, nem változtatták meg az álláspontomat Petőfivel kapcsolatban.

39. globus (válaszként erre: 36. - Timycat)
2023. febr. 13. 09:27

Megvallom, én a Kőszívűt sosem olvastam el, pedog esküszöm, többször megpróbáltam. Még a filmet sem, tömény unalomtenger.

Tüskevár szerintem tök jó, Pál utcai jó lenne Nemecsek halála nélkül, valamiféle heppienddel zárva. Kincskereső és Légy jó mindhalálig a nyomorúságról, suegénységről szól, de hát akkor ez volt általános. Lehet, hogy 150 év múlva rólunk is így vélekednek majd.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook