Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Fundamenta, tapasztalatok? fórum

Fundamenta, tapasztalatok? (beszélgetős fórum)


2008. aug. 25. 17:30
Mikor indult ez a másik szerződés? Onnantól idén novemberig nem jár rá áll.tám, ha leszeded a kedvezményezettet, mert erre az időszakra már kapsz.
658. LTP ÁKOS (válaszként erre: 657. - Jugaband)
2008. aug. 25. 17:27
Lehet, hogy nem jól fogalmaztam: ha most 2 szerződésed megy párhuzamosan, és megváltoztatod a kedvezményezettet, hogy mind a kettőn te legyél jogosult az állami támogatásra, akkor arra az időszakra, mikor átfedés van a kettőnél, csak az egyikre jár. Ha az egyiken, ami lejár, nov.30. a kiutalási időpont, akkor a másik szerződésedre csak a decembertől befizetett betétekre kapsz állami támogatást, az eddigiekre nem, mert visszamenőleg is számít, azt vissza kell utalja a Fundi az Államkincstárnak. Egy időben egy személy csak 1 szerződés után kaphat állami támogatást.
657. jugaband (válaszként erre: 656. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 25. 13:51
Aha! Tehát, ha jól értem: ha a decemberben kiutalt összeget felhasználom pl. házvásárlásra, és csak ezt követően változtatom meg a másik szerződés kedvezményezettjét magamra, akorr nem bukok semmi állami támogatást?! Köszi!
656. LTP ÁKOS (válaszként erre: 655. - Jugaband)
2008. aug. 25. 10:19

Szia!


Ugyanazon időszak alatt egy személynek csak 1 lakástakarék után jár állami támogatás, tehát ha leszeded a kedvezményezettet, akkor az átfedési időszak alatt nem jár rá állami támogatás, csak decembertől.

A másikat a kedvezményezett lakóingatlanára lehet felhasználni, vagy meghosszabbítod 8 évesre, és akkor bármire felhasználhatod, nem kell lakáscél igazolása.


Bármikor kérheted a kedvezményezett megváltoztatását, csak bukod az állami támogatást a másik szerződésen arra az időszakra, amikor neked járt, utána viszont már jár.

2008. aug. 24. 21:31

Szia Ákos!

Lenne egy kérdésem: van 1 lezárt fundim (pénz decemberre várható), ahol én vagyok ma szerződő és a kedvezményezett. Ezt szeretném felhasználni ahogy lehet.

Viszont van egy másik szrződés is, ami még nincs lezárva: ennél is én vagyok a szerződő, de egy családtag a kedvezményezett, akinek nincs tulajdonrésze az ingatlanban, amire fordatani szeretnénk. Mikor kérhetem a kedvezményezett nevének megváltoztatását a sajátomra? Egymás után 2x megkapom az állami támogatást?

Előre is köszönöm!

654. LTP ÁKOS (válaszként erre: 653. - Gigix)
2008. aug. 22. 18:45

Ebben az esetben ha most betelefonáltok, hogy kéritek a lezárást, a normál menet a következő:

aug.31. lesz az utolsó értékelési fordulónap, szeptember elején küldik a megkérdezőlevelet, amit okt.31.ig kell visszaküldeni, nov. 30. a kiutalási időpont, kifizetés december első felében.


Gyorsított felmondás (csak a megtakarítás hozamokkal), vagy "aviso alatti áthidaló kölcsön" (teljes szerződéses összeg igénylése lakáskölcsönnel együtt) esetén október elején van pénzetek belőle. Utóbbinál arra kell figyelni, hogy kettőtök össz kölcsönrésze ha meghaladja az 1,5 millió Ft-ot, az jelzálogbejegyzéssel megy, tehát ha banki hitelt is vesztek fel hozzá, lehet, hogy "nem fér el" 2 jelzálog a kecón, ezért érdemes úgy kérni, hogy ne legyen több.

653. gigix
2008. aug. 22. 09:35
Szia! Köszönöm a gyors választ, a szerződésünk 2007 novemberében járt le, de akkor nem kértük a kiutalást.
652. LTP ÁKOS (válaszként erre: 651. - Gigix)
2008. aug. 22. 09:06

Szia!


Tulajdoni lap is szükséges, melyen széljegyen már szerepeltek.


Ügyfelek többféleképpen értelmezik a "lejárt" szerződést.

Akkor jár le, ha kérted a lezárást, és bennt van a vállalt összeg havi rendszerességgel. Pl. ha nektek július 31. volt az utolsó értékelési fordulónap, akkor augusztus elején megkapjátok postán a megkérdezőlevelet, mit szeretnétek a pénzetekkel. aug.1-okt.31. a 3 hónapos kiutalási időszak, november elején van belőle pénz. A megkérdezőlevélre ilyenkor szeptember 30-ig kell válaszolni, különben nem zárják le, és ha később kéred, újra indul a 3 hónap. (ezt kormányrendelet írja elő)


Ha csak a megtakarítási részre van szükséged, kérhetsz "gyorsított felmondást" ilyenkor 30 nap alatt átfut, de ennek 3% díja van. Ha a hitel részét is kéred, akkor lehet áthidaló kölcsönt kérni, ez esetben is átfut 30 nap alatt, utóbbi 2 esetben számíts másfél hónap kifizetésre.


Ha úgy áll a szerződésed, akkor ezekre nincs is szükség, ha priviben elküldöd a szerződésszámokat, vagy neved és születési dátumod, meg tudom nézni, vagy hívd fel a call centert.

651. gigix
2008. aug. 22. 08:26

Szia Ákos!

A következő kérdéssel fordulnék hozzád: Van két lejárt fundamenta szerződésünk, amit most szeretnénk felvenni.Egy most épülő társasházi lakásról lenne szó, és a szerződéskötéstől számított 90 napon belül fizetni kell a 2. részletet, melybe szeretnénk betudni. Mit lehet tenni, hogy az utalás 90 napon belül megérkezzen? Valamint ilyen esetben is szükség van a tulajdoni lapra, vagy csak az adásvételi szerződés kell?

650. lizyli
2008. aug. 17. 14:35
Nagyon köszönöm a segítséget,mostmár tisztábban látok.Megfontoljuk a dolgokat.Hálás köszönet :)
649. LTP ÁKOS (válaszként erre: 648. - Lizyli)
2008. aug. 17. 06:58

Szia! Több helyről hallok én is ilyet (banki ügyintézőktől is), de nem igaz. Önerőnek akkor számít, ha már nálad van.


Ha nem akartok, vagy nem tudtok min. 4 évet várni, akkor van arra lehetőség, hogy minimum 1 év rendszeres megtakarítás után felveszitek "azonnali áthidaló kölcsönként" (ez az 'azonnal' kb másfél hónap átfutást jelent) a teljes szerződéses összeget. 1.5 millió Ft-ig jelzálogbejegyzés nélkül is megy, és ez már lehet önerő egy bankhitelhez, és nem rontja a célingatlan terhelhetőségét fedezet alapon.


Mivel összevont kockázatot néznek, ha mindketten másfél milliót vesztek fel, az már jelzálogos.


A szerződéskötés önmagában kevés, mert senki nem garantálja, hogy fizetni is fogjátok. Lehet két lakástakarékpénztári megtakarításotok is, fejenként max 20 ezer/hó, az egyikre felveszitek az 1.5 milliót, a másikból, ha tényleg lejárt, előtörlesztitek a majdani bankhitelt.

648. lizyli
2008. aug. 16. 19:54

Szia Ákos.

Azt szeretném megtudni,hogy a párommal szeretnénk egy családi házat venni,viszont nem rendelkezünk önerővel. Fundamenta szerződés jelenleg egyikőnknek sincs.A kérdésem az lenne,hogy úgy hallottuk,ha pl.most megkötjük a szerződést x összegről,az beszámít önerőnek,akkor is,ha nincs meg a 2 év.(elég a szerződéskötés)Van ebben igazság,vagy létezik ilyen???Vagy mindenképpen meg kell várnunk azt, amikor az összeget kivehetjük,és utána az számít bele.Köszönöm a válaszod.

647. LTP ÁKOS (válaszként erre: 644. - Evajoo)
2008. aug. 14. 14:49

Szia!


Ha 2006. dec. 31-ig meg is kezdtétek a törlesztést, akkor jár, max 120 ezer, de el kell dönteni, kinek, többszörösen nem lehet igénybe venni, én úgy tudom:


A magánszemély az adókedvezményt csak egy önálló ingatlanhoz kapcsolódóan és csak egy hitelszerződés adósaként, adóstársaként érvényesítheti. A hitelszerződés alapján az adóstársak közül csak egy magánszemély jogosult az adókedvezmény igénybevételére, továbbá az adókedvezmény egy önálló ingatlanhoz kapcsolódóan csak egy hitelszerződés alapján érvényesíthető

646. mmanoka (válaszként erre: 645. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 14. 10:09
Hálásan köszönöm a válaszodat.
645. LTP ÁKOS (válaszként erre: 643. - Mmanoka)
2008. aug. 14. 07:44

Szia!


Tanya esetén elég egy önkormányzati igazolás,hogy az lakóingatlan, gazdasági épület esetén az önkormányzatnál át kell minősíttetni, és az ingatlannyilvántartásba bejegyezni, utóbbit a Földhivatalnál. Egy jó ügyvéd pikk-pakk elintézi, hogy mennyiért nem tudom. A közelmúltban volt egy hasonló ügyletem, ott 2 hét alatt lement az egész és 21 ezer Ft volt. Adásvételi + átmiinősítés +földhivatali díjak összesen 70 ezer alatt megvolt egy 1,3 milliós ingatlannál, de ez csak egy példa, nincs sok tapasztalatom benne, nekem ritka, mert főleg Bp-en dolgozom.

644. evajoo
2008. aug. 13. 16:55

Szia!

Tanácsot szeretnék kérni. 2006 októberében vettünk fel 1 millió áthidaló kölcsönt a Fundamentától, hogy lányunk lakásvásárlási beugróját segítsük. 2007-ben lejárt a szerződés, így abból visszafizettük az áthidalót. Kaptunk igazolást, hogy kérhetjük a 120 ezer forint adóvisszatérítést. Lányomék 9 millió banki hitelt vettek fel a lakásvásárlásukra az Erste banktól, s jár nekik is a 12 ezer, amit vissza is igényeltek. Kérdésem a következő: én is kérhetem a fundamenta alapján? Valahol azt olvastam, hogy egy lakásra csak egy címen jár. Köszi: Éva

643. mmanoka
2008. aug. 12. 16:13

Szia!

Egyszer már kérdeztem, hogy az ingatlan nyilvántartásban lakóingatlanként kell ,hogy szerepeljen az az ingatlan amire a fundit fel szeretnénk venni. A kérdésem az lenne, hogy hol kell pl gazdasági épületet átminősítettni, és mi ennek a menete. Az önkormányzathoz kell e bemenni, vagy a Földhivatalhoz. Úgy tudom, hogy két-háromszázezerbe kerül ez vajon mitől függ?Mennyi idő lehet ez egy két hónap?


Válaszodat előre is köszönöm.

Üdv:

Mónika

642. LTP ÁKOS (válaszként erre: 641. - 4c12775fdc)
2008. aug. 11. 14:31

Szia!


Ilyenkor a banktól kell kérni egy hitelintézeti igazolást a fennálló tőketartozásról, és hogy hová utalja a Fundi a pénzt, ennyi. Lakáscélú hitel előtörlesztése is lakáscélú felhasználásnak minősül.

2008. aug. 11. 13:51

Szia Ákos!

Szeretnénk a párommal havi 20-20.000 Ft-os befizetés mellett Fundi szerződést kötni. A hitelt nem vennénk igénybe, csak az lenne a cél, hogy a lakáshitelünkbe betörlesszük 4 év múlva.

Ezesetben a Fundi felé milyen igazolást kell vinnem a pénz felhasználásáról?...mert ugye számlát erről nem vihetek :)


Várom válaszodat!

Üdv: Angi

640. LTP ÁKOS (válaszként erre: 639. - Tücsök1980)
2008. aug. 11. 09:23

Szia!


Összevont kockázatot néznek, a kettő együtt nem haladhatja meg az 1,5 millió Ft-ot, ha az a cél, hogy jelzálogmentes legyen. Ha mind a kettőre felveszitek a hitelt, akkor a Fundi jelzálogbejegyzése elkerülhetetlen, de ha kifut belőle a másik banki hiteletek, akkor annak a banknak a jelzálogjoga törlésre kerül. Azt is csinálhatjátok, hogy csak az egyik Fundi lakáskölcsön részét kéritek, így nem lesz jelzálog, kevesebbet fizettek a régi banknak, de két helyre fizettek.


Szerintem érdemes annak függvényében dönteni, hogy a Fundik lejáratakor melyik hitel a kedvezőbb, ha devizás a régi hiteled, mennyire erős lesz a Ft, nem mindegy, mennyit ér a Ft-ban betörlesztett pénz devizában.

2008. aug. 10. 21:23

Szia Ákos!

A következő kérdésem lenne hozzád: férjemmel 2 fundink van, 20-20000,- Forintos (322 és 323 módozat),kb. 1 év múlva lejár. Szeretnénk lakáshitelünket törleszteni belőle, de ehez fel kell vennünk a hitel részét is a magtakarításunknak. Az egyik 1322176,- a másik 1433151,- Ft hitel. A kérdésem az lenne, hogy két ekkora összegű hitelnél kell-e jelzálog a házra? Köszi előre is.

638. jugaband (válaszként erre: 634. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 7. 14:40

Szia Ákos!

Nagyon köszönöm a részletes és mindenre kiterjedő válaszaidat!! Nem muszáj miattam regényt írni!

De igazad van, hogy a továbbiakban csak konkrétumokról beszélve derül ki, mi is nekem a kedvezőbb.

De most már legalább van valami rálátásom a dolgokra és merek majd kérdezni a bankban ;-)!

Köszi!

637. kisrimi
2008. aug. 7. 11:03
Köszönöm a választ, akkor jobb, ha mielőbb megyek a bankba.
636. LTP ÁKOS (válaszként erre: 632. - Kisrimi)
2008. aug. 7. 09:55
Szia! A banknak kellene szólni, hogy a következő hónapban ne engedjen emelni. Elképzelhető, hogy csak úgy működik, hogy vissza kell vonnod a megbízást, és újat kell a következő hónapban megadni.
635. LTP ÁKOS (válaszként erre: 630. - Jugaband)
2008. aug. 7. 09:49

Ha nem válaszoltál, megy tovább, fizethetsz be, arra is jár az állami támogatás. A szerződéses összeged fix, tehát több lesz a megtakarítás, kevesebb a kölcsönrész, ezzel rövidül a futamidő a kölcsöntörlesztésnél.

Ha kinézel valami jó kecót, és kevés az önerőd, érdemes felvenni a Fundis kölcsönt is, mert jelzálogbejegyzés nélküli, és önerőnek számít banki hitel szempontjából.

Ha kéred a lezárást (telefonon is lehet), a hónap utolsó napja lesz az utolsó értékelési fordulónap, utána kiküldik megint a megkérdezőlevelet, kérheted a kölcsönt, 3 hó a kiutalási időszak, utána kapsz pénzt. Be kell adni hozzá a tulajdoni lapot, melyen széljegyben szerepelsz, és az adásvételi szerződés 1 példányát.


Ha nem tudja kivárni az eladó ezt a 3-4 hónap határidőt, kérhetsz áthidaló kölcsönt is, így 30 nap alatt pénzhez jutsz, kiutalási időszak alatt kb 1 hónapra fizetsz pluszban 16 ezer Ft-ot, és 30.000 Ft-tal kevesebbet utalnak, ha fontos a gyorsaság.


Lesz 1.5 millió önerőd Fundiból, és ehhez kell a bankhitelt felvenni.

634. LTP ÁKOS (válaszként erre: 633. - Jugaband)
2008. aug. 7. 09:41

Szia!


Ha kinézel egy ingatlant, és sikerül megállapodni egy végösszegben, megkötitek az adásvételi szerződést egy ügyvéddel. Ebben általában 3 részletben fizeted ki, hagyva kb 2-3 hónapot az átfutási időkre: Adásvételi szerződés megkötésekor leteszel valamennyi minimális foglalót, és rendelkeztek, hogy pl. 2 hónap múlva a Fundamentából vételárelőlegként fizetsz ki az eladó bankszámlájára kérve, és azt követően fizeti egy másik bank az utolsó vételárrészletet.

Ez a banki kölcsön lehet új Fundival kombinált is.


Ezt megelőzően érdemes előzetes hitelbírálatot kérni, kapsz-e ennyi kölcsönt a banktól, és tájékozódni, mikor lesz pénz a Fundiból.


Hogy barátságosabb-e a kombi hitel, mint az azonnali áthidaló kölcsön, ez megint személyre szabott, általánosságban nem lehet mondani, van, akinek ez kedvezőbb, van, akinek az.

Megszabja a felvehető hitelösszeg, a futamidő, ill. mennyit tudsz vállalni havi részletként.


Ha kikéred a lejárt Fundit, és újat kötsz kombizva, abból általában 2 hónapon belül van pénz, azt a bank adja kölcsönként, az új Fundiból fizeted a banki tőketartozást.


Írtam privátban, hogy konkrétumokra tudok válaszolni, így csak általánosságban. Jók a kérdéseid, de általában 1-2 óra beszélgetés után szoktunk oda eljutni, mik a lehetőségek, és mi a kedvezőbb számodra, hogy mindent elmondjak, írhatnék 30 oldalt:)

633. jugaband (válaszként erre: 628. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 7. 09:04

Idő közben kikristályosodott a fejemben, hogy miről is írtál. Tehát ezek szrint én azt megvariálhatom, hogy nem egy összegben fizetem ki a házat, hanem lesz egy foglalóm a lejárt fundiból és utána utólag adom a többit a banki /kombi hitelből? Ez jogszerű?

Valahol olvastam, hogy azt írtad, a kombi hitel barátságosabb, mint az azonnali áthidaló kölcsön. Melyiket javaslod?

Ha most veszem fel a lejárt fundit, akkor is köthetek azonnal egy újat (mondjuk kombizva) a saját nevemre? Abból mennyi idő múlva lesz pénz?


Na jó egyelőre nem kérdezek többet! Bogarászhatod az idományomat. Köszi!

632. kisrimi
2008. aug. 6. 10:55

Szia Ákos!


Azt lenne a gondom, hogy 2 hónapja nyitottam fundit, csekken fizettem be mindkét hónapban a vállalt összeget, amíg a bankom visszaigazolja az inkasszót. A második hónapban két nappal a csekkes befizetés után a bank is elküldte a pénzt. Nem tudom, hogy ilyenkor automatikusan a következő hónapra könyvelik át a második befizetést, vagy kérnem kell a fundinál, a banknak pedig szólni, hogy ne utalja abban a hónapban (augusztus)?

631. jugaband (válaszként erre: 628. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 6. 10:50

Nem értem pontosan, hogy mit takar a vételárelőleg. Leírnád?

Jövedelem szempontjából nem túl rózsás a helyzet: van egy közalkalmazotti fizetés, egy gyes meg csp és mellémég némi a vállalkozásból, de az nem rendszeres és azt nem is tudom, mennyire veszik figyelembe.

Kb 5-5,5 millióért szernénk egy házikót venni, de nem összkonfortos. ha a fundi kölcsönt is igénybe vesszük, akkor 2-2,5 mill önerőnk lenne.

Nézegettem az azonnali áthidaló kölcsönt is a Fundinál, de mindenkinek most járt le a fundija a családban és nemtom kinek a nevére lehetne egyet most kötni. Meg a fizetésével sem vagyok teljesen tisztában (havi megtakarítás+törlesztőrészlet megy együtt?)

630. jugaband (válaszként erre: 629. - LTP ÁKOS)
2008. aug. 6. 10:42

Nem válaszoltunk, mert fogalmunk se volt, hogy hogy lenne jobb igényelni: kölcsönnel, vagy anélkül. Nem szeretném veszni hagyni a kölcsönt, mert igen kedvező a kamatozása. Ez egy 1.52 millás szerződéses összegű fundi (tehát kb a fele a kölcsön). Ebből még nem lesz ház.

Azon kívül, hogy újra kezdődik a kiutalási idő (3 hó)számolása, lesz más károm is abból, hogy nem zárták le?

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook