Főoldal » Fórumok » Babák & Mamák fórumok » Kinek, hogy köszön a 3-4 éves gyereke, mondjuk egy pénztárosnak, ha épp odaérünk? Köszön egyáltalán? fórum

Kinek, hogy köszön a 3-4 éves gyereke, mondjuk egy pénztárosnak, ha épp odaérünk? Köszön egyáltalán? (beszélgetős fórum)


1 2 3 4
86. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 85. - SIldi)
2009. febr. 26. 11:12

Én nem szégyenkezek akkor sem ha a 4 évesem nem köszön....ha elmegyünk onnan megbeszéljük,de eszemben sincs szégyelni.Ha a 8 éves,ami nagyon ritkán fordul elő hogy ne köszönne,mégsem teszi,akkor sem szégyenkezek és nem szégyenitem meg,hanem megbeszéljük miért nem köszönt,általában oka van....Ezek ellenére a fiam az iskolában az egyik legtisztelettudóbb gyerek több tanárnéni,konyhásnéni és takaritónéni szerint.


Volt egy kollegám,imádtuk,és vénöreg bácsi...mindenki "sziamarcibácsija",pedig nem volt rokon és efféle....szerinte a tisztelet nem a szián vagy a jónapoton múlik...

85. SIldi
2009. febr. 26. 11:07

En nem ertem?

Dehogynem ertem. sokan felrugnak azt, aki felhaborodna azert, hogy egy 3-4 eves kisgyerek sziaval koszon.


En ebben az esetben inkabb elszegyellnem magam, hogy nem voltam kepes illemre tanitani. Nem hegyibeszedet tartanek a gyerekemnek, de 3-4 evesen meg lehet ezt tanulni: felnotteknek jo napot, vagy csokolom vagy barmi, de nem szia.

84. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 83. - SIldi)
2009. febr. 26. 11:03
Szerintem mi értjük,de te nem mi mit akarunk mondani és tovább nem ragozom.Maga a történet egyébként aranyos,nagyon rég kering már.
83. SIldi
2009. febr. 26. 11:02

Hat ha maskepp nem ertheto, hogy mit jelent az, hogy illemre tanitsuk a gyereket, akkor megprobalom maskepp, viccesen:


Anyuka leül a buszon a csemetéjével, vele szemben egy idős bácsi (néni?). A kiskölyök elkezdi rugdosni az idős member térdét. Az egy darabig tűri, de csak megkéri, hogy szóljon az anyuka a csemetére. Erre az anyuka magából kikelve imígyen válaszol: nem fogom a gyermekemet egy öregember miatt a szabadságában korlátozni. A buszon megfagyott a levegő - csak egyetlen ember, egy fekete bőrszerkós rokkergyerek reagált: kivette a szájából a rágóját, az anyuka hajába nyomta, majd ennyit mondot: Na, engem se korlátoztak gyerekkoromban.

82. SIldi
2009. febr. 25. 10:16

De nem is a nem-koszonesrol van szo... hanem a sziazasrol.

Eppen arrol van szo, hogy ha egyszer idegen az illeto nem helyes lesziazni.

Biztos, vannak olyan gyerekek, akik szegyellosek, felosek, hozzajuk sok sok turelem kell egyetertek ezzel. Es azzal is hogy nem a tiszteletlenseg jele.


De ha egyszer kis bator, baratsagos, akkor meg kell magyarzni hogy az idegen penztaros neninek inkabb csokolomot kene koszonni.

Mert ha bunko a penztaros neni es rarivall, akkor a kis lelkeben tesz kart, mert biztos nem tudja felfogni, hogy hol hibazott. Es bunkosagaban a penztaros neninek megiscsak igaza van, hogy nem fogadja el a sziat egy ismeretlen kislanytol, csak eppen (bunkosaga miatt) csunyan fejezte ki magat.

81. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 79. - SIldi)
2009. febr. 25. 09:57
nem mondtam hogy hülyék de nem feltétlenül elég a szókincsük...ebben sem lehet átlagositani.van aki tart az idegenektöl és még húzódik el,bujkál anya mögé,nem köszön...ebben az életkorban ez még nem a tiszteletlenség jele.Nem baj a tapasztalatlanságod,csak úgy érzem te nem akarod megérteni amit én mondok....
80. SIldi
2009. febr. 25. 09:55
upsz, bocsi: "En szoltam neki, hogy NE csokolommal koszonjen, hanem sziaval, mert engem ez nem zavar. "
79. SIldi
2009. febr. 25. 09:55

Nincs gyerekem, a kozelemben van ilyen koru gyerek. En szoltam neki, hogy csokolommal koszonjen, hanem sziaval, mert engem ez nem zavar.

De ha nem szamit az, amit en mondok, eppen a tapasztalatlansagom miatt, akkor annak az anyukanak a szava szamithat, aki azt mondta gyerekenek: ha en jo napottal koszonok, akkor te csokolommal koszonsz, ha en sziaval koszonok, koszonj te is sziaval. Voila. 15os hozzaszolas.

A gyerekek nem hulyek. Ertelmi szintjuk es szokincsuk 3-4 eves korukban elegge erett ahhoz, hogy egy ilyen egyszeru dolgot megertsenek, hogy nem mindenkinek lehet sziaval koszonni.

78. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 77. - SIldi)
2009. febr. 25. 09:41
Senki nem mondta hogy nem tanitjuk illemre.Volt már 3-4 éves gyereked vagy esetleg a közeledben?vagy bele tudod élni magad,mintha lenne?Úgy látom arrol nincs fogalmad hogy az adott korosztálytol mi várható el....ezzel van csak gond nem az általános mondanivalóddal.Elviekben igazad van,de most élő gyerekröl van szó nem egy ideálmodellröl....
77. SIldi
2009. febr. 25. 09:28

Sejtem, hogy mindenki/sokan olyan hatarozott egyeniseg, hogy mas velemenyet lekacagja, es meg se fordul a fejeben, hogy esetleg meghallgassa vagy netan belegondoljon es reszenkent helyeselje, megha ezutan is ugy csinalja, ahogy neki eppen jolesik.

Szomoru, hogy oda jutottunk, hogy nem is akarjuk promovalni a helyes viselkedesi formakat, sot lekacagjuk es omodinak tartjuk. Mert mi modernek vagyunk!!! Es a regmult idok csokolomja mar nem allja meg a helyet.

Csak az, hogy szerintem akik igy gondoljak azok is eppugy fel vannak haborodva, ha valaki nem viselkedik veluk szembe ugy ahogy kell. Es eszukbe se jut, hogy ezeknek a tiszteletleneknek is van egy csaladi hatteruk, ahol az volt a szlogen "mit szamit, sziazd csak le nyugodtan".

76. salabakter (válaszként erre: 75. - SIldi)
2009. febr. 24. 16:08
Ehhez csak ennyit:D:D:D:-D
75. SIldi
2009. febr. 24. 13:22

Valami nem azert NEM kell megtenni, mert a masik bunko, hanem azert mert emberek vagyunk es van bennunk tartas es tudjuk mi az illem.

A dogoljon meg a szomszed kecskeje is - nem helyen valo viselkedes.(ertsd, ha o bunko, en is bunkon viselkedek vele)

A koszones formaja es maga a koszones alapveto viselkedesi forma.

Nem csak csokolomozni lehet, hanem jonapotozni is vagy barmilyen mas formaban is lehet jol nevelten koszonni. Ha nem koszonunk, sajat magunkat komprommitaljuk. Mi miert nem viselkedhetnenk helyesen, meg akkor is, ha valaki bunko. Sokkal hatasosabb tanulsag lenne a bunko szamara is, ha bunkosagara nem bunkosaggal valaszolunk.

Es nem azzal van a baj, aki nem fogadja el a sziat a 3-4-5 eves gyerektol. Hanem azzal aki nem magyarazza meg annak a 3-4-5 eves gyereknek, mi az illem, es melyik a helyes koszonesi forma. Az a kisgyerek meg kell tanulja, hogy nem mindenkivel pajtika. Vagy mikor tanulja meg, ha nem gyerekkoraban? Vagy ha azt tanulja meg, hogy ez a normalis, hogy mindenkit lesziazunk, mikor fogja az a kisfiu 10 ev mulva egy holgynek kinyitni az ajtot, vagy felsegiteni a kabatjat, vagy az a kislany mikor fogja 10 ev mulva tudni, hogy a ferfiaknak "jo napotot" koszonjon csokolom vagy szia helyett, es igenis elvarja, hogy az a ferfi elore engedje.

IGÉNYE legyen arra, hogy tiszteljen es tiszteljek.

Sajnalom, de meg miondig az a velemenyem, hogy gyerekkorban kell illemet tanulni es foleg gyakorllatba ultetni es nem felsulni mikor pl eloszor megy interjura.

Itt tobbrol van szo, mint egy sima "szia"... itt illemrol, nevelesrol az helyes viselkedes IGENYEROL van szo.

74. salabakter (válaszként erre: 73. - SIldi)
2009. febr. 21. 23:38

Csakhogy én is rossz néven vettem,hogy ő meg felnőtt létére sem tudott sehogyan sem köszönni,mégsem ordítottam le a fejét.

Aki egy 3-4-5 éves gyerektől nem tudja elfogadni a sziát,az ássa el magát!!!Érdekes,hogy arra a gyerekre nem tett megjegyzést,aki sehogyan sem köszönt.A csókolomozás egyébként is a régi úri világból itt maradt csúnya köszönés,a szolga köszönt így az úrnak,és meg is csókolta a kezét.

Hol vagyunk mi már attól.

73. SIldi (válaszként erre: 71. - Liaandi)
2009. febr. 21. 20:34

Hat eppen arrol van szo ebben a topikban, hogy egy ismeretlen rossz neven vette, hogy egy gyerek sziat koszon neki.

Amig az ismerosok nem banjak, addig nincs vele semmi, ha sziat koszon egy kisgyerek.

De ennek elejet kell venni. Eloszor a kisgyerek kell csokolomot koszonjon, hogy majd a felnott megengedje neki h sziat koszonjon.

Mint a felnotteknel. Az illem azt mondja, hogy a tegezodest az idosebb kell kezdemenyezze, vagy ferfi es no kozott a no kell kezdemenyezze.

Es az illemet gyerekkorban kell tanitani.

Nem azon vitatkozom, hogy 3 evesen vagy kesobb, de ez a szulo feladata megtanitani, hogy nem mindenki veszi joneven a sziat.

Mint egy anyuka irta egy korabbi hozzaszolasban: ugy tanitotta a gyereket, hogy ha az anyuka jo napottal koszon, akkor a gyerek is csokolommal koszonjon, ha az anyuka sziat koszon a gyerek is koszonhet igy. Leforditva, ez azt jelenti, hogy a kozeli ismerosoknek sziat koszonhet a gyerek (akik valoszinu nem veszik rosszneven) es a tavolabbiaknak csokolomot. Viselkedni gyerekkorban kell megtanulni.

72. SIldi (válaszként erre: 70. - Salabakter)
2009. febr. 21. 20:28
Igen, bunkosag szerintem is.
71. liaandi (válaszként erre: 68. - SIldi)
2009. febr. 21. 19:23
Nem tartom tiszteletlen dolognak ha a kislányom azt köszöni valakinek hogy Szia!És még senki sem reklamált ez miatt!Szerintem senkit sem zavar!Az én kislányom sokáig nem akart köszönni számára ismeretlen,idegen embereknek!De most már köszön!És úgy hogy Szia!
70. salabakter (válaszként erre: 68. - SIldi)
2009. febr. 21. 15:35
Az meg egyenesen bunkóság,ha ekkora gyereknek azt mondják,ne vihogj.Az ilyen egyén érdemel tiszteletet?
69. salabakter (válaszként erre: 68. - SIldi)
2009. febr. 21. 15:32
3évesen?Még a szó jelentését sem tudja,akkor hogy lehet tiszteletlen?
68. SIldi
2009. febr. 21. 14:46
Egy gyerek, ha egy ismeretlennek vagy nem egy kozeli ismerosnek sziat koszon, az valahol igenis tiszteletlenseg.
2009. febr. 18. 20:55
az enyém biztos sziá-t fog mondani mindenkinek, amíg nem megy suliba. nehogy már ez legyen egy ember legnagyobb gondja, hogy egy gyerek, ha köszön neki, akkor mivel köszön! ez a tiszteletadás amúgy is a gumicicám: a kor nem érdem, hanem állapot. sok vén trotty van, akiről sok minden eszembe jut, csak a tisztelet nem... és egyszer próbáljon valaki rászólni a gyerekemre, hogy sziát köszön, tuti kiosztom.
2009. febr. 11. 17:49
Mi is,meg az ovodában is próbálják arra ösztönözni a gyerekeket,hogy inkább jóreggeltet,csókolomot köszönjön,a napszaknak megfelelően.De egyenlőre boldog vagyok,hogy szépen,mindenkinek köszön,mégha sziát is!
2009. febr. 11. 17:11

Vegyes érzelmekkel olvasgattam a hozzászólásokat!Hogy miért?Elsősorban a társaskapcsolatok kifejezési formáit mint pl a köszönés is bizony az utánzás során tanulják meg a gyerekek.Egyáltalán nem kifogásolható ha sziát mond egy éppen ovis korú gyermek egy felnőttnek,mert még nem érzékeli hogy mi a különbség emberek között.Köszön ahogyan látja a felnőttektől és regál a köszönésre ahogy neki reagáltak .Nem csodálkoznék azon ha ez a kislány ebben az üzletben többé nem köszönne egy pénztárosnéninek sem .

Badarságnak tartom azokat a véleményeket hogy milyen formában illik vagy nem illik a köszönés.Ez más és más családonként országrészenként ,országonként vagy a hagyományok figyelembe vétele szerint.Mindenki tudja hogy az eszkimók összedörgölik az orrukhegyét.Ot ez nem feltűnő de itt na nagyot nézett volna ez a pénztáros néni:-)

64. jsanett (válaszként erre: 63. - Salabakter)
2009. febr. 11. 17:07
Teljesen egyetertek veled, itt Angliaban minden penztaros elore koszon a vasarloknak... :) Nekik ez a munkajuk, hogy kedvesek legyenek a vasarlokkal. Valahogy otthon Magyarorszagon ez meg nem terjedt el olyan nagyon, sajnos.
63. salabakter (válaszként erre: 59. - SIldi)
2009. febr. 11. 16:58
Egyébként pedig a pénztárosnőnek kéne előre köszönni mindenkinek,aki a sorban odaér hozzá,és ha ő jóestétet köszönt volna,az én csöpp unokám is úgy köszönt volna neki.Na nem a gyereknek,hanem mondjunk nekünk,meg az utánunk következőnek.A Lidlben,a Pennyben meg is teszik.
62. salabakter (válaszként erre: 54. - SIldi)
2009. febr. 11. 16:50
De mivel senki sem úgy születik,hogy eleve tudja szelektálni,kinek hogy kell köszönni,3és fél évesen még gyönyörű az is,ha magától köszön!!
61. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 59. - SIldi)
2009. febr. 11. 16:32
általánosságban viszont igazad van és szép lenne ha ilyen lenne a világ....
60. 9ea67a7a1c (válaszként erre: 59. - SIldi)
2009. febr. 11. 16:30
igaz hogy a fiataltol kell kezdődjön de egy 3 éves ezt ilyen formában még nem érti...ő csak azt látja hogy köszönt nevetett és letolták érte:((
59. SIldi (válaszként erre: 56. - 9ea67a7a1c)
2009. febr. 11. 16:28

Jaj, nem... messze tolem, hogy a gyereket hibaztassam...hiszen meg gyerek... :)


Nem helyenvalo a penztarosno viselkedese se, nem ertek egyet azzal, hogy rarivallt a kislanyra.

De a tisztelet az a fiataltol kell "kezdodjon" (meg egy uzletben is), elobb kell tisztelje a ferfi a not, a diak a tanarat... megvan a sorrend.

Ha nem is eppen tisztelet, de a jo modor ilyen iranyban kell elsosorban meglegyen

2009. febr. 11. 16:26
Nállunk is sziát köszön és ha vissza kapja a csokiját árhúzás után meg azt mondja: köci
57. SIldi (válaszként erre: 53. - 9ea67a7a1c)
2009. febr. 11. 16:24

Nagyon aranyos dolog, hogy elore koszoni a sziat.

En nem haborodnek fel ezen.


A problema esetleg akkor allhat fenn, ha a felnott nem fogadja el a sziat. Mert megteheti, ugye? Pl egy penztaros, akinek az a gyerek idegen.

Es ha a gyerek nem tudja, hogy nem mindenkinek lehet sziat koszonni, akkor oda jutunk, hogy kicsi lelke nem tudja megerteni, hogy miert ripakodott ra az a csunya neni...es legkozelebb nem fog koszonni, mert a kudarcot nem szereti.

Amellett, hogy el kell mondani neki, hogy a penztaros neni tulreagalta a dolgokat, esetleg azt is el kell mondani neki, hogy mindennek megvan az ideje: a szalmakalapnak is, meg a szianak is

1 2 3 4

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook