Főoldal » Fórumok » Lélek & Szerelem fórumok » Idősen, betegen családban vagy otthonban képzeled a jövődet? fórum

Idősen, betegen családban vagy otthonban képzeled a jövődet? (beszélgetős fórum)


❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯
420. Derby22 (válaszként erre: 417. - Epreke)
2018. jan. 4. 11:25

B. U. É. K. Mindenben igazad van, kell a megoldás. Nem tudok jobbat mint az illetékesek nyaggatását..

Talán elérhető valami. ha sokan akarják..

419. Derby22 (válaszként erre: 416. - Epreke)
2018. jan. 4. 11:23

Szomorú, hogy nem jut egy orvosnak ilyesmi eszébe... Láttam sok pozitív és sok negatív példát.

MOst 29-én a kistarcsai kórházban egy idős demens bácsi hajnalban elkóborolt hiányos öltözékben.. majdnem nyomorék felesége aki magát alig tudja ellátni riasztotta az unokahúgot akik munkába menet helyett, elindultak megkeresni. Majdnem kihűlt állapotban találtak rá. Bevitték a kórházba ahol szinte alig foglalkoztak vele.. Időközben a családtagoknak is el kellett kis időre menni. A beteg nadrágja tele lett, szóltam ápolónak... elvitték és szinte teljesen levetkőztették, letakarták egy lepedővel és kirakták a folyosóra, ahol folyamatosan rányitották a bejárati ajtót... A családtagok visszatértekor megtudtam, hogy nem tudják az intézményi elhelyezést elintézni, a kórház nem akarja bent tartani... max 1-2 napra. Aztán mehet haza amíg ismét elkóborol és végül majd csak megfagy a hidegben... a család nem kap segítséget...

418. Derby22 (válaszként erre: 415. - Ab61752c45)
2018. jan. 4. 11:15
megnevettettél:-) Madhogy sírva nevetek.. Én is arra gondoltam, hogy ugyanazt vagy megközelítőleg azt kellene elérni amit nyugaton megadnak... Valahol el kell kezdeni ezért gondoltam a Tao-ra egyik lehetséges eszközre..... mert valahol mindenki érintett a témában
417. epreke
2018. jan. 4. 10:54

Persze több problémánk is van mint ami miatt kijár a szakápoló:

-alig tudunk 2-3 kanál ételnél(pépes) több, és pár kortynál több folyadékkal táplálni.Ízeket torzítva érzi... A kórházi bent fekvés során elkapott egy gyönyörű, speciálisan kórházban szerezhető fertőzést (clostridium), szerintem ezzel függ össze ez is.De erre nem adott ő sem megoldást.(Klion kúrán túl van) Rengeteget fogyott.

- a kórház előtt még feltudott ülni az ágyában, azóta képtelen rá.

És még sorolhatnám... a fájdalmait.. stb.stb.

416. epreke
2018. jan. 4. 10:43

Kedves Derby22! Boldog új évet Neked! Látom nagyon sok hasznos infóval látod el ismét a segítségre szorulókat! Én egy véletlen folytán találtam rá erre a szakápolós segítségre!A háziorvossal is tudattuk hogy ezt szeretnék igénybe venni és meg fogják keresni ezzel kapcsolatban- erre a fejéhez kapott, hogy ez neki nem jutott eszébe. Most hetente két alkalommal jár ki egy ápoló aki szakszerűen - ingyenesen- ellátja a mami - kórházi bent fekvés során szerzett - decubitusát! Ha jól tudom ez éves szinten 150 alkalom lesz. A többit viszont mi oldjuk meg továbbra is, mert arra nincs megoldás, hivatalosan ...

Az ápolási díjat(minden bugyrát ) is ismerem, de ha ezt a megoldást választjuk, finoman szólva, aki ezt be tudja vállalni a saját sorsát bélyegzi meg időskorára... :( persze, ha a gyermekemről lenne szó.... akkor nem kérdés...

A 24 órás, vagy ápolási szükséglethez igazodó SZAKSZErŰ-HIVATALOS OTTHON ÁPOLÁSRA kellene megoldás a családoknak...

415. ab61752c45 (válaszként erre: 414. - Derby22)
2018. jan. 4. 10:20
majd gyógyulunk felcsúton ,körbeugrál a sámán,közben meg az orbán fia hinti ránk az áldást.
414. Derby22
2018. jan. 4. 09:41
Én írtam az illetékesnek az Emmi-hez, hogy a Tao-t terjesszék ki az ilyen esetekre, idősgondozás, házi betegellátás, mivel, ez a terület nagyon híján van a pénznek és a családok erőn felül kell vállalják a terheket szemben a nyugati gyakorlattal. kaptam is egy szépen megfogalmazott választ, hogy figyelemre méltó az elgondolás a szakemberekkel megvitatják a kezdeményezésem... félek, hogy csak egy szépen hangzó politikusi választ kaptam...
413. Derby22 (válaszként erre: 411. - Ab61752c45)
2018. jan. 4. 09:36
jézusom, ha nem megfelelően teszi az ember, árthat is magának, azért kell szakember segítsége legalább egyszer, hogy megmutassa pontosan hogyan kell végezni a gyakorlatokat... a szakszolgálat köteles kimenni minden olyan beteghez aki járásképtelen, panasszal lehet élni ha nem teszik a dolgukat..
412. Derby22
2018. jan. 4. 09:34

Az ápolási díj folyósításának időtartama szolgálati időre jogosít, ezért ebből is levonásra kerül a nyugdíjjárulék, vagyis a nyugdíj megállapításához szükséges időbe beleszámít. (mellékesen megjegyezzük, hogy hiába minősül szolgálati időnek, sok nő rosszul járt tavaly a 40 éves szolgálati idejű nyugdíjazással, mivel az ápolási díj utáni szolgálati idő nem számított bele az elismert ledolgozott évekbe, hiába ápolta otthon évekig valaki beteg szüleit vagy nagyszüleit.)Ha más rendszeres pénzellátásban is részesül az ápolási díjra jogosult, akkor az ápolási díj és az egyéb pénzellátás különbözetét fogják részére megállapítani, és ha a különbözet az ezer forintot nem érné el, akkor megkapja az 1000 forint ápolási díjminimumot.Az ápolási díjat az igényelhet, és főleg az kaphat, aki olyan nagykorú és tartósan gondozásra szoruló személyt ápol, aki egyben hozzátartozója is! Az ápolást pedig otthonában végzi, vagyis ha öregek otthonában van a hozzátartozó, hiába jár be hozzá rendszeresen és ápolja. A kérelmeket a járási hivatal fogadja, amely lakóhelyünk szerint illetékes. Az önkormányzat képviselő-testülete is megállapíthat ápolási díjat ha az önkormányzati rendeletben meghatározott feltételek teljesülnek és az illető 18. életévét betöltött tartósan beteg személy ápolását, gondozását végzi. Jövedelemhatár ilyenkor is van, de ez sosem lehet kevesebb, mint a mindenkori öregségi nyugdíj összege, egyedülállónál pedig ennek 150%-a. (Az ápolási díj összege ilyen esetben az alapösszeg legalább 80%-a kell hogy legyen). Ugyan ezek a szabályok érvényesek akkor is, ha az önkormányzat képviselő-testülete méltányossági ápolási díjat állapít meg.Második fajtája, amit változatlanul a járási hivatal állapít majd meg és a Szoc. tv. 41. § (1) bekezdése mond ki, az állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg 18 év alatti személy után igénybe vehető és folyósított ápolási díjat (ennek havi összege megegyezik költségvetési törvényben meghatározott alapösszeg 100 százalékával.A kiemelt ápolási díj, ami annak jár, aki olyan személyt ápol, akinél a rehabilitációs hatóság úgy minősített, hogy egészségkárosodása jelentős, és képtelenné vált arra, hogy önmagát ellássa, vagy arra kizárólag más segítségével képes, ezen felül pedig magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak. Ebben az esetben az ápolási díj havi összege már magasabb, vagyis az alapdíj 180 százaléka.A negyedik ápolási díj kategória, ami olyan személy hozzátartozó ápolása után jár csak, aki fokozott ápolást igényel, mert súlyosan fogyatékos. Az emelt összegű ápolási díj az alapdíj 150 százalékával egyenlő.Tartósan betegnek tekintendő az ápolási díj szempontjából, aki előreláthatólag 3 hónapnál hosszabb időtartamban állandó ápolást, gondozást igényel.


Viszont nem jogosult ápolási díjra a hozzátartozó, ha többek között az ápolt 2 hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, nappali ellátásos, vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban részesül. Továbbá az sem válik jogosulttá, akinek hozzátartozója óvodai, bentlakásos intézményi elhelyezésben részesül, vagy közoktatási intézmény tanulója, illetőleg felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója (kivéve a kötelező tanórai foglalkozások időtartamát nem haladja meg, vagy az óvoda, a nappali szociális intézmény ill. a felsőoktatási intézményben eltöltött idő átlagosan a napi 5 órát nem haladja meg, vagy az óvodai és szoc. intézményi benntartózkodás csak az ápolást végző személy rendszeres közreműködésével valósítható meg,


Az is kiesik a jogosultak köréből értelemszerűen, aki rendszeres pénzellátásban részesül, és aminek összege meghaladja az ápolási díj összegét. A szakiskola, középiskola, illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, hallgatója szintén nem lehet jogosult erre a juttatásra, valamint a napi négy órát meghaladó keresőtevékenységet folytató személy sem.Az ápolási díj viszont továbbra is jár annak, aki időközben nyugdíjra válik jogosulttá, vagy akinek már több mint 10 éve folyósítják. Ugyanez a helyzet annál, aki rokkantsági ellátásra lesz jogosult.


Amire még érdemes odafigyelni, ha ápolási díj iránti igénnyel folyamodunk a lakóhelyünk szerinti járási hivatalhoz, vagy önkormányzathoz az az, hogy nem valamennyi ápolási díjat igényelhetjük, mert ezek adható juttatások és az önkormányzatok döntik el, hogy ezek közül a pénzügyi hátterük alapján melyiket állapíthatják meg az igénylőnek. Az önkormányzatnál változhat az ápolási díj módozatai, hiszen a törvény által felsorolt ápolási díjfajták közül, van olyan település, amely például a tartós beteg hozzátartozó esetén nem állapít meg ápolási díj jogosultságot, csak a súlyosan fogyatékosság esetén.


Ha az ápolt személy meghal, az ápolási díjra való jogosultságot a halál időpontját követő második hónap utolsó napjával kell szüntetik meg, vagyis ha valaki márciusban meghal, akkor utána még május végéig folyósítják az ápolásit.


És végül, mit kell csatolni az ápolási díj iránti kérelemhez? A tartós betegségről vagy fogyatékosságról szóló háziorvosi igazolást és a szakvéleményt arra vonatkozólag, hogy az ápolt állandó és tartós gondozásra szorul, valamint magunkkal kell vinnünk személyi okmányainkat is.

411. ab61752c45 (válaszként erre: 409. - Derby22)
2018. jan. 4. 09:28
én januárban törtem el a térdem.kiírták a gyógytornát,hogy járjak be Fehérvárra minden nap.mégis hogy képzelték,a jeges úton törjem el a másikat is.meg hogy is szálltam volna föl a buszra.aztán megoldottak magam,még jó,hogy nyugdíjba vonulásom előtt vettem egy szobabiciklit.igaz először sírtam,egy centit tudtam tekerni,de aztán egyre jobban ment.
410. Derby22
2018. jan. 4. 09:23
a privát gyógytornászt sajnos látogatásonként dotálni kell, 2-5 ezer ft-okat hallottam attól függ melyik település körzetről beszélünk..
409. Derby22 (válaszként erre: 407. - Ab61752c45)
2018. jan. 4. 09:21
A területileg illetékes ellátó rendszer küld gyógytornászt ha szakorvosi ajánlás van. Az eljárás a következő: szakorvos kiadja megfelelő orvosi ajánlást, amit a háziorvoshoz el kell vinni, aki kiírja a gyógytornát, és a területileg illetékes szakellátónak továbbítja is az igényt. Ha ez megtörtént érdemes őket nyaggatni hogy mielőbb elkezdjék a munkát mert sok az ellátandó beteg... ráadásul az ellátásban résztvevő gyógytornászok szívesen vállalnak némi privát ellátást is mivel a keresetüket valahogy ki kell egészíteni.. Némely indokolt esetben házi orvos is elrendelheti a passzív tornát a tartósan fekvő betegeknél, megelőzendő egy felfekvést vagy hasonló szövődményt. De szeretik lepasszolni szakorvosnak a kiutalás tényét...
408. Derby22
2018. jan. 4. 09:13
Nemrég szembesültem azzal, hogy a családok nem tudják azt a tényt, miszerint a területileg illetékes önkorm. szoc osztályon igényelni lehet állami támogatást azoknak akik otthon ápolják családtagjukat.Tudom hogy az 50 ezer ft körüli összeg nem sok, de valami. Szóval aki még nem igényelte az tegye meg szégyenkezés nélkül mert ilyen esetekben minden ft jól jön...
407. ab61752c45 (válaszként erre: 405. - Derby22)
2018. jan. 4. 09:09
honnét akasztanának le egy gyógytornászt,mikor a megyei kórházban is alig akad.itt házi gondozók vannak,ha kell lemosdatják a beteget,bevásárolnak,kiváltják a receptjeit.persze szakképesítésük nincs,tehát más feladatot nem tudnak megoldani.
406. Derby22
2018. jan. 4. 09:09
Kék települési idősek otthonáról annyit hogy tudtommal s.o.s betelt mert mindösszesen 78 ezer havi ktg-t + a szedett gyógyszerek árát kell előre befizetni. Viszont belefogtak egy második ütembe az idén egy újabb szárnyat építenek, év végéig... előre érdemes jelezni ha valaki be szeretne kerülni. Nagyon ember léptékű modern és a szakápolói gárda jó. Ennyit hallottam erről..
405. Derby22
2018. jan. 4. 09:04

Az alábbi tájékoztatót egy opes adta ki mivel jól összefoglalt pár hasznos tényt idemásoltam..: a lakosság zöme nem is tudja, hogy létezik ilyen ellátási forma a magyar egészségügyben,

Az otthoni szakápolás célja, hogy a beteg otthoni környezetben, személyre szabottan, humánus, szakszerű ellátásban részesüljön. Az otthonápolás legfontosabb kritériuma, hogy annak fekvőbeteg ellátást kell kiváltania, vagy lerövidítenie!

Az igénybe vétel feltétele tehát: ha a beteg eü. állapota - orvosi végzettséghez nem kötött - komplex kórházi ápolást igényelne, de azt helyettesíteni lehet az otthoni szakápolás körében nyújtható ellátásokkal, és azt a beteg kezelőorvosa elrendeli!

A szakápolást elrendelheti a háziorvos saját kezdeményezésére, vagy intézeti zárójelentés alapján, illetve a járóbeteg vagy fekvőbeteg szakellátást nyújtó intézmény szakorvosa.

Intézeti zárójelentésen akkor javasolható szakápolás, ha

az intézet v- a háziorvos előzetes értesítése mellett - előzetesen lekötötte a biztosított (beteg) részére a szakápolást. (Egy napos sebészeti beavatkozással összefüggésben nem rendelhető el otthoni szakápolás!)

Az elrendelt tevékenység lehet szakápolás, vagy szakirányú terápiás szolgáltatás (pl.: gyógytorna, logopédia, fizioterápia). Ez utóbbit (pl. a gyógytornát) kizárólag a megbetegedés gyógykezeléséhez szakorvosi képesítéssel rendelkező szakorvos, vagy - írásos javaslatára - a háziorvos rendelheti el egy jogszabály által meghatározott formanyomtatványon.

Az OEP-finanszírozás további feltétele (vagyis, hogy a betegnek nem kell fizetnie), hogy mind az elrendelő orvos, mind pedig az ellátást nyújtó ápoló vagy ápolási szolgáltató szerződéses jogviszonyban álljon az Egészségbiztosítóval (tehát pl. magánorvos nem rendelhet el otthoni szakápolást).

A beteg számára TÉRÍTÉSMENTESEN nyújtott szakápolás minimum fél órás, de 3 órát meg nem haladó vizit, melyet a beteg egyszerre csak egy szolgáltatónál vehet igénybe ingyenesen (erről az ápolás megkezdése előtt az elrendelő lapon nyilatkoznia is kell a betegnek- ez fontos!)

A szakápolási tevékenységek egyszerre 14 vizitre rendelhetők el, melyek - az ellátás kezdetétől számított 1 éven belül, ismételt orvosi vizsgálat alapján - további 3 alkalommal megismételhetők (tehát adott betegség esetében az ellátást megkezdésétől számított 1 év alatt maximum 56 vizit jár ingyenesen)!

Szakirányú rehabilitációs tevékenységek (pl. gyógytorna) - legfeljebb 2 hónapos időtartamú kúránként - legfeljebb 28 vizitre rendelhetők el, amelyek az ellátás kezdetétől számított 1 éven belül (ugyanazon betegség esetén) egy alkalommal újabb 28 vizit erejéig megismételhetők.

Lehetőség van a szakápolás "meghosszabbítására" is amennyiben a beteg állapota ezt szükségessé teszi, de ezt külön kérni kell az Egészségbiztosítónál. Ilyen esetben a Biztosító orvosa helyszíni betegvizsgálattal állapítja meg az engedélyezett további vizitszámot!

A szakápolás során ellátható tevékenységeket itt nem részletezném mert nagyon hosszú, az a 20/1996.(VII.26.) NM. rendeletben (a neten a jogszabálykeresőben megtalálod) részletesen le van írva.

Az, hogy "hányszor jön ki" az ápoló és "mit csinál", az nyilván a betegségtől függ, és az ápolást elrendelő orvos írja elő neki, hogy mit és milyen gyakorisággal (pl. naponta, vagy hetente, vagy 2 naponta, stb.) kell elvégeznie!

2017. dec. 24. 07:07
Kívánok boldog, békés, szeretetben gazdag karácsonyt.
403. Derby22
2017. dec. 23. 16:35
Mindenkinek Áldott, boldog szeretetteljes ünnepeket kívánok
2017. dec. 6. 07:55
Jó reggelt. Mindenkinek nagyon boldog Mikulást kívánok! Derby biztos, hogy valakinek jól jön ez az info. Köszönjük!
401. Mária 54 (válaszként erre: 400. - Derby22)
2017. dec. 6. 06:31
Kedves és figyelmes vagy.
400. Derby22
2017. dec. 5. 14:18
Akit érint egy infő Nyíregyháza közelében KÉK településen új idősek otthona került beüzemelésre egy és két ágyas szobákkal nem kell milliós beugró, modern, és még van hely, nem túl sok, de van. Nem vagyok híve az otthonoknak, de belátom, hogy vannak akiknek ez a megfelelő megoldás. És vannak akik nem tudnak milliókat egy összegben befizetni.
2017. nov. 29. 14:31
Idősen egészségesen képzelem a jövőmet.
398. Derby22
2017. nov. 29. 14:30
Köszönöm szépen mostanában kevesebbet leszek, mert súlyosbodott az ápoltam állapota így több figyelmet kíván de amikor tudok és akinek tudok jelentkezem és igyekszem jó támpontokat adni nektek. addig is napsütéses könnyű hétköznapokat kívánok
397. epreke (válaszként erre: 395. - Derby22)
2017. nov. 29. 11:55
Szia! Szépen rendeződni látszik minden, és otthon is megtudjuk szakszerű segítség mellett oldani az ápolást(szakápoló + ápoló + férjem + én)... nagyon örülök!!!! A mami is egész jól van!!!! Szép napot neked, másoknak pedig kívánom találjanak olyan lelkiismeretes ápolót mint Derby, aki a szakszerű ápolás mellett igen kifinomult érzékkel a lélek ápolására (ápolt-családtagok) is gondot fordít.
396. Guruljka (válaszként erre: 367. - Bjudit55)
2017. nov. 26. 21:34
Nem ez volt a probléma. Nem tudott már annyira aktív lenni, hogy rendesen ellássa magát, a segítség ellenére sem.
395. Derby22 (válaszként erre: 394. - Epreke)
2017. nov. 26. 12:47
Én így is próbálok segíteni ha csak egy ember megtalálja a kérdéseire a választ akkor már megérte...majd az univerzum vissza adja.. vagy nem... :-)
394. epreke (válaszként erre: 391. - Derby22)
2017. nov. 26. 11:41
Kedves Derby 22, időt szántam rá, végigolvastam az írásaidat... teljes mértékben egyetértek veled. Jó érzés visszaolvasni azokat a dolgokat, amiket már én is negfogalmaztam magamban az ápolással kapcsolatban.Tulajdonképpen megerősítést kaptam... :) Számomra nagyon hasznosak az írásaid, mondom úgy mint egy hozzátartozót ápoló.
393. epreke (válaszként erre: 391. - Derby22)
2017. nov. 26. 10:40
egy egyszerű falusi néni...mégis olyan érzékenység van benne az emberek felé....
392. bjudit55 (válaszként erre: 389. - Derby22)
2017. nov. 26. 10:20
Egyértelmű hogy kijár. Nem csak nekem, azoknak is akik ebben a percben is a hiánya miatt szenvednek.
391. Derby22 (válaszként erre: 390. - Epreke)
2017. nov. 26. 10:17
Más korban szocializálódtak és komoly értékrendjük van. Én is nagyon szeretem Őket..nagyon kevés kivétellel de olyankor is mindig figyelmeztetem magam, hogy elsősorban a betegség miatt...
❮❮ 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... ❯❯

További ajánlott fórumok:


Minden jog fenntartva © 2005-2024, www.hoxa.hu
Kapcsolat, impresszum | Felhasználói szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Facebook