Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Önellátó gazdálkodás nyugdíj helyett? fórum

Önellátó gazdálkodás nyugdíj helyett? (beszélgetős fórum)

43. aa84065182 (válaszként erre: 31. - Mithrillion)
2012. aug. 12. 09:56

No igen, régebbi olvasmányaimból arra én is rájöttem, hogy ha gazdálkodik az ember, akkor főleg tavasszal és nyáron nincs pihenés. :)


Köszönöm a blogot, el fogom olvasni!


Mennyibe kerül egyébként egy tyúk? Egyáltalán, ez hogy megy, elmegyek valakihez, veszek mondjuk 5 csibét meg egy kiskakast, aztán majd lesz valami? Vagy ha tyúk van meg kakas van, akkor mindenképpen lesz tojás/csibe, csak kaja, víz meg normális szállás kell nekik?

42. aa84065182 (válaszként erre: 29. - 3d0696d927)
2012. aug. 12. 09:53
3 millió nem olyan sok. Ezt persze nem úgy kell érteni, hogy simán előrántom mellényzsebből, de van egy lakás a nevemen (bonyolult családi ügy, nem mennék bele részletekbe) ami egyszer az enyém lesz, és jelenleg úgy 6 milliót ér. Annyi talán már elég egy házra, kertre és az induláshoz szükséges dolgokra. Gondolom legalábbis én.
2012. aug. 12. 09:47

Nálam is beindult az anyaműszak...nagyobbik reggeliért nyűz, a pocaklakó meg ki akar rugni a bőrőmből, mert ő már nem fér tőlem :-D


Jövök később, addig is jó munkát-pihit mindenkinek!

40. pista55 (válaszként erre: 39. - 3d0696d927)
2012. aug. 12. 09:44

Tudom, hogy így van.

Most én is megyek, de jövök még boldogítani benneteket.:))

39. 3d0696d927 (válaszként erre: 37. - Pista55)
2012. aug. 12. 09:41

Basszus, belekönnyeztem!!!


És igen, ez napi szinten így volt, míg itt voltak a kecskék! Első a jószág!


Hogy az mekkora boldogság!


Jajj, bőgök!

38. 21f95a0056 (válaszként erre: 35. - 3d0696d927)
2012. aug. 12. 09:40
Ez így van!!
37. pista55 (válaszként erre: 35. - 3d0696d927)
2012. aug. 12. 09:39
Az nem számít ha Te nem eszel, az a lényeg, hogy az állatok el legyenek látva.:))
36. 3d0696d927 (válaszként erre: 34. - Pista55)
2012. aug. 12. 09:39
Én szívbaj nélkül felmegyek a hegyre dióportyára! Rengeteg az elhagyott, elhanyagolt terület, és ugye, minden pincéhez dukált anno egy diófa, hogy a Látogató tudjon szedegetni! :)
2012. aug. 12. 09:36

Mennem kell, mert nem ettem még, a kávé meg nem tart fenn, sajnos, de jövök még!


Gyertek vidékre! Én ismerem mindkét oldalt! És nem elkeseredésemben jöttem, nem szabad megvárni, míg szorul a hurok, addigra bele is kell ám tanulni! IDŐ!!!

34. pista55 (válaszként erre: 30. - 3d0696d927)
2012. aug. 12. 09:36

Igen ha van diód.:))) Az idén sajnos sok dió nem mindenhol lesz mert nálunk szinte mind elfagyott.

Nekem nincs diófám, de már nem is lesz. Azt már csak a fiamnak vagy unokámnak ültethetnék ha lenne hova.:)

33. 3d0696d927 (válaszként erre: 32. - 21f95a0056)
2012. aug. 12. 09:34
Igen. Meg aztán nem ért egy kis marketing-tudomány, vagy kifogyhatatlan lelkesedés! :)
32. 21f95a0056 (válaszként erre: 22. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 09:30

Van bizony amikor nem ad tejet..a vemhesség utolsó harmadában elapasztjuk..hogy tudjon növekedni a borjú és a tehénkének is legyen energiatartaléka az ellésre és az azt követő időszakra....de ugyanez igaz a kecskére is.....Bikát nem tarthatsz szaporítás céljából amúgy sem...mert magyarországon kötelező a szarvasmarhák inszeminátor általi megtermékenyítése...


Én is kecskével kezdtem....de ha tejet akarsz akkor annak is adni kell ám az abrakot rendesen..és viszonylag nagyobb állományt kell tartanod hogy nyereséges legyen.....muszáj vagy profitot is termelni mert az állatoknak is komoly szükségleteik vannak

31. Mithrillion (válaszként erre: 22. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 09:30

Nem, nem lehet egész évben termelni. Mindennek szezonja van és ez a csodás a dologban. Ráébredsz, hogy van körforgása a természetnek, lesz jelentősége a tavasznak-nyárnak-ősznek-télnek...


Télen nem sok teendő van, pontosabban karbantartás és tervezés.


Ez a pihenés és elmékedés ideje, nálam mondjuk a másik lábra hajtás van ilyenkor, ékszereket készítek és rendbeszedem a termelési időszakban elhasználódott otthoni dolgokat (ruhák, ágyneműk, párom az időközben gyengélkedő konyhaszekrényt reparálja, stb...)


Jó fogalmat alkothatsz az ügymenetről ha átnézed ezt a blogot:


[link]


InLandír mostanság nem aktív, családi okokból, de javaslom, teljesen a fórum indulásától kezd el az olvasást! Lesz pár aha élményed és pótolhatatlan tudást kaphatsz, közvetlen stílusban! Én sokat kaptam Tőle!


A tyúkok nem tudnak túl sokat tojni...:-D Ha van felesleg, eladhatod, cserélheted, vagy feldolgozhatod. Én száraztésztát készítek, ha van egy kis időm és tojásom.


Viszont van olyan is, hogy eteted a siserehadat és nem tojnak, mert vedlenek, meleg van, vagy tél és nem elég hosszúak a napok. Mondjuk át is verheted őket télen egy energiatakarékos izzóval, de ezt szerintem 15-20 tyúknál érdemes megtenni!

30. 3d0696d927 (válaszként erre: 27. - Pista55)
2012. aug. 12. 09:26
Télen van pl idő megpucolni a diót! :)
2012. aug. 12. 09:24

Fejér megye. Akár 3 millióért lehet a témához jól használható ingatlant venni, persze kell rá költeni, kerítés, fürdőszoba, de el lehet indulni. Ki lehet ugrani!


Nem érdemes időt tenni bele. Én sajnálom, hogy nem így kezdtem az életemet, hanem güriztem másoknak. Megfizettek jól, de annyit hajtottam, hogy minden pénzt elvitt az élet.


Igen, egyedül csinálom.


Tojás: a házi tojás, ami a tyúk alól jön közvetlenül, három hétig is eláll. Veszel 5-7 tyúkot, ha van felesleg, eladod.

28. pista55 (válaszként erre: 26. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 09:24
Egyébként nekem is tetszene ha meg tudnám valósítani, de nem csak a szép oldalát kell nézni, azért próbálok kötekedni.:))
27. pista55 (válaszként erre: 22. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 09:21

Krumplit és hagymát tavasszal kell ülteti. Krumplit lehet később is, mondjuk július elején, de aztán már nem.

Télen ha hó van semmi dolog a kerttel csak az állatokkal.

26. aa84065182 (válaszként erre: 23. - Pista55)
2012. aug. 12. 09:20

Na, ezért írtam, hogy alaposan meg kell gondolni mindent. Amennyire lehet, tisztában akarok lenni azzal, mi várható, mi kell, mi nem kell. Amellett biztos vagyok benne, ahogy írták is, hogy utánaolvasni nem elég, majd a tapasztalatok a fejemre koppintanak számtalanszor.

Nem is költözöm el már rögtön holnap! :)

25. pista55 (válaszként erre: 22. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 09:17
A többlet tojást nem nehéz eladni. A zöldséget néha viszont még elajándékozni sem könnyű, legalább is most nálunk. Ki tudja mi lesz még később.
24. aa84065182 (válaszként erre: 19. - 3d0696d927)
2012. aug. 12. 09:17

50-60 liter tej egy nap?! OMG! Na akkor tehenet én se fogok tartani, kell a fenének annyi! :)


Arra én is gondoltam, hogy valamennyi pénz mindenképpen kell, hiszen a számlákon kívül is vannak dolgok, amiket nem tudsz megtermelni. Gyógyszerek, tampon, papírzsebkendő, mosogatószer...


Üdv a topikban, írj még-még-még! Minden érdekel! Merrefelé élsz? (Nem pontos helyre gondoltam.) Milyen a ház? Egyedül csinálod?

23. pista55 (válaszként erre: 16. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 09:14
Jó ha agyalsz rajta, de mindent számításba kell venni. Nálad sem az fogja jelenteni a megoldást, hogy önellátó leszel, mert ez szerintem kivitelezhetetlen a mai világban. Lehetsz valamennyire, de akkor is inkább talán több család összefogásával, de ott is vannak gondok, mert mint tudjuk, közös lónak turos a háta.:))
22. aa84065182 (válaszként erre: 15. - Mithrillion)
2012. aug. 12. 09:11

Na, akkor a szénát eltaláltam:)) Viszont azt nem tudtam, hogy van, amikor nem ad tejet! (Viszont, ha nem tartok bikát, akkor boci se jön.) A kecske nagyon jó ötlet, nekem nem jutott volna eszembe, tej = tehén, ugyebár.

Én úgy szeretném egyébként, hogy ott lakjak, ahol a kertem/állataim vannak.


Kérdezek még, ha nem baj: krumplit, hagymát lehet egész évben termelni? Télen mi dolog van egy kerttel, ha mondjuk éppen hó van? Mit csináltok, ha mondjuk túl sokat tojtak a tyúkok? Vagy azt ki lehet számítani?

21. Mithrillion (válaszként erre: 18. - Pista55)
2012. aug. 12. 09:11

Valóban van ilyen.


Nálam bevált, hogy a paradicsomsorok közé egy-egy sor körömvirágot vetek, amit magérés előtt levágok, de hagyom a sorok között, takarásnak.


Rövid időn belül újra hajt és virágzik.


Van kaprosom és gyógy-fűszernövényes részem, csalánosom, ahol sok hasznos rovar bújik meg és valóban védik a haszonnövényeimet.


Ritkán idegeskedek a kártevők miatt, jusson és maradjon is. Bár ha 10 év múlva, több tapasztalattal is odalesz valami, tuti kiborulok majd :-D


Most még tanulok, így egyenlőre belefér :-)

20. 21f95a0056 (válaszként erre: 15. - Mithrillion)
2012. aug. 12. 09:10

Öööö a tehéntartás ....nos a silózott takarmányok hát pont hogy az a nem okés neki....


(általában kukoriát zölden amit direkt erre a célra vetnek azt silóznak le)...illetve a szilázs....fóliába becsomagolt és erjesztett széna vagy Lucerna....


A silótól a tej ...minősége megváltozik ...ún...vajsavassá válik....a vajsavbakrériumok miatt...ami indokolttá teszi a különböző vegyszerek pl Káliumnitrát használatát sajtkészítéskor....hogy ne menjen káros irányba a sajt érése....ez az üzemi tej....


Mi...kukoricával árpával tritikáléval korpával abrakolunk....és rétiszéna+Lucerna a zöldtakarmányuk....

mivel e tejet feldolgozom sose adnék silót....

2012. aug. 12. 09:08

Na, nekem való hely ez! :)


Én 5 éve ugrottam meg ezt fővárosi, magas fizetést hagytam ott. Elegem lett, és hitem volt benne. Valami pénz, havi fix minimum mindenképp kell. Szerintem nem olyan nagy az áramfogyasztás, hogy ezért megérné leválni a hálózatról, de éltem így is, egy személynek nem volt kifizetődő. A vizet talán érdemes napenergiával melegíteni még akkor is.


Egy biztos, és saját tapasztalalt: ne akarj mindent egyszerre. Nekem beletörött a bicskám. Minek neked tehén a napi 30-50liter tejjel, eladni nem nagyon lehet a tejet, vagy sok idő, mire van annyi kuncsaft, aztán beleköphet az antsz.


Szóval először kert, pár tyúk a tojásért. Ezzel el lehet indulni. Nem érhet nagy veszteség, ha beüt valami.


Nekem kecskéim voltak, de kettő elpusztult a kezeim közt, és az orvos nem tudott segíteni, na az kiborított. Elvittem a tanyáról mindet, mert nem bírtam volna mégegy ilyen esetet végigasszisztálni.


Na, a szomorú dolgokat félretéve, soha életemben nem voltam ilyen boldog, mint most.


Nem vagyok önellátó, de nem járok zöldségeshez, és bármikor megugrom az önellátást, a mai tudásommal.


A pénz, úgy 30.000 körüli összeg minimum, azért kell, mert vannak számlák, telefon, pici villany, pici ez, pici az. MOst csak a kocsiba beletolok havi 50-et! Hát a kútnál ugye nem fizethetek zöldséggel.


Amúgy igen, meg kell ugrani, időben. Attól nem tartok, hogy most minden városi lejönés zutty, nem lesz ingatlan! Minden feluban rengeteg az üres ház.

18. pista55 (válaszként erre: 8. - Mithrillion)
2012. aug. 12. 09:05
Nincs mindig szükség vegyszerekre, de néha igen. A szőlőtök azért marad meg mert olyan fajta ami nem igényel permetezést, nem azért mert olyan növényt ültettél mellé amilyet. Tudom, hogy van bió termesztés, de ezt nem lehet megvalósítani olyan helyen mint egy kis kert. Ahhoz nagyobb terület kell. Most én is ültettem még uborkát, de a szomszédban van ültetve káposzta ami valószínűleg tele van liszteskével és jönnek át hozzám is. Mit tudok velük tenni, permetezem mert semmi nem lesz belőle. A levéltetvek ellen is kell mert megszívják. Van olyan év amikor a krumplit és a paradicsomot pár nap alatt elviszi a burgonya és paradicsomvész ha nem véded meg.
2012. aug. 12. 09:03

Nagyon tudom ajánlani Jamie Oliver Vidéki konyhája című sorozatát :-)


Nem csak főzés, de kertészeti kedvcsináló is, de nemmegy olyan könnyen, mint ott láthatjátok.


A linket nem teszem be, mert reklámnak minősülne, mivel fizetős is lehet az oldal, ahonnan éppen töltöm, de ha jeleztek az e-mail címemre, szívesen megadom.


nagymarietta@freemail.hu

16. aa84065182 (válaszként erre: 14. - Pista55)
2012. aug. 12. 09:03

Jó, itt meg a horribilis távfűtési díj és a közös költség, meg a stb. stb. Költségek mindenhol vannak!


Igazából a dolog lényege számomra az, hogy kiszámítható: ha csak csoda nem történik, akkor a jelenlegi munkaerőpiaci és gazdasági körülményeket figyelembe véve nem fogom tudni fenntartani magamat relatív rövid időn (20 éve gondolok) belül. Ha eldurvulnak a dolgok, akkor még előbb. Erre szeretnék egy legalább részleges megoldást keresni. Közel sem biztos, hogy sikerült (sőőőőőt), de ha agyalok rajta, már az is valami!

15. Mithrillion (válaszként erre: 10. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 08:59

Nem nevetlek ki, mert nincs miért. Nem mi tehetünk róla, hogy elszakítottak bennünket a természet közelségétől!


Ha láttál volna bennünket az első tyúkól megépítése, berendezése közben!!!


Laptop, mobilnet és a szakadt, düledező ólvalami...és emeletes palotákat dobott ki a net a dögöknek, meg olyan igényekete, hogy ajjaj!


Kb egy óra múlva feladtuk és annyit mondtam a páromnak, "Majd megkérdezem az eszemet!" Ő a 65 éve segy szem beosztottam, aki több, mint kolléga, szinte az anyám-nagyanyám lett, mióta megneszelte, min agyalok...


A tehén valóban füvet és szénát eszik. A nagyüzemekben viszont kap szilázst is, ami besilózott, azaz erjesztett növényi részek összezúzva. Ez lenne a normális.

Ma viszont sokszor kukoricán hízlalják őket, ami nem természetes táplálékuk és gondold el, még azt is meg kell termelni (költséges ám a nagyüzemi termelés, mert ott nem kerülik ki a vegyszert és pl vetőmagban már piszokul keményen szornogatka őket néhány multicég...)


Ráadásul háztáji tartásban állandó odafigyelést igényel: kikötheted legelni naphosszat, de mindig kell neki friss víz. Télire kényelmes, meleg és egészséges-szellőztethető szállást biztosítani, és bizony fejni, ha úgy áll a helyzet. Rendszeresen, mindig ugyanabban az időben.


És elfogadni, hogy nem gép...lesz idő, amikor nem ad tejet, mert pihen, vagy jön a kisboci...


Én nem tehénnel, hanem kecskével kezdem majd, ha oda jutok. Igénytelenebb jószág, kisebb testű, de ad tejet és húst is.


Mi nem vagyunk teljesen önellátóak, mert pl burgonyából és gyökérzöldségbül, hagymából nem tudunk egész évre valót termelni, nincs elég helyünk. De a fokhagyma már egész évre megvan.


Van cukkinink, padlizsánunk, paradicsomunk. Ezek nagyon szépen be szoktak jönni, de meg kellett találni a megfelelő fajtákat. A ribizli egész évre elegendő, idén szedem több tőre az öreg bokrot (öreg kertet vettünk, de nem sok használható növény volt benne, a ribi és néhány szőlő az üdítő kivétel)


Csemegekukorica dögivel, az fél télre elég szokott lenni, mire ráununk frissen. Alma-barack kiszámíthatatlan, tavaly rengeteg volt, idén egy szem sem, de mindenből maradt tavalyról annak hála, hogy majd beleőrültem a befőtt és lekvárfőzésbe. Kihúzzuk jövő nyárig a tavalyival.


Hagymafélékből a póré vált be nálunk, egész télen lábon áll, kijárunk szedni, de ilyen még a kelbimbó és a leveleskel is. Sok káposztaféle maradhat ám a hó alatt!


Babfélék elférnek, nem sok gondozást igényelnek, kb 100 tő eprünk van, ami idén nem sokat adott, de tavaly ősszel telepítettem, így nem vártam sokat tőle.


Néhány úri huncútságnak tűnő dolog is van, mint rebarbara és mángold, de egyszerűen nem igényelnek különösebb gondozást és beilleszthetőek az étkezésbe.


És minden nap egyszer, de van, hogy kétszer vagyunk a kertünkben. Ez ijesztőnek tűnhet, de van jelenleg vagy 30 csirkénk (ebből 15 a fagyóban telel át...)és 5 tojó tyúkunk, valamint két maradék babypulykánk (a másikkettőt elvitte a patkány. Itatni-etetni kell.


Egyébként max napi egy óra éppen elég. Volt, hogy állatmenteses ugyan, de nem mentünk ki 2-3 napot, mert nem voolt miért. Esett is, éppen nőttek is a növények, túl voltunk a veteményezésen.


Máskor meg orrba-szájba, mint veteményezés, betakarítás, téliesítés.


Időigényes.

14. pista55 (válaszként erre: 7. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 08:57
Sajnos ez úgy van, hogy egy kertes háznak is nagyon sok költsége van! Rengeteg olyan fizetnivaló amit legszívesebben megspórolna az ember. Ott van a szemétdíj, csatorna, víz, villany, kéményseprő, kommunális adó amiket általában nem lehet elkerülni, de olvastam már olyat is, hogy a kéményeket felül kell vizsgáltatni, darabonként min.15 ezerért és még ki tudja mi mindennel lehet megkeseríteni a kertes házban lakók életét.:)

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook