Főoldal » Fórumok » Szépség & Egészség fórumok » Mi az a mióma? Mit kell tudni róla? fórum

Mi az a mióma? Mit kell tudni róla? (tudásbázis kérdés)


1 2 3
2007. aug. 2. 12:44
Amikor elhatároztuk a férjemmel,hogy jöhet a második baba akkor még nem tudtam a betegségemröl. 1 évig próbálkoztunk amikor sikerült teherbe esnem. Elmentem az orvoshoz, hogy erősítse meg,de akkor az ultrahangon a babát még nem látták viszon felfedeztük,hogy a méhem tele van miomával és a méh falában is van.Ekkor nagyon megijedtünk,mert mondta az orvos,hogy egyáltalán nem biztos,hogy megmarad a terhességem, ha igen akkor bármikor elvetélhetek és lehet,hogy a magzat eltávolításakor a méhem is veszélybe kerül. De természetesen mindent megtesznek érte. Gyakori méhösszehúzódások közepette kihordtam a terhességet a 37. hétig ekkor császármetszéssel világra segítették a kisfiamat és a műtét közben 4 mioma göböt el is távolítottak. Ennyire volt szükség ahoz,hogy össze tudjanak varni. Megjegyezte az orvos aki már Amerikába is dolgozott kórházba,hogy ő még ilyet nem látott. A kisfiam egészséges bár születése pillanatában nem tudott venni levegöt és a mioma miatt elnyomta a hasamban a fél oldalát.Tórnáztattuk, mára rendbe jött. Az én méhem is megmaradt.Visszahúzódtak a göbök. Több gyereket most nem akarok,bár a hormontartalmú fogamzásgátlást nem ajánlják. A hasam alja fáj és a derekam is érzem.
13. Éva
2007. ápr. 27. 10:46
a méh jóindulatu daganata
2007. jan. 16. 14:56
myoma=izomdaganat.Az izomzatban,valami oknál fogva köros sejtek alakultak ki és szaporodnak el.Vannak rossz és jóindulatúav is. Akinek van myomája keressen fel szakorvost
11. zitukaa9770 (válaszként erre: 10. - Virkina)
2006. dec. 15. 13:45
Januárban biztos kiderül,próbálj meg nem rá gondolni és ne stresszeld Magad!Tudom könnyű ezt mondani,de majd csak ír valaki aki tudja mivel is jár pontosan.Addig is KITARTÁS!:)
2006. dec. 15. 13:39
Mióta megállíptották, (mivel mindig fájta hasam elmentem a nőgyógyászhoz ahol kiderült miómám van), állandóan fáj a hasam. Januárban megyek vissza, de nem hiszem el hogy folyton fájnia kell. íelmúlik 1/2 óra előjön. Nem akarok fájdalomcsillapítón élni. Amikor pedig jönnek a bizonyos " jeles napok" azokról meg jobb nem beszélni. Ez genetikai, vagy pusztán orvosi dolog?
2006. nov. 28. 08:51
Mióta kimutatták hogy miómám van, kicsit ideges vagyok. Talán azért zavar annyira mert folyton fáj a hasam, fáj a derekam, és rossza közérzetem.Januárban megyek vissza az orvoshoz.
2006. nov. 15. 23:27

Az nagyon picike, hála az égnek, komolyabb gondot egyáltalán nem okozhat a terhességnél. Azt jó ha tudod hogy idővel nőhet, tehát nem ártana lassan betervezni a babát, nehogy késöbb meg gond legyen.

Sok sikert, jó egészséget: Bolondfáni

2006. nov. 15. 10:31
na tegnap voltam ultrahangon. A méhemen van és 12mm. megnyugodtam :)
6. 8da8a563b7 (válaszként erre: 5. - 7130b15964)
2006. nov. 2. 12:46
igen, én csak attól félek, hogy már túl nagy. 37 vagyok és eddig még nem szültem. de ha gáz van mindenképp akarok mielőtt kipakolnak.
5. 7130b15964 (válaszként erre: 4. - 8da8a563b7)
2006. nov. 2. 11:03
Azt elhiszem, de bízz benne, amit a lenti cikkben is írnak, hogy ez mindig jóindulatú és nem jellemző, hogy egyáltalán átváltozna!
2006. nov. 2. 10:58
én is kedden tudtam meg... :(((( több cikket is elolvastam, nem nyugodtam meg. Még 2 hét múlva lesz kész a rákszűrés eredménye és akkor elküld ultrahangra is, hogy megnézzük mekkora és pontosan hol is van... tiszta ideg vagyok.
2006. nov. 2. 03:40

Ezt találtam!


mióma egy nagyon gyakori, a fogamzóképes korban lévő nők 20-25 %-ában előforduló elváltozás. A méh jóindulatú daganatát nevezzük így, amely a méh tömegét alkotó simaizomban fejlődik ki. Pár milliméterestől akár emberfejnyi méretűre is megnőhet, és méretétől függően igen sokféle tünetet okozhat: alhasi fájdalmat, székelési, vizelési panaszokat, és legtöbbször rendellenes erősségű vagy idejű menstruációs vérzést, másodlagosan kialakuló vérszegénységet. A felismert miómát csak abban az esetben kell eltávolítani, ha méretével, elhelyezkedésével vagy gyors növekedésével problémát okoz, azonban a beavatkozást nem igénylő esetekben is rendszeresen kell ellenőrizni, mert természetét megváltoztathatja, és műtétet tehet szükségessé. A mióma csak igen ritkán alakul át rosszindulatú daganattá.

Kialakulása, tünetei1/2. oldal >> A mióma kialakulásának pontos oka ismeretlen. Minden egyes miómagöb egy simaizomsejt elfajulásából, kontrollálatlan osztódásából ered. Növekedésében a női nemi hormon (ösztrogén) is szerepet játszik. Ezért serdülőkor előtt nem fordul elő, változókor után pedig általában már nem alakul ki, sőt a meglévő göbök mérete is csökken ilyenkor. Ha valamilyen egyéb okból fokozódik az ösztrogén termelődés, nagyobb eséllyel alakulhatnak ki miómagöbök, mint egyébként. A már meglévő göbök terhesség alatt gyakran megnőnek, a szoptatás idején azonban visszafejlődhetnek.


A mióma gyakran nem okoz különösebb panaszt, sokszor csak a nőgyógyászati vizsgálatok kapcsán, az orvos észleli először. A nagyobb, vagy rossz helyen lévő miómagöbök által okozott panaszok rendkívül változatosak lehetnek.


Leggyakrabban vérzészavarral jelentkezik. A méhnyálkahártya alatt elhelyezkedő göbök akadályozzák a méhnyálkahártya felépülését, a göbök által torzított méhüreg megnövekedett felszíne miatt a menstruációkor több vér ürül. A göbök gátolják a méhizom összehúzódását, így a nyálkahártya alatti ereket az izomrostok nem szűkítik be kellőképpen, emiatt a vérzés ideje elhúzódik, nagy alvadékok ürülhetnek. A menstruációs ciklustól függetlenül is kialakulhat kisebb–nagyobb vérzés. A sok vérvesztés vérszegénységet, vashiányt okozhat.


A méhűrt kitöltő göbök a méhizom összehúzódását provokálhatják, ezáltal a menstruációra jellemző, görcsös alhasi fájdalmat okoznak. Néha maga a göb a fájdalom forrása, ha állományában zavart a vérellátás, a belsejében lévő sejtek oxigénhiányát kíséri fájdalom. Az elhalt szövetek könnyen befertőződhetnek, ezt láz jelzi. Ha a göb egy nyéllel kötődik a méh felszínéhez, és itt megcsavarodik, akkor hirtelen nagyon erős hasi fájdalom jelentkezik.


A nagyobb göbök, amelyek a méh falában, illetve a méh felszínén helyezkednek el, a környező szervek nyomása miatt változatos panaszokat okozhatnak. A végbél és a húgyhólyag nyomásával gyakori székelési és vizelési ingert válthatnak ki, a húgycső nyomásával vizeletürítési, a végbél összenyomása által székelési akadályt képezhetnek. A húgyvezetékek összenyomása vesepanaszokkal, a kismedencei erek nyomása alsó végtagi szöveti vizenyősséggel (oedema) szövődik. Ezekkel a tünetekkel csak elhanyagolt esetekben találkozhatunk.


Szerencsés esetben a mióma nem okoz komplikációt a fogamzásban vagy a terhesség során, azonban többféle problémával is járhat. A méhüreg alakját deformáló göbök meddőséghez vezethetnek. Ennek hátterében a méhnyálkahártya vérellátási zavara, a méhűr torzulása, a méhnyak elzáródása, illetve a petevezetők mozgási zavara áll. Ilyenkor vagy nem jön létre terhesség, vagy spontán megszakad. A terhesség második felében gyakran növekedésnek indulnak az addig nyugalomban lévő göbök, romló vérellátásuk következtében. Ez fájdalommal és méhösszehúzódásokkal jár, vetéléshez, koraszüléshez vezethet.


A mióma a szülés folyamatában is okozhat nehézséget. Ha a göbök által torzult méhfal nem képes megfelelően összehúzódni, lassítja a szülés menetét, vagy kórosan erős vérzéssel jár. A szülés során a nagyobb méretű göbök akadályt képezhetnek, ezért ilyenkor császármetszés végzése válhat szükségessé.


A miómagöb felismerése nőgyógyászati vizsgálat során végzett kismedencei tapintásos vizsgálattal rendszerint nem okoz gondot. A miómagöb vizsgálatánál elengedhetetlen szerepe van az ultrahangnak, amely segítségével még az egészen kis göbök mérete és elhelyezkedése is pontosan meghatározható. A méhüreg tükrözés (hysteroscopia) során a méhnyálkahártyát bedomborító elváltozások igen jól észlelhetők, megfelelő technikai háttér és orvosi tapasztalat mellett egyúttal el is távolíthatók.



A miómagöbök kezelésének megválasztásánál több szempontot is figyelembe kell venni. A daganat mérete, növekedési üteme, a panaszok jellege, a beteg életkora, kórtörténete és a további gyermekvállalási szándéka is befolyásolja a döntést.


A kisebb göbök, amelyek nem növekednek, és nem okoznak panaszokat, különösebb kezelést nem igényelnek, de rendszeres ellenőrzésük feltétlenül szükséges.


A panaszokat okozó, nagy, vagy gyors növekedést mutató göböket el kell távolítani. A miómagöb méretétől és elhelyezkedésétől függően végzünk hagyományos műtétet – hasi vagy hüvelyi úton – vagy hastükrözéssel (laparoscopia) távolítjuk el a daganatot. A megfelelő műtéti technika megválasztása szülész-nőgyógyász szakorvos feladata.


Törekszünk a méh megtartására, azonban nagyméretű – esetenként gyermekfejnyi –, igen erős, befolyásolhatatlan vérzést, kínzó fájdalmat okozó, vagy gyorsan növekvő göbök esetén az egész méh eltávolítása is szükségessé válhat.


Komplikált esetekben a tervezett műtét előtt 3-6 hónapig tartó hormonkezeléssel a göbök zsugoríthatók, így egyszerűbbé válhat a beavatkozás. Tekintettel a kezelés igen magas költségeire és változó hatékonyságára, ezt az eljárást csak ritkán alkalmazzuk.


Dr. Pálmai Bálint

2006. nov. 1. 22:57
Megtudtam az orvosomtól, hogy miómám van. Tud erről valaki valamit???
2006. nov. 1. 22:56
mióma
1 2 3

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook