Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Önellátó gazdálkodás nyugdíj helyett? fórum

Önellátó gazdálkodás nyugdíj helyett? (beszélgetős fórum)

163. 3d0696d927 (válaszként erre: 162. - Memimemi)
2012. aug. 13. 15:07

zsálya, izsóp, bazsalikom, majoranna, oregano, tényleg igénytelen népek, talán a bazsalikom kényesebb.


Meg a másik, amit idelent ismertem meg, a mángold. Tudom, jó főzeléknek is, mint a spenót, de nyersen eszem salátának, isteni, kétéves növény.

162. memimemi (válaszként erre: 160. - Aa84065182)
2012. aug. 13. 14:09
Jól gondolod:). Érdemes még szerintem fűszer és gyógynövényeket is tenni egy sarokba. Lehet szárítani és nagyon jól hasznosítható. Nincs vele sok baj:). Pl.: szurokfű, tárkony, borsikafű, bazsalikom, kakukkfű, menta, citromfű...
161. 21f95a0056 (válaszként erre: 159. - Aa84065182)
2012. aug. 13. 11:28
általában csak a telek 3%a beépíthető....na ott aztán fujjoghatnak a szomszédok ha állatot tartasz..DD
2012. aug. 13. 11:25
És még egy kérdés: jól gondolkodom akkor, ha inkább olyan zöldségeket termelnék szívesen, amiket el tudok utána rakni? Pl. zöldborsó, amit vígan le lehet fagyasztani, vagy krumpli, ami azért egy időt csak kibír (gondolom), vagy eper, amit szintén fagyasztani, lekvárnak eltenni lehet, stb. stb. Salátát és ilyen fonnyadósokat meg keveset, épp csak amennyit megeszek, több felesleges, csak rám rohadna.
2012. aug. 13. 11:15
Még egy kérdés: mi a jelentősége annak, hogy egy ingatlan üdülőövezetben van?
2012. aug. 13. 11:10

Érdekes, mennyire másképpen látja ezt mindenki. Nem nagyon van középút, ahogy elnézem, valaki vagy teljesen ellenzi, vagy támogatja. :)


Egyébként igen, tisztában vagyok vele, hogy RENGETEGET kell tanulnom. Nem csak a növénytermesztésről meg az állattartásról, de pl. most elkezdtem nézelődni - szigorúan elméletben - elérhető árú ingatlan után. És pl. fogalmam sincs, hogy hány m2 egy hektár, és mi számít jó földnek, és mi a jelentősége annak, hogy milyen tájolású a telek, és egyáltalán, az országnak melyik része lenne a legjobb?? Mondjuk nagyon keletre nem szívesen mennék.:/

2012. aug. 13. 10:17
Egyébként vannak már emberek, akik ezt behúzták és nagyon jól érzik magukat. Vannak olyanok is, akik jurtában élnek életvitelszerűen, vagy egy kis közösséget építettek ki tanyabokorban, falun. Érdemes őket megkeresni, nagyon sok hasznos tanáccsal tudják ellátni az embert és biztosan segítenek.
2012. aug. 13. 10:13
Önellátó gazdálkodás a legjobban egy kisközösségben tud müködni, persze meg lehet valósítani önállóan, vagy egy szűk családdal is, csak úgy sokkal nehezebb. Ha van egy közösség, ahol a tagokban vakon megbizol, tudod, hogy bármikor hátat fordítva valakinek, az nem fog rögtön támadni, akkor bele lehet vágni. Egymást segítve, támogatva, bátorítva, tanítva. Így pár év kőkemény munkával el lehet jutni majdnem a teljes önellátásra. A legnagyobb cél a multi-függőség megszűntetése, aztán szépen lassan lehet haladni tovább. Nagyon nem mindegy, hogy tudom, miből áll az ebéd, mit adok enni a gyerekeimnek, vagy bemegyek a multihoz, megveszem a kitudjahonnan jött és mit tartalmazó ételnek nem nevezhető akármit, aztán 5-20 év múlva meg ülök a betegágy szélén...
155. 21f95a0056 (válaszként erre: 150. - Pepi2)
2012. aug. 13. 08:01

Az aranykalászos gazdaképzés egy vicc...komolyan mondom....felénk be se kell menni csak fizesd a lóvéd és kapod a papírt alapú....


Én sem értettem hozzá egy fikarcnyit sem mikor belekezdtem....ezt "csak látogató" fórumtársunk tanusíthatja is....

Borjút, kismalacot akkor láttam először mikor nálam született....


Nekem a felmenőim sem gazdálkodtak, sem a férjemnek....mindent saját magunk tanultunk....az egész gazdaság úgy kezdődött hogy vettem egy kecskét...a férjem 1 évig hordta az istállóhoz a sóskuti követ amit a két kezével épített fel....


A Netről megtanultam fejni, és persze elolvastunk rengeteg szakkönyvet.....és persze volt hogy buktunk is...


De mára elértem azt hogy a gazdaság önellátó...ez az én olvasatomban azt jelenti hogy eltartja önmagát....külső tőkét nem igényel.....mert amíg dolgoztunk munkahelyen volt biza hogy a fizetésünk takarmányra ment.....


Sok lemondás, az igaz, de ha az ember észnél van, és reálisan gondolkodik akkor ügyesen megoldható....


Nekem most a célom a földhöz jutás....mert az bizony nagyon hiányzik....

154. 21f95a0056 (válaszként erre: 145. - Pista55)
2012. aug. 13. 07:51
De ha megnézed azért valahol az ember érdeke is hogy ne süllyedjen el a sz...ba...nálunk azért már 10felé közelít a bocik száma +sertések baromfi és egyebek......ha nem figyel oda az ember hamar..sz.ban van...DDD
153. 3d0696d927 (válaszként erre: 150. - Pepi2)
2012. aug. 13. 07:35
Most mè'? :(
152. pista55 (válaszként erre: 150. - Pepi2)
2012. aug. 12. 23:22
Mostanában pedig ilyesmivel próbálnak segíteni olyanokon akiknek már sem áramuk nincs sem fűtésre nem telik. Adnak nekik napos csirkét, de azzal már nem hiszem, hogy foglalkoznának, hogy el is magyarázzák nekik, hogy a napos csirkének egy ideig 37 fokra van szükségük, aztán csodálkoznak, hogy nem mindenkinek sikerült. Adnak vetőmagot, de szaktudást nem. Hiába a vetőmag ha azt sem tudja milyen mélyre ültesse el a földbe, a többiről nem is beszélve. Az is lehet, hogy víz sincs korlátlanul mindenkinél, de ha van, csapvízzel akkor sem lehet gazdaságosan locsolni. Kútat fúratni pedig nem hiszem, hogy van pénzük ezeknek az embereknek. Én ezt a segítséget is úgy tudnám elképzelni működőképesnek ha lenne egy telep ahol egy szakember irányításával dolgoznának ott az emberek akik rászorulnak és a végén a munkájuk arányában elosztanák a megtermelt javakat, de hát ez nem úgy van mindig ahogy a józan ész diktálná.
151. pista55 (válaszként erre: 150. - Pepi2)
2012. aug. 12. 22:58
Szerintem nem az a legnagyobb buktató, hogy nem ért a termeléshez mert azt meg lehet tanulni lassan. A buktatók egy része látszik, a másik része viszont még nem. Ki tudja mi lesz még akkor mire eléri a nyugdíjas kort.
150. pepi2 (válaszként erre: 1. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 22:22

beleolvastam a fórumba, hát hú.......

mondom ezt agrárvégzettségüként....ilyen nulla hozzáértéssel semmi esélyed sincs. Először olvass rengeteget a témában(azt nem mondom menj egyetemre, de ha ennyire nem vagy otthon a témában, legalább egy ezüst vagy aranykalászos gazdaképzést bevállalhatnál, de ha azt sem akarsz rendesen állj neki a témában való elmerülésben, azonban így csak "tankönyvszagú" lesz az ismereted, sok dolgot a gayakorlatban kell(ene) látni.

Szerintem nulla tudással semmi esélyed, csak ráfizetés lesz a dolog.

Amúgy önellátásnak ilyen kis mértékben(ahogy elképzeled) szinte semmi értelme, amit magadnak meg tudnál termelni, azt a piacon is megveheted, ugyanis az erre fordított idő+ tartósítás(pl fagyaztóban való tárolás, aminek van költsége)ha kiszámolod nem sok megtakarítást hoz.

Max a túléléshez elég, de mi van, ha jön egy jég, aszály bármi, máris oda a kis kerted,a sok munka stb, míg a piacon(vagy multiban, ahol olcsóbb)biztosra mehetsz.

Ennek akkor van értelme, ha profitálnál is belőle, és így kiegészítenéd a leendő nyugdíjad...(ami lesz vagy nem:)), max még annyi előnye van, tudod mit eszel, honnan van

Úgy semmiképp ne vágj bele, hogy nincs kellő szaktudás, mert elúszik a vagyonod, nem is hiszed milyen gyorsan(naponta látok ilyen embereket, akik azt hiszik, majd ők, aztán hibát hibára halmozva süllyednek a teljes adósságba, ahonnan nincs nagyon út felfelé:(

149. 3d0696d927 (válaszként erre: 120. - Aa84065182)
2012. aug. 12. 21:54

Ó, nekem is csak dísznek van, hasznàltan vettem, annyira vàgytam rà! Szèp lett!


Holnap tervezgetünk?

148. pista55 (válaszként erre: 146. - Globus)
2012. aug. 12. 21:48
Csak ha feljelentenek.
147. pista55
2012. aug. 12. 21:47

A kutyák és más házi kedvencekre vonatkozó szabályok viszont szigorodnak.


[link]

146. globus (válaszként erre: 144. - 21f95a0056)
2012. aug. 12. 21:47
Akkor nálunk még egész jó, mindenki borogat a kertje, udvara végébe. Elképzelhető, hogy az önkormányzat hamarosan villámlátogatást tesz?
145. pista55 (válaszként erre: 144. - 21f95a0056)
2012. aug. 12. 21:42
Ez nagyon meg tudja drágítani az állattartást. Annyiért amennyibe ez belekerül itt már egy hektár földet is lehet venni.:))
144. 21f95a0056 (válaszként erre: 143. - Pista55)
2012. aug. 12. 20:58
igen....nálunk akna van
143. pista55 (válaszként erre: 142. - 21f95a0056)
2012. aug. 12. 20:49
Hova folyjon el a trágyalé? Zárt aknába?
142. 21f95a0056 (válaszként erre: 141. - Pista55)
2012. aug. 12. 20:45

Na az miatt dobták vissza egyszer az építési engedélyünket.....aztán a tervező rábiggyesztett egy négyzetet a tervre és ennyi volt...


amúgy elfolyást kell biztosítani a trágyalének,illetve nem szabad vizekbe beereszteni.....és zárt trágyatároló az előírás...

141. pista55 (válaszként erre: 139. - 21f95a0056)
2012. aug. 12. 20:28
A trágyatárolóra nem tudom milyen szabályok vonatkoznak, de gondolom elég szigorúak.
2012. aug. 12. 20:21

na megvan:


Az állattartással összefüggő helyi rendeletekben gyakran kerül szabályozásra az engedélyezett egyedszám meghatározásával a mezőgazdasági haszonállat tartás korlátozása....


Ez a jogalkotási lehetőség 2012 október elsejétől megszűnik. Ekkor lép hatályba az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletről szóló 2012. évi XVIII: törvény 5.§ a mely az Éltv. 6.§ át a következő mondattal egészíti ki:


Mezőgazdasági haszonállatok tartása önkormányzati rendelettel nem korlátozható

megjelent:Magyar közlöny


2012 október elsejétől a település közigazgatási területén sem belterületen sem külterületen önkormányzati rendelettel nem tiltható és nem korlátozható a mezőgazdasági haszonállatok tartása


Ennek megfelelően október 1ig indokolt valamennyi helyi állattartási rendelet felülbírálása és szükséges módosítása.........



Mondjuk biztos hogy lesz állatjóléti szabályozás és ezek ellenére sem gondolnám hogy tömegével lepné el a baromfi és sertések az udvarokat..DD

2012. aug. 12. 19:58

a napokban olvastam és most az istennek nem találom az volt a lényege hogy a hatályos álattartási rendelet szerint a mezőgazdasági haszonállat tartása önkormányzati rendelettel nem szabályozható...és ez a jogszabály felülírhatja az önkormányzatok rendeleteit is...



amúgy nálunk is van ilyen de engem nem érint a falu mögött lakom....csupán annyiban hogy az istállókra karámra trágyatárolóra stb....nekem is építéi és üzemeltetési engedély kell

138. pista55 (válaszként erre: 137. - 21f95a0056)
2012. aug. 12. 19:33
Lehet, hogy nálatok igen, de ez úgy tudom az önkormányzatokra van bízva és helyi rendeletekkel szabályozzák.
137. 21f95a0056 (válaszként erre: 135. - 298b15dfdd)
2012. aug. 12. 19:27
Azt tudod hogy a napokban felodottak a haszonállat tartás idióta rendeleteiből egy csomót??..mindjárt előkeresem neked...
136. pista55 (válaszként erre: 135. - 298b15dfdd)
2012. aug. 12. 19:25
Miért nem költöztök tanyára? Sokkal jobb lenne.
135. 298b15dfdd (válaszként erre: 133. - Pista55)
2012. aug. 12. 19:20

Elolvastam,azért a szomorú jel.Érdekesek a kommentek is.Fejés letudva,volt segítség:)


Tudod kicsi faluban is nehéz bármit kezdeni,amikor olyan állattartási rendeletek vannak,pl.nagytestű állatod nem lehet csak 2.Tehát,ha van két bikád,nem lehet lovad.Majdnem egy évig jártuk a hivatalt,mert 3 lovunk volt és a szomszéd feljelentett...

Most az a baja,hogy mekegnek a kecskék...

Nagyváros közelsége miatt beköltöztek a városi népek,és már minden büdös.Szóval mikor falun élsz,neked szablyák a feltételeket...

134. pista55
2012. aug. 12. 19:18
Szerintem ahhoz, hogy valaki önellátó gazdálkodást tudjon folytatni, legalább egy hektár területre is szüksége lenne. Ebből tudna eladni is és abból tudná fizetni azokat a költségeket amik elkerülhetetlenek. A jég nem feltétlenül tenne mindent tönkre ha lenne fóliás is és az időjárás így nagyon nem tudná befolyásolni a sikert. Ez valójában úgy lenne jó, ha vagy az egész család csinálná, vagy legalább néhány család összefogna és egymást is segítenék.

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook