Főoldal » Fórumok » Egyéb témák » Kérdések - válaszok a GYED-ről, a 2010.05.01-től érvényes szabályok tükrében fórum

Kérdések - válaszok a GYED-ről, a 2010.05.01-től érvényes szabályok tükrében (beszélgetős fórum)

A cikk, amelyhez ez a fórum nyílt, már nem aktív.

1 2 3 4 5
2010. febr. 13. 17:51

Sziasztok!


Engem nagyon felháborít a téma. Egy két éves gyermeket hova adjon az ember? :(((

Ezt a szemétséget.

Annak a kicsinek még akkor az anyukánál van a helye...

Ehh, bocsánat a dühöngésemért, de nagyon szeretném, ha felülvizsgálnák ezt a szemét döntésüket azok a barmok, akik úgy látszik a gyerekekhez semmit nem értenek.

Mintha ezzel olyan sok pénzt spórólnának meg!


Mindenkinek jó babázást kívánok, és nagyobb támogatásokat a "dolgozó" anyukáknak!

2010. febr. 12. 16:14
Segítsetek nekem is kérlek. A munkáltatóm azt mondta hogy azonnal álljak munkába, de nekem még három hét szabadság jár abból az időből ami a gyed alatt felhalmozódott. A gyerekem még nem szokott be az oviba így semmiképp nem tudok azonnal kezdeni, ezért azt mondta a főnököm, hogy akkor valaki más vesz fel, de azonnal, én pedig írjam alá a felmondást közös megegyezéssel. A kérdésem az, hogy jó e ha aláírom a közös megegyezést, vagy utasítsam el és akkor járok jobban? itt arra gondolok, hogy kaphatok e végkielégítést vagy ilyenek. Előre is köszi.
84. Pink29
2010. febr. 12. 14:19

Szia ájrin!

Sikerült!Megérkezett a pocaklakó!!!

Most segíts nekem!

Ha azt választom,hogy elmegyek táppénzre és apa megigényli a gyes-t,akkor mennyivel kevesebb pénzt kapnék majd ketteskére?(tgyás,gyed)?

Bruttó bér sajna csak 81.200ft.

Tudom hogy összevonják a beteg.sz,szabadságokat,meg még valamit és abból számolnak majd egy átlagot,de kíváncsi lennék hogy mégis mennyivel kapnék kevesebbet mintha most gyes-en maradnék szülésig!(10.000-20.000)

Segíts nekem megírhatod priviben is.

Előre is köszi.

2010. jan. 19. 14:56

Sziasztok!


Ha valaki tud, kérem segítsen nekem.

Jelenleg gyes-en vagyok, első szülöttem 2007. 12. 15-én született. 2010. szeptemberére várjuk a kistesót.

2006. 08. 01-től van folyamatos munkaviszonyom, 2007. 11.15-től tgyáson, majd 2008. 05.08-tól gyed-en voltam.


A kérdéseim a következők:

1, Jól gondolom, hogy a szerződés szerinti bér alapján fogják a második gyerkőc utáni tgyást és gyed-et kiszámítani?


2, Ha igen, akkor mit kellene ahhoz tenni, hogy minél jobb ellátást kaphassunk? Jelenlegi bérem 120ezer és ha jól tudom, akkor a max. gyedhez 147 ezer Forintos bért kellene produkálni. Menjek vissza gyes ideje alatt melózni vagy érdemes a szabikat kivenni... Van valami jó ötlete valakinek?


3, Főiskolát végeztem, egyeske mellett elkezdtem egy újabb főiskolát levelező tagozaton, amit most szüneteltetek.


Ezek a tanulmányok az én esetemben meghosszabítják-e a GYED időtartamát (ha jól gondolom anélkül csak 15,5 hó munkaviszonnyal rendelkezem, ami a max. gyed ideéig nem lenne elég)?


A segítséget előre is nagyon köszönöm!

82. agnes89 (válaszként erre: 81. - 1e8f358d6a)
2010. jan. 5. 12:04
nagyon kszi! de azért a 2-esre és várnék választ (meg egyéb hasznos infot is).
81. 1e8f358d6a (válaszként erre: 80. - Agnes89)
2010. jan. 5. 11:53

1. a szülés időpontjától

3. a 4 órás munkaviszonyról nem sok infóm van, de biztosan nem az órabért veszik figyelembe, hanem ugyanúgy a napi átlagkereset 70 %-át...

2010. jan. 5. 11:50

Üdv! Érdelődnék pár dologról, remélem tud valaki válaszolni.


1. A szülés időpontjától számított visszamenő 2 év a számadó, vagy a kiírt időponttól (gondolok én arra, hogy koraszülésnél, ha épp kicsúszott a gyed sávból akkor nincs mit tenni?)? Bár azért remélem nem lesz ilyen.

2. A rendelkezésre állási támogatás (RÁT) beletartozik a gyedbe?

3. És ha valakinek megvan az egy év munkaviszony, de csak 4 órás műszakban, annak az órabére vagy a napibére lesz a mérvadó?

79. dc565d70af (válaszként erre: 78. - Ájrin)
2010. jan. 4. 19:02
Köszi a segítséget.
78. ájrin (válaszként erre: 77. - Dc565d70af)
2010. jan. 4. 17:30

Isten őrizz! Mondjanak ők fel Neked!

Ha megszűnt a munkahelyed, nem tudnak tovább foglalkoztatni, rendes felmondással kell megszüntessék a munkaviszonyodat, így jár Neked a felmondási idő. A szabadságmegváltást pedig kötelesek kifizetni.

Így több pénzt fogsz kapni, nehogy Te mondj fel!

Utána mehetsz a munkaügyi központba.

2010. jan. 4. 09:56
tud valaki segíteni nekem? ma jár le a gyes-em, visszamenni dolgozni nem tudok menni mert az itteni telephelye megszünt a cégnek amelyik foglalkoztat. a kérdésem az, hogy most mondjak fel és fizettesem ki a szabadságaimat, vagy vegyem ki a szabikat és utána mondjak fel? mert ha most felmondok akkor rögtön mehetek a munkanélküli központba...
76. pierrot (válaszként erre: 75. - Ájrin)
2010. jan. 4. 08:55
Szia Ájrin, köszönöm szépen a gyors választ :-x
75. ájrin (válaszként erre: 74. - Pierrot)
2010. jan. 3. 19:55

Szia!

Egyszerű az eset:

Ha gyed vagy gyes alatt szülsz, akkor a szerződés szerinti béred lesz a következő ellátásod alapja.

Ha elmész táppénzre, akkor igaz, hogy kapod a táppénzt x ideig, de a következő tgyás és gyed alapja a táppénzed első 15 napjára adott betegszabadság lesz, ami a szerződés szerinti bérednek a 70%-a lesz.


Tehát, ha gyed, gyes alatt szülsz, akkor szerződés szerinti bér, ha pedig táppénz alatt szülsz, akkor a szerz. szerinti béred 70%-a lesz az alapja a következő anyasági ellátásoknak.


A döntés a Tiéd.

2010. jan. 3. 17:13

Szia Ájrin, kérlek segíts tisztán látni az én esetemet, ami az alábbi részre vonatkozik:


"Ha érkezik a következő baba és nincs jövedelme az igénylőnek (hiszen TGYÁS-t vagy GYED-et, GYES-t kapott az irányadó időszakban), akkor ezen összegek alapján nem lehet kiszámítani a következő TGYÁS-t, GYED-et, így ebben az esetben kétféleképpen alakulhat a GYED számítása:

- ha visszament dolgozni rövid időre, vagy csak a szabadságot vette ki, vagy táppénz előtt betegszabadságra ment az újabb babával, akkor a tényleges keresete lesz (a GYED maximum korlátozásával) a GYED alapja.

- ha nincs tényleges jövedelem, csak TGYÁS, GYED, GYES vagy táppénz összege az irányadó időszakban, akkor a szerződés szerinti jövedelem lesz a következő GYED alapja."


Jelenleg GYEDen vagyok a közel 1 éves kislányommal. Szeretnénk még egy babát, de nem tudom eldönteni mikor, ez főként a jövedelem kiesés miatt megfontolandó a mi esetünkben.

A GYED-em 78 ezer körül van jelenleg. Ha a GYED alatt esek teherbe, és nem megyek vissza dolgozni akkor milyen alapon számolják ki a köv. babára vonatkozó TGYÁST, GYED-et ? Hogyan érhetem el azt, hogy megint a jövedelmem alapján kapjam ezeket a segélyeket ? Az egyik kismamától hallottam, hogy ő vissza sem ment, 1,5 évessel van itthon, de most táppénzen, mert megint terhes, tehát a jövedelme 70 %-át kapja. Ezt hogyan lehet kivitelezni ?

Köszönöm ! Pierrot

73. ájrin (válaszként erre: 72. - Pink29)
2009. dec. 22. 19:02
Nagyon szívesen:)
72. Pink29 (válaszként erre: 71. - Ájrin)
2009. dec. 22. 18:17

Köszönöm a gyors válaszodat!

Majd átgondolom hogy mit tegyek.

Ha lesz még kérdésem akkor ismét jelentkezem.

Köszi még egyszer a segítséget!

71. ájrin
2009. dec. 21. 18:12

Ezt Neked kell mérlegelned. Ha elmész táppénzre, akkor az első 15 napod betegszabadság lesz, ami az új szabály szerint a bérednek a 70%-a.

Ha pedig lesz tényleges jövedelmed, akkor nem a szerződés szerinti jövedelmed lesz az alap (ahogy írtam a 68. bejegyzésben), hanem a szabadságra járó pénzed+ a betegszabadságra járó 70%-os béred.

Természetesen apuka a jelenlegi szabályok szerint elmehet gyes-re, ha Te a terhességed miatt táppénzen vagy, de amint igénybe veszed a tgyást, a gyes nem jár tovább.


Tehát Neked kell mérlegelned, hogy néhány hónapig gyes, vagy 2 évig a némileg kevesebb jövedelem alapján számolt tgyás és gyed.

70. Pink29
2009. dec. 21. 17:16

Szia!Köszönöm szépen a válaszodat.

Szeretnék még kérdezni tőled.

Ha sikerülne teherbeesnem akkor mi lenne az első teendőm?Kivenni a szabadságaimat és táppénzre menni?

Apa meg menne gyes-re?Segíts még nekem ebbe!Köszönöm előre is.

69. ájrin (válaszként erre: 68. - Pink29)
2009. dec. 20. 11:45

Szia!

Mivel a minimálbér kétszeresét nem éri el a szerződés szerinti jövedelmed, nincs jelentősége, hogy mikor esel teherbe, így mindkét esetben ugyanannyi (82.000,-ft ) figyelembe vételével fogod kapni a következő tgyást és a gyed-et.

68. Pink29
2009. dec. 16. 11:52

Szia Ájrin!

Segíts nekem.Már kérdeztem tőled régebben,most megint lenne kérdésem.

Sajnos még most sem jött össze a baba.Már lejárt a gyedem most gyesen vagyok.

Változtat ez valamit a helyzetemen?Azt mondták nekem egy másik fórumon hogy nem mindegy mikor esek teherbe.Gyed vagy gyes alatt.Első gyerkőcnél kaptam táppénz,tgyás gyed most gyes.Bruttó bér 82000ft.

Segíts nekem mert már nem tudom hogy mi van!!

67. ájrin (válaszként erre: 66. - Kovacsagi72)
2009. nov. 14. 14:13

Akkor küldjétek be az OEP-nek az igénybejelentőt (OEP honkapjáról letölthető). Kicsit hosszadalmasabb lesz az ügyintézés, mert az OEP elküldi a nyomtatványt a munkáltatónak, hogy töltsék ki és úgy küldje vissza, de így biztosra mehettek.


Sok sikert!

66. kovacsagi72 (válaszként erre: 65. - Ájrin)
2009. nov. 14. 14:04

Szia!

Köszönöm a válaszod. Igazából attól félünk, hogy mikor beviszi a munkáltató által kitöltendő papírokat, akkor nem töltik ki, hanem elküldik. Pont a rossz anyagiak miatt kell visszamennem (én jobban keresek), ezért nem hiányozna, ha elküldenék, mert akkor ugyanott lennénk, ha nem még rosszabb helyzetben.

65. ájrin (válaszként erre: 64. - Kovacsagi72)
2009. nov. 14. 13:31

Szia!

Pontosan így van, Te lemondod, a férjed pedig megigényli.

Ha megigényli, nem rúghatják ki, én javasolnám, hogy ne szóljon előre, hanem töltse ki az igénylő lapot két példányba és a saját példányát leadáskor vetesse át hivatalosan. Ugyanúgy védi a törvény őt is a felmondási védelemmel, mint a gyed-en lévő anyukákat.

A többiről nem érdemes beszélni, mert nem rúghatják ki.

2009. nov. 14. 12:34

Sziasztok!

Azt szeretném megtudni, hogy mi a módja a gyedet igénylő személy megváltoztatásának? Egyszerűen én visszamondom és a párom megigényli vagy van valami csavar a dologban? Jár valami "védelem" az embernek, ha bejelenti a munkahelyén, hogy gyed-re akar menni, vagy simán kirúghatják, ha nem tetszik a dolog a munkáltatónak? Ha mégis megtörténne és elküldik, munkanélküliként igényelhet gyed-et?

Köszi!

63. ájrin (válaszként erre: 62. - Tüncica83)
2009. nov. 12. 17:13

Khmmmm...a könyvelő tudását nem kommentálom.

Kizárólag GYES folyósítása mellett lehet munkát vállalni és azt is csak a gyermek 1 éves kora után. Tehát GYED-et le kell mondani és GYES-t megigényelni, csak így lehet.


A könyvelők csak érintőlegesen értenek a tb-hez, azon belül az árnyalatok nyomon követésére ( ez egy külön szakma) nincs kapacitásuk.

2009. nov. 12. 16:00
Ájrin, én a múltkor beszéltem a könyvelőmmel, és azt mondta, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint GYED mellett is lehet akár 8 órás munkaidőben is munkát vállalni, ha a gyermek betöltötte az egy éves kort. A cikkedben azt írtad, GYED mellett egyáltalán nem lehet dolgozni. Akkor szerinted most melyik variáció az aktuális? Én is kérdeztem a könyvelőt, hogy, hogy-hogy jár a GYED ebben az esetben, és azt mondta, hogy ezzel támogatják a kismamákat, hogy vissza tudjanak állni a munkába.
61. poszata01 (válaszként erre: 58. - Ájrin)
2009. nov. 9. 13:26

Óóóó dekááár... :-((


Azért köszi szépen az infókat!



Csilla

60. ájrin (válaszként erre: 59. - Dit01)
2009. nov. 9. 12:44

Igen, elmehetsz táppénzre és a 60%-ot kapnád bruttó (adóköteles juttatás)


Orvosi igazolás kell hozzá (táppénzes papír) és le kell mondanod a gyed-et a munkahelyeden.


Igen, jár a második baba után is a tgyás és a gyed.

59. Dit01
2009. nov. 9. 12:30

Sziasztok!

2006 óta van munkaviszonyom,2008 febrtól táppénzen voltam 2009.09.29ig veszélyeztetett terhesség miatt.azóta volt tgyás,és most gyed.

Jön a 2.baba,10hetes vagyok,várhatóan 2010.május végére.

Kérdései:elmehetek e táppénzre?Bruttó 165volt a fizum,most akkor a 60%át kapnám alatta azaz 99ezret.Megtehetem e,és ha igen milyen papírok kellenek hozzá.

és a második baba születése után nekem jár a tgyás,és a gyed ugyanúgy??

Köszönöm!válaszotok!

Edit

58. ájrin (válaszként erre: 57. - Poszata01)
2009. nov. 9. 10:20

Szia!


Biztosan így van, hidd el. Mégpedig azért, mert most nem dolgozol előtte legalább 180 napot, mint az első gyerekkel.


Ha elmész szabira, vagy táppénzre (az első 15

nap betegszabadság, amire a béred 70%-át kapod!) akkor a tényleges béred lesz az alap, de maximum a minimálbér kétszerese, mert nem dolgozol legalább 180 napot.


Változtatni csak akkor tudnál, ha legalább 180 napot dolgoznál.

57. poszata01 (válaszként erre: 56. - Ájrin)
2009. nov. 9. 09:00

Szia Ájrin!


Ez biztos, hogy a TGYÁS-nál is max. a kétszeres minbér 70%a lehet? Mert az első gyereknél a tgyásnál nem volt ilyen korlátozás. És mivel a fizum több volt, mint a minbér kétszerese, a TGYÁS összege több volt, mint a gyed. Most ugyanannyi lesz a kettő?


A másik kérdésem: Mi van, ha a 2. gyerek születése előtt visszamegyek a mhelyemre, és szabadságon vagy táppénzen vagyok, max. 1-2 hónapig? Ilyenkor mi lesz a számítás alapja a TGYÁSnál és a GYEDnél?


Nagyon szépen köszönöm a válaszodat előre is,



Csilla

1 2 3 4 5

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook