Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Kérdések - válaszok a GYED-ről, a 2010.05.01-től érvényes szabályok tükrében fórum

Kérdések - válaszok a GYED-ről, a 2010.05.01-től érvényes szabályok tükrében (beszélgetős fórum)

A cikk, amelyhez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

1 2 3 4 5
26. asszony (válaszként erre: 25. - Asszony)
2009. okt. 30. 13:53

Ha visszamegyek állományba amikor betölti a kislányom a két évet-igényelheti a férjem a gyes-t?

Akkor is,ha ismét kismama leszek és táppénzre megyek?Vagy ekkor vissza kell mondani?

25. asszony (válaszként erre: 19. - Ájrin)
2009. okt. 30. 13:50

Szia!


Közben kiderült,hogy az ismerősöm úgy esett teherbe a második babával,hogy már gyes-en volt.És emaitt kellett visszamennie 180 napra.

Ez mióta van így?A mi anyáink idejében is így volt?

2009. okt. 30. 13:40

Szia Ájrin!


Látom, nagyon otthon vagy a témában. Tudnál nekem is segíteni?

Jelenleg GYED-en vagyok a kislányommal, 2010 május közepéig (akkor tölti be a 2 évet). Most úgy tűnik, jön a kistesó is, és valószínűleg 2010. május 3-ra leszek kiírva. Milyen ellátást fogok kapni, ha május 1 előtt születik, és mit, ha utána? És mi lesz a számítás alapja? A cégnél, ahonnan eljöttem szülni, 2002 óta voltam folyamatos munkaviszonyban, és vissza is várnak, a második gyerek után. A fizetésem alapján most a maximális összegű gyedet kapom.


És még egy kérdés: az megoldható-e, hogy az első gyermekünk után a férjem kapja a gyest? (amíg én TGYÁSt kapok a kistesó után) És ha igen, hogyan kell intézni?


Ha esetleg ennyi info kevés, kérlek szólj, h milyen adat kell még.


Előre is köszönöm a segítségedet!

2009. okt. 24. 21:38

Akkor most miért nem azt kapom, mert nem hiszem, hogy a 80.000-nek 40.000.- a nettója!:)

Na mindegy, nehéz az ilyenekhez a felfogásom nem terhellek, majd utána nézek!:)

22. ájrin (válaszként erre: 20. - Mamika2)
2009. okt. 24. 12:12

:)

A szerződés szerinti bérednek (a 80ezer Ft-nak) fogod kapni a 70%-át.

2009. okt. 23. 19:58
Nem tudom, hogy mennyi bruttó!Bocsi elírtam!:)
20. mamika2 (válaszként erre: 15. - Ájrin)
2009. okt. 23. 19:55

A szerződésben, ami 4 éve volt 80.000 van, de én az elmúlt x havi bruttó jövedelmem 70%-át fogom kapni nem?

Az nem 80.000.-, mert 4 éve itthon vagyok a gyerekeimmel!

Most kapok nettó 40.000-et az nem tudom, hogy mennyi nettó, de nem sokkal több!

Én ezekhez olyan hülye vagyok, ugye!?:)))

19. ájrin (válaszként erre: 18. - Asszony)
2009. okt. 23. 18:12

Hát ez érdekes, de ilyesmiről nem tudok.

Az a baj, hogy túl sok félreértéssel találkoztam már az életem során. Én már vakon nem hiszek ezeknek az "azt hallottam" ...stb történeteknek.


Gordon bácsi intézkedései csak a 2010. április 30-a után született babák után járó ellátásokra vonatkoznak.

Ha a barátnőd 2010. márciusában szül, hogyan mondhattak volna ilyet neki?


Változatlanul azt mondom, ha 2010-ben fog valaki szülni és a gyes alatt fennáll a munkaviszony (és ez fontos), akkor amennyiben a szülő 2009-ben nem rendelkezik legalább 180 naptári napnyi jövedelemmel, akkor azt vizsgálják, hogy van-e a szülőnek 180 naptári napnyi jövedelme 2009. január 1-jétől az új jogosultság kezdőnapjáig. Ebben az esetben is csak a pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapjául szolgáló jövedelmek számítanak. Amennyiben nincs 180 napnyi jövedelem, akkor a TGYÁS és a GYED naptári napi összegét a minimálbér kétszeresének harmincad része figyelembe vételével kell megállapítani, kivéve, ha a jogosult tényleges pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapjául szolgáló jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, mert ez esetben ezt kell alapul venni.


Tényleges jövedelem hiányában a jogosultság kezdő napján érvényes szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni.

18. asszony (válaszként erre: 17. - Ájrin)
2009. okt. 23. 17:46

Védőnő.És vagy 6-7 év munkaviszony áll mögötte.Igazából én sem értem.Lekérték a TB-től névre szólóan és azt mondták neki,hogyha az előző babánál lévő juttatásokat szeretné,akkor munkára fel!

Március közepére van kiírva,most nagy pocakkal járja az óvodát és az iskolát-a sok beteg gyerek között január végéig.


Ráadásul engem is bepánikoltatott ezzel.Mi is csak akkor szeretnénk kistesót,ha betölti a 2 évet a kislányom.Tanítónő vagyok 5 éves folyamatos munkaviszonnyal.Ázt mondta,ha nem akarok pénz nélkül maradni,még a kislányom 2 éves kora előtt össze kell hozni a másik babát.


Állítólag Gordon bácsi intézkedése.

17. ájrin (válaszként erre: 16. - Asszony)
2009. okt. 23. 17:31

Ez csak akkor lehet így, ha a szerződés szerinti keresete kevesebb, mint a tényleges jövedelme (pld jutalékos rendszerben dolgozik)

Ha így van, akkor jogos, és már elég régóta!

2009. okt. 23. 17:27

Sziasztok!


Barátnőm gyes alatt esett teherbe.Vissza kellett mennie dolgozni 180 napra,hogy ismét olyan jó gyedet kapjon,mint az első babájával.

Mióta van ez így?

15. ájrin (válaszként erre: 14. - Mamika2)
2009. okt. 23. 17:00

40ezer a szerződés szerinti béred?

Szerintem félreértetted a válaszomat.

14. mamika2 (válaszként erre: 13. - Ájrin)
2009. okt. 23. 16:30

Akkor a 40.000-nek a 70%-át fogom kapni?

Húúha az jó sok!:(((

13. ájrin (válaszként erre: 12. - Mamika2)
2009. okt. 23. 15:43

Szia!


Az előző évi jövedelmednek a 70%-át fogod kapni (ez a havi bruttó összeg), ha két éven belül van 365 ledolgozott napod az ellátás igénybevételekor. Ha gyes alatt fogsz szülni, akkor a szerződés szerinti keresetednek a 70%-a lesz a következő ellátás alapja.


De hát ez így csak nagyjából. Egy tb-s ügyintéző sem ennyi információ után fogja neked megmondani, hogy mennyi az annyi.


80ezer bruttó után akkor maradhat durván 40ezer nettó, ha nem kérted az adójóváírást.

2009. okt. 23. 15:12

Sziasztok!

Tud nekem valaki segíteni kiszámítani, hogy kb. mennyi Gyed-et kapok majd ha megszülöm a harmadik babámat?

Most dúrván kemény 40.000-et kapok kézhez a munkáltatómtól!

2010. május 29-re vagyok kiírva!

A másik kérdésem, hogy nem kapok én nagyon keveset havonta?

80.000 volt az alapom mikor eljöttem 4 éve, szerintem ez kevés!

Tud valaki segíteni?

11. ájrin (válaszként erre: 10. - Norbertné)
2009. okt. 20. 09:37

Szia!

Dolgozhatsz, de le kell mondanod a gyed-et és a gyest kell megigényelned. Gyes mellett dolgozhatsz akár 8 órában is.

2009. okt. 19. 21:54
Kérlek segíts válaszolni a következő kérdésre! A kisfiam decemberben tölti a kettőt, de a fúőnököm már szeretné ha visszamennék, mert ha nem akkor nem tud a későbbiekben alkalmazni. Jelenleg gyeden vagyok, még december közepéig. Kérlek segíts, hogy dolgozhatom-e és hány órában, ja egyébként benzinkutas shoppos vagyok. Segítségedet előrre is köszönöm
2009. okt. 7. 09:14
sziasztok. nagyon örülök a cikknek. mi jövőre szeretnénk kistesót, de mivel most munkanélkülin vagyok nem tudtuk, hogy az álláskeresési támogatás folyósításának időtartama bele e számít a napokba. Nagy kő esett le a szívemről, hogy igen. végre a munkanélküliségnek nem csak hátránya van, hanem előnye is:) Köszönjük Ájrin az információkat:)))))
8. vvicus (válaszként erre: 3. - E799f80651)
2009. okt. 2. 09:02

:-) Hello sorstárs! Ugyan én be vagyok jelentve a szüleim bt-jébe, de csak 2 órával, ami ugye nem 30%, hanem 25%...Munkát meg nem találok,gyereket viszont jövőre már terveznénk.

A levelező tuti nem számít bele a biztosítotti időbe.

7. ájrin (válaszként erre: 3. - E799f80651)
2009. okt. 2. 07:48
Így van, csak a gyes jár. Nem a biztosításukat fizetik, hanem az egészségügyi szolgáltatási járulékot, ami ingyenes orvosi ellátásra és a támogatott gyógyszerek kiváltására ad lehetőséget, az egészségbiztosítási ellátások pénbeli igénybevételére nem.
2009. okt. 2. 07:45
Nagyon szívesen, remélem, hogy most már sikerül tisztábban látni.
2009. okt. 1. 22:17
Ez egy nagyon jó ötlet volt,hasznos cikk!Köszönjük!
2009. okt. 1. 22:10
Köszönöm!Igazán hasznos volt!!
2009. okt. 1. 21:26

és mi van azokkal akik egyetemre és főiskolára járnak, levelezőn, nincs munkájuk, de fizetik a biztosításukat, az se számít bele ugye?

akkor csak a gyes jár

2009. okt. 1. 21:07

Ez nagyon hasznos cikk! Már én is gondolkoztam ezek összefoglalásán:)!


Köszi

2009. okt. 1. 21:03
A gyermekgondozási díj tekintetében az új szabályok csak a 2010. április 30-át követően születő gyermekekre vonatkoznak. A jelenlegi szabályok szerint a terhességi gyermekágyi segély és a gyermekgondozási díj egyik jogosultsági feltétele az előzetes 180 napi biztosítási idő. A változás a 2010. május 1-je előtt született gyermek esetében a GYED időtartamát nem érinti, azaz a GYED a gyermek 2. életévének betöltéséig jár, és azt követően, a 3. életévének betöltéséig még a GYES is igénybe vehető.
A 2010. május 1-jén hatályba lépő szabályok szerint, a gyermekgondozási segély időtartama csökken: a gyermek 3 éves kora helyett a 2 éves koráig lesz igényelhető, azonban, ha valaki rendelkezik az előzetes 365 napi biztosítási idővel, a GYES helyett a kedvezőbb összegű GYED-et veheti igénybe.

A cikk, amihez ez a fórum nyílt, már nem aktív.
1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook