Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


749. laca65
2009. jan. 10. 20:26
2000 decemberben kötöttem és 2001 januártól fizetem a fundamentát.52 havi futamidővel.Lejáratkor tovább fizettem.Mikor vehetem fel, és használhatom másra is mint lakáscélra? Például vehetek-e rajt autót, vagy szőlőterületet?
748. svtor
2009. jan. 9. 11:24

Szia Ákos!


Két éven belül szeretnék használt lakást vásárolni, elsősorban a 9-10 milliós kategória érdekelne. A jelenlegi helyzetemről annyit, hogy van megtakarításom, kb. 5 m forint.


Mivel a futamidők ennél jóval hosszabbak, van-e lehetőség arra, hogy a szerződött összeghez 3 220 000 ft hamarabb hozzájussak, vagy szigorúan meg kell várni a futamidő végét?

Ha igen, akkor havi 20.000 ft-ot fizetném a gyors futamidejű (4 év 4 hónapos) szerződés szerint, ami összesen saját befizetés+támogatás+kölcsön 3 220 000 ft lenne.

Ha ez mégsem lehetséges, milyen lehetőségeim lennének? (Az állami támogatástól sem szeretnék elesni)! Vagy érdemesebb a kereskedelmi bankoktól hitelt kérni, mivel a fent megjelölt önerő már elég lenne nekik, adnának kölcsönt!?

2009. jan. 8. 12:01

Sziasztok!


Ha kérdésetek van Fundamentával kapcsolatban, szívesen válaszolok!

746. c190cb809a (válaszként erre: 745. - LTP ÁKOS)
2008. dec. 11. 19:41

Köszönöm! Igazán megnyugtattál. Na akkor még 3 és félévig kel kihúzni.

Minden jót neked!!

745. LTP ÁKOS (válaszként erre: 744. - C190cb809a)
2008. dec. 11. 15:40

Szia!


Ha a 324-es módozatod van, amire 3% a betétkamat, akkor 2.727 millió lejáratkor a teljes megtakarítás. Ha a 2006 nyarától köthető 423-as módozatod van, ott 1% a betétkamat, 2.573 millió lesz a teljes megtakarítás.

Mindkettőhöz igényelhető lakáscélú kölcsön is, amit lejáratkor dönthetsz el, kéred-e. Ha csak a teljes megtakarítást (befizetések+állami támogatás+kamatok), az szabadon felhasználható.


Minden eleme fix, törvény által előírt, épp ezért lehet előnyös a mai gazdasági helyzetben is, mert számítható.


Ha változtatnak valamit a kondíciókon, a meglévő szerződések akkor is fixen futnak végig.

Remélem megnyugtató választ adtam:)

744. c190cb809a (válaszként erre: 743. - LTP ÁKOS)
2008. dec. 10. 21:19

Szia neharagudj, hogy zavarlak.:-)

Mi fizetjük a 8 éves futamot havi20 000ft mennyi lesz amit kézhez kapunk kb. És nyugtass meg nem jöhet közbe az államnak semmi ugye. Tudom hülye a kérdés de a mai gazdasági helyzet miatt elkezdtem aggodni...

2008. dec. 8. 08:21
Akinek Fundamenta lakáskasszával kapcsolatban van kérdése, örömmel válaszolok!
742. LTP ÁKOS (válaszként erre: 741. - LTP ÁKOS)
2008. dec. 4. 11:08
Most nézem a linket, itt valami érdekes névazonosságról van szó, ez nem az Unicreditbank, nem tudom kik ők, és miért ennyire alacsony, nagy csodák nem szoktak lenni a bankok között...
741. LTP ÁKOS (válaszként erre: 737. - Bollesz)
2008. dec. 4. 11:04
Unicreditbank rövidítése az UCB, az olaszoké, itthon a régi neve HVB bank, Euróbában a legnagyobb mind forgalomban, eredményben, mérlegfőösszegben, fiókok számában. Magyarországon a 3 jelzálogbank egyike.
740. Bollesz
2008. dec. 3. 07:52
Hogyhogy ilyen alacsonyak a kamatai, mennyire megbízható? Van -e vkinek, ott kölcsöne?
739. annaluca (válaszként erre: 737. - Bollesz)
2008. dec. 2. 22:19
igen, mi érdekel velük kapcsolatban?
738. kavko (válaszként erre: 736. - LTP ÁKOS)
2008. dec. 2. 21:55
Köszi a választ:) bár tényleg nem tett boldoggá.
737. Bollesz
2008. dec. 2. 11:25

Más:


Hallott valaki erröl a bankról? UCB

[link]

736. LTP ÁKOS (válaszként erre: 735. - Kavko)
2008. dec. 1. 09:04

Szia!


Kedvezőtlen helyzet alatt nem csak a magas kamatokat értem, hanem azt is, hogy megkapod-e egyátalán a hitelt, mert jelenleg kb 30% önerőre szükség van egy használt lakás vásárlásánál, tehát ha megcélzol egy 7 milliós lakást, jó jövedelem esetén kiemelt településen van csak esélyed max 5 millió hitelre. A 2M önerő meg csak akkor jön össze, ha a Fundis kölcsönt is igénybe veszed, és így kétfelé kell fizetni: egyrészt törleszteni a Fundit havi 12986 Ft-tal 5 és fél évig, plusz a bankhitel, ami 5 millió esetén 20 évre EUR alapon kb 45 ezer Ft, a kettő együtt már 58 ezer Ft. Ha nem kéred hozzá a Fundis kölcsönt, szerintem esélytelen jelenleg a kevés önerő miatt.

Ez meg sok neked az elmondottak alapján...


Hogy továbbfut a Fundi, az alatt azt értem, hogy nem záratod le, hanem fizeted tovább, lehet emelni is 20 ezer Ft-ig a havi megtakarítást, és 1-2 év múlva is fel lehet mondani, akár kölcsönnel együtt, hogy nagyobb önerőd legyen, nagyobb eséllyel egy bankhitelhez. Arra kell figyelni, hogy ha később felmondod, újból indul a 3 hónapos kiutalási időszak.


Sajnálom, hogy nem sók jót írtam, de fontos, hogy fentiekkel tisztában legyél.

735. kavko
2008. nov. 29. 10:21

Szia! Köszi a választ!

Várni, de meddig? Évekig vagy csak pár hónapig? Néhány hónap alatt úgysem oldódik meg a hitelhelyzet (ahhoz kell pár év), max csak a bankok igazodnak a megváltozott helyzethez,ami kb annyit jelent, hogy legalább már adnak hitelt, még ha egy vagyonért is.

Sajnos a másik alternatívám az albérlet, ami megint nem olcsó muri, plusz mennyivel jobb a sajátodba (bankéba:)) ölni azt a csomó pénzt. Ezért is sürgetném annyira a dolgot, még ha nem is olyan ideálisak a feltételek.

Szóval, szerinted mennyi ideig érdemes várni? Februárig még van pár hónap, az elég vagy? Ha tovább várok,hogyan várjak? Meghosszabítva 8 évesre (akkor a kölcsönt csak kb 4 év múlva tudnám felvenni, írtad szerinted csak így van elég ?önerő?) vagy? Mit jelent, hogy fut tovább a szerződés? Előre is kösz!

734. LTP ÁKOS (válaszként erre: 733. - Kavko)
2008. nov. 28. 16:15

Szia!


Szerintem 323-as szerződésed van, a 4 év 7 hónap megtakarítással + 3 hó kiutalási időszak.


Akár kölcsönnel (1.510.000), akár kölcsön nélkül kéred (kb 800 ezer), február elején várható a legkorábbi kifizetés, van feltétele:

ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződés, és hiteles tulajdoni lap másolat, melyen már széljegyben szerepelsz, mint vevő.

Ha nem válaszolsz dec. 31-ig, akkor nem zárják le a szerződésed, fut tovább, de így később ha kell, újból indul a 3 hónap kiutalási időszak, melyet egy kormányrendelet ír elő.


Igen, eléggé megszigorodtak a feltételek a lakáshitelezésben, szerintem a Fundis hitel nélkül nem is érdemes megpróbálni.

Azzal együtt kb 2.100.000 önrészed lesz.

A Fundis hitel egyszerű, te leszel az adós,mint a Fundi kedvezményezettje. Anyukád adóstárs, mint a Fundi szerződője, és nem lesz jelzálogos a kölcsönrész, nem kell közjegyzői okirat, nincs értékbecslés sem ilyen hitelösszegnél, nincs semilyen költsége.

A fix 6%-os kölcsön olcsóbb jelenleg, mint a forintos és devizahitelek.

3,9%-os kamatúra nem tudod ezt a szerződést módosítani, csak ha újat kötsz, viszont annak a hozama is kevesebb.


Ha nem kéred a Fundis hitelt most, hogy ne kelljen kétfelé fizetni, akkor az önerőd lesz nagyon kevés, kicsi az esélye, hogy megkapod a bankhitelt, elég nehéz helyzetben vagyunk. A helyedben várnék még, hátha újból könnyebb lesz és olcsóbbak lesznek a hitelkamatok a bankoknál.

733. kavko
2008. nov. 27. 18:53

Szia! Eléggé tanácstalan vagyok. Kíváncsi vagyok a véleményedre, hogy szerinted milyen lehetőségeim vannak.

Van egy végéhez közelítő, azt hiszem 324es 10.000Ft fundamentám , a szerződéses összeg 1.510.000Ft(én csak a kedvezményezett vagyok, kedves anyukám a szerződő) okt 31.-i értéknappal kiküldték a papírokat, hogy dec 31.-ig döntsek mit is szeretnék csinálni, és ha kérem akkor jan 31vel kiutalható lesz. Itt az első kérdés. Ugye jól értelmezem, hogy ténylegesen, ha időben visszaküldöm, egyéb, akkor kb febr elején kapom meg a pénzt. Csak a megtakarításom vagy ha a kölcsönt is kérem, akkor azt is? Előtte vagy utána kell igazolni? Vagyis mi kell ahhoz, hogy kiutalják, elég csak visszaküldeni a megfelelő lapot? Mik a költségek?

Egy kb 6-7 milliós lakást szeretnék, a fundamenta lenne az önerő és még ezen kívül egy kb 600ezres megtakarítás. Nagyon szeretnék minél hamarabb lakást venni, de a mostani hitelhelyzetben lehet, hogy nem kapok hitelt. A nettó fizetésem nem túl magas(kb 100e) valószínű anyukám lenne adóstárs(korrekt jövedelem), bár úgy tudom, akkor a vele egy háztartásban élő is annak minősül(apukám-kevésbé korrekt jövedelem). Nem tudom mi lenne jobb, kiutalást kérni és belevágni,kölcsönnel vagy csak a megtakarításrésszel? A kölcsönöm 6%os, mit jelent ez pontosan, mennyivel kedvezőbb, mint egy banki hitel? Vagy átmódosítani 8 évesre? Esetleg lehet e úgy, hogy akkor 3,9%kamat legyen?Költségek? A megtakarításrészhez akkor is hozzáférnék, de a kölcsönhöz csak jóval később. Tetszenek a kombinált hitelek. De akkor inkább új fundamenta? (van még szabad adószám)(esetleg alacsonyabb 3.9% kölcsönnel), vagy inkább ezt átmódosítani , és beépíteni. A max amit egy hónapban be tudok vállalni kb 40-45e Ft törlesztés. Szerinted?

732. LTP ÁKOS (válaszként erre: 731. - Bollesz)
2008. nov. 20. 08:26

A kamattámogatott forint hitel használt lakásra 5 millió kölcsönösszegig igényelhető, alanyi jogon jár. Én úgy látom, jelenleg 5,45% kamat + 2,5% kezelési költség melletti kondíció alacsonyabb, mint a mai EUR hitelek, és 5 évig fix forint alapon a törlesztőrészlet, míg devizásnál nincs 2 egyforma. Alanyi jogon igényelhető, annyi a megkötés, hogy ne legyen párhuzamosan másik és ne közvetlen hozzátartozók közti vásárlásról szóljon.


Működése, hogy egy jelzálogbank jelzáloglevelet bocsát ki (állampapír) aminek hozama van, és ebből finanszírozzák a piaci kamat jó részét, hogy neked kevesebb legyen.

731. Bollesz (válaszként erre: 729. - LTP ÁKOS)
2008. nov. 19. 11:13

Igen, ezzel mi is tisztában vagyunk, hogy ki lehet váltani a hitelt 4 év múlva.. De hát az 4 év.. huu..

gombócból is sok..

Az az 5 millió forintig állami támogatás használt lakásvásárlásnál, hogy müxik? Az ft-alapú nem?

730. LTP ÁKOS (válaszként erre: 727. - Cumpa)
2008. nov. 19. 09:38

Kedves cumpa!


Annyit pontosítanék, hogy az elképzelés fix HUF hitel esetén igaz, ilyen összegnél kamattámogatott hitel csak új lakás vásárlásánál, vagy építésénél lehetséges, ez most olcsóbb is, mint a devizahitelek.

Ha használt lakást vesztek, 5M felett nincs kamattámogatás, rákényszerültök a devizahitelre. Erről annyit kell tudni, hogy a tőketartozást is devizában rögzítik, és a 8 éves Fundi lejáratakor érvényes átváltási árfolyamon számítják a betörlesztést. Ez azt jelenti, hogy ha magasabb lesz az árfolyam, akkor nem váltod ki teljesen ezzel a konstrukcióval a hiteled, azonban ha alacsonyabb lesz, akkor még marad is pénzed, vagy kevesebbet kell Ft-ban előtörleszteni. Devizahitelnél én ráhagynék egy kicsit az árfolyamkockázatra, ami rá is van leírtak alapján, mert a 2 db 20 e Ft az 12,5M, a 16 ezres pedig 5M Ft szerződéses összeg, összesen 17,5 M.

A 2 millió Ft a 16 ezresnél a teljes megtakarítás, ahhoz még 3M fix 3,9%-os kölcsönt lehet felvenni, így lesz 5M a szerződéses összeg.


Hogy válaszoljak is kérdésedre, ne csak az észt osszam:) :


kombi hitel közös terméke a bankoknak és a Fundamentának, mind a Fundit, mind a hitelt egyaránt tudod Fundi személyi bankárnál és banknál is igényelni. Előbbi kényelmesebb, és lehet szakszerűbb, ha olyan Fundi személyi bankárt fogsz ki, elintéz sok mindent helyetted, hogy ne kelljen rohangálnod állandóan a bankba, a díjak ugyanazok.


Ha lejár a 8 év, a Fundi megtakarítási része díjmentesen megy a banknak, a fix 3,9%-os hitellel való kiváltás esetén 35-50 ezer Ft díja szokott lenni az előtörlesztésnek, kb ennyi díjra számítsatok.

729. LTP ÁKOS (válaszként erre: 726. - Bollesz)
2008. nov. 19. 09:17

Igen, érdekes így a helyzet, mert ha az össz visszafizetendőket nézzük, a meglévő 2 db 20 ezressel nagyon jól jártok, mert kb 4 és fél év múlva a Fundi lejáratakor ki tudjátok váltani az egész banki hitelt 3,9% fix kamattal.

Mai durva kamatviszonyokat figyelembe véve egy nem akciós EUR kamat 8,5-9% körül megy, ami 42-45 ezer/hó + a 2 Fundi, az valóban 80-85 körül megy, legfeljebb első pár hónapban akciós.


Ha nem tudtok ennyit fizetni, megoldás lehet, hogy csak az egyiket teszitek bele, így kb 60-ra lehet mérsékelni a havi fizetendőt (40 bank + 20 Fundi), vagy a másik Fundit le lehet akár 3 ezerig csökkenteni, ill. a kettő között bármire.


Valahogy meg kellene találni azt a legmagasabb összeget, amit még biztonsággal tudtok vállalni.

728. LTP ÁKOS (válaszként erre: 725. - Elizaa)
2008. nov. 19. 08:28

Szia!


Ha nem adtál oda számlanyitási díjat, nem hiszem, hogy helyetted befizeti, hogy elinduljon részedre a megtakarítás. A csoportos beszedési megbízást pedig le tudod tiltani a bankodnál, ha biztosra akarsz menni. Az ajánlatot nem fogod visszakapni, az szigorú sorszámozott, a sztornókat vissza kell juttatni.

727. cumpa
2008. nov. 18. 20:54

Kedves Ákos!


Szeretnénk felvenni hitelt 14,500,000Ft-ot erre kötnénk 3db fundamentát 2db 20,000est és 1db 16,000est.

Tulajdonképpen a két 20,000sel a szerződés alapján 12,500,000Ft és a 16,000sel 2,000,000Ft jönne össze!

Fundamenta kifizeti a bankot és mi utána már csak a fundamentának fizetnénk havi hetven valahány ezer forintot még 10 évig.

hogy járunk jobban ha a bankkal kötjük meg az LTP vagy a fundamentával külön?

Elég ha csak egyet kötök a szerződéshez vagy érdemes mind a 3at egybekötni?

Ha a bankkal kötjük mind a 3at akkor 8 év után ugyan ugy kell fizetni esetleg a banknak bizonyos százalékot mert nem ment végig a 25 év??


Remélem jol irtam le mindent.

Várom válaszát

Köszönettel:

Timi

726. Bollesz
2008. nov. 18. 11:01

Kedves Ákos!


A segítségedre lenne szükségem.

A menyasszonyomnak és nekem van két, 20E-es, 422-es fundamentánk amit júniusban köttöttünk, tehát durván 5 havi részleten túlvagyunk.

A helyzet az, hogy szeretnénk felvenni 6 millió lakáshitelt. Voltunk pár banknál már és egy kicsit elkeseredtünk. Ugyanis, ha mindkét fundit beleépítenénk a hitelbe nagyon magas lenne a havi törlesztönk. 78-80E ft az LTP lejártáig. Utána persze hatalmasat zuhanna.

Tudnál adni vmi ötletet, vagy valami más megoldás lehetséges?

725. elizaa
2008. nov. 17. 12:24

Csak annyi a kérdésem, hogy most megváltoztassam a számlaszámom, vagy ne? Meg hogy tud-e valmit kezdeni az adatainkal.

Az már világos, hogy 1 darabig nem foglalkozok a fundamentával.

Előre is köszi...

724. elizaa
2008. nov. 15. 23:08

Helló

Segítséget szeretnék kérni...

A napokban töltöttünk (2db) ki (párommal) fundamentás szerződést (4-év). Nem tuttuk eldönteni, még a havi fizetőrészletet,ezért azt üresen hagytuk, hogy majd azt az ügynök, de minden mást kitöltöttünk, az átutalásimegbízással együtt. Idő közben azomban, kiderült, hogy mégsem lesz pénzünk most fizetni a közeljövőben. Kicsit aggódom, hogy ezekkel a papírokkal visszaélhet a kedves ügynök barátunk.

A papírokat nem akarja vissza adni, ill. nem tudja bemutatni, hogy érvénytelenítete, vagy összetépte, stb...

Az volna a kérdésem, hogy az átutalási megbízás miatt (csak az összeg hiányzik) akkor most ő utalhat pénzt el? Ill a többi papíron lévő adatokkal árthat nekünk valami módon? Vagy van-e erre valami szabály a fundamentánál, vagy bárhol, hogy ilyen kor mi a teendő...

(Pl. ha befizeti a csekkket akkor életbe lép a szerződés. Namost akkor beírja az átutalásra, hogy 50000 akkor nekem az mínusz 50ezer nem?)

ui.: Tudom hogy hülyeség volt, már leIrgum-Burgomoltam magam...

Köszi: Eliza

723. LTP ÁKOS (válaszként erre: 722. - Ham-let)
2008. nov. 12. 15:06

Szia!


Lakáscélú hitel előtörlesztésénél egy hitelintézeti igazolás kell csak a Fundinak, ez alapján fog utalni, nem kell más, innentől a bank felelőssége, nem kell másképp igazolni.


Én is várnék, míg erősödik újra a forintunk a svájci frankhoz képest.

722. ham-let
2008. nov. 11. 10:50

Sziasztok,


A véleményeteket/tapasztalatotokat szeretném kérni:

Felvettem a Fundamentától a megtakarításomat 4 év után-be akartam törleszteni CHF-alapú lakáshitelembe. Kérdésem, hogy ha a bankoma pénz felvételéhez már kiadott egy igazolást, hogy a törlesztésre fogom használni és erre a bankszámlára már utalta is az összeget a Fundam., utólag is kellhet-e valami igazolás a törlesztésről-mivel most elég rossz az árfolyam, még várnék vele. Fundamenta azt mondta, hogy utólag nem kell semmi bizonyíték, de szeretnék ebben biztos lenni.

Köszönöm

721. LTP ÁKOS (válaszként erre: 720. - G_á_b_o_r)
2008. nov. 7. 07:52

Szia Gábor!


Lehet meglévő Fundamentát is "bekombizni" szép magyar szóval bankhitelhez, általában azt előírják, hogy 1 vagy 2 év legyen lejáratig. Ennek ellenére én is hallottam ügyféltől is, hogy azt mondták neki a bankban, hogy mondja fel és kössön újat, de ez nem igaz.


Én elsősorban arra gondoltam, hogy a meglévőkhez társítjuk a banki hitelt, és lejáratkor, ami szűk 3 év, felveszed a Fundi kölcsönt is, és azzal váltod ki a bankhitelt, és onnantól fix, számítható a törlesztés.


Az is megoldás, hogy új kötéssel kombi, végig kell számolni, mivel jársz jobban, és mit jelent a "jobb": alacsonyabb havi kötelezettség vagy alacsonyabb visszavizetendő.

720. G_á_b_o_r (válaszként erre: 719. - LTP ÁKOS)
2008. nov. 6. 14:51

Szia Ákos!


Azt hiszem a kombi hitel nekem nem jó. Úgy értelmeztem a bankok feltételeit, hogy azok csak új Fundamenta szerződéssel köthetők. Az eddig fizetett lakástakarék szerződéseket nem hajlandók befogadni, mert nem elegendően hosszú időre tudnak nálam hitelt kihelyezni.


Illetve.....


Ha arra gondolsz, hogy a jelenlegi szerződést lezárom, majd kötök 4 évre kombit... Erre eddig nem gondoltam. Végigszámolom.


Köszönöm az ötletet.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook