Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Az édes anyanyelv I. fórum

Az édes anyanyelv I. (beszélgetős fórum)


Ez a fórum a következő íráshoz nyílt: Az édes anyanyelv I.

1 2 3 4 5
44. virag32 (válaszként erre: 40. - 9b10f3d7ff)
2014. dec. 2. 16:56

Én úgy gondolom,hogy aki rendszeresen olvas (és nem Best magazin-színvonalat), és nem diszlexiás, arra egész egyszerűen gyerekkorától kezdve ráragad a jó helyesírás.


A matematikával, fizikával, kémiával nem kell napi szinten foglalkoznunk, csak annak, akinek ez a szakterülete.


Tehát ha valaki képtelen helyesen írni, az annyit tesz, hogy nem olvas. Innentől kezdve nem téves szerintem az a következtetés, hogy műveletlen is egy bizonyos szinten. Szerintem emiatt párosítja össze az ember ezt a két dolgot.

43. dominós (válaszként erre: 40. - 9b10f3d7ff)
2014. dec. 2. 15:09

Há dikk! Há oszt mííí? - Ennél azért lehet feljebb jutni, mindenkinek a képességeihez mérten, csak egy kis akarat kérdése. A nyelv és a matematika az (itt-ott történelem, földrajz), amivel nap mint nap találkozunk. A többi sajnos feledésbe merül.

Kémiából nem fontos tudni a szénsav képletét, mikor szénsavas üdítőt iszunk. Mai nyelven bubisat :)

42. virag32 (válaszként erre: 37. - Czielova)
2014. dec. 2. 13:59

Ne érezd magad degradálva,mert csodalatos,hogy így tudsz magyarul annak ellenére,hogy nem az anyanyelved.



Sajnos futótűzként terjed az igekötős igék rossz használata,ami engem annyira idegesít,hogy kifutok a világból.


A másik ilyen az "egyenlőre" szó használata az "egyelőre" helyett.

41. BESTia ☺ (válaszként erre: 37. - Czielova)
2014. dec. 2. 13:40

Bár nem nekem szólt a kérdésed, de hadd válaszoljak rá a nézőpontomból. "Megkell vennem" és "kifogom próbálni" - igekötős igék, megvenni és kipróbálni az ige, ezáltal külön kell írni. "Férreteszem" pedig félre teszem.


Ahhoz, hogy ilyen szépen beszélsz magyarul, csak gratulálni tudok!

40. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 38. - Dominós)
2014. dec. 2. 13:37

Sokszor egyetértek Veled, de most nem. Van akinek egyszerűen nem megy a helyesírás valamiért. Akkor miért kell szégyellni magát?

Ilyen alapon, szégyellhetné magát mindenki valamilyen okból, mert hiába tanul valaki 12 évig matematikát, nem biztos, hogy kiszámolja, hány m2 tapéta kell a falára, pedig 12 évig tanulta. Vagy fizika, kémia, sorolhatnám a tantárgyakat. Nézzük inkább mindenkiben az embert. :)

39. BESTia ☺ (válaszként erre: 35. - Zefex)
2014. dec. 2. 13:36

Most éppen itt, de olvastm másik oldalon is.


[link]

38. dominós (válaszként erre: 36. - Czielova)
2014. dec. 2. 13:22

Csak gratulálni tudok! Magas szinten műveled. Sok magyar anyanyelvűt zsebre tehetsz!

Ha valaki tanul egy nyelvet, és hibázik, rosszul mond valamit, az nem megvetni való, hanem dícséretes, hogy igyekszik. Kimondottan jól esik, ha az anyanyelvemen hajlandó kommunikálni velem valaki annak ellenére, hogy az nem megy neki tökéletesen.

Viszont akinek minden adott: a környezet, az iskola, az otthon, és ennek ellenére nem ragad rá, hanem megreked egy alacsony szinten, az szégyellje magát!

37. czielova (válaszként erre: 8. - Virag32)
2014. dec. 2. 13:12
nem értem milyen probléma van ezek szavak használatával....Lehet én is degradált vagyok, mert simán használnám a "megkell vennem", "kifogom próbálni", "férre teszem" szavakat...Ez is egy nézőpont kérdése...talán
36. czielova (válaszként erre: 14. - Zefex)
2014. dec. 2. 13:02
zefex köszönöm szépen. Munkám során kényszerültem a magyar nyelv megtanulásra, amit persze nem bánok.
35. zefex (válaszként erre: 33. - BESTia ☺)
2014. dec. 2. 08:36

Ezt hol olvasod?

A múltkor idejében lefüleltem egy bakit, értelmes szó volt, ezért nem jelölt a gép hibát, de kimaradt egy betű, és egészen más értelme lett úgy a szövegnek. Vicces volt, de rossz fényt vetett volna a cégre.

34. zefex (válaszként erre: 30. - Zefex)
2014. dec. 2. 08:21
Na, ennyit a választékosságról: alkalmazod az alkalmazást :(
2014. dec. 2. 08:16

Sokszor a helyesírás-ellenőrzőre sem lehet hagyatkozni. Nem egy olyan szavunk van, amit ha elírunk, az ellenőrző akkor sem veszi észre, mert úgy is helyes. Pl. a hal. Ez az szöveg írójának kell(ene) tudni.


Még egy megjegyzés: Mindazokat a szabályokat, amiket most itt elemzünk, dobhatjuk a kukába, ugyanis nemrég változott a helyesírási szabályzat.

Pl. Mariannal helyett Mariann-nal.

"A kettős betűre végződő magyar keresztnevekhez is kötőjellel kell kapcsolni az azonos betűvel kezdődő toldalékot."

vagy

1-jén helyett 1-én. (Grrrr.)

"Változik egyes, keltezést kifejező számnevek toldalékolása is: az 1-jén alak mellett elfogadható lesz az 1-én is, az 1-j(e)i mellett az 1-(e)i."

2014. dec. 2. 08:07

Szép, szép az anyanyelvünk, de a lényeges probléma abban (is) rejlik, hogy a köztudatba rosszul épül be egy-egy szó vagy kifejezés.

Wikin olvastam régebben, hogy a magyar nyelvben olyan kifejezés nem létezik, hogy az igekötő és az ige közé bekerül egy másik szó. (Persze kivételek, mint mindenhol, itt is vannak. :D)

"Meg szeretnéd kínálni?" Helyesen: Szeretnéd megkínálni? lenne. De ezt már mindenki így használja. Nekem sem tűnt volna fel, ha nem olvasom el ezt a cikket.

Kivétel: A tud ige: Meg tudod csinálni?


Ezen kívül még sok-sok minden van, mitől égnek áll a hajam, de képtelenség felsorolni.

31. elbb (válaszként erre: 30. - Zefex)
2014. dec. 1. 23:00
Szerintem nincs is. A böngészők tartalmaznak helyesírás alkalmazást, gondolom azzal keverte.
30. zefex (válaszként erre: 27. - Zebracsikó)
2014. dec. 1. 22:42
Hogy alkalmazod a hoxa helyesírás alkalmazást? Én nem látom, hogy lenne.
29. zefex (válaszként erre: 26. - Zebracsikó)
2014. dec. 1. 22:39
Biztosan azért, mert tudják, hogy a nyelv változik függőlegesen is, és vízszintesen is :) Hozzájárulnak a változáshoz némi erőszakot alkalmazva.
2014. dec. 1. 22:14

Ami nálam veri ki a biztosítékot, amikor a rendőrségi szóvivő nyilatkozik. - H. Rolandó úr, beverte x.y. orrát.

Egy betörő, egy gyilkos, mitől ÚR?


Nem mindig próbálok visszalépni, hogy javítsak, ha mobilról írok, néha annyira intelligens, hogy olyan szó kerül a mondandómba, amit nem is akartam, nem is illik a szövegkörnyezetbe. Nyilván akinek így írok, nem fog megkövezni,hivatalos levelet általában nem mobilról ír az ember.

A helyesírásra kitérve, ha tetszik, ha nem sajnos sok gyermek már külföldön hallja csak az anyanyelvet, érti beszéli, de de az adott ország nyelvét, helyesírását jobban használja. Lehet ezen vitatkozni, hogy, de a szülei miért nem foglalkoznak vele többet. A válasz is egyszerű, szülők dolgoznak, barátok ottani országnyelvén beszélnek. Sokan szólnak hozzá egy-egy fórumhoz, akik határon kívüliek, sosem azt nézem, hogyan írnak, hanem mit. Attól, hogy nem tud helyesen írni, lehet ő nagyszerű ember.

27. zebracsikó (válaszként erre: 23. - Syria)
2014. dec. 1. 17:22
ráadásul sem a word sem a hoxa helyesírás-ellenőrzője nem tökéletes, a hibák felét nem is veszi észre
26. zebracsikó (válaszként erre: 15. - Zefex)
2014. dec. 1. 17:14
AZ ember akkor keres rá, ha bizonytalan benne.... de akikről itt mi beszélünk, azoknak meg se fordul a fejükben, hogy bizonyos szavakat jól írnak-e vagy sem. Csak írnak, s a helyesírást teljesen opcionálisnak, kedvtől függőnek vagy lényegtelen dolognak tartják.
25. 4c3a5e5783 (válaszként erre: 24. - Winny)
2014. dec. 1. 17:02

Vagy tévés nyilatkozatokban például: "Hát igen" :(

az "asszem"-rôl nem is beszélve; nem-e tetszik tudni... "lécci"... "szijja"... "mondhassa"...

24. winny
2014. dec. 1. 16:08
Nagyon zavaró amikor "hát" -al kezdik a mondatot.Pl. játékokban.
23. syria (válaszként erre: 15. - Zefex)
2014. dec. 1. 15:44

Hajaj, mennyire! Pl. gyakran előfordul velem, hogy a word nem jelez hibának valamit, Hoxa ellenőrzője pedig igen. Vagy fordítva.


Végül is nem a "természetes" hibák ellen ágálok, hanem azokért, amit már eddig is többen megfogalmaztatok: az ordító igénytelenség ellen.

22. syria (válaszként erre: 9. - Zebracsikó)
2014. dec. 1. 15:38
A bajok itt kezdődnek. :(
21. syria (válaszként erre: 7. - Czielova)
2014. dec. 1. 15:37

Természetesen senki nem tökéletes, de törekedni lehetne rá. :)

Joggal vagy büszke magadra.

20. syria (válaszként erre: 6. - Norci10)
2014. dec. 1. 15:34
:D
19. syria (válaszként erre: 5. - Virag32)
2014. dec. 1. 15:34
Örülök, hogy nem vagyok egyedül. :)
18. syria (válaszként erre: 4. - Dominós)
2014. dec. 1. 15:33
Sok-sok piros pont! :) (Kár, hogy nincs a jelek között.)
17. syria (válaszként erre: 3. - 5bcf1b7c01)
2014. dec. 1. 15:32
Valóban: kifogást egyszerűbb, kényelmesebb találni, mint megoldást.
16. syria (válaszként erre: 2. - Dominós)
2014. dec. 1. 15:30

Szerintem az igénytelenség nem webhelyhez, hanem egyénhez kötött.


Igen, a net is egyfajta függőség lehet. De remélem, hogy miként a „hagyományos” drogok, ez sem érint mindenkit. Vagyunk egy páran, akik ezt is tudjuk a helyén kezelni.


Mesekönyvben hibásan írni halálos bűn, hiszen a kicsik azok keresztül is ismerkednek az anyanyelvükkel.

15. zefex
2014. dec. 1. 15:25
Van előnye is az internetnek! Gyorsan rá lehet keresni egy-egy szó helyesírására, bár még így is lehet hibázni.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook