Főoldal » Fórumok » Hobbi & Otthon fórumok » Töltött káposzta ... és egyebek fórum

Töltött káposzta ... és egyebek (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
2618. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 2617. - Forrest2010)
2021. júl. 4. 16:55
Amik gyökereztetve lettek, eleve életrevalóbbak, hiszen megküzdöttek az életükért. :)
2617. forrest2010 (válaszként erre: 2615. - Syria)
2021. júl. 4. 16:11
... tényleg lehet benne valami h elpusztulnak valamiért , de én többnyire rögtön át is ültetem őket és így hosszabb időt is kibírt , de azok amiket én gyökereztettem sokkal tovább bírták :)
2616. 9b10f3d7ff (válaszként erre: 2614. - Dodi44)
2021. júl. 4. 14:24
Dodi, löhet. Már nem emlékszöm rá.
2615. syria (válaszként erre: 2607. - Dodi44)
2021. júl. 4. 09:18
20-25 éve, amikor még nem volt divatban, amiket leírtál, gyakran vásároltam virágüzletben a meglévők mellé szobanövényeket: dracénát, fikuszt, fokföldi ibolyát, begóniát, fátyolaszparáguszt, aglaonemát, szobapáfrányt, stb. Hiába gondoztam őket úgy, mint a régieket, pár hét után mind tönkrement. Szerintem az üzletben valami speciális tápot kaptak, aminek hiányát nem élték túl. Fájó szívvel, de lemondtam a vásárlásról, és magam szaporítottam úgy, hogy ismerősöktől kértem leveleket, hajtásokat, töveket. Azok kivétel nélkül mind szépek lettek. (De ugyanígy jártam a kertben a rózsákkal is.)
2614. Dodi44 (válaszként erre: 2613. - 9b10f3d7ff)
2021. júl. 3. 15:09

Nem e Kocskemetot akartal mondani ?

:-DDD

2021. júl. 2. 17:49
Tökjó volt olvasgatni benneteket. A a viribölős kiskacsákat (Kecskeméten így hallottam) Az estike illatú éjszakákat, a viseleteket. Egészen elkalandoztak a gondolataim.
2612. forrest2010 (válaszként erre: 2608. - Dodi44)
2021. júl. 2. 10:04

... a lányunk a suliba olaszul tanult és rádöbbent h a tudása egyenlő a semmivel ! amikor Olaszországba ment ? volt mit bepótolnia ! de jól beszéli a nyelvet , igaz h csak középfokúja van belőle :) de hajdanán a Rigó utcai vizsgáknak olyan csapnivaló híre volt , h még ez is elég jó teljesítménynek számított :)


... az angolt azt saját " kezűleg " @@@@@@ tanulta , önszorgalomból , de mikor Angliába volt néhány hónapig bébicsőszködni , ott beiskolázták és kicsi akkor is ragadt rá :) mára mind2 nyelvet használja is :) és ő is mondta h piszok jó érzés volt , mikor turistáknak tudott segíteni akár itthon ? akár Olaszországban :) :) de a német nyelv az nem jött be neki se :( ott is csőszködött 1 ideig , de nem beszéli a nyelvet , viszont sok mindent megért !

2611. forrest2010 (válaszként erre: 2607. - Dodi44)
2021. júl. 2. 09:52

Dodi ! má' megint beletrafáltál ! :))))))) én is figyelem már régóta h az a laza tőzeges föld csak arra lett a virágok alá kitalálva/téve h könnyebben átszőhesse a gyökere annak a virágnak , persze azt is csak akkor , ha elegendő vízhez jut , ha még tápot is tesznek a locsoló vízbe ? akkor talán ! túlél addig amíg valakinek megtetszik és megveszi :) de ahogy hazavitte jól teszi ha földet is szerez/vesz hozzá valami jobbat !!! és rögtön átülteti az ember !


... a lányom vett nekem anyák napjára 1 Begonia semperflorens-t :) pici cserépbe :) át is ültettem rögtön 1 nagyobb cserépbe a jó kis csirkeudvarbeli földbe :) ez a mindig nyíló begónia gyönyörű nagyot nőtt és tele is van virággal / ha feltöltöttem a fényképező aksiját és nem felejtem el lefényképezem :) /


... ha késlekedünk az átültetéssel , nem biztos h a virág megmarad !

2610. tumbo2 (válaszként erre: 2608. - Dodi44)
2021. júl. 2. 09:20
hogy az iskolában nem tanulsz meg más nyelvet,az biztos.volt olyan osztálytársam a gimiben,aki az orosz katonákkal haverkodott,de jól meg is tanulta.a lányom már kiskorától külön angolra járt,meg persze utána is,sok amerikai barátja volt.a régi főnöke,aki Iránból jött,tőle tanulta az angolt,meg a magyart.
2609. tumbo2 (válaszként erre: 2606. - Forrest2010)
2021. júl. 2. 09:16
mondom aztán nekünk keleti kényelem volt a falusi gyerekekhez képest.a konyhában fali csap,igaz a fürdőszobában a vízmelegítőt csutával,ezzel azzal fűtöttük.mire kettő megfürdött már hideg volt a víz.de a gyárba bemehettünk,ott esztelenkedtünk a meleg víz alatt.
2608. Dodi44 (válaszként erre: 2604. - Forrest2010)
2021. júl. 1. 21:58

Ha van lehetoseg, mas nyelvekben is otthon lehessunk, tobb ablak nyilhat ki elottunk, hogyu egy masik szokasos, gondolkodasi mod, es gondolat vilagban is be pillanthassunk, esetleg resztvehessunk benne, Meg ha csak az alapfokot is erunk el, az is kellemessebbe teheti napjainkat.

Gondoljunk csak bele, ha hazankba megall egy auto mellettunk a jarda szelen, magyarul tud koszonni hozzank, mindjart jol esik nekunk, hogy nyelvunkon probal kacsolatot teremteni, es tole telhetoleg, ugy erdeklodni tolunk.


Kepzeld el, zuton ballag ket rendor, megallt mellettuk egy kulfoldi auto es a benne ulo megkerdezte tuluk nemetul, majd angolul, majd olaszul, hollandul a celja utvonalat! Mire az egyik rendor monta a masikojuknak: Tudod Andras tanulhattunk volna legalabb egy masik nyelven is beszelni, hogy tudtunk volna ennek az autosnak utmutatassal segiteni!

Mire Andras azt felelte: mar minek is tanulnak masik nyelvet? Ez az urge negy nyelvet beszelt, megsem ment vele egy lepest sem elore!!!

2607. Dodi44
2021. júl. 1. 21:47

Egy nekem figyelemre melto jelenseget feldeztem fel az uzletekben, virag arusoktol vasarolt cserepes viragokrol...

Nekem az a tapasztalatom, hogy ami cserepes, ami uyan ma mar egy vekony muanyag cserepre emlekeztet, azt egy olyen anyaggal toltik meg, amiben tapanayg nincsen, valami moha fele, es tapanaygos folyadekkal ontozik normal idokozonkent. Tehat mar automatikusan elore kitervelt pusztulasra van itelve! Ha vesszunk idot , faradstsagot, es kerti foldet, es at ultetjuk, akkor van halvany remeny arra, hogy a viragunk, talan eletben fog maradni.

Legalabb is errefele ez az elore tervezett viragarusitasi kuncshaftok biztositasa...

2606. forrest2010 (válaszként erre: 2597. - Dodi44)
2021. júl. 1. 21:36
... még nagyon gyerekek voltunk olyan 10 év alatt és a barátnőmék házában a víz a bejárati ajtó melletti falikútból jött :) :) a kút + ott volt a konyhabejáratnál a járdán túl , nem is gondoltam rá akkoriba , h micsoda keleti kényelem :) :) de azért az ivóvízért kimentek ők is a presszónál lévő kúthoz :) kannával :)
2605. forrest2010 (válaszként erre: 2596. - Dodi44)
2021. júl. 1. 21:31
Dodi ! tudod ! nem csak eszünk/főzünk , ott van a tetején h : beszélgetős fórum :)
2604. forrest2010 (válaszként erre: 2595. - Dodi44)
2021. júl. 1. 21:30
... érdekes dolgok ezek , Anyum pl 6 éves koráig nem is tudott magyarul , ők otthon csak a sváb nyelvet használták a suliba tanult + magyarul , igaz h 40-be amikor ő ment elsőbe akkor még a falu lakosságának v 90%-a sváb volt tehát nem csak otthon beszélt svábul :) nem sokan maradtak meg a régi ruhaviseletbe is svábnak , de kolléganőm Anyuja soha nem öltözött át ! 80valahány évesen is még a régi sváb viseletbe járt :) Anyósomék felett volt még 1 utca és a néni mindig megállt ott pihenni egyet mikor ment haza a piacról felmálházva :(
2603. tumbo2 (válaszként erre: 2598. - Vidéki3)
2021. júl. 1. 19:07
Halászlét enni Dunaújvárosba jártunk.ég a Nagybandó is megénekelte a főztjüket.de azóta a színvonal sokat romlott.
2602. tumbo2 (válaszként erre: 2590. - Vidéki3)
2021. júl. 1. 19:04
felénk ugyan nincs semmiféle tájszólás/fejér megye/,de kétféle e hangot használunk.hacsak az nem az.
2601. vidéki3 (válaszként erre: 2600. - Dodi44)
2021. júl. 1. 18:30
Igen, a cukros dióra nem emlékeztem. Ami még bevillan: a csíramálé, meg a görhe. Ez utóbbi talán kukoricaliszt/darából készült szintén kemencében. Meg olyan krumlis pogácsát sütött, amit kantafödővel szaggatott és tejjel kent meg. Lakodalmakba meg házanként 1 tyúkot vittünk, és előtte 1 héttel kibérelték a pékséget. Ott sültek a kulcsos kalácsok, közben meg sodortuk a csigatésztát a levesbe. Lagzi napján meg birkapörkölt főtt az udvaron. Talán a töltött káposzta már előtte elkészült. A főtt tyúkdarabok meg rántva/zsírban átforgatva, diétásoknak csak főve paradicsom mártással. Általában olyan 80-120 házas lagzik voltak.
2600. Dodi44 (válaszként erre: 2598. - Vidéki3)
2021. júl. 1. 18:13

"vízenkőtt" talan ez volt nallunk a "vizenkullogo" Edesanyam a tesztajat evokanallal szaggatta ki, es cukros dioban formalta meg es ugy tette vissza egy fazekba, ugy engedte bele a kut vizebelogni, lehulve kelni meg, es ugy sutotte ki.

Mennyei eledel, es kedes emlekek egyike...

2599. vidéki3 (válaszként erre: 2597. - Dodi44)
2021. júl. 1. 18:07
Igen, ez nálunk is így volt. Néha duzzogtam, de 10 évet elhaladva vidáman mentem a 2 artézi kút valamelyikéhez. Éppen arra, amerre már kaptam 1-2 bókot :-) Néha meg kellett magyarázni, miért tartott addig az út. Sokan álltak sorba... (Hogy elhitte- e mamám, azt nem tudom.)
2598. vidéki3 (válaszként erre: 2596. - Dodi44)
2021. júl. 1. 18:03

Csatlakozom. :-) Ritkán jövök és nem rántással. Pótolom. Fura, hogy a Tisza és a Kurca tőlünk 27 km, de sem halászlevet sem rántott halat nem ettünk. Ha nagyobb piac, inkább vásár volt, akkor ott sütöttek paprikás lisztbe forgatott kisebb halakat. Alföldiként gulyáslevest sem ismertük. Nem emlékszem semmi ételre, ami a mi környékünkre lenne jellemző.

Viszont a torta kivételével minden süteményt tésztának hívtak. Mindent nagyon szerettem, amit mamám sütött, de talán a "vízenkőtt" nőtt legjobban a szívemhez. Kelt tészta tálban szakajtóruhával kútba leengedve, majd kemencébe sült. A barátfüle felénk nem a derelye, hanem a lekváros papucs.

2597. Dodi44 (válaszként erre: 2590. - Vidéki3)
2021. júl. 1. 18:00

"szakajtónak" felek a szakajtoba tettek a kenyersutes utolso lepeset, a mar megformalt kenyeret, konyha ruhaba teve a Szakajtoba tettek be az utolso kelesre a sutes elott.

A "kanta es a kanna, a mijenkkekszinu volt , mert a viz seholsem volt a hazakba bevezetve!

Edesanyamnak csak azt kellett mondania "kisfiam, nincs meg a leki bekesseged" Ami azt jelentette, hogy fognom kellett a kek kannat ratenni az ugyan olyan szinu zomancozott tetejet a karomra veve mentem az artezi kuthoz hozni Edesanyamnak a kuti vizet a fozesekhez. A mas celra pedig volt a hazunknak a gemes kut...

2596. Dodi44
2021. júl. 1. 17:53

Bocsanat, mert az iromanyaimban egyikben sincs rantas...

Mar en is "offolom" a forumotokat...

2595. Dodi44 (válaszként erre: 2592. - Forrest2010)
2021. júl. 1. 17:49

"Mamikám bár svábnak született , de az ő beszédén 1 hangot nem lehetett észrevenni h sváb ! "

Ismereteim nagyon hianyos ezen a teren, ami a elmenk fejlodeset illeti.

Tudod, ahogy engem is elotott az elet sotetebb kereke, az agyunk mukodese erdekessegeit egy pici pillanatra megvillantotta elottem. A kis agyunk erdekes mukodesi feladatait fedeztem fel, hogy melyek rejtoznek el abban az osregi alap tarolonkban. Amit mi mar nem veszunk eszre, pl, ha egy esze megszunik mukodni a taplalo ver szallitotta nutriensek es az oxigen hianya miatt, mely eddig beidegzodott testunk mukodese szunik meg funkcionalni. Pl, a labunk izmainak automatikus sorrendbeli mukodesei, , a nyelesunk izmei helyes mukodese, es hasonloan a betuinket kepviselo hangok nekunk helyes formalasa. annak a lassu kifejlodese, es automatikus mukodese. A betuk hangjait kepviselo kiejtesek az ember bizonyos koraban idegzodik az agyunkba, es az benne is marad. amikor az alapfoku tanulmnyainkat vegezuk, akkori hangok kiejtese marad meg bennunk. Ha valaki mar ez utan valtoztat kornyezetet akko mar magvl viszi az elozoekben beidegzodott kiejteseit.

Lehet, hogy nem jol gondolom, de nekem ez az eletbol levont tapasztalatom.

2594. Dodi44 (válaszként erre: 2592. - Forrest2010)
2021. júl. 1. 17:37

Nezetem szerint, ha ismerunk valamit, es tudunk mast is mint masok, ne szegyeljuk azt, szegyeljek azok, akik nem tudnak. Ugy vagyok en a tajszolassal is.

Aki nem tudja, vagy nem erti az az o tudatlansagat bizonyitja, nem azet aki tudja. Bar milyen fele ismeretunket, tudasunkat, pozitiv oldalunknak tekintsuk, ne negativ pontnak.

Sosem volt szandekomban "eszt osztani", csak megosztani...

2593. Dodi44 (válaszként erre: 2590. - Vidéki3)
2021. júl. 1. 17:31

Az en szemem a del alfodon nyilt ki es a Filekegyhazi szuletesu vagyok, amit akkor ertesz meg, ha te is kiskunfelegyhazkoruli eredetu vagy, de egy kis falucskaban noltem fol, ahova a szuleim a haboru bajaitol menekultek. ami Kistelek es felegyhaza kozott van egy nagy homok vilagban. Az aterulet az osdi"Szogedi" ortonbol kiszabadultakat letelepito tanya endszere elore lepett faluva, ahol az os lakok telen is a nepviseleti "gatyaban" jartak, es ha telviz idejen a faluba be kellett jonniuk a szogedebul gyutt az adotul "nadragos embor " jovetelere aki beidezte oket az adojuk miatt, azok csizmaba jottek be a faluba, de hazafele levetettek a csizmajukat, hogy kimeljek, mert az deraga volt am, es kemelni kellett!!!

Erdekes atmeneti vilag bontakozott ki elottem, a szokasaival, nyelvezetevel egyut...

De ahogy szarnyaim novogettek, hasznaltam is, igy mas szokasok es nyelvjarasok is beengedtek kutato pillantasaimat...

2592. forrest2010 (válaszként erre: 2588. - Dodi44)
2021. júl. 1. 17:18
... itt a falunkba nem igazán volt hosszú életű egyetlen vidéknek a tájszólása se ! Mamikám bár svábnak született , de az ő beszédén 1 hangot nem lehetett észrevenni h sváb ! volt 1-2 emberke aki viszont soha nem tudta elhagyni a tájszólást :) van az utcánkban 1 tanárnő , több mint 50 éve él itt de a mai napig is kihallani a beszédéből / de közbe nem tudom h honnan jött ide ?/
2591. forrest2010 (válaszként erre: 2586. - Dodi44)
2021. júl. 1. 17:09

Dodi tényleg olyan kis semminek tűnő virág az estike de az illata pótolja azt h a látványába nem igazán tud az ember gyönyörködni :) gyerekkoromban a barátnőméknél volt ültetve a kapu + a konyhaajtó közötti távon kb 5-6 méteren a járdájuk mellett nem is volt ott semmi más virág , csak 2 öreg és hatalmas Tamarix bokor , de akkoriba még a nevét se tudtam , aztán , mikor már a faluvégén laktunk szereztem én is magamnak , gyökereztettem néhány tövet :)


... a mi udvarunkba is volt estike + rengeteg másfajta virág is de fel se tűnt a sokféle között az estike csak az illatával :) nálunk volt a ház teljes hosszában a járda mellett virágágy de nem 1 féle volt benne hanem büdöskétől-pillangóvirágig , dália , muskátli aminek akkora virágai voltak mint 1 gyerekfej és legalább 1 m magasra nőttek a tövek is , Mamikám rengeteget dolgozott velük , tavasztól őszig mindig virított nálunk valami , az a régi sváb kert felnyúlt a hegyoldalon és a kerítése élő kerítés , mindenféle bokrokból állt jázmintól-a fagyalon, orgonán át az aranyfáig :) / a hegyen , ahonnan ők leköltöztek orgonabokrokból volt a kerítés még olyan 16 éves korom környékén is megvolt az orgonákkal körülkerített telek , + is lehetett volna valaha váltani a szülői házuk telkét csak nem volt Mamikámnak miből ? :(


... nemtom mit csinálnak a magokkal ? h annyi az életképtelen benne ?!


... jónéhány évvel ezelőtt /30-35 éve ?/ vettem itt a kolléganőmtől 10en valahány tő Paeoniát , egyetlen tő volt csak benne ami dupla virágú lett , de magról szaporítva lutri h mi lesz belőle ? a bácsi aki szaporította hobbiból foglakozott vele és nyd kiegészítésül , a miénket évek múlva kinyírta a vakond az egyetlen duplát :( :( és gondoltam h ültetek ha tudok szerezni magot , ennek a kolléganénimnek is dupla volt 1 tő , de annyira rossz helyen h soha nem érlelte be a magjait , de a kolléganőm nem ismerte h milyennek kéne lenni annak a magnak ?! :( hozott ő nekem belőle , de hiába , ha nem volt benne egyetlen életképes mag se :( és láttam ilyen csodálatos szépségű lilát is , de azon se volt mag !!! pedig pont a kerítés mellett virágzott és szedtem volna róla ha haha :( :(

2590. vidéki3 (válaszként erre: 2588. - Dodi44)
2021. júl. 1. 17:03

'60-as évek elején felénk is használták a tót kifejezést. A kultúrházat még ma Tót asszony házaként említik. A stafirung is (lepedő, abrosz, szakajtóruha,) "tót asszony szűtte" volt. Olyan tört fehér alapon két szélén sötétpiros mintával.

Felénk egész érdekes a tájszólás, leírva nem pontosan lehet visszaadni: e hangokat olyan zárt é-nek ejtjük.

Két kifejezést nem értenek sehol onnan 30 km-re sem: a garaboly (fonott bevásárlókosár). A kisebb fonott kosarak inkább csuhéjból készültek, azt meg szakajtónak nevezzük. Amivel vizet hordtuk a kútról az meg a kanta.-

2589. vidéki3 (válaszként erre: 2586. - Dodi44)
2021. júl. 1. 16:54
Igen, boldog gyermekkorom színhelye volt. Egy időben relaxáltam és éreztem az estike illatát. Meg az árpában érett körtét is. Egy körtefa volt a kiskertben, ami féléretten lepotyogott. Mamám zölden leszedte és a padláson árpába tette. Néha még Karácsonykor is tudtunk belőle az asztalra/fa alá tenni.
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook