Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Pánikbeteg lettem, aki tud segítsen fórum

Pánikbeteg lettem, aki tud segítsen (beszélgetős fórum)


1 2
2009. máj. 27. 18:26

Szia!

Nekem az agydoki csak időlegesen segített, visszajött.

Autogén tréningre jártam. Kicsit pénzes, de megéri!!!

Azóta nem jelentkezett.

Meggyógyultam!

2009. máj. 22. 08:57

Sziasztok!


Nekem évek óta nem volt "rohamom" egészen a hét elejéig. Sosem szedtem gyógyszert, nem akartam, kivéve egy gyógynövényes nyugtatót, de azt sem sokáig. Szerintem a gyógyszer nem megoldás. Meg kell tanulni uralkodni a dolgon, nagyon sokszor voltam úgy tömegben, hogy úgy éreztem, el kell rohannom innen, sőt az első pánikrohamom is egy zsúfolt helyen következett be. volt, h. féltem kimenni az utcára, nehogy történjen velem valami, majd csak telefonnal éreztem magam biztonságban. Aztán egyszer csak jobb lett. Meg voltam győződve róla, hogy a következő pillanatban valami szörnyűség fog történni velem, tuti van valami gyógyíthatatlan betegségem. Hiába nem voltam rosszul már régóta, mégis végigkíséri a napjaimat a dolog. Egy pici félsz mindig van bennem, és sokszor figyelem a testem, magam. Rettentően hajlamos vagyok a túllégzésre, majd ettől ideges leszek, de próbálom kontrollálni magam.Eddig sikerült is....

Szóval szerintem a megoldás az önuralom, a légzésfigyelés, mert a hiperventillációt a pánikroham követi. Meg kell tanulni együtt élni vele. Sajnos.

44. Klimpírozi (válaszként erre: 43. - Postaslanyka)
2009. máj. 14. 00:41
no.. mielőtt gyógyszerrel ölöd magad, keress információt,olvasgass, szúrj ki magadnak egy kineziológust, és gyógyulj!
43. Postaslanyka (válaszként erre: 42. - Klimpírozi)
2009. máj. 13. 20:18
megmondom öszintén rá kellett keresnem a kineziológus szóra :) nem jártam még náluk
2009. máj. 13. 17:57
kineziológus látott már?
41. Postaslanyka (válaszként erre: 40. - Doxikri)
2009. máj. 13. 17:55
akkor mikor a roham volt nekem halálfélelmem volt de most én is dühös vagyok magamra amiért nem tudok bemenni a boltba meg sehova sem hisz nem is bánt ott senki és semmi rossz nem történhet velem akkor meg miért??
40. doxikri (válaszként erre: 39. - **Rita**)
2009. máj. 13. 16:24
Én sem tudtam sokáig, hogy mi lehet, aztán olvastam róla valahol és ráismertem, hogy - jéééé - nekem is ilyen tüneteim vannak. Csak nekem nem halálfélelmem volt, hanem irtózatos dühöt éreztem, hogy miért éppen velem és mert nem tudtam megállítani.
39. **Rita** (válaszként erre: 37. - Doxikri)
2009. máj. 13. 16:19
Bevallom amíg nekem nem voltak ilyen rosszulléteim én se tudtam elképzelni hogy ez tényleg nem "hiszti"
2009. máj. 13. 16:17

"Pánikbetegség kezelése

Döntő a betegség kezelésében, hogy a beteget megtanítsuk, hogyan értékelje a rohamot. Ha sikerül a rohamról levenni a katasztrófa jelet, a roham intenzitása is jelentősen csökken.


A roham intenzitását maga a pánikroham közvetlen tünetei, másrészt az ezzel szinte azonnal megjelenő halálfélelem és rettegés által generált szorongásos tünetek együttesen adják. Tapasztaljuk, ha a beteg elfogadja, hogy ez egy szorongásos roham, amiben nem fog meghalni, és ezáltal a másodlagos szorongásos tünetek is csökkenek, akkor a roham lefolyása 5-10 percig tart, és intenzitása is jelentősen csökken. A roham lezajlása egy biológiai folyamatot követ, melyet ha már elkezdődött, megállítani nem lehet.


A "tapasztalt" pánikbeteg tudja, hogy tünetei most néhány percig fennállnak majd, és mivel nem ijed meg tőle, ezek enyhék, és rövid életűek lesznek. Ugyanaz a folyamat játszódik le, mint mikor nagyon megijedünk valamitől, és miután realizáljuk egy pillanat alatt, hogy még sincsen veszély, az izgalom és ijedség tüneteit még percekig érezzük a testünkben szédülés, elgyengülés, szívdobogás formájában. Mivel itt tudjuk azonosítani az ijedség forrását, nem alakul ki a másodlagos szorongás, mint pánikroham esetén, ahol nem tudunk a tünetekhez kapcsolni kiváltó okot, ezért a másodlagos szorongás miatt lesznek hevesek és tartósak a vegetatív tünetek.


Nyugtatók adása hosszútávon nem a "jó megoldása" a betegségnek. Bár a szorongást és a rohamokat gyorsan és határozottan szüntetheti meg, hosszú távú kezelésre nem alkalmas. Amennyiben valakinek első rohama volt, vagy a rohamok nagyon ritkán ismétlődnek és közben panaszai nincsenek, használhatjuk ritkán, alkalmanként. Azonban akinek rohamai gyakoribbak, vagy a rohamok közötti szorongásos, fóbiás panaszok erősek, fenntartó benzodiazepin kezelés nem javasolt. A betegek előbb utóbb emelik a gyógyszeradagot és mivel a nyugtatótól nem gyógyulnak meg, a betegség krónikussá válik, amit nehezít a kialakult nyugtató függőség is. Klinikai gyakorlatban nem ritkán találkozunk csak nyugtatókra beállított beteggel, aki a pánik betegségére és ezzel kapcsolatos szorongásokra rendkívül nagy adag nyugtatót szed. A tartós nyugtató szedés hátrányos hatásait nem kell részletezni.


A nyugtatók szerepe leginkább az antidepresszívumok mellett van, a terápia kezdeti szakában adhatjuk, és későbbiekben, a tünetek javulásával próbáljuk elhagyni, vagy minimalizálni őket.


A terápia fő irányát az antidepresszívumok egy csoportja jelenti. Az elmúlt években nagyon sok új antidepresszívum került forgalomba, egymástól némileg eltérő mellékhatás profillal.


Pánikbetegségben legelterjedtebb az SSRI-k adása, melyeket a betegek döntően jól tolerálnak. Megfelelően beállított antidepresszív kezelés mellett a pánik beteg esetében nyugtatók adása nem szükséges.


Meg kell említeni még egy gyógyszercsoportot, melyet a háziorvosi, kardiológusi gyakorlatban szoktak alkalmazni, ezek a bétablokkolók. Proxizmális szorongásban jelentkező tachikardiára, mely panasz a szorongások miatt gyakran a rohamok után tartósan fennmarad, ha más nem indokolja, bétablokkoló beállítása nem javasolt.


Tapasztalat szerint a hatékony gyógyszeres kezelés elhagyását követően a betegek egy részénél a tünetek visszatérnek. Ezekben az esetekben pszichoterápiás kezelés feltétlenül indokolt. Pánik betegség generálta fóbiás tüneteket mint utazási, agora vagy szociális fóbia szintén pszichoterápiás vezetéssel kell megszüntetni.

2009. máj. 13. 16:17
Nekem nagyon erős, sokszor 20-25 percig tartó rohamaim voltak. A háziorvos azt sem tudta hova küldjön. Fél év után jutottam el a neurológiára ahol megállapították a pánikbetegséget. Kaptam gyógyszert, de nem mindegyik jó, nekem is többször változtattak. Végül lett jó is. Az akaraterőn kívül még valami kell hozzá. Az, hogy a családod és a barátok melletted álljanak és ne csak legyintsenek a dologra. Nagyon fontos, hogy legyen aki tudja mi bajod és, hogy lehet segíteni. Nálam volt olyan, hogy azt hitték piás vagyok, pedig csak annyira szédültem, hogy menni nem tudtam. Sokan meg azt mondták, hogy ez csak hiszti. Drukkolok neked!!!
2009. máj. 13. 16:13

Hogyan kezelhető a pánikbetegség?

A pánikbetegség kezelése általában hosszan tartó, de hatékony. A kilátások jók, idővel a normális napi tevékenységek újrakezdhetők. Az alábbi kezelési módok állnak rendelkezésre.


Fontos!

--------------------------------------------------------------------------------


A pánikbetegség elleni gyógyszerek szedését nem szabad hirtelen abbahagyni, akkor sem, ha a beteg tünetmentes! Az antidepresszánsok rendszertelen használat esetén elveszíthetik hatékonyságukat.



Gyógyszeres kezelés. A szorongás csökkentésére és a pánikrohamok megelőzésére orvosa benzodiazepin típusú nyugtatót javasolhat, elsősorban alprazolam jön szóba, amely önmagában is elég lehet, de jól kombinálható más gyógyszerekkel.


A modern (nagypotenciálú) benzodiazepinek kisebb mértékű hozzászokást okoznak és azt is hosszabb idő alatt, mint a régebbiek. Mi több, pánikbetegség kezelése során vállalható a nagypotenciálú benzodiazepinektől való pszichés és szomatikus függés, éppúgy, mint ahogy magasvérnyomás kezelésekor is vállaljuk a vérnyomáscsökkentőktől való szomatikus függőséget.


Ha a nyugtatók önmagukban nem bizonyulnának kellően hatékonynak, orvosa antidepresszáns gyógyszert (pl. sertraline, paroxietine, fluoxetine) is javasolhat. Az antidepresszánsok általában javítják illetve megszüntetik a pánikrohamokat.


A pánikroham gyógyszeres kezelésének időtartama függ a betegség súlyosságától és az Ön kezelésre adott reakciójától.


Kognitív és viselkedésterápia. Pszichiáterével vagy pszichológusával történő beszélgetései során megtanulja a pánikrohamokat megérteni és feldolgozni. A terápia kognitív (megértő) részében megtanulja felismerni azokat a tényezőket, amelyek kiváltják illetve súlyosbítják a pánikrohamokat. A kezelés viselkedési része során elsajátíthatja, hogyan kell átvészelni különböző légzési illetve relaxációs technikák segítségével a pánikrohamot.


Ha csökken a félelme a pánikrohamtól, megérti, hogy a pánikroham nem jelez valami betegséget, hanem maga a betegség, az önmagában is javítja ennek a betegségnek az elviselését. A viselkedésterápia segítségével a pánikrohamok által kialakított elkerülő magatartást leküzdheti, ezáltal életminősége jelentősen javul.

2009. máj. 13. 16:07

Van jópár pánikbetegséggel kapcsolatos fórum, napló

Talán érdemes lenne beleolvasgatni

34. endris (válaszként erre: 29. - Depike)
2009. máj. 13. 16:06

Szia.

Nekem is hasonló tüneteim vannak, ha nekem is meg tudnád írni, hogy mit javasolt az orvos azt megköszönném.

33. **Rita** (válaszként erre: 32. - **Rita**)
2009. máj. 13. 16:04
A bevált annyit jelent hogy segített abban hogy igenis menjek,csináljam a dolgom
32. **Rita** (válaszként erre: 26. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 16:03
Nekem az vált be,hogy próbáltam elterelni a rosszullétről a gondolataimat, vagy elkezdtem valakivel beszélgetni.Vagy mondogattam magamnak, hogy múltkor se lett semmi komoly bajom, ezt csak a vegetatív idegrendszerem "csinálja", nem is vagyok beteg
31. Depike (válaszként erre: 30. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 16:03
ha hazaértem, akkor írok majd :-)
30. Postaslanyka (válaszként erre: 29. - Depike)
2009. máj. 13. 16:03
azt nagyon megköszönönném
29. Depike (válaszként erre: 26. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 16:01
Nekem ugyanezek a tüneteim voltak!! Most el kell mennem, de ha gondolod, priviben majd leírom, hogy nekem miket mondott a pszichológusom, akihez jártam, hogy ilyenkor mit csináljak.
28. **Rita** (válaszként erre: 26. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 16:00

Valószínű nem is lesz ennél több( igaz ezt is épp elég átélni pl sorbanállás közben)

remélem hamar sikerül (akár gyógyszer nélkül is) kilábalnod ebből a szar helyzetből

27. **Rita** (válaszként erre: 24. - Izsoldedit)
2009. máj. 13. 15:58
Sokszor össszetett dolog az ok.Sőt olyan is van hogy egy ici-pici kis semmiségnek tűnő dolog váltja ki
26. Postaslanyka (válaszként erre: 21. - Depike)
2009. máj. 13. 15:57
csak szédültem és hányingerem volt meg enyhe remegés de ettől súlyosabb most szerencsére nem lett
2009. máj. 13. 15:57
Nekem is volt hasonló, de gyógyszert nem kellett szednem, pszichológushoz jártam és megtanított egy lazító technikát ami nagyon jót tett. Mai napig használom, ha szükségem van rá. Halgass a többiekre NAGY AKARAT KELL HOZZÁ. CSAK TE TUDOD MAGADAT MEGGYÓGYÍTANI. Az agykontroll is jó, ha már jobban vagy meg lehet tanulni. én nem végeztem tanfolyamot, egy barátnőm tanított meg pár dolgot! Sok erő és kitartás!!!! mindig annyit tegyél, hogy Neked jó legyen, de tudnod kell szüksége van Rád a családnak! EL KELL MENNI!!!!!! Szorítok
2009. máj. 13. 15:56
Próbálj valami olyat tenni,ami megváltoztatja a megszokott szürke hétköznapokat,és új szint hoz az életedbe /új külső,fogyi-ha kell,a szobád átalakítása,vagy bármi..../ja és persze rákellene jönnöd,hogy mi az oka a betegségednek!!!!!!
23. Postaslanyka (válaszként erre: 19. - Tencsike)
2009. máj. 13. 15:56
igazából nem tudom hogy mitől alakulhatott ki ez azt mondják sok mindentől lehet kezdve az alkoholista apámtól a főnökömig
22. **Rita** (válaszként erre: 20. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 15:56

Oké, ügyes leszel,menni fog.

Látod gyógyszer nékül is megtetted az első lépéseket :)

21. Depike (válaszként erre: 13. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 15:55
és hogy ment? Ha muszáj kimenned, akkor ez a "mantrázás" szerintem használ. Kitartást, és sok akaraterőt a gyógyuláshoz!!
20. Postaslanyka (válaszként erre: 17. - **Rita**)
2009. máj. 13. 15:55
Az van:) és köszönöm nektek a válaszokat
19. Tencsike (válaszként erre: 1. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 15:54

Szia!


Esetleg, ha gondolod privibe, vagy akár ide is leírhatod, hogy mitől alakulhatott ez ki nálad! Nagyon szívesen segítek/ segítünk itt mi mindannyian! Nincs lehetetlen :-)

18. Depike (válaszként erre: 11. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 15:54
szerintem ne háziorvossal irass fel gyógyszert, nem hiszem, hogy azt adja, ami a megfelelő. Pánikbeteg és pánikbeteg között van különbség, amit nekem felírt a háziorvos nem használt, csak az amit a szakorvos adott.
17. **Rita** (válaszként erre: 11. - Postaslanyka)
2009. máj. 13. 15:54

Csodát a gyógyszertől ne várj.

Csak úgy hatásos ha van akaratod

1 2

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook