Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Kertben járva. fórum

Kertben járva. (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
217. Kertember (válaszként erre: 213. - Jozsi.38)
2013. okt. 18. 12:06

Érdekes, hogy a babról rossz tapasztalataid vannak homokon. Nem hinném, hogy a talaj miatt, inkább a vízhiány miatt lehet. A bab ugyanis pillangós, képes megkötni magának a levegő nitrogén tartalmát. Ha mégsem teszi ezt, akkor ott sokkal nagyobb a gond, minthogy homokos a talaj.

Nekem egyébként homoktalajon nagyon szép a futóbab.

216. Kertember (válaszként erre: 212. - Jozsi.38)
2013. okt. 18. 12:03
Érdekes és hasznos felvetések tapasztalatok. Ebből is látszik, hogy elődeink tapasztalatai, megfigyelései nem mindig ülnek a mai körülmények között. Sajnos az észrevételeid nagy része nem a talaj miatt vannak, hanem az időjárási anomáliák miatt. Pokoli meleg kora tavaszok, amit a korai hidegtűrő növények nem viselnek el, ha pedig elviselik, akkor a termésük kárára teszik ezt. A csapadékeloszlás anomáliái, ha esik akkor özönvízszerűen, amit a talaj képtelen befogadni tárolni, onnan elfolyik, nemhogy hasznos lenne, hanem rombolj a talaj szerkezetét, lemossa a termőréteget, máshol pedig belvizet okoz. Jó lenne tenni a változások elkerüléséért. A pozitív változások beköszöntéig kénytelenek vagyunk alkalmazkodni hozzá, például olyan módszerekkel, melyeket leírtál.
2013. okt. 18. 10:17
igen, van :( kénytelen vagyok miatta a káposztaféléket permetezni. nekem beváltak a tökök is,de a sonkatök vagy bébitök másnéven nem.
2013. okt. 18. 09:28

Kicsi a kertem. Én is azt tapasztaltam, hogy a koraiak jók, amig nem jön a nagy meleg.

Paprika, paradicsom bírja, a tökfélékel nem vagyok eredményes.

Ráadásul a környékünkön van ez az amerikai lepke fertőzés/ fehér lesz a levelek hátulja/. Felétek is van?

2013. okt. 18. 08:05
ja és csemegkukorica és futósbab felejtős, abból nem lesz semmi homokban
2013. okt. 18. 08:04
én hozzátenném azt is, hogy nem mindegy milyen vetőmagot vet bele az ember, hosszú évek tapasztalata nálunk az, hogy borsóból csak korai fajtát szabad vetni, mert a velőborsó szabályosan megég a hőségben. valamint a koraifajta sárgarépa nem lesz szép, hamarabb sem nő, és jobb sem lesz később. továbbá időben kell vetni mindig, mert ha április végén akar az ember veteményezni, akkor a nagy melegben a zsenge répa megsül, és nem gyökeresedik, hanem vége
211. Kertember (válaszként erre: 210. - Bf788839f9)
2013. okt. 17. 20:48

Szia!

Igen gyógymód lehet. Bár a homokos talajt rövid távon nehéz javítani. Sőt nem is lehetséges, ahhoz hosszabb időre van szükség. Amíg viszont nem javul fel a talaj, addig lehetőséged van a növények közvetlen közelébe vinni a tápanyagot. Ehhez sok-sok szervestrágyára van szükség, amelyre odacsődülnek a talajban élő bontó szervezetek, és feltárják a trágyában megbúvó tápanyagot a növények számára. A homokos talajra fokozottan érvényes, hogy felülete sose maradjon szabadon. Ha nincs is benne hasznos növény, akkor is takarva legyen, vagy elhalt szerves anyaggal, vagy zöldtrágya növénnyel.

210. bf788839f9 (válaszként erre: 194. - Kertember)
2013. okt. 17. 17:45

Szia!

Pont ezekre a kérdésekre kerestem a választ. Tehát elég tavasszal a veteményágyat készíteni.

Nálam homokos a talaj, nagyon gyenge a termés.

Talán ez a gyógymód?

209. töprengő (válaszként erre: 208. - Kertember)
2013. okt. 16. 22:04

Köszi a választ. Reggelire napi szintén soha semmilyen lekvárt nem ettem. Még mézet se.

Valószínű ebből se fogok enni. Módjával és ritkán.

Szerintem hogy a héja és a magja utóbbi adagban nincs benne, másabb az íze, mintha finomabb is lenne.

Rézüst / edény csak " álom " lesz...

Dokik. Hát igen....

208. Kertember (válaszként erre: 207. - Töprengő)
2013. okt. 16. 20:54

Nem szeretnélek lebeszélni semmiről. Csak szóltam, hogy tudj róla, nem a legjobbat teszed a szervezeteddel. Persze, ha nem eszel túl sokat, akkor biztosan belefér.

A paradicsomban található savak oldják fel a fémet, ezért érzed fémes ízűnek, de egy kis vasra amúgy is szüksége van a szervezetnek:)Rézüst jó megoldás.

Biztos jó íze van. Annak idején nekem is ízlett a vegyes savanyúságban. Ma már nem eszem. Nekem az életmódváltással annyi bajom megszűnt, hogy ma már csak a szervezetemnek hiszek. Korábban bíztam az orvosokban, igaz akkor is voltak fenntartásaim, mára ezek a fenntartások nagyon felerősödtek.

2013. okt. 16. 20:35

Kertember! Gogliba találtam recepteket. Eszembe se jutott volna ha nem találok, hogy próbáljam ki.

Húsdaráló kés, tárcsájától mivel fém, kaphatott fém ízt "?

Ha lenne rézből edény abba főne az közömbösít dolgokat??

pl pálinka főzést is ebbe ajánlják. Itt a neten olvastuk a férjemmel.

További nyomozásba kezdtem.

Kedves ismerősömmel beszéltem. Családjába főztek ilyen lekvárt. Azt mondja nagyon finom.

206. Kertember (válaszként erre: 204. - Lolita63)
2013. okt. 16. 15:47

Oké.

Egyébként milyen színű?

Nagybátyámnak van kék színűben, ez a leginkább hidegtűrő. Ő kint telelteti alapos takarás mellett. Minden évben hatalmasra nő, befutja neki a fél garázs homlokzatát.

205. Kertember (válaszként erre: 203. - Fe80e17aca)
2013. okt. 16. 15:45

Kedves Máska!

Félre ne értsd a hozzászólásaim. Nem rosszindulatból írom, csak azért, mert sokszor nem tudom, hogy mit is írhatnék. Sőt abban is kételkedem, hogy egyáltalán vársz-e választ azokra a hozzászólásaidra. Néha ezeken agyalok, néha meg azon, hogy szívesen belelátnék a gondolataidba. Na, de tudom ám, hogy egy nő fejébe nem olyan egyszerű belelátni:)

Szívesen írogatok veled.

Helyszínre pedig akkor megyek, ha hívnak:) Kéretlenül nem állítok be sehova.

204. Lolita63 (válaszként erre: 199. - Kertember)
2013. okt. 16. 13:03

Szia Kertember!


Köszönöm szépen a válaszodat, a Golgotám olyan 2 méteres hajtásokat hozott, kint futtatva volt.Akkor hagyom nem vágom le csak tavasszal.Majd vissza térünk rá:)

2013. okt. 16. 12:45

Ah-JAJJ!-valamit még mindig nem értesz abból, amit írok...:)

'Nem egy tőlünk távoli szakember tudása miatt bízhatunk meg saját magunkban...ez így van a kertünk terén is..., mert ha mi sem ismerjük meg, akkor pedig mindig külső tanácsra vágyunk?'DDD


A szakértelem mindig akkor lesz annyira fontos- legalábbis számomra-, ha már a helyszínre is jön...-hát, itt is csak ennyiről írok-...


(És őszintén bevallom; hogy szeretem a Kertembert!... bocsi:-akárhogy is gondolod ezt, csicsike 2...)

DDD

202. csicsike 2 (válaszként erre: 201. - Fe80e17aca)
2013. okt. 16. 11:09
Nagyon okosan menj a saját fejed után, amerre a szemed néz, csak akkor nem értem minek olvasod ezt a fórumot, ahol mindenki Kertember szakértelmében bízva kérdez, és vár válaszokat.
201. fe80e17aca (válaszként erre: 200. - Kertember)
2013. okt. 15. 13:37
Épp azt szajkózom itt is, hogy nem kell követni, tudni senkinek sem a gondolatait, hanem menjünk a saját fejünk után, amerre a szemünk néz...DDD
200. Kertember (válaszként erre: 198. - Fe80e17aca)
2013. okt. 15. 13:14
Máska egyszerűen nem tudlak követni. Bocsi, ha ritkán írok választ, de nem bírom eldönteni, hogy egy-egy hozzászólásod mit takar.
199. Kertember (válaszként erre: 197. - Lolita63)
2013. okt. 15. 13:12

Kedves Lolita!

Golgota: attól függ mennyire hosszúak a hajtásai? Több méteresek, vagy csak néhány tízcentisek. 1,5 méter alatt ne vágd vissza őket, efölött érdemes ritkítani, rövidíteni őket. Most nem alkalmas az idő a szaporításra.

Tölcsérjázmin nagyon rosszul érzi magát benti körülmények között. Szinte az összes levelét el fogja dobni, de ettől ne ess kétségbe. Arra azonban törekedj, hogy a hajtásai ne száradjanak el. Kevés öntözéssel, 6-8 fokos világos helységben jó teleltetni.

Murvafürtöt az első komolyabb tartós lehűléskor vidd telelőbe. Addig el van még kint, sőt jobban is érzi magát odakint, mint bent egy helységben.

2013. okt. 15. 12:50

Extenzív-, avagy intezív-e a földművelésünk?


Az első az a kifelé haladó terjeszkedést jelenti, a másodig pedig 1 térfogat egységre vonatkozik, (amelyben az értékek nem adódnak össze, csak súlyozottan találják önmagukat meg egy újabb rendszerben)

DDD

2013. okt. 15. 12:26

Sziasztok nem rég találtam a fórumra, szeretnék tőletek kérdezni.

-A golgota virágomat bevittem a hosszú ágaival együtt.Levágjam, vagy futtassam?

Ilyenkor a levágott hajtást lehet szaporítani?

-A tölcsérjázminnak sárgul bent a levele.

-Murvafürtöm gyönyörű virágos, nem merek hozzányúlni.


Kellemes szép napot Minden fórumozónak!

196. fe80e17aca (válaszként erre: 194. - Kertember)
2013. okt. 15. 12:02

És külön a zöld paradicsomra válaszolok: ez majdnem olyan mint a só hatása a szervezetre, csak ezek annyira természetesen méregtelenítő hatásúak...

DDD



Tisztító kúra gyanánt, mindkettőt bevetheted kívül, és belül is egyaránt: a kombinálva citrommal, hagymával, fokhagymával++++(kókusszal is!!) úgy mint egy zöld teát tejesen meginni...


:))

195. fe80e17aca (válaszként erre: 194. - Kertember)
2013. okt. 15. 11:50

Legalább 10 éven keresztül már csak a legszükségesebb helyeken ások és forgatom át a talajt is...-mert nem bírjuk már ebbe befektetni a saját energiánkat-... ?

Bizony így van!


Ám mennyire meglepődtem amikor felástuk tavaly ősszel a gyepemet is...mi a csúda?-kérdeztem magamtól is: -milyen bogarak, -milyen lyukak, -milyen hernyók+lepkék, -milyen hangyák, -milyen poloskák, -milyen katicák ,-milyen giliszták -stb. sorolhatnám a végtelenségig...lepik meg a növényeimet?!!


A lényeg mindig az számomra; hogy mi az amit kifordítok akár ásással is a talaj 25 cm-es rétegéből.... mélyebbre már nincs képességem hatni...

DDDD



DDD

194. Kertember (válaszként erre: 185. - Kertember)
2013. okt. 15. 07:24

Nos igen. Valóban nem úgy mérgező a zöld paradicsom, hogy elfogyasztás után több-kevesebb idővel, de belátható időtartamon belül jelentkeznek a tünetek. Hanem úgy, hogy apránként, ahogy a víz mossa a követ hat a szervezetre, károsítja azt, ezáltal megbomlik a szervezet egysége, és talán nem is a zöld paradicsom zárja, majd be a kaput, hanem valami más betegség. Régebben én is sok csalamádét raktam el, melyben természetesen benne volt a zöld paradicsom. Ma már szerencsére nem.

Egyébként, ha van otthon valamilyen állatkátok (persze a disznót kivéve), akkor dobjatok be neki paradicsom növényt, és zöld paradicsom bogyót. Nem fogja megenni. Nem véletlenül.

Szóval eheti bárki a zöld paradicsomot, nem lesz tőle semmi baja, legalábbis ideig-óráig.

Ásás.

Természetesen én is szoktam ásni, de csak nagyon minimális szinten. Főként, akkor, ha egy területet hagytam erősen elgyomosodni, és nincs időm kezelésbe vonni a vetés előtt. Ilyenkor muszáj valahogy magágyat készítenem. Egyébként talajtakarást alkalmazok, és a takaróanyag alatt a talajban élő állatkák folyamatosan olyan minőségű ásást végeznek, mint a csoda.

Ásással durván beleavatkozunk a talaj életébe. A talaj felső pár tízcentis rétege a termőréteg, ebben zajlik a talajélet legnagyobb része. Innen veszik a növények a tápanyag jelentős részét. Ásással ezt a réteget elegánsan mélyre tesszük, vele együtt beforgatjuk a hasznos élő szervezeteket, giliszta esetében még daraboljuk is őket, és a mélyebben húzódód káros dolgokat, mint pl. a sok évig csírázóképes gyommagokat felhozzuk, ezzel felkínáljuk nekik a kikelés lehetőségét.

A talajban élővilága folyamatosan biztosítja, hogy a ott levegő, hasznosítható tápanyag legyen. A vakond légkürtőket ás, melyeket a giliszták, és egyéb állatkák hajszálerekkel tovább bővítik, így a talajt folyamatosan átszellőztetik. Az oxigén pedig létfontosságú a talajban. A bontó és építő szervezetek oxigén hatására tárják fel a talajt. Ha a talaj felületéről elvisszük a megtermelt növényt, vagy gyomot, akkor onnan folyamatosan tápanyagot vonunk ki, ezzel megborítjuk a talaj természetes életét és körforgást, ezért van szükség a tápanyagok folyamatos pótlására. De jobban nem merülök el a kérdésben.

Egy a lényeg. Az ásással durván beleavatkozunk egy jól működő rendszerbe, majd amikor annak a működése elkezd akadozni a beavatkozások hatására, akkor pedig megpróbáljuk egyéb módszerekkel helyreállítani.

2013. okt. 14. 19:58

Sokat le tudtunk szedni zölden, a talajmenti fagy előtt. A fagyok után is még volt rajta, túlélte. ( lejjebb is írtam azt hiszem ) tegnapelőtt is szedtem még le, mielőtt kitéptem tövestől.

Sok lepotyogott, nagyon sáros lett.

Nem szedtük össze, ott " vigyorog " és biza be lesz ásózva, ha jó, ha nem, nem szedem össze.

Hagytunk valamennyit a konyhába polcoc, beérjen. Pirul, de a muslincák is megtalálták. :(

Zöld paradicsom lekvárra rátaláltam, és ha van, naná kipróbálom. Birsalmával felturbózva. Némi fűszerrel, a birshez illik a fahéj, szegfűszeg szerintem...

192. fe80e17aca (válaszként erre: 191. - Fe80e17aca)
2013. okt. 14. 12:11

Bocsi...de már megint elírtam, ill. kihagytam egy szót a 2.-ból: a nemet


Helyesen így hangzik el feléd a kérdésem:- miért is NEM kellene átforgatni a földet, akár a vas ásóval is?



(ám végsőként, mind a két formában leírt gondolatom, nagyon is a helyén való...)


:))

191. fe80e17aca (válaszként erre: 182. - Kertember)
2013. okt. 14. 10:35

Azért én is vitatkozok most veled ezekben...

-1..., a paradicsom szerinted gyümölcs, avagy zöldség?

-2..., miért is kellene forgatni át a földet, akár egy ásásnyira is?


:)

190. fe80e17aca (válaszként erre: 181. - Töprengő)
2013. okt. 14. 10:21

Kimondottan szeretem a sárgászöld paradicsomot hagymásan elrakva...DDD


+ még a zöld kicsi dinnyéket, meg a méregzöld paradicsomokat is egyben , 'savanyúságként' hasznosítva.


Lekvárt viszont ezekből még sohasem próbáltam elrakni.(!)


Hmm?-majd írd meg a tapasztalatodat ez ügyben.


(-Valahogy úgy rakódik le, ez a cucc bennem, mintha inkább fűszer keverék lenne?)

2013. okt. 14. 09:19

Van még valamennyi zöld paradicsomom.

Első adagot, mosás / hámozás után, mindent húsdarálón daráltam le. főztem stb..

Mostanit azt hiszem darabolás után addig főzőm, míg a héj elválik. Paszírozom, a maradékot a paradicsom darálón 5 - 6 szor le darálom.

Sok " anyag " jön ki még ezután is. Birsalma, citrom, cukor. Ismerőst kérdeztem, borként a színe miatt, natrium benzoátot tartósításként tegyek bele.. Persze ezekkel a szerekkel már nem főzöm.

Tiszta üveg, szárazdunct. És az akitől hallottam, annak hiszek.

Rádióba is igaz csak annyit mondtak : " Mindenből lehet lekvárt főzni ". Részletesen nem beszéltek " technikáról "... Lényeg hogy főzhetek. Max kevesebbet lehet enni...

2013. okt. 12. 09:33

Én lekvárt főztem belőle. Birsalma, citrom, szeder is van benne, egy kevés. Pár szem szegfűszeg, kevés fahéj, 1 kg cukor.

Egy régi filmbe mondta valaki : ebből is egy kicsit, abból is egy kicsit.

Férjemnek ízlett, nekem is. Mivel zöld paradicsom a nagyobb mennyiség, más az ize....

❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook