Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Jóga és meditáció fórum

Jóga és meditáció (beszélgetős fórum)


21. 362f169ace (válaszként erre: 20. - Zizisicc)
2008. okt. 21. 14:46

Figyi!

Még le sem feküdtem akkor!!

De tényleg.

Én napi 3-4 órát alszom, s ez általában nem éjszaka van.

Éjszaka nekem a tanulás időszaka. Olvasok, szellemekkel beszélgetek, zongorázok (elektromos, Jamaha és fejhallgatón használom), alvás általában délelőtt 10 és 14 óra között van..

Szia.

T.....

20. Zizisicc (válaszként erre: 19. - 362f169ace)
2008. okt. 21. 13:42

Húúúú, de korán keltél! :o))


Oké, ez a hullapóz menni fog, szoktam meditálni is. Ciki, ha belealszom? :oD

2008. okt. 21. 04:56

Sziasztok, jóga iránt érdeklődők!

Most nagyon gondolkodom, hogy valóban, pl. Zizisiccnek (vagy bárkinek, aki szeretne jógát elkezdeni) ajánljak, náhány kezdő gyakorlatot, vagy a jógáról, mint annak szellemiségról írjak.

Miért vívódom?

Mert két út van itt a fórumon.

Az első - és ezt nagyon ne érezzétek "lerázásnak" - az, hogy azt mondom, sok-sok könyvet lehet venni a jógáról, vegyetek egyet, s kezdjétek el.

A másik - itt a fórumon - az, hogy a jóga erényeiről, megtapasztalt hatásairól cserélünk eszmét.

Azt is eldöntöttem, hogy nem "tudományoskodunk", azaz nem szanszkrit szavakkal beszélgetünk, hanem magyarul - amit lehet (a legtöbbet lehet).

Én a második mellett döntöttem!

Megkérdeztetek, így válaszolok.

A JÓGA A FIGYELEM MŰVÉSZETE.

Mivel kezd el? Megmondom. (hülyén hangzik, de ez a neve): a hullapózzal. (Ez Djara Savasina mester kezdőknek javasolt menetrendje.)

Ezt Megteheted az ágyon is, vagy egy jól kiválasztott, tiszta szőnyegen.

A következőt javaslom, ha a lehetőségeid megengedik:

Tudod, hogy van legalább fél órád egy szobában, ahol nem fognak zavarni.

A szobában biztosan van egy asztal. Gyújts meg az asztalon egy gyertyát. (Ez a fény pozitív energiákat vonz.)

Feküdj le hanyatt, a tenyereid nézzenek felfelé.

Szemeid csukva vannak.

Figyeld a légzésedet! Ennyi! 15-20 percig figyeld a légzésedet. Elkezdted a jógát. Ezt néhány napig tedd meg.

Ezt úgy hívják: lecsendesedés, Nem kell kapkodni, rohanni. Hullapózban a légzésed figyeled.

Folytatom egy-két napon belül. De ez a kezdés "tuti". Talán kicsit "unalmasnak" tűnik, de az optimális kezdet.

Most ennyit, hamarosan folytatom.

Üdv: T....

18. kisstoth (válaszként erre: 9. - 362f169ace)
2008. okt. 20. 16:45
Szia ! Örömmel várjuk a jógáról írtakat. Szerintem sokunkat érdekel. Én is jógázgatok, a hatha jógát szoktam csinálni, de szívesen belemerülök a jóga rejtelmeibe. M
17. Zizisicc (válaszként erre: 16. - 362f169ace)
2008. okt. 20. 10:52

Szia!

Szép Tőled, hogy elismered. :o))

Szerinted kezdőként melyik fajtájával, ágával érdemes kezdeni?

Itt nálunk melyek a leggyakoribb, kedveltebb fajtái, és mit kell róluk tudni - dióhéjban?

2008. okt. 20. 06:16

Sziasztok,

Most néztem át a könyvtáramat jóga ügyben, 41 könyvt találtam magyr és angol nyelven.

Azt hiszem, hogy túl nagy fába vágtam a fejszémet.

A JÓGA EGY ÉLETFORMA.

Pl.: Ha Te beszélgetnél - élő szóban - velem a jógáról, akkor hetekig (!) beszélgethetnénk, s még akkor is volna ezer kérdésed.

Ismét egy példa: Megemlítettem a rádzsa(királyi) jógát. Hát, az az igazság, hogy ezen formáját a jógának kb. 10-15 év "alap" jóga gyakorlása után ajánlják a mesterek.

Summa summárum, ezt a fórumot a jógáról való beszélgetésnek szánom, nem pedig jógatanfolyamnak. Persze bármit kérdezhettek ezzel kapcsolatban, én itt vagyok, tapasztalatom van, mesterekkel most is tartom a kapcsolatot, tehát kérdés megválaszolatnul nem marad, és minden válasz autentikus forrásból származik.

Üdv:Travels

15. c4f059c04b (válaszként erre: 14. - 362f169ace)
2008. okt. 19. 18:30
Akkor megnyugodtam. Egyébként én is csak pozitív hatásait éreztem a meditációnak. Köszi
14. 362f169ace (válaszként erre: 13. - C4f059c04b)
2008. okt. 19. 18:15

Sziasztok,

A kérdés jó, a lelki fejlettségi szintet tekintetben is.

Sok év óta, és sok országon keresztül felmerült a kérdés, hogy ha meditáció folyamán "kinyitom magam", akkor nem férkőzhet-e belém negatív erő, " rossz szellem"?

Nem!!

Most szokásomtól eltérően rövid leszek.

Azért nem, mert a Te most, a testedben lévő szellemed sokkal erősebb, mint az estlegesen "betolakodni" akaró negatív szellem energiája, így automatikusan távol tartja azt. Erről azért nem többet. mert csak nagyon hosszan lehetne leírni az összefüggéseket.

Később sor kerül rá!

Hi,

T...

2008. okt. 19. 12:03
Mostanában azért nem merek meditálni, mert azt hallottam, hogy abban a szellemileg nyitott állapotban, nemcsak a pozitív energiák érhetnek el minket, hanem a negatívak is. Ha van ilyen, akkor mivel lehet elérni, hogy a negatívak távol maradjanak? Vagy az a mi energiaszintünktől függ mit vonzunk be?
2008. okt. 19. 09:38
Szia! Most alakultak úgy a dolgaim, hogy lesz lehetőségem elkezdeni, elsajátítani a jógát, így kíváncsian várom a folytatást! :o)
2008. okt. 19. 09:12

Sziasztok, kezdjük az okosodást?

Kezdjük!

Azon "iskolában", amit én képviselek, az első megtanulandó gyakorlat a PRÁNAJÁMA, a légzőgyakorlatok összessége, a "légzés tudománya".

Miért ez a kezdés? Mert ez az, amit bármilyen szituációban is tudunk alkalmazni, könnyű elsajátítani, és AKI AKARJA, ez fontos(!), megvalósíthatja a mindennapokban.

Mivel a**jáma olyan összetett (4 kötetes alap könyv van erről), hogy a következőkben adnék néhány alap tudnivalót erről, hogy el lehessen kezdeni ezt a folyamatot.

Üdv., hamar jelentkezem

Travels



** A védjegy jogtulajdonosa nem járult hozzá a szó használatához.
10. c4f059c04b (válaszként erre: 9. - 362f169ace)
2008. okt. 18. 13:21
Szerintem sokakat érdekel, így nem felesleges erről írni :)
9. 362f169ace (válaszként erre: 8. - C4f059c04b)
2008. okt. 18. 12:35

Szia,

Az a helyzet, hogy nekem a másik világom (a tanítás mellett, angolt és filozófiát tanítok) maga a jóga.

Napi 2x45 percet jógázom, és napi 2x30 percet meditálok, a jógától függetlenül. Hogy milyen gyakorlatoka végzek, az rendkívül hosszú lenne leírni, mert én gyakorlatilag minden stílusból, szinte hétről hétre változtatom az igényeim szerint a gyakorlatokat. Testi-lelki állapotomtól függ.

Pl.: Gyógyító meditáció előtt Rádzsa-jóga gyakorlatokat végzek többségében.

De, az ászanák és a pranajama gyakorlatok azok mindig keretezik a gyakorlataimat.

Szóval: később részletesen írok - szándékom szerint, ha lesz valós érdeklődés, mert a levegőbe fölösleges csak elnyomni a szöveget - a jóga fajtáiról, szellemi hátteréről, javasolt gyakorlatsorokról, stb.

Ezen fórum nem a nagy elméleti kifejtések helye. Nem az a forma. Ezért, néhány hét-hónap alatt, aki rendszeresen ellátogat ide, egy eléggé teljes képet kaphat ezen keleti módszerről és arról, hogy melyek azok a gyakorlatsorok melyeket bárki otthon is elkezdhet.

Majd ajánlok egy-két könyvet is, melyek azon alopokat tartalmazzák, ami szerintem a legjobbak a kezdéshez.

EZ ITT NEM JÓGA TANFOLYAM! Itt megismertetni szeretném a jóga alapjait, egészségügyi hatásait; kedvet csinálni ahhoz, hogy az érdeklődésetek efelé forduljon, s ha ez megtörténik, akkor már embere válogatja, hogy alkalmazza-e, vagy nem, kipróbálja-e vagy nem, majd meglátjuk hova forrja ki magát ez a fórum.

Köszi a kérdésed.

Üdv: Trav...

8. c4f059c04b (válaszként erre: 1. - 362f169ace)
2008. okt. 18. 11:59
Hogyan meditálsz v jógázol? Milyen gyakorlatokat végzel?
7. Myrad (válaszként erre: 6. - 362f169ace)
2008. okt. 18. 10:31
Táncolok, eléggé sok stílusban... azért nevezem edzésnek, mert fárasztó, sok az erősítés és nyújtás, érzem azért nap végén, hogy elfáradtam, de imádom csinálni. Azt hiszem, ebben találtam meg igazán önmagam. A legjobb eszköz, amivel ki tudom fejezni magam. Bármilyen stílusban =)
6. 362f169ace (válaszként erre: 5. - Myrad)
2008. okt. 18. 10:12

Szia,

Milyen edzésre/edzésekre jársz? Avass be, légyszi!

Trav...

5. Myrad (válaszként erre: 4. - 362f169ace)
2008. okt. 18. 10:08

Szia!


Köszönöm a választ. =)


Hát sajnos teljesen komolyan gondoltam... tudod, nagyon korák reggel és egy kis panellakásban lakom a szüleimmel és a testvéremmel, akik általában még alszanak, amikor elindulok dolgozni. Tehát itt beüt a helyhiány. Meg az időhiány, mert amennyit csak lehet, próbálok alvással tölteni, mindjárt megérted, miért.

Aztán ha végeztem a munkámmal, ami általában elég sok, vagy ha nem, más dolgom van, hazamegyek, de csak eszek és rohanok is edzésre. Gyalog járok, mert nem lakom messze a munkahelyemtől.

Az edzéseim általában egy órások, de van olyan nap is, hogy kettő is van. Az eléggé húzós, meglehetősen későn érek haza. És utána tanulás... ami általában elhúzódik, mert már nem sok időm van, de nagyon szeretnék főiskolára járni. Aztán örülök, hogy beborulok az ágyba, olyankor már azt sem tudom, hogy fiú vagyok-e vagy lány, ráadásul addigra már újfent csak alszik az egész kis családom... Szóval nálam ez okozza az időhiányt...


Párommal meg nem élek együtt, így az együtt jóga kissé nehézkes, mivel ritkán találkozunk, mert messze lakik és sokat dolgozik (nem egy városban lakunk).


De azért köszönöm a segítséget, majd mondom neki, hátha akkor végre rászánja magát =)

4. 362f169ace (válaszként erre: 2. - Myrad)
2008. okt. 18. 10:00

Szia Myrad,

Üdvözöllek, mint az első hozzászólót!

Az első amit mondanék, ha azt mondod, hohy nincs időd se jógázni, sem meditálni, azt nem hiszem el.

Pl. ha elalvás előtt néhány percet meditálsz, és úgy alszol el, már megvalósítottad a meditációt, vagy pl. ha reggel felkelsz, s néhány perces gimnasztikai gyakorlatot végzel, már a jóga egy speciális formáját csináltad.

Tehát, hogy nincs napi 2x10 perced, ezt te sem gondolod komolyan. (Még utazás közben, a buszon vagy a vonaton is lehet meditálni vagy jógázni (pl. légzőgyakorlat) is. Látod milyen tág köre van ennek?! Egy idő után az élet ezer helyzetében megtalálod ennek helyét. Persze a napi egyszeri vagy kétszer nyugodt, tudatos jóga gyakorlatsor sokat segít a haladásban.

Ami a párodat illeti, neki az átlagnál könnyebb lesz elkezdeni, ha akarja, a jógát, mivel létezik egy un. "testmemória", azaz a szervezet emlékszik minden dologra ami valaha történt vele. Ha ő hajlékonyabb volt mint most akkor ez a hajlékonyság könnyebben visszajön mint másnál. Ez a lényege.

Sok sikert, és...találjatok időt magatoknak! Ha együtt csináljátok, még jobb.

Üdv: Travels

2008. okt. 18. 10:00
Én is meditáltam ,hétköznap esténként, hétvégén reggelente. Este könnyebb ellazulni, a reggeli viszont állítólag jobb.
2008. okt. 18. 09:25

Szia!


Én nagyon örülök ennek a fórumnak =)


Régen jógáztam, és valóban nagyon jótékony volt, hogy az egészségemre mennyire, azt nem tudom, de a lelki békét mindenképp megtaláltam a segítségével. Aztán gondolkoztam rajta, hogy elkezdem újra, de sajnos az időm nem engedi.


Aztán meditálni kezdtem, hátha lecsillapít, de sajnos időm már azt sem engedi =(


Pedig nagyon jó lenne újra elkezdeni.


Párom úgy döntött, hogy jógázni akar, neki még talán bele is férne az életébe. Azt szeretném kérdezni, hogy ha ő régen aktívan sportolt, és hajlékony volt, de már eléggé régen abbahagyta, mennyire lesz neki nehéz elkezdeni a jógát?

2008. okt. 18. 09:20

Kedves Fórumozók,

Azért indítom ezt a fórumtémát, mert szertenék eszmét cserélni olyanokkal, akik a "Jóga és meditáció" témakőrben érdeklődnek, akiknek tapasztalatuk van, és nem utolsósorban akik most szeretnék ezt gyakorolni jó közérzetük, ill. egészségük megőrzése vagy visszaállítása érdekében.

Én Kanadában jártam egyetemre a 90-es években, összesen 8 évet töltöttem Montreálban ('97-ben jöttem haza), és ott kezdtem el jógázni és ott ismertem meg nagyon komoly jógaiskolákat és jógaoktatókat. Az egyetem bölcsészet karán a filozófia volt a fő tárgyam, és rendkívül jó kiegészítés volt ezen elmélethez a jóga gyakorlata, ill. a mesterek tanítása. Egész komplex képet kaptam ezen területről.

Jelenleg tanárként dolgozom, és lelkes híve vagyok a jógának, mint a mai rohanó, testi és lelki egészséget romboló világunk elleni egyik legjobb védekezési, és léleképítési módszernek.

Nagyon röviden arról, hogy miért jó a jóga különösen a mostani világban.

A jógában az a csodálatos, hogy annyi féle ága, fajtája, gyakorlási módja, szintje, stb. van, hogy aki akarja, biztosan megtalálhatja a neki legmegfelelőbbet. Indiában vannak területek, ahol a lakosság 80%-a napi rendszerességgel jógázik 20 perctől akár 4 órig(persze ez extrém) naponta. A legelfogadottabb és a legajánlottabb (keleten-nyugaton egyaránt) egy átlag embernek napi 2x30 perc.

Azért adtam ezt a címet a fórumnak, mert a jóga és meditáció gyakorlatilag egy és ugyanaz. Lehet különbséget tenni a kettő között, de döntően több az azonosság. Ha csak azt említem, hogy a meditáció a jóga egy formája, ill. a jóga valamilyen szintű meditáció nélkül nem létezik.

A jóga alapelve: A TEST, A LÉLEK ÉS A SZELLEM HÁRMASSÁGÁNAK HARMONIZÁLÁSA AZOK OPTIMÁLIS EGYÜTTMŰKÖDÉSE ÉRDEKÉBEN. Ha "Ők" hárman jó összhangban működnek, akkor létrejöhet az önmegvalósítás, az optimális energiaszint, az optimális testi-lelki egészség. (Tudjuk, hogy a mai Magyarországon (de az egész világon is), mennyire híján vagyunk ezeknek.

A késöbbiekben még sokat írok egyszerűbb-bonyolultabb technikákról, elméleti hátterekről, és szívesen válaszolok az érdeklődők kérdéseire, és szívesen várom az e témában jártas hozzászólók véleményét is.

Bevezetésként ennyi, én naponta-másnaponta itt vagyok.

Jó egészséget mindenkinek.

Travels

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook